Македонски евергрин

Член од
15 јули 2007
Мислења
14.779
Поени од реакции
7.517

Многумина се жалат дека сега македонската музика не е тоа што некогаш беше па затоа и потикнат од тоа ја отварам оваа тема каде ќе дискутираме за песните на Славе Димитров, Верица Поп Панкова,"Ти само, што ми идеш на сон, од денот - в предел темно-мрежен ти една само можеш да кажеш колку сум тих, и дури нежен. Не! Силен, сепак сум се клонел на власта своја да се решам, - да не би да ме намразиш трајно, да не ми идеш, ако ти згрешам. Иако сонот ми дал право да сложам сенка на секое чело , искрено кажи: дали сум те навредил, еднаш, со какво дело? " Верица Ристевска, Диме Попоски, Маја Оџаклиевска, Нина Спирова, Сашка Петковска, Дарко Мијалковски, Зафир Хаџиманов, Љупка Димитровска, Никола Боби Автовски, песни на Драган Ѓаконовски Шпато, Џина Папас Џокси, Лидија Кочовска, Олгица Христовска, Трајџе Манев, Владо Јаневски, Џон Илија Апелгрин и многу други песни кој ги слушале нашите родители на кој низ раговор со нас и кога ќе ги слушнат ќе речат "Еххх!! Ова беше песна", и стварно тоа е така. Песните имаат длабоки текстови кој тераат да ја слушаш песната со внимание, имаа добра музика отсвирена со оркестри и сето тоа направено со многу љубов и пот и труд.

Пред два дена гледајќи го преносот на скопскиот фестивал ја слушнав оваа песна па и таа беше потик да ја отворам оваа тема
Славе Димитров - Нежност

"Ти само, што ми идеш на сон, од денот - в предел темно-мрежен
ти една само можеш да кажеш колку сум тих, и дури нежен.
Не! Силен, сепак сум се клонел на власта своја да се решам,
- да не би да ме намразиш трајно, да не ми идеш, ако ти згрешам.
Иако сонот ми дал право да сложам сенка на секое чело ,
искрено кажи: дали сум те навредил, еднаш, со какво дело? "​
 
Последно уредено:

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Одлично, со самиот наслов ме КУПИ, што ќе каже Шабан Шаулич.
:aplauz::aplauz::aplauz::aplauz::aplauz::aplauz::aplauz::aplauz::aplauz::aplauz::aplauz::aplauz:
понатаму ќе пишам и јас нешто а повеќето ќе слушам, а кога јас пуштам да слушам,
слушат и сите комшии, поточно до даске што се вели, иако имам и на ушите апарат.
Има доста што си ги подзаборавил,не си ги набројал од времето после рата,
па и од пред и после земјотресот на пример Ѓоко,Томислав или Зоран и други.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.779
Поени од реакции
7.517
Има доста што си ги подзаборавил,не си ги набројал од времето после рата,
па и од пред и после земјотресот на пример Ѓоко,Томислав или Зоран и други.
Премногу сум млад за да ги знам овие. Роден сум 1990 година. Темава ја отворив бидејќи сакам македонска музика и сакам да слушам вакви стари песни од времето на мајка ми и татко ми.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
покрај пеачи(најчесто на скопскиот фестивал) има и групи 1960-1970год
познатите Безимени и Бисери - понатаму Биз-Без, со одлични песни,пушти некоја од нив
Група „Исток“ 1971-1972 год.
Група „Било како“ 1972-1973 год.
Група „Скрб“ 1973-1974 год.
Група „ Утрински роси“====
Група „Спомен за еден миг„ 1974-1975 год.
Група „Мост“ 1975-1976 год.
Група „Тор“ 1976-1977 год.(кој им се сеќава на жолтото комбе W W за турнеи)
Група „ Мед и Млеко“ 1976 год
Група „ Пу“ 1974-1978 год.
(Група „ Лева патика“ 1978 год.)
Група „Око“ 1974-1977
Група „ Република 1903“ 1975
група „ Лисн“
Група „Фис“=====
-
Група „Македонија„ и од нив пушти нешто
 

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.297
Поени од реакции
782

Баш вчера задремав малку и си пуштив ова.
Прекрасна музика , високо квалитетна.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.629
Поени од реакции
33.184
Ова е многу поново, но, според мене дефинитивно се запишува во листата македонски евергрини. Кога и да ја слушнам песнава, се ежам од глава до пети.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.779
Поени од реакции
7.517
Ова е многу поново, но, според мене дефинитивно се запишува во листата македонски евергрини. Кога и да ја слушнам песнава, се ежам од глава до пети.
Дефинитивно ова е тоа што се запишува во листата мак евергрини. Во Мак евергрин музика не мора под дифолт да се само шлагери од автрои и артисти кој ги набројав во првиот мој пост, туку и друг вид на македонска музика од други автори и артисти кој и ден денес млади генерации ги слушаат иако не израснале тој период кога се пуштени во етерот (на тв и радио).
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Ние реално имаме убави евергрини. Јас кога ќе го слушнам зборот евергрин, веднаш ме асоцира на Драган Мијалковски, потоа на Маја Оџаклиевска и на Славе Димитров. Еве неколку евергрини кои на мене ми се некако најдраги..........





А од денешниве песни, песна која ми личи дека во иднина ќе се смета за евергрин е Тажна љубов, среќна песна од Тамара Тодевска:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom