Македонски/Балкански ресторани низ светот

Půtîñöt

Претседател
Член од
2 април 2020
Мислења
733
Поени од реакции
496
Оваа тема би сакал да споделиме некои ресторани кои во своите менија имаат Македонски/Балкански јадења, на пример јас живеам во Чешка и ретко може да се најде ресторан кој служи Македонски/Балкански јадења, во Брно знам има низ центарот бурекџилници во кои работат Македонци ама има само бурек, пица и тие работи, никаде неможам да најдам ресторан/кафана кој служи тавче-гравче или малиџано или некое традиционално јадење или плескавици. Гледам низ другиве теми дека многу членови сакаат да се собираат заедно, да се дружат еве една тема
во која ви отриле некои вакви ресторани и каде би можеле да се собереме на нешто наше Македоснко, по кое верувам секој го бара.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.609
Поени од реакции
21.815
Малта има вкупно 3 македонски ресторани, и 3 македонски бурекчилници. Со бурекчилници сме 100%, нема друг балканец отворено.
Два ресторани се всушност едните исти. Gourmet Bar&Grill (tripadvisor)
Едниот од двата ресторани е во фаза на отварање(мислам дека Јули е отварањето) и се наоѓа на топ локација во Слиема која важи за најскапо и најтуристичко место.
Со оглед дека првиот им изгази буквално, очекувам овој уште поуспешен да биде.
Третиот ресторан е Lucky Corner за кој неможам да кажам нешто повеќе затоа што е тазе отворен а и не испадна некој хит тука кај балканците, можеби заради менито кое им е микс а и амбиентот внатре во ресторанот, шо знам!?
За разлика од Lucky Corner, другиов Gourmet почнаа и рандом странци да идат (има доста коментари на tripadvisor), а новиов што ќе биде во Слиема ќе биде можеби и главно странски муштерии со оглед на локацијата и фактот дека моментално голем број од македонците се сместени во Bugibba, St.Paul's Bay каде што се останатите ресторани и бурекчилници. Одлична можност за промоција на македонската кујна на островов.


Бурекчилниците што да кажам, партал направија. Бизнисот им е медови. Четврт 2.50€, тебе ти е ефтино, нив им е врв заработка.
Во прав момент ги отворија. Насабајле редици има, особено пред коронава. Знам балканци возат по 10 км само за да купат бурек.

Има и плус некој кафиќ, или food truck наши што отвориле, фризерски салони и салони за козметика, ама тоа е за друга тема.

Другите народи ме мрзи да ги пишувам а и мислам дека темата ќе биде премногу опширна знаејќи дека низ западна европа многу ги има.
Мислам дека само Македонски ресторани низ Светот би било подобро.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.310
Поени од реакции
21.761
Mozam da go pofalam Restoranot Macedonia vo Berlin: http://www.restaurant-macedonia.de/?lang=de

Imaat odlicna kujna, megjunarodni jadenja no i po nesto Makedonsko. Dobro e sortiran so Makedonski vina i sekako gazdite, posebno Zivko, se predobri domakjini i im e milo ako imaat gosti Makedonci. Veruvam deka ima i vo forumov lugje koi bile. Ako ste vo Berlin obavezno da pominete.
 
Ф

Флеш

Гостин
Малта има вкупно 3 македонски ресторани, и 3 македонски бурекчилници. Со бурекчилници сме 100%, нема друг балканец отворено.
Два ресторани се всушност едните исти. Gourmet Bar&Grill (tripadvisor)
Едниот од двата ресторани е во фаза на отварање(мислам дека Јули е отварањето) и се наоѓа на топ локација во Слиема која важи за најскапо и најтуристичко место.
Со оглед дека првиот им изгази буквално, очекувам овој уште поуспешен да биде.
Третиот ресторан е Lucky Corner за кој неможам да кажам нешто повеќе затоа што е тазе отворен а и не испадна некој хит тука кај балканците, можеби заради менито кое им е микс а и амбиентот внатре во ресторанот, шо знам!?
За разлика од Lucky Corner, другиов Gourmet почнаа и рандом странци да идат (има доста коментари на tripadvisor), а новиов што ќе биде во Слиема ќе биде можеби и главно странски муштерии со оглед на локацијата и фактот дека моментално голем број од македонците се сместени во Bugibba, St.Paul's Bay каде што се останатите ресторани и бурекчилници. Одлична можност за промоција на македонската кујна на островов.


Бурекчилниците што да кажам, партал направија. Бизнисот им е медови. Четврт 2.50€, тебе ти е ефтино, нив им е врв заработка.
Во прав момент ги отворија. Насабајле редици има, особено пред коронава. Знам балканци возат по 10 км само за да купат бурек.

Има и плус некој кафиќ, или food truck наши што отвориле, фризерски салони и салони за козметика, ама тоа е за друга тема.

Другите народи ме мрзи да ги пишувам а и мислам дека темата ќе биде премногу опширна знаејќи дека низ западна европа многу ги има.
Мислам дека само Македонски ресторани низ Светот би било подобро.
Овој новинарот Филе да не е газда?!
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.090
Поени од реакции
13.623
во Милано нема ништо. Едно време имаше малечко место за ќебапчиња, кифли, бурек (што кај нас би било вид на баничка), ама ни беше убаво место ни беше вкусно, имаа лошо монтирана кујна, малку нелегално, па ги затворија за неполна година. Крај...
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.365
Поени од реакции
28.138
Во Прага има 2 ресторани и неколку бурекџилници. Едниот ресторан се вика Јелица, не е наш ама од комшии. Имаш ајвар, ќебапи, мусака така да исто ко наш. Кај Паладиум има и еден шипо од Гостивар ненормално добар бурек прави. Не им ги знам имињата на сите ама ги има.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.609
Поени од реакции
21.815
Овој новинарот Филе да не е газда?!
Не ме смеј.
Филе нема пари за ресторани.
Тој шупакот се ќе направи за четврт со месо и една шарска. Им лижеше гз на едната бурекчилница да јаде гага, па после отиде во другата праеше емисии како имале најубав бурек на островот, нормално, за да јаде гага.
Јас немам видено поантипатичен човек од него.
Да знаеш само што прават со еден друг македонец на сметка на сите македонци со таа некоја нивна заедница во која членуваат само они двајца ќе се запрепастиш.
 
Ф

Флеш

Гостин
Не ме смеј.
Филе нема пари за ресторани.
Тој шупакот се ќе направи за четврт со месо и една шарска. Им лижеше гз на едната бурекчилница да јаде гага, па после отиде во другата праеше емисии како имале најубав бурек на островот, нормално, за да јаде гага.
Јас немам видено поантипатичен човек од него.
Да знаеш само што прават со еден друг македонец на сметка на сите македонци со таа некоја нивна заедница во која членуваат само они двајца ќе се запрепастиш.
И јас имам лошо мислење за него ...Забега буквално Филе
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.296
Поени од реакции
13.175
Ми се плаче ко ќе налетам на вакви ресторани у туѓина.
Па уште коа ќе почнат да ја бутаат скарата по мени како македонска кујна,не да ми се плаче,ми се рика !
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.637
Поени од реакции
1.491
vo UK ima makedonski restaurant Vardar se naoga vo Littlehampton, prekrasen ambient i vrvna usluga. Sum bil nekolku pati i navistna sum prijatno iznenaden. @galaxys treba da go posetish dokolku te nosi patot natamu, momentalno rabotat samo take away.
So godini se tokmam da odam i seuste ne sum bil, a i sega so koronova pa ic ne se ode nikade. Ne me odnel patot natamu iskreno, zdravje da pomine ova pa planiram da pominam. Gi znam sopstvenicite, epten dobri lugje se.
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.842
Поени од реакции
5.121
vo UK ima makedonski restaurant Vardar se naoga vo Littlehampton, prekrasen ambient i vrvna usluga. Sum bil nekolku pati i navistna sum prijatno iznenaden. @galaxys treba da go posetish dokolku te nosi patot natamu, momentalno rabotat samo take away.
So godini se tokmam da odam i seuste ne sum bil, a i sega so koronova pa ic ne se ode nikade. Ne me odnel patot natamu iskreno, zdravje da pomine ova pa planiram da pominam. Gi znam sopstvenicite, epten dobri lugje se.
Мислам дека нема македонски ресторан во Лондон, ама најблиску по атмосфера и слични јадења е еден босански ресторан во Фулам:


Супер место, малечко, има убаво пиво и супер персонал.

Сармата и кебапчињата се врв.
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.717
Поени од реакции
19.864
Тука во Чикаго има балкански ресторани и овој последниот што го отворија е Македонски, се вика Баба грил, маседониан стрит фуд, квалитетот е одличен, имаат бургери, пастрмајлии, чорби, колбаси домашни, лебче, исто ко во МК да се осетиш, со цените се таман, секогаш имаат по некое ново јадење на мени плус скара секаква во секое време, гледам и бааги Американци одат им се бендисува нашата кујна.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.609
Поени од реакции
21.815
Ми се плаче ко ќе налетам на вакви ресторани у туѓина.
Па уште коа ќе почнат да ја бутаат скарата по мени како македонска кујна,не да ми се плаче,ми се рика !
Незнам што толку ти се плаче, ама они скара трошат највеќе.
Си имаат и пинџур, малиџано, чорби, тавче гравче,сарма,пита и останати традиционални јадења во менито, ама ако се остават само на тоа ниту македонците ќе им идат.
А скара ко скара, се продава највеќе...па и сите тука за тоа идат во македонскиот, за шарска, ајдучка, ќебапи а не за малиџано и сарма.
Еве кажи ми во Скопје колку традиционални ресторани служат исклучиво традиционални јадења без воопшто да имаат скара во менито?
 

Matthias

A Statute Snob
Член од
2 март 2020
Мислења
380
Поени од реакции
2.305
Мислам дека нема македонски ресторан во Лондон, ама најблиску по атмосфера и слични јадења е еден босански ресторан во Фулам:


Супер место, малечко, има убаво пиво и супер персонал.

Сармата и кебапчињата се врв.
posleden pat bev Fulham pred 20 godini, ne e bash safe to be there. restaurantot vo Littlehampton e od makedonec, restoranti vo koi idam se vo Knightsbridge na 5 minuti walking distance od moite. Isto taka imashe super cool restorant vo Windsor Grci bea gazdite sega mislam se smenija gazdite neznam dali se ushte istite ne sme se videle meseci. Imaa makedonski ajvar :pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom