Македонските Su-25

Член од
29 јуни 2014
Мислења
19.290
Поени од реакции
30.222
Prasanjeto e dali navistina ni trebaat ovie avioni? Ako se pruzi sega prilika da se zamenat so nesto pokorisno za Makedonskata armija (ne zboruvam za cizmi i diftici) togas treba da se prifati. Drugi NATO-clenki elegantno se oslobodija od staro rusko oruzje a za vozvrat ke dobijat posovremena oprema.
кој добил опрема беспари бе игорче? Гермаците гледам панзерхаузените и леопардите ги раздаваа насекаде, на збор само.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
7.619
Поени од реакции
5.947
Prasanjeto e dali navistina ni trebaat ovie avioni? Ako se pruzi sega prilika da se zamenat so nesto pokorisno za Makedonskata armija (ne zboruvam za cizmi i diftici) togas treba da se prifati. Drugi NATO-clenki elegantno se oslobodija od staro rusko oruzje a za vozvrat ke dobijat posovremena oprema.
автоматски ќе се заменат со ембарго од руска страна на македонски производи и добивање на руска нафта и гас по најскапа цена
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.049
Поени од реакции
5.611
Prasanjeto e dali navistina ni trebaat ovie avioni? Ako se pruzi sega prilika da se zamenat so nesto pokorisno za Makedonskata armija (ne zboruvam za cizmi i diftici) togas treba da se prifati. Drugi NATO-clenki elegantno se oslobodija od staro rusko oruzje a za vozvrat ke dobijat posovremena oprema.
Доколку се во состојба да летаат (големо прашање) мислам дека треба да ги задржиме од проста причина што си вршат работа и се релативно едноставни за одржување во споредба со западните еквиваленти.

За НАТО членките што ќе добијат ново оружје најдобро да почекаме да видиме што ќе се случи пошто Полска е со 250 тенкови помалку за едно “ќе бидат леопардите жими мајка“ а Германците немаат ни за себе.

Најпаметно ми се чини да набавиме што повеќе наоружани дронови.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
7.619
Поени од реакции
5.947
Доколку се во состојба да летаат (големо прашање) мислам дека треба да ги задржиме од проста причина што си вршат работа и се релативно едноставни за одржување во споредба со западните еквиваленти.

За НАТО членките што ќе добијат ново оружје најдобро да почекаме да видиме што ќе се случи пошто Полска е со 250 тенкови помалку за едно “ќе бидат леопардите жими мајка“ а Германците немаат ни за себе.

Најпаметно ми се чини да набавиме што повеќе наоружани дронови.

:)

ќе се извршат потребните ремонти, а со модернизација и повеќе од тоа дека само ќе летаат...... оваа машина ќе го преживее и крајот на светот
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
5.498
Поени од реакции
5.734
Никоја земја не е будала да праќа модерно оружје во Украина, не заради тоа дека украинците се глупи па ете не знаат да научат како се ракува. Замисли пратиш еден абрамс кој секако ќе биде спржен ко помфрит од најновото руско RPG. И имаш насекаде видеа од тазе зачадени амбрамси. Кој ќе сака да ги купи после? М?
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.049
Поени од реакции
5.611
Никоја земја не е будала да праќа модерно оружје во Украина, не заради тоа дека украинците се глупи па ете не знаат да научат како се ракува. Замисли пратиш еден абрамс кој секако ќе биде спржен ко помфрит од најновото руско RPG. И имаш насекаде видеа од тазе зачадени амбрамси. Кој ќе сака да ги купи после? М?
Ме подсети на војната во Јемен, каде видеата од Хутите се бришеа 2 - 3 часа по поставување заради срамотата на Саудијците. Типови во папучи шамараа војска наоружана со Абрамси, Апачи и Ф-15 :D
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
5.805
Поени од реакции
4.649
F-22


hanzo f-22 e skap iima 2 pati pomala borbena nosivost od mig-29 i su-37 a za su-25da ne zborime(iako e ground-to attack)a za negoviot stealth toj e veke minato:

http://youtube.com/watch?v=ripHZ58Jp-w&feature=related
pazi za razlika od s-300(range90km)ovoj ima 400 i e integriran potocno recisi sekoja komandna stanica moze da dava instrukcii a koristi poveke vidovi na radari ako veke plakame eve predlog MI-28 ili KAMOV ka-52 aligator a ako sakame da imame dobar lovec togas mig-21 e soliden-imeno toj e brz evtin so solidni manevarski sposobnosti a ima edna maana ne moze da nosi tesko vooruzuvamje(ima mal raspon na krila ama zatoa e brz a novite modifikacii se poprecizni,so vgraden sistem za ladenje,doppler radar(koj i da e jammiran sepak uspesno ja presmetuva lokacijata na neprijatelot)amerite poveke se plasat od toj otkolku od mig-29
a raptorot treba da go imame vo golem broj pa da branime vozdusen prostor a poradi malata teritorija raketnata artilerija (BM-21,potoa srpskiot ORKAn220mm-pa MLRS amerikanski a e vo greece pa taka ke bidat unisteni pred da sletaat a helikopterite se branat dobro so pasivna odbrana(mamki-drveni so lim taka natovci u jugoslavija trosea 750000$ bombi za secenje drva
http://youtube.com/watch?v=1lHyKv4IC3c
Све што наброја е руско, не знам кој дел од членка на НАТО алијанса го заборави
 

Kajgana Shop

На врв Bottom