Македонски звучи подобро

Статус
Затворена за нови мислења.

bebush

Portable Heater
Член од
4 септември 2007
Мислења
4.468
Поени од реакции
5.166
1. Дафино вино црвено
2. Коњи брзајте
 

Nymphadora

Емоцинално незрело џубре
Член од
2 февруари 2009
Мислења
986
Поени од реакции
1.672
1. Дафино вино црвено
2. Коњи брзајте
 

Forrest Gump

низа1
Член од
12 ноември 2009
Мислења
7.038
Поени од реакции
29.618
Прв дуел. Пeсна
Кај ја извадивте бе, последен пат ја слушав во средно. На Макспот им беше хит на денот, хит на неделата, хит на месецот, штета не стана хит на годината.:icon_mrgr:

Втор дуел. Бернајс
Што е проблемот со гласот на девојчето? Супер вокал и лик е. :)

Него не се малце жанровски различни дуеливе. Не дека ми смета или наоѓам мани, ама да си кажам.:)

Кај Кика ми се свиѓа шо станува се посигурен вокал. Од настап на настап е се посигурна. Посвоја. Тоа шо Zlatikevichius брбљаше, морам да се сложам дека си треба врема да ти легне гласот нејзин. После се е една целина и им слушаш ТЕКСТура.

Ова Д блум е првото име на Пеперминт? Пошо ја таа песна ја знам како песна на Пеперминт.:eek:
 

Флојдерка

Together we stand, Divided we fall..
Член од
7 април 2012
Мислења
336
Поени од реакции
340
1. Дафино вино црвено - прекрасна изведба!
2. Коњи брзајте
 

slobbo

LoneRyder
Член од
16 ноември 2008
Мислења
1.686
Поени од реакции
583
Дуел 1:​
„ПЕСНА - THE BLOOM“
Дуел 2:​
„КОЊИ БРЗАЈТЕ - АНА КОСТОВСКА“​
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.630
Поени од реакции
33.184
Тоа шо Zlatikevichius брбљаше, морам да се сложам дека си треба врема да ти легне гласот нејзин. После се е една целина и им слушаш ТЕКСТура.
Тоа што Zlatikevichius брбљаше не беше наменето само за Кика од Bernays. Јас имам генерално проблем со пискави вокали или со вокали што имаат предиспозиции да фатат високи тонови и без да се качат на скала. Кика е една од таквите - доаѓа до отворот на моето уво, ама самото уво не ја прима, ја враќа назад... На пример, таков проблем во никој случај не би можел да имам со Кристина Арнаудова...

А сега он-топик:
Дуел 1:
На времето ја мразев Песна... После ми беше ОК... Па ми здосади од многу слушање... Сега, по толку време, некако ми е - обична и не толку авандгардна како што ми изгледаше на времето. Може после комерцијалниот успех на девојката му со точакот, на неговото куче и Ако и ова ми звучи така - бледо. Затоа, глас за една од поубавите современи преработки на македонска изворна песна која сум ја чул до сега, и за маестралната изведба на Каролинчето. Дафино вино црвено
Дуел 2:
Еве ја пак Кика од Bernays. И наспроти неа, типката од Бушава абука што си пееше „Ш ш ш ш ш шшшш ш ш шшш ш ш шш ш ш ш ш... шшшшш ш шшш“. Коњи брзајте е поубава од сите тие нејзини „бушави песнички“.
 

Andrew

ќ
Член од
27 октомври 2011
Мислења
5.832
Поени од реакции
15.261
Гочева и Тавитјан за дуел1

Коњи брзајте дуел2
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.615
Поени од реакции
21.324
„ДАФИНО ВИНО ЦРВЕНО - КАРОЛИНА ГОЧЕВА И ТАВИТЈАН BROTHERS“
„КОЊИ БРЗАЈТЕ - АНА КОСТОВСКА“

Faith +1

Коњи брзајте е прекрасна антологиска македонска песна и ако изгуби у дуелов јаз'к да ви е на невкусот.
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.807
Поени од реакции
10.917
Дуел 1:​
„ПЕСНА - THE BLOOM“
Зашто не е оригиналот од Дафино гласов иде тука.​
Дуел 2:​
„КОЊИ БРЗАЈТЕ - АНА КОСТОВСКА“
 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.278
Поени од реакции
17.958
1. Дафино вино црвено
2. Коњи брзајте :)
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Дафино вино црвено & Коњи брзајте
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom