Македонскиот олимписки сон - Рио 2016

Дискусија во форумот 'Ракомет' започната од ElNinho, 7 април 2016.

?

Како ќе не пишат на церемонијата на свеченото отворање?

Анкетата е затворена 8 април 2016.
 1. FYROM

  40,4%
 2. Republic of Macedonia

  23,6%
 3. Ќе играме под новото име што го договорил премиерот

  36,0%
 1. ElNinho

  ElNinho Мадридиста!

  Член од:
  17 јули 2009
  Мислења:
  19.853
  Допаѓања:
  51.394
  [​IMG]


  "Во моментов заминува скромната делегација на Луксембург а сега на татранот треба да се појават оние кои ние ги очекуваме. Еве ги, влегува на стадионот црвено-жолтата чета, на чело со војсководецот, единствениот, величенствениот Кире Лазаров. Гордо е развеано од неговите раце македонското сонце во оваа претопла бразилска вечер. Зад него доаѓаат неговите соиграчи од ракометниот тим. Претседателот на МОК, Тупурковски во друштво на Стоилов и Пешевски. Па каква тројка од супретешка категорија е тоа почитувани гледачи. Зад нив е Пандев, но не Горан туку Ристе, нашиот атлетичар. Има тука уште и по некој кајакар и по некој борач од Таџикистан со македонски пасош. Конечно македонската делегација не можеме да ја изброиме на прсти и имаме пристоен број натпреварувачи."

  - Вака некако би звучело обраќањето на маестро Златко Калински на 5ти август, доколку македонсктие ракометари ја искористат историската прилика за тоа Македонија првпат да има претставник во групните спортови на една Олимпијада.

  Во стилот на квиз на Драган Вучиќ, ракометарите на СП2015 година си обезбедија гратис викенд во Полска, каде што веќе пред неколку месеци го играа последното ЕП. На овој викенд имаат прилика да си чекираат once in a lifetime можност за двонеделна екскурзија до земјата на фудбалот и жени со големи газови, Бразил.

  Среќата, односно сплетот на оклности овојпат не посака па ја добивме најлесната квалификациона група. Да не биде па се прелесно, ИХФ не ни ја додели организацијата на мини-турнирот па нашите момци ќе треба вторпат во кратко време да играат во Полска, каде што покрај домаќинот ривали ќе ни бидат „егзотичните“ репрезентации на Тунис и Чиле.

  Против сите три репрезентации имаме поволен скор досега. Со Пољаците имавме два победи во два меча се до годинешниов пораз на ЕП. Со Тунис имаме една победа и еден пораз, додека со Чиле победа во единствениот меѓусебен дуел одигран на СП.

  Петок: Македонија - Полска 20.30
  Сабота: Македонија - Тунис 18.30
  Недела: Македонија - Чиле 18.00

  Турнирот го започнуваме со најтешкиот противник, домаќинот Полска и евентуално „изненадување“ и победа врз тимот кој сега е предводен од Талант Дујшебаев, би значело дека со една нога сме на Копакабана. Сепак со оглед на тоа што на ОИ одат првопласираните две селекции, нашата шанса ќе ја имаме и против Тунис и Чиле. Освен ако нели не ја заебеме во наш македонски стил и ги загубиме сите три меча како на минатите квалификации за ОИ во Лондон.

  Да не ја тупиме многу. Ваква историска шанса мора да искористиме и ќе го направиме тоа доколку Торко Ристовски си ја пренесе клупската форма и во репрезентацијата, а истото го сторат Јоноски и Маркоски во одбранбениот бедем. Во нападот се надеваме на поголем блесок на Кузмановски, стандардни партии на Прибак и Миркуловски, враќање на препознатливата форма на Столе и секако Кире Лазаров плус веќе стандардните крила.

  Па во август да го гледаме капитенот како го вее знамето во Рио и новинарската екипа на МТВ како патуваат со авион а не со комбе до таму.

  Среќно. :oeoeoe:
   
  На Naked Gun, krkac, Igor Wolf и уште 43 други им се допаѓа ова.
 2. Ilumious

  Ilumious Патник, педер, поет, администратор, масон

  Член од:
  29 јануари 2007
  Мислења:
  74.653
  Допаѓања:
  151.245
  Ајде, со лесно нека е!

  cross-06.jpg.png

  diazepam-abuse.jpg

  calculator.png
   
  На krkac, Igor Wolf, Хефест и уште 39 други им се допаѓа ова.
 3. kolku idat od grupa i dali ako tepame so polska ideme direkno na svecko? pozz
   
  На Хефест, marinetti, Spiegel и уште 14 други им се допаѓа ова.
 4. Dexter26

  Dexter26

  Член од:
  24 април 2008
  Мислења:
  7.831
  Допаѓања:
  6.792
  Дојдоја... и си ојдоја.
   
  Последно уредено: 8 април 2016
 5. kazioX

  kazioX Примерен форумџија

  Член од:
  28 април 2011
  Мислења:
  2.915
  Допаѓања:
  7.376
  Само голој треба да клават.
   
  На Scirea и Iceboy им се допаѓа ова.
 6. Iceboy

  Iceboy Porque somos LOS MEJORES

  Член од:
  23 октомври 2008
  Мислења:
  17.173
  Допаѓања:
  17.744
  Bog e za Makedonija, odime na Olimpijada, sonceto ke sveti svetlo kako na znameto!
   
  На Scirea, Miss.Independent, Mich0MKD и уште 2 други им се допаѓа ова.
 7. dragonsky

  dragonsky Hate leads to suffering

  Член од:
  25 декември 2010
  Мислења:
  34.148
  Допаѓања:
  66.738
  Некако слабо хајп за турниров....дел што до пред пар месеци се хајпаа за ЕП како експерти сега ги нема....а другиот дел па наивно веќе не сметаат како дел од Рио..

  Битно е да не ја правиме македонската и да не дозволиме чуда...ваква шанса еднаш во 100 години се добива така да..со среќа нека ни е, па и нас еднаш да не огрее сонце (особено тоа во Рио)
   
 8. Shawn Spencer

  Shawn Spencer

  Член од:
  10 октомври 2011
  Мислења:
  2.791
  Допаѓања:
  2.782
  мене ме фаќа паника дека ќе ја усереме и ќе си отидеме.
  А имаме тим, имаме феноменална шанса и противници по мера. :(
  Се надевам ќе ме уверат у недела дека грешам.
   
 9. Ѓорѓи Н.

  Ѓорѓи Н.

  Член од:
  23 март 2015
  Мислења:
  5.411
  Допаѓања:
  869
  Појќе.
   
  На kazioX му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Daddy

  Daddy

  Член од:
  25 септември 2009
  Мислења:
  727
  Допаѓања:
  343
  Ќе има ли пренос било каде?
   
 11. Shawn Spencer

  Shawn Spencer

  Член од:
  10 октомври 2011
  Мислења:
  2.791
  Допаѓања:
  2.782
  на мрт1. Отворете малко програмата.
   
  На Daddy му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Gogi-ManUtd

  Gogi-ManUtd

  Член од:
  6 април 2009
  Мислења:
  5.977
  Допаѓања:
  2.659
  Ова ни е историска шанса, убедливо најлесна група имаме. И да загубиме со Полска, треба машки да се одигра и со Тунис и со Чиле. Само да не спласни атмосферата ако загубиме од Полска и да ги турнат гаќите после, да се вратиме со 0-3.

  Се надевам и Борко (да му е*ам брадето) ќе покажи некое издание како во РНЛ, а не да брка муви. Кирче ќе пука, Миркуловски и Прибак стандард, се надевам ќе има Фитилот пак добри партии, зошто да не и Орката. Само да не го отупи со Мојсо, да го гледаме 40-50 минути.

  :oeoeoe:
   
 13. Erich Zann

  Erich Zann Модератор

  Член од:
  13 мај 2012
  Мислења:
  13.631
  Допаѓања:
  28.635
  Од овие само со Полска имам гледано натпревари. Зезнати се полјаците. Другиве не ги знам, ама ви верувам дека можи да биди нешто :D

  Ајде момчовци машки само изиграјте и ќе веете знамиња по олимписките игри.
   
 14. Miss.Independent

  Miss.Independent Me,Myself & I

  Член од:
  26 јуни 2013
  Мислења:
  940
  Допаѓања:
  2.333
  Ау ќе летаат чаши и флаши еден сервис да си најдам за секој случај.
  Една надеж има во мене а таа е да не испадне како и секад прво полувреме водиш а у второ си ко балетан.
  Во името на Рио,македонската репрезентација и светата Македонија Амин.
   
  Iceboy, Morgan Freeman, Feisty и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 15. Ѓорѓи Н.

  Ѓорѓи Н.

  Член од:
  23 март 2015
  Мислења:
  5.411
  Допаѓања:
  869
  Со Полска тешко да тепаме, ама Тунис и Чиле ако не ги тепаат... веднаш нека се даде оставка на комплет репрезентација.
   

Сподели преку: