Македонскиот Хари Потер ќе отвора школа за магија

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
Ја замислувате картата, ја држите во рака. А Георги ја наоѓа.

Точно тој е магионичар. Весел и позитивен по природа, но сериозен во намерата да создаде училиште за млади магионичари во Македонија.



И тој ја искривува реалноста со неговите трикови, но не како политичарите, се шегува.

„Луѓето сакаат да бидат позитивни, ја сакаат магијата и уживаат во неа, рече магионичарот Георги – Гого.

Не само со редење на картите тој направи трик, каде бројот на картата и знакот ги направи со помош на оган на неговите прсти. Секако овој трик не го правете дома.

Тој за време на летото ќе организираат училиште за млади таленти магионичари. Наскоро со повеќе информации.

Но, не само јас туку и снимателот на овој на несекојдневен настан наседна на еден од триковите, од десет денари со помош на магија, доби 500-тини денари, но за кратко магичната десет денарка се врати повторно во рацете на Георги.

Превземено од тука:
http://kanal5.com.mk/default.aspx?mId=37&eventId=60553

Линк до фејсбук фан пејџот на НМАМ - Нова Македонска Асоцијација на Магионичари:
http://www.facebook.com/pages/NMAM-Macedonia/122850941066112?ref=ts
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.804
Нормално, никој не прави разлика помеѓу магија (или магика) и илузионизам (или магионичарство).
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
Нормално, никој не прави разлика помеѓу магија (или магика) и илузионизам (или магионичарство).
Ако под магија (магика) подразбираш ментализам и бизарен илузионизам - да, океј, постои магија. :)))))
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.804
Ако под магија (магика) подразбираш ментализам и бизарен илузионизам - да, океј, постои магија. :)))))
Јас само посочив на фактот дека не се прави дистинкција помеѓу двата поима, па ги мешаат, мислејќи дека се со исто значење.
А дали нешто постои или не, е тема на друга дискусија.
 

Chapstick

Сам свој психолог
Член од
7 август 2009
Мислења
2.986
Поени од реакции
311
Настварно не ми е јасно како ги прават тие работи.Интересна работа е оваа.
 
F

FuckYouAll

Гостин
Го имам гледано овој на А1 мислам, правеше некоја финта со четирите елементи (вода,воздух,земја,оган)...добар е.
 
B

Borg_Drone

Гостин
Ако може да ги набави мапите за сефот на Banco El Caimano со помош на магија тогаш добар е.А ако е еден од оние кои со помош на магија прават работите „да исчезнуваат“ такви секој ден гледам, во автобус, покрај кеј, пред рекорд............ Еден со „магија“ така кога се истоварив од такси ми ги зема од раце новите панталони спакувани во ќеса, па сум го бркал до Вардар кај шмизлата....А од толку магија и самиот беше црн, абе мислиш котле.Среќа што Хитлер бил уште поголем магионичар, луѓе се ставале под тушеви, а излегувале од оџаци.Е тоа ти е магија.....„Чирибу чириба, низ оџак ќе излезам ја“ и работата завршена.
 

CroMkd

Someone
Член од
24 декември 2008
Мислења
114
Поени од реакции
35
овој е тој што работи у ladoro. ѕвер чоек е.
 
Член од
22 јуни 2008
Мислења
457
Поени од реакции
52
Ако може да ги набави мапите за сефот на Banco El Caimano со помош на магија тогаш добар е.А ако е еден од оние кои со помош на магија прават работите „да исчезнуваат“ такви секој ден гледам, во автобус, покрај кеј, пред рекорд............ Еден со „магија“ така кога се истоварив од такси ми ги зема од раце новите панталони спакувани во ќеса, па сум го бркал до Вардар кај шмизлата....А од толку магија и самиот беше црн, абе мислиш котле.Среќа што Хитлер бил уште поголем магионичар, луѓе се ставале под тушеви, а излегувале од оџаци.Е тоа ти е магија.....„Чирибу чириба, низ оџак ќе излезам ја“ и работата завршена.
Тапа си, ти кажал некој ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom