Македонскиот јазик од историски аспект

Щипянецъ

македонски Бугарин
Член од
21 декември 2011
Мислења
1.377
Поени од реакции
544
Интересно...
Ако добро го разбирам исечоков овде сепак се тврди дека глаголот употребен за дожд или снег доаѓа од глаголот врати-враќање?
Патем, што стои под број 1?

Сепак на стр.486 во истата книга (каде претпоставувам има индекс на зборовите) глаголот ВРНЕ употребен за дожд и снег е наведен само како македонски, иако како и во исечокот е наведено дека е во употреба и во јужно-српски дијалекти, што е сепак јасен показател од каде доаѓа.

Мошне интересно ми е што глаголот употребен за паѓање дожд или снег го има во сите македонски говори и дијалекти, додека кај првиве "словенски" соседи го нема.
Бугарите за дожд или снег викаат ВАЛИ, а Србите ПАДА.
Дали не пропуштате грчкиот јазик?
βρέχει (лат: vréchei, кир: врехи)
 
Последно уредено од модератор:
Член од
7 октомври 2008
Мислења
221
Поени од реакции
192
Еве од истата книга:

Македонски (Macedonica) е едноставно диалект (Dialecti) на грчкиот jазик (Graecae lingue).

Браво Штипјанец, а веќе изгубив надеж дека некој ќе примети дека во 1613-та год. правеле разлика меѓу Македоника(група на Грчки јазици) и Македонски (група на словенски јазици). А сега што правиме? Има ли во 1613 засебни Македонски и Бугарски јазик(група на словенски јазици)?
 
Последно уредено:

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Еве нешто интересно за македонскиот jaзик от средата на XX век от архивите на ЦИА

 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
221
Поени од реакции
192
Еве нешто интересно за македонскиот jaзик от средата на XX век от архивите на ЦИА

Татар, остај тие гнасни пропаганди. Што се правиш ќор за засебните Македонски и Бугарски јазик во 1613?
 
Последно уредено:

Щипянецъ

македонски Бугарин
Член од
21 декември 2011
Мислења
1.377
Поени од реакции
544
Браво Штипјанец, а веќе изгубив надеж дека некој ќе примети дека во 1613-та год. правеле разлика меѓу Македоника(група на Грчки јазици) и Македонски (група на словенски јазици). А сега што правиме? Има ли во 1613 засебни Македонски и Бугарски јазик(група на словенски јазици)?
1. Macedonica (Македонски) е диалект на грчкиот јазик според книгата
2. "Македонски" во смисла на словенски диалект нема во книгата. Бугарски има евидентиран уште от 9 век, македонски нема се до 1944.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Татар, остај тие гнасни пропаганди. Што се правиш ќор за засебните Македонски и Бугарски јазик во 1613?
Прво се научи да не врегjaш и да почитуваш лугето. Второ,ако за тебе доклад на ЦИА е пропаганда ... добро. Jaс само го наброjaвам како разсекретен факт.
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
221
Поени од реакции
192
Прво се научи да не врегjaш и да почитуваш лугето. Второ,ако за тебе доклад на ЦИА е пропаганда ... добро. Jaс само го наброjaвам како разсекретен факт.
Почитта не е дадена од Бога туку се заслужува. Дали ЦИА користи пропаганда или не, оставам на твојата здрава логика.


Е сега Штипјанец биди коректен и кажи дали ти заслужуваш почит.

1. Macedonica (Македонски) е диалект на грчкиот јазик според книгата
Како може од ТАБУЛА ГРАЕЦА Macedonica (Македонски) да е диалект на грчкиот јазик според книгата, а од ТАБУЛА СКЛАВОНИКА

2. "Македонски" во смисла на словенски диалект нема во книгата.
Македонскиот да не е дијалект на Словенската група јазици. Еве ти друг препис на истата книга:
http://reader.digitale-sammlungen.de/de/fs1/object/display/bsb10927922_00018.html
(да ги менуваш страните кликај на +1 или -1)

Дали споменатите во книгата Бугарски или Српски биле дијалекти на Словенската група јазици? Ако ме прашуваш мене Македонците немаат потреба да Ве вреѓаат, Вие самите партал се правите и си ја потценувате Вашата интелегенција со пишување небулози!


Бугарски има евидентиран уште от 9 век, македонски нема се до 1944.
На каков Бугарски од 9 век мислиш : Турски, Монголски, Татарски, Ирански или кога го прифатиле Македонското наречје од Солун. Што се однесува до Македонскиот зарем го заборави јазичникот на Пулевски и другите документи, срамота!
 
Последно уредено:

Ч Е Н Т О

Методија Андонов
Член од
3 јули 2008
Мислења
1.698
Поени од реакции
1.612
bilbili, нема никаква потреба да дискутираш, полемизираш или да му поставуваш прашања на штипјанец' на темава.
Неговото учество во неа неславно заврши пред некој ден.


Еве нешто интересно за македонскиот jaзик от средата на XX век от архивите на ЦИА
Кажано ви е 1000 пати: Ако не ги цитирате соодветно исечоците што ги лепите овде и наведете точен автор, дело, место на издание, година, страница, или дадете линк од каде се земени истите ќе ви бидат избришани, за таквото однесување ќе си заработите казнени поени, и добиете бан од тема.
Правилото важеше вчера, важи денеска, ќе важи засекогаш.
Чекањето да поминат неколку месеци откако некој од бугарските тролови бил казнет за ова, за повторно да се обидувате да го правите НЕМА да вроди со плод и секој следен обид ќе ве одведе на експресен бан.

Имаш неколку часа.

Патем, те поздрави македонскиот јазикЦариградски весник, 16 април, 1860 г., стр. 2

.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Кажано ви е 1000 пати: Ако не ги цитирате соодветно исечоците што ги лепите овде и наведете точен автор, дело, место на издание, година, страница, или дадете линк од каде се земени истите ќе ви бидат избришани, за таквото однесување ќе си заработите казнени поени, и добиете бан од тема.
Правилото важеше вчера, важи денеска, ќе важи засекогаш.
Чекањето да поминат неколку месеци откако некој од бугарските тролови бил казнет за ова, за повторно да се обидувате да го правите НЕМА да вроди со плод и секој следен обид ќе ве одведе на експресен бан.

Имаш неколку часа.

Патем, те поздрави македонскиот јазикЦариградски весник, 16 април, 1860 г., стр. 2

.
Добро сега, да те прашам...правиш се на мутав,правиш си не слеп или...?! Гледа се точната референца на документот: 2003/08/18 CIA-RDP80R01731R003500180018-0
Што повеке сакаш да ти дадам?
Извор е вебсаjтот на https://www.cia.gov
Ако те мрзи да напишеш референцата во Search и да видиш целиот фаjл еве да го направам наместо тебе.
http://www.foia.cia.gov/sites/default/files/document_conversions/5829/CIA-RDP80R01731R003500180018-0.pdf
Датум 30 Март 1951 година.
Гриф - Секретно

Уште желби?
Само види ти како наведе твоja материал...линкче нешто да ни дадеш или апокрифно ке е?
[DOUBLEPOST=1416949611][/DOUBLEPOST]
Почитта не е дадена од Бога туку се заслужува. Дали ЦИА користи пропаганда или не, оставам на твојата здрава логика.
ЦИА ширела пропаганда за внатрешна употреба?! :D
Извини, сека централа се стреми ком возможно наjобективната информациja,коja ке ja сведе до своите шефови,а не обратното.
 
Последно уредено:

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.724
CIA не е компетентна како извор во врска со темава.
Админ бриши све то.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: fmi

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
ЦИА ширела пропаганда за внатрешна употреба?! :D
Извини, сека централа се стреми ком возможно наjобективната информациja,коja ке ja сведе до своите шефови,а не обратното.
Доколку се работи за позната историска вистина, зошто со прашањето за македонскиот јазик би се занимавала ТАЈНА РАЗУЗНАВАЧКА АГЕНЦИЈА?
Subject: PSYCHOLOGICAL WARFARE INTELLIGENCE ESTIMATE :facepalm:

Во науката, досега не сум сретнал некој историчар да користи преписки на ЦИА за да разреши некоја историска дилема, ниту пак како референца со научна употребливост.
Во спротивно, никому не му се потребни историчари и историски катедри, доволно е да го препуштиме овој предмет на специјалните агенти на ЦИА.

:ROFLMAO:
И говно да е, меѓутоа да биде во форма на негација на било што македонско, вие ќе парадирате со него на челото.

Штета што имам навика да читам детаљно, па во секое гомно:гомце: ќе најдам и витаминче за вас:


Ете, 19 век Македонци емигранти во САД. Ајде добра ношт.
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2012
Мислења
118
Поени од реакции
38
Почитта не е дадена од Бога туку се заслужува. Дали ЦИА користи пропаганда или не, оставам на твојата здрава логика

На каков Бугарски од 9 век мислиш : Турски, Монголски, Татарски, Ирански или кога го прифатиле Македонското наречје од Солун. Што се однесува до Македонскиот зарем го заборави јазичникот на Пулевски и другите документи, срамота!
1 значи почит не заслужуваш
2 на монголскотатарскитурскииранокинески јазик! Сега задоволен ли си -на глупави прашање -глупав одговор!!!!Патем, те поздрави македонскиот јазик


а ти воопшто прочитал ли што пишува ??? или дека е напишано некаде македонски јазик е задоволно и нема потреба од друго

ако си го прочитал -ми објасни како г-дин Кириак ќе печати книга со бугарски зборови на македонски јазик за тамошното население кое било пак бугарско?!?!:tapp:
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.724
^Има едно нешто кое се вика општ словенски фонд на зборови арно ама сите сте лингвисти (и тоа доктори) и со вас не се разговара оти очигледно е дека на македоснки, србско - хрватски , бугарски е тешко да се разбереме а не дај Ѕевс на енглески...

Добро, се разговара на старословенски, класичен латински, есперанто...
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Доколку се работи за позната историска вистина, зошто со прашањето за македонскиот јазик би се занимавала ТАЈНА РАЗУЗНАВАЧКА АГЕНЦИЈА?
Subject: PSYCHOLOGICAL WARFARE INTELLIGENCE ESTIMATE :facepalm:

Во науката, досега не сум сретнал некој историчар да користи преписки на ЦИА за да разреши некоја историска дилема, ниту пак како референца со научна употребливост.
Во спротивно, никому не му се потребни историчари и историски катедри, доволно е да го препуштиме овој предмет на специјалните агенти на ЦИА.

:ROFLMAO:
И говно да е, меѓутоа да биде во форма на негација на било што македонско, вие ќе парадирате со него на челото.
Уште на втора страница - Department of State office of intelligence research. Тоа е организациja задолжена за анализа.
Ставен на страницата на ЦИА. Година 1951 година.
Разузнавачка служба се занимава за да пренесе достоверни факти до своjaта управа, за да можат врз тази база да земат одлуги. Тоа е принципот на сека служба. Както се гледа от документот има за повекето комунистички држави анализи.
Забораваш дека разузнавачките служби користат експертизата на историчарите и тези анализи не се вадат от фиок.
Дали тоа му бендисва денес на некого или не - тоа е друго прашане.
Факт е дека документот е бил секретен,има историски описаниja на собитиjaта за сека држава и има анализа за онова време - 1951 година.
 
Последно уредено:

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.724
Забораваш дека разузнавачките служби користат експертизата на историчарите и тези анализи не се вадат от фиок.
Во документот не видов никаде фуснота, библиографија, користена литература, аналогија, споредба, статистичка лајнанализа...

Мислам CIA & USA после некој век во сите речници ќе се синоним за тиранија и пропаганда.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom