Македонска фудбалска репрезентација

Член од
14 април 2012
Мислења
31.407
Поени од реакции
62.000
Moже само едно фала да им кажеме на момците, што ни дозволија да сонуваме за евентуален епски успех. Еуфорија и некоја добра енергија каква што долго време се немаше случено. Денес цело Куманово живнато, луѓе со дресови. Огромен собир на плоштад каде што се следеше утакмицата. Се надевам дека не го опичија тие огнометот на крај. :pos:

Останува горчина што самите си бевме творци на својата судбина мечов. Се гледа дека Португалија има искуство да казни и најмал погрешен пас, нешто што доаѓа со играње многу натпревари на највисоко ниво, како на репрезентативен, така и на клупски план. Предупредувањето дојде со онаа прва шанса на Роналдо, каде еден погрешен пас, и направија чиста шанса за гол.

Се надевам дека ке остане оваа добра атмосфера во репрезентацијата. Има за што овие момци да играат, доста од нив се млади. Се надевам дека овој успех нема да ги крене во облаци.
 
Член од
9 април 2007
Мислења
1.265
Поени од реакции
964
Првенствено да ти се извинам лично ако нешто сум те повредил за да ми лепцицираш на ова, искрено тоа ми беше желбата. Дечки фала што ми дозволивте од клучалката да видам sирнам како е светскиот фудбал. Од пропуштени утакмици со Германија дома и на прсти неколку… Македонија Канада во струмица можеби такви некој, Македонија Андора дома 0 0 шо џаро вика пријателска била а беше квалификациски циклус ама ајде. Ја следам репрезентацијата од со белгија таму кога на телепот со добиена графика од таму(дизајнот што го добиваме од таму за наши стандарди е пекол) а ние имаме слот кај што рекламираме маслинки на кванташки и пиротехника и оружје од Самоков, ниво на луганск. Изгледав фудбал на цементара 55 рипајки од стубчето да не платиме карта. Фала дечкии игравме со машина. Машината ја избегнавме неколку пати, не бевме сега на центрифуга али пак со програм не победија.
Фала што бев дел од фудбалот овие години. Со новиот систем на УЕФА се надевам на уште едно европско. Фала
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.070
Поени од реакции
22.102
Ова!
Ама не , ние ќе креваме тензија и притисок, ќе ги враќаме во Скопје на прослави...
ma i samive izjavija deka sakale precek na plostad ko vardar... abe osvoite nesto za da zasluzite precek... i da se kvalifikuvaa ne treba takvi cirkuzi ama ajde eve za prv pat ok...
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.480
Поени од реакции
9.032
Еве како се прави пресврт во рок од 10-15 мин. И се разбира "Krama če ga zabiti"
Автоматски споено мислење:

Првенствено да ти се извинам лично ако нешто сум те повредил за да ми лепцицираш на ова
Уживај другар само се нашалив. Ништо лично. Се најдобро!
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.070
Поени од реакции
22.102
Ее а да го имавме Кулушевски десно место кој и да е таму... И така и така од дома ќе гледа сега.
ke bese isti kurac... na ovaa repka fali eden klasicen gol igrac, centrfor... kiric/pancev tip na igrac sve drugo e nijansi podobro poloso a portugalija e daleku od nas... bilo koja druga reprezentacija vo plej ofot ako ne i evropa ke ni legnese poveke.
 

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.629
Поени од реакции
2.071
Недостасува добар класичен напаѓач. Тоа најмногу ги кочи и многу се приметува и тоа не е проблем само кај сениорите туку и до 21 година го имаат истиот проблем.
 
Член од
12 мај 2014
Мислења
995
Поени од реакции
1.757
ke bese isti kurac... na ovaa repka fali eden klasicen gol igrac, centrfor... kiric/pancev tip na igrac sve drugo e nijansi podobro poloso a portugalija e daleku od nas... bilo koja druga reprezentacija vo plej ofot ako ne i evropa ke ni legnese poveke.
Знам дека ни фали гол играч. Само како пример го дадов зашто можеше да игра за нас и ќе беше засилување реално.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.072
Поени од реакции
21.947
Сите ве читам за се се фативте да коментирате а никој не обрна внимание на еден многу важен фактор во секој спорт - среќата. Да се поправам неколкумина само спомнаа нешто минимално за среќата.
Од сите 12 екипи што заглавивме во баражот нашата беше најслабата на хартија и како баксузи налетавме баш на двата носители на групи кои што заради својата неспособност во последните натпревари завршија во истиов баражот. Таа ебана среќа да не послужеше маллце повеќе па да не споеше со дисквалификувани Русии, психички лабилни за натпревар Украини и Шведски, Чешки, Шкотски, Турциии, Велсови многу повеќе ќе постигневме и ќе го фатевме летот за Катар. НЕ Е МОЖНО ДА СМЕ ТОЛКУ НЕСРЕЌИ ОД 11 ЕКИПИ КАЈ НАС ДА СЕ ПАДНАТ ДВЕТЕ НЕСПОСОБНИ НОСИТЕЛИ НА ГРУПИ И ВОЕДНО ТОП 10 РЕПРЕЗЕНТАЦИИ. СВЕ ДА ИМ ЕБАМ И НА РОНАЛДО И НА ПОРТУГАЛЦИ А НАЈВИШЕ НА ИТАЉАНИНЕ ШТО НИ ДАДОА НАДЕЖ ДЕКА ЌЕ СЕ ПЛАСИРАМЕ ДХГАХГДХГЈАДХЈГАГСХЈХГ . Од се што треба да се пцуе највеќе треба среќата зошто Латвија на европско се пласираше преку просечна Турција во 2004, Словенија на светското 2002 (во 4 шешир со нас завршила втора во група и преку Романија во бараж на светско) и уште еден куп репрезентации а и клубови што сме ги прателе до високи дострели благодарение на избегнувањето на фаворитите. Дел да имавме од нивнава среќа , сега ќе бевме на светското во Катар.

Ужасно чуство ме држи како кога девојката од соништата што ја договараш на дејт конечно ќе прифати ,ќе земе да те залапа прва, ќе ти направи филм и на крај на вечерта ќе ти каже дека чисто онака сакала да се излапа зошто и било досадно и нејќе ништо сериозно а ти заради тоа си пропуштил шанса кај многу полесно достапни.
Тоа е тоа. Со повеќе сили, памет и искуство во новите квалификации па да се надеваме дека среќата овој пат ќе биде на наша страна.
 

acermk

лавот во сенка
Член од
18 јуни 2009
Мислења
1.920
Поени од реакции
826
Португанциве со таа вчерашна игра освоија ЕВРОПСКО нема што да не чуди, браво за момците на Милевски изгинаа дечките колку што можеа...
Читам некои постови и се чудам сакате Македонија да игра како да сме факинг Бразил да ги доминираме Португалија?!
Чекајте малце во кој свет живеете до вчера бевме 160+ место на ФИФА ранг листа сега сакате ТИКИ ТАКА да им праиме на циганиве...
Не видоа дека сме порозни по бековски позиции и Стефан и Џани се склони на грешки нормално пробаа удрија на тие места нејсе задоволен сум од тоа што игравме чисто во шеснаестетте метри и не неправивме глуп пенал што на 2 текми со вакви репки за мене е чудо.
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.659
Поени од реакции
6.525
Сите ве читам за се се фативте да коментирате а никој не обрна внимание на еден многу важен фактор во секој спорт - среќата. Да се поправам неколкумина само спомнаа нешто минимално за среќата.
Од сите 12 екипи што заглавивме во баражот нашата беше најслабата на хартија и како баксузи налетавме баш на двата носители на групи кои што заради својата неспособност во последните натпревари завршија во истиов баражот. Таа ебана среќа да не послужеше маллце повеќе па да не споеше со дисквалификувани Русии, психички лабилни за натпревар Украини и Шведски, Чешки, Шкотски, Турциии, Велсови многу повеќе ќе постигневме и ќе го фатевме летот за Катар. НЕ Е МОЖНО ДА СМЕ ТОЛКУ НЕСРЕЌИ ОД 11 ЕКИПИ КАЈ НАС ДА СЕ ПАДНАТ ДВЕТЕ НЕСПОСОБНИ НОСИТЕЛИ НА ГРУПИ И ВОЕДНО ТОП 10 РЕПРЕЗЕНТАЦИИ. СВЕ ДА ИМ ЕБАМ И НА РОНАЛДО И НА ПОРТУГАЛЦИ А НАЈВИШЕ НА ИТАЉАНИНЕ ШТО НИ ДАДОА НАДЕЖ ДЕКА ЌЕ СЕ ПЛАСИРАМЕ ДХГАХГДХГЈАДХЈГАГСХЈХГ . Од се што треба да се пцуе највеќе треба среќата зошто Латвија на европско се пласираше преку просечна Турција во 2004, Словенија на светското 2002 (во 4 шешир со нас завршила втора во група и преку Романија во бараж на светско) и уште еден куп репрезентации а и клубови што сме ги прателе до високи дострели благодарение на избегнувањето на фаворитите. Дел да имавме од нивнава среќа , сега ќе бевме на светското во Катар.

Ужасно чуство ме држи како кога девојката од соништата што ја договараш на дејт конечно ќе прифати ,ќе земе да те залапа прва, ќе ти направи филм и на крај на вечерта ќе ти каже дека чисто онака сакала да се излапа зошто и било досадно и нејќе ништо сериозно а ти заради тоа си пропуштил шанса кај многу полесно достапни.
Тоа е тоа. Со повеќе сили, памет и искуство во новите квалификации па да се надеваме дека среќата овој пат ќе биде на наша страна.
Точно е, се сложувам со напишаното ама заборави дека баш и добра доза на среќа не донесе на второ место во групата и до овој бараж, а тоа е киксот на романија дома со Исланд во претпоследното коло. Јас би оставил нека се потсобере троа среќа за следниот циклус ;) зошто да не одиме на Еуро 2024. Тогаш мислам ќе го има зенитот оваа генерација.
 

Трибиани

Ванда Вештерката
Член од
21 јули 2018
Мислења
3.749
Поени од реакции
8.829
Во ред е што изгубивме, туку зошто никој не го спомнува пеналот што не ни беше досуден на 2-0 80 и некоја минута мислам дека над Ашковски беше стартот веднаш после соло акцијата на Елмас...да беше за Португалија убеден сум дека ќе го свирнеа во било кое време..па посебно ако беше 0-0.....разбирам дека секогаш се форсираат посилните и пореномираните репрезентации во ваквите натпреварувања ама затоа е воведен ВАР....резил и срамота е ама од еуфоријата многу малце се спомнува оваа ситуација иако она се свири.
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.480
Поени од реакции
9.032
Во ред е што изгубивме, туку зошто никој не го спомнува пеналот што не ни беше досуден на 2-0 80 и некоја минута мислам дека над Ашковски беше стартот веднаш после соло акцијата на Елмас...да беше за Португалија убеден сум дека ќе го свирнеа во било кое време..па посебно ако беше 0-0.....разбирам дека секогаш се форсираат посилните и пореномираните репрезентации во ваквите натпреварувања ама затоа е воведен ВАР....резил и срамота е ама од еуфоријата многу малце се спомнува оваа ситуација иако она се свири.
Сам си праша сам си одговори.
 
Член од
12 мај 2014
Мислења
995
Поени од реакции
1.757
Во ред е што изгубивме, туку зошто никој не го спомнува пеналот што не ни беше досуден на 2-0 80 и некоја минута мислам дека над Ашковски беше стартот веднаш после соло акцијата на Елмас...да беше за Португалија убеден сум дека ќе го свирнеа во било кое време..па посебно ако беше 0-0.....разбирам дека секогаш се форсираат посилните и пореномираните репрезентации во ваквите натпреварувања ама затоа е воведен ВАР....резил и срамота е ама од еуфоријата многу малце се спомнува оваа ситуација иако она се свири.
Плус не покажаа снимка од прво полувреме кога Адеми бараше игра со рака по еден наш корнер.
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.480
Поени од реакции
9.032
Плус не покажаа снимка од прво полувреме кога Адеми бараше игра со рака по еден наш корнер.
Е тоа да немаше повторена снимка затоа што сигурно имало играње со рака но како што пиша @Трибиани погоре...

разбирам дека секогаш се форсираат посилните и пореномираните репрезентации во ваквите натпреварувања
 

Kajgana Shop

На врв Bottom