Македонскиот јазик на Google !?

Член од
24 јуни 2008
Мислења
1.705
Поени од реакции
75
Зошто кога отварам Македонски весници и воедно и форумот кајгана се појавува :
Google - This page is in Serbian. Translate it using Google Toolbar ? Learn more
На некои страни Serbian е заменето со Bulgarian. Се, само Macedonian не сум прочитал.

Дали и ви го читате истото и зошто е тоа така - прашање до поинформираните.
Што можеме да сториме за да го промениме ова?
 

nako

No1
Член од
22 јануари 2006
Мислења
918
Поени од реакции
35
Член од
28 мај 2005
Мислења
6.373
Поени од реакции
177
Зошто кога отварам Македонски весници и воедно и форумот кајгана се појавува :
Google - This page is in Serbian. Translate it using Google Toolbar ? Learn more
На некои страни Serbian е заменето со Bulgarian. Се, само Macedonian не сум прочитал.

Дали и ви го читате истото и зошто е тоа така - прашање до поинформираните.
Што можеме да сториме за да го промениме ова?
14.09.2009, 18:58
МИСИРКОВ НА АНГЛИСКИ ЗНАЧИ КОКА КОЛА, А МАКЕДОНСКО ДЕВОЈЧЕ Е ВЕШТЕРКА

ХАКЕРИ ГО ПРОВАЛИЛЕ РЕЧНИКОТ НА ГУГЛ

Хакерска провала, злоупотреба или невкусна шега на гугл транслејт? На најпознатиот интернет речник некој со голема смисла за хумор решил да си поигра со преводите од Македонски на Англиски јазик.



Доколку напишете македонско девојче во преводот на англиски ќе добиете дека тоа значи вештерка.

Личните имиња на голем дел македонски револуционери се заменети со други ликови, брендови или предмети.

Така на пример, за Даме Груев во преводот на англиски стои Адолф Хитлер, Дедо Иљо Малешевски е Буш Постариот.

Странците пак кои не знаат за Крсте Петков Мисирков во англискиот превод ќе прочитаат дека се работи за КОКА КОЛА. Ванчо Михајлов е Бритни Спирс.

Ниту македонската естрада не е поштедена. Каролина Гочева преведена на англиски е Абрахам Линколн, а Сител телевизија гугл транслејт од денска ја преведува како Вашингтон.

Македонскиот јазик влезе во интернет речникот на Гугл пред еден месец. Ова беше голем успех за Македонија, кој го олесни користењето на интернетот за македонските граѓани.

Со овој речник дневно се служат милијарди луѓе од целиот свет.
 
J

Johnny Stulic

Гостин
Не се одбирам многу ама да не користат весниците бугарски и српски прокси сервери зошто се поефтини, па гугл му ја препознава адресата бугарска т.е српска
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
ДЕЦАТА НА КОМУНИЗМОТ - ПРИКАЗНА ЗА ДИНАСТИИТЕ



Децата на комунизмот сеуште суверено владеат, инсталирани во сите пори на општеството. Или барем владееја до пред брзо време (само наивен може да мисли вака). Многу земји на источниот блок откога расчистија со сите инсталации на комунистичкиот режим, спроведувајќи и по неколку лустрации, тргнаа напред. Македонија е пред судбински чекор да го направи овој исчекор. Лустрацијата е во најава. Воопшто нема сомнеж дека на површина ќе излезат многу познати и непознати имиња кои имаат(ле) непопуларно минато како доушници на тајните служби. И тоа инсталирани насекаде, во сите институции, партии без исклучок. За оние кои незнаат, за да имаат предвид, подолу е даден список на „децата на комунистите“ кои благодарение на своите татковци си ја имаат заземено својата позиција и ги продолжуваат „династичките“ традиции на владејачка црвена буржоазија. Рака на срце, неможе на сите да им се суди за кариерата на нивните татковци. Но дали истите се оградиле од нив? Дали децата на комунизмот можат да им судат на своите татковци?

Во составувањето на списокот се користени написи на ФОКУС, архивски документи и сознанија. Напоменувам, децата на комунизмот се експлузивитет на СДСМ како наследник на комунистите, но не и непознаница „инсталирана“ и во другите структури во државава. Проследете ја „сапунаријава“ и видете со кого имате работа.

Google Translate


Children of communism - STORY OF dynasties


Children of Communism still govern sovereign installed in all pores of society. Or at least ruled until very soon (just naive to think this way). Many countries of the Eastern bloc after the paving with all installations of the communist regime, and after conducting several lustration, stepped forward. Macedonia is the fateful step to make this step. Lustration in the notice. Did not doubt that the area will leave many known and unknown names who have (le) unpopular past as spies abound of secret services. And it installed everywhere, in all institutions, political parties without exception. For those not familiar, to consider, given below is a list of "Children of the Communists, who thanks to their fathers you have taken your position and continue to" dynastic "traditions of the ruling bourgeoisie red. Honestly, can all be tried for the career of their fathers. But whether they are ogradile of them? Are children of communism may judge of their fathers?

In compiling the list of used articles focus, archival documents and knowledge. Please note, children of Communism ekspluzivitet SDSM as the successor to the Communists, but not unknown "installed" and other structures in the country. Preview "sapunarijava and see with whom you work.

Горе-долу добро преведе:)
 
Член од
24 јуни 2008
Мислења
1.705
Поени од реакции
75
Не се одбирам многу ама да не користат весниците бугарски и српски прокси сервери зошто се поефтини, па гугл му ја препознава адресата бугарска т.е српска
Е тоа навистина незнам. Јас сум во друга држава и помислувам да не е до тоа нешто. Информатиката не ми е баш блиска.
А ете на ова прашање може да ни одговори кајгана , бидејќи кајгана е на „сербиан“. :nesvest:
 

Песимист

Добро информиран оптимист
Член од
11 ноември 2008
Мислења
1.676
Поени од реакции
181
Море нели има тема веке за овоа :smir:
 
Член од
24 јуни 2008
Мислења
1.705
Поени од реакции
75
Јас не ја најдов, доколку има, го замолувам одговорниот администратор доколку смета дека е за преместување да ја премести темата таму. Па да продолжиме со дискусијата и да видиме што навистина се случува со Македонскиот јазик на гугл.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Таа друга тема е за сеир, не мешајте. Има кој да одлучува дали ќе се спои темата, уживајте и пишувајте на оваа.
 

Chapstick

Сам свој психолог
Член од
7 август 2009
Мислења
2.986
Поени од реакции
311
Хех....е како на англиски го дава гугло?А .мк е??
 

Kajgana Shop

На врв Bottom