Македонски документарци

H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Македонски документарци

Поголемиот број се снимани за време на Социјалистичка Република Македонија ( РТВ Скопје или Кинотека Вардар) и вреди да се видат. Поголемито број се за вековните традиции на македонскиот народ но има и документарци на англиски јазик веројатно наменети за вон границите на СФР Југославија наменети за туризам.
Документарен филм за празнувањето на верскиот празник "Водици" во Струшко-Охридската околија
Документарен филм за Струга 1965 -пештерни цркви, носии, занаети, мрестот на јагулата,езеро Глобочица, а на 17:16 мин. од видеото се последните моменти од селото Глобочица кое било поплавено за изградбата на езерото:​
Документарец за град Охрид, сниман далечната 1954 и ќе го видите како изгледал градот тогаш.​
Македонски Документарен филм наменет за фолкорот во Македонија сниман 1955​
Погледнете ги ако имате слободно време, не губите ништо-а ќе дознаете многу... :D Само се чудам дали на МТВ ќе и текне да направи нешто вака.:eek:
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.812
Браво бе дете бе....конечно нешто паметно и од тебе :icon_lol:


Имам само една голема дилема околу овие последните два документарци,кои се од 54та и 55та год.......ме интересира кој ги има преработувано во боја(бидејќи тоа не е мала работа).....бидејќи не постојат теоретски шанси уште тогаш да биле снимани во боја.
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Браво бе дете бе....конечно нешто паметно и од тебе :icon_lol:


Имам само една голема дилема околу овие последните два документарци,кои се од 54та и 55та год.......ме интересира кој ги има преработувано во боја(бидејќи тоа не е мала работа).....бидејќи не постојат теоретски шанси уште тогаш да биле снимани во боја.
И мене ми падна чудно тоа. Очекував прашање од тој тип, ама за жал и јас барам одговор на тоа...
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
- едно големо АЛАЛ да ти е за темева и идејава.
-заслужуваш медаља човеку- ( ќе каже“кул“ )
Дај и други нека продолжат со вакви работи од нашето минато.
А не оние глупости “ тројца на санка“ и слични гомнарии.
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
Последниот документарец што го гледав и ми се допадна доста е Легендарниот “Списокот на Тони Манџа“ мора да се гледа го има на јутјуб.
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Некој знае каде да го најдам цел овој документарец? :)

И мали информации за делот од 11 секунди: P.S. Тоа на Ш.... јас не го пишував така збори тој во видеото..
Македонците, шип*арите, турците и власите излегоа масовно на избори. Стари, млади и жени гласаа за кандидатите на народниот фронт.
Во избори за нови победи (1947)

Документарниот Филм говори за првите избори за народни одбори во НР Македонија, за повоената изградба, како и за културниот, просветниот и стопанскиот живот во Републиката.
1948 Министерството за просвета на НРМ го наградува Коле Чашуле за сценарио и монтажа на овој филм. Производство: Филмско Скопје
Филм од 1947 година , во времетрање од 11 минути.
Филмот е снимен во стандард техника, со звук, во црно бела техника
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.867
Поени од реакции
7.554
Австралија Австралија - 1976

 

Kajgana Shop

На врв Bottom