Македонска фудбалска репрезентација

Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.532
Поени од реакции
21.401
А добро кој треба да игра на местото на Костадинов? Дајте подобра опција, не само напамет да се коментира и критикува.
Очигледно дечкото е физички спремен, игра стандардно во својата екипа (макар била и Ружемберок) и башка вчера одигра според мене повеќе од солидно, дури имаше и неколку добри долги топки напред.
Не велам дека е тоа тоа, ама немаме подобро.
Се сложувам со цел твој пост. Ме нервираа многу негативни коментари за играта и Милевски ама како ретко до сега успеав да не искоментирам.

Во врска со Костадинов, јас изедов говна после мечот со Ерменија и криво ми беше откако ги изгледав наредните два натпревари. Нема некое фудбалско знаење, не е некој магионичар...ама трча за тројца. Пре би играл со него, отколку Николов. Некако повеќе ми се допадна неговиот придонес иако стварно имав ниско мислење за него.

Играта и јас мислам дека беше сосема солидна. Одлично комбинираа многу пати на прва во триаголник и едноставно ги издоминираа Романија вчера. Секој кој ќе го каже спротивното, не гледал повеќе од 5 натпревари на репрезентацијата. Како само брзо заборавија дека со Мрме не можевме против Луксембург да одржиме посед пред некоја година. Сега со Милевски, кој е селектор само 3 натпревари и буквално еден повик, промена во играта е очигледна.
Да не зборам дека мораше со тие едни играчи да игра 3 натпревари во 8 дена од кој еден беше патување до најдалечната дестинација во Европа.

Се знаеше добро дека ќе клапнеме после 60та минута против Романија, но ние и до сам крај бевме тимот кој напаѓа и за прв пат гледам некоја подобро рангирана репрезентација да е среќна што освоила бод против нас.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.288
Поени од реакции
22.529
Го биваше Бобсон кога со младите избори Европско регуларно преку групи?
edna lastovicka ne ja pravi proletta... i edniot i drugiot u princip imaa dosta sreka i ni najmalku ne sum ubeden deka se kvalitetni treneri duri ni prosecni balkanski ne bi rekol deka se.

sto e ocigledno e deka pandev bil dvizecka sila vo repkata. disciplinata pa i taa alka napred koja se povrzuvase bese on. sega tesko ke ide, i poleka ke si se vratime na ona standardno 4to mesto.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.532
Поени од реакции
21.401
edna lastovicka ne ja pravi proletta... i edniot i drugiot u princip imaa dosta sreka i ni najmalku ne sum ubeden deka se kvalitetni treneri duri ni prosecni balkanski ne bi rekol deka se.

sto e ocigledno e deka pandev bil dvizecka sila vo repkata. disciplinata pa i taa alka napred koja se povrzuvase bese on. sega tesko ke ide, i poleka ke si se vratime na ona standardno 4to mesto.
Не можеш да кажеш за Боби имал среќа. Имаше супер тешка квалификациска група која ја заврши со само еден пораз и 6 победи.
Среќа имаше Мрме кој со две утакмици против екипи слични на нашата, стана херој на Македонија.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.288
Поени од реакции
22.529
Не можеш да кажеш за Боби имал среќа. Имаше супер тешка квалификациска група која ја заврши со само еден пораз и 6 победи.
Среќа имаше Мрме кој со две утакмици против екипи слични на нашата, стана херој на Македонија.
super teska grupa so velikani kako island, skotska, severna irska i ukraina... francija ne potceni a i imavme sreka 2 pati da izigrame nereseno so niv. island zavrsi tret nekolku boda pred drugite pa mozes da zamislis kakva corba bile drugite. Island ustvari i ne zgazi prvoto kolo. ne vikam deka bese nezasluzeno, si zasluzija momcite ama uste 100 ciklusa da igrame so francija u grupa nikad nema 2 nereseni da im izvadime. eve se vide sega razlikata sega, nasite mladinci se daleku zad top 5 ligite.

nego interesen igrac od togas koj bobi go znae a u vakva corba repka moze da bide babunski. bas me interesira dali ke go povika.

ps. srekni bevme sto ukraina u posledno kolo iako otpisani gi tepaa island u island. so pobeda island ke bea prvi, posto se gledase meguseben... ke imaa pobeda i nereseno so nas.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.532
Поени од реакции
21.401
super teska grupa so velikani kako island, skotska, severna irska i ukraina
За Македонија праиме муабет, не Србија или Хрватска.
Нашите млади беа товарени и од послаби екипи од тие што ги наброја. Еве само да ти покажам како ги завршивме квалификациските групи пред Боби да ги превземе младите. Ова е пред тој циклус со Франција.

Screenshot_20210909-203137_Chrome.jpg
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
1.531
Поени од реакции
3.703
Блиску по (не)квалитет се Боби и Мрме, според мене нема поента да се бира подобар, не па едниот да бил Фергусон за другиот и не знам што. Не ја гледам поентата зошто толку се напаѓа Мрме кога на крај резултатите се најбитни. Избори пласман на ЕП? Избори. Освои за прв пат 3то место во квалификации? Освои. Најголема победа во историја ни е над Германија? Најголема е. Не е за кревање во облаци тоа што го направил, ама па никој не може да негира дека ги има најголемите резултати и тоа е најбитно.
Досадни се веќе муабетите дека се пласирал на ЕП со победи против Лихтенштајн и Гибралтар. Посебно после победата над Германија. Ерменија и Исланд се репрезентации на рамниште, ако не и послаби од Косово и Грузија, па ете не ги победивме сега. Во квалификациската група поминавме лошо со Австрија и Полска ама завршивме пред Словенија, слободно најдете ми кога сме завршиле во квалификации пред репрезентација од ранг на Словенија. Германија е посебна приказна. Глупо е да се девалвира човек за кој ако се бара кои ни се 3те најдобри резултати како репрезентација, сите 3 се негови.
Боби почна лошо и тоа е факт. На сите им фалеа по 3-4 играчи во овие дуели. На Романија вчера им беше напаѓач Марковиќ што дал 3 гола на 6 утакмици за Универзитатеа Крајова, никогаш послаб стартен напаѓач немале веројатно. Со Ерменија што ќе беше да го имаа Барсегјан на оние контри? Не е никакво оправдување тоа што ни фалеа играчи, зошто на сите им фалеа. Тактички потфрли на сите 3 натпревари. Не верувам некоја репрезентација да почнала два натпревара во три дена по ред со истите 11 играчи на пример. Ко да првите 11 ни се бетон и нема кој од клупа да ги замени. И Мрме правел такви глупости ама го вадат резултатите.
Она што нервира е надменоста. Кој си бе ти после 3 утакмици, испратен од свирежи од домашна публика по крај на натпревар, со упропастување на квалификации во кој имаш победа против Германија на гости да излезеш на прес-конференција и да кажеш Македонија никогаш не играла вака добро? Изјава од тип на Јонуз. Има уште 4 натпревари во групава, ќе игра и Лига на Нации со слаби репрезентации, ако не донесе резултати изјавите дека Македонија никогаш не играла вака добро затоа што прв пат си подавале на прва во триаголник ќе му останат за во некоја ѓорчевска биртија, на излез со другарите од Шишево.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.288
Поени од реакции
22.529
За Македонија праиме муабет, не Србија или Хрватска.
Нашите млади беа товарени и од послаби екипи од тие што ги наброја. Еве само да ти покажам како ги завршивме квалификациските групи пред Боби да ги превземе младите. Ова е пред тој циклус со Франција.

Прегледај го приврзокот 306472
zatoa rekov deka imaa sreka i edniot i drugiot. toa sega zavrsi i sega povtorno ke si dojde se na svoe mesto. imavme kus period na uspeh sto so penzioniranjeto na pandev poleka se zaokruzuva. da imame kontinuitet potrebno e 5-6 igraci da izlezea od taa generacija, realno dali 2-3ca ke gi bide kako treba na kraj.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Ни фали класичен шпиц во нападот. Несторовски е повреден, затоа е таков изборот...друг нема.
 

Тетекс фан ^

100% МАКЕДОНЕЦ
Член од
24 јануари 2009
Мислења
2.394
Поени од реакции
881
Многу коментари, никаде реален. Македонија изигра сосема добро на утакмицава, посед на топка, брзо одземање на топка кога ќе беше кај противничките играчи. Не пуштање на противникот да сврзе саглам неколку додавања. Тука сигурно игра улога тактиката.
Проблем е кај нас што единствен дефанзивец што може да направи вишок и да повлече спрема ветувачка акција е Дарко Велковски (тоа се виде кога излезе од игра). Ама истото знае да го направи и у спротивен правец и да примиме гол.
Боби најверојатно пробува на некој начин да ги "увежба" позади да има повеќе додавања со помалку грешки (кои и те како ги има) и преку вишок да се направи ветувачка акција за брзите напред Чурлинов и Елмас. Кога сме кај нив Чурлинов прво полувреме игра супер, второ се губи нема константност.
Елмас подобро да игра десно, затоа што многу ја тупи лево кога игра со Алиоски.
Тука исто фалеше полушпиц што ќе протури топка у шеснаесет, (Барди е за тука печен, само да му се врати формата) за овие двајца и напаѓач што ќе ја прими и изигра одма. Тука младиот Ристовски изигра добро прво полувреме, али мора уште да работи. Се надевам и Несторовски конечно да заигра како што треба.
И на крај што СВИРИТЕ НА ТРИБИНА, Романија голот не го виде, репрезентација пред квалификацииве убедлив фаворит против нас. Сите сакавме да победиме ама изигравме сосема коректно и борбено. Ако играат вака и Германија нема така лесно да помине.
 
Член од
29 септември 2015
Мислења
243
Поени од реакции
322
Реално мислењево за Милевски ми е стварно ниско.
Човеков влегол во некој филм, па ова биле 3те најдобри одиграни меча досега според него.

Јас мислам дека вчера игравме исто, како во ерата пред Мрме.
Немавме доволно сериозни шанси, неможеме да врземе 3-4 додавања. Слаб тим
Концентрација слаба, се губи топката.

Ако се сетам како игравме на пример со една Германија со Мрме, оваа игра е стварно понижувачка.

Сметам дека со изјавите на Милевски, тој е несеризоен и малку арогантен.
Да се тешиш со слаби резултати дека ова биле трите најдобри натпревари на Македонија во кои наместо 9 бода, имаме само 3 бода е малку арогантно и немање почит кон претходниците.
Напротив треба да си признае дека играта и реализацијата е доста слаба и да се обиде да ги поправи грешките.
Ако сакаме да се пласираме на некое првенство.

Од играчки кадар разочаран сум од Барди. Незнам дали е со некоја повреда, ама како изгубен ми е на теренот и со многу грешки. Мислам треба да му се даде шанса уште некој меч и ако не ја оправда довербата, едноставно да оди на клупа. ВО секој случај дрес со број 10 не заслужува.


Елмас игра на ниво, се труди доста за репрезентацијата, ама неможе се сам да направи. Ни требаат уште 3-4 такви играчи како него
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.168
Поени од реакции
3.447
Елмас игра на ниво, се труди доста за репрезентацијата, ама неможе се сам да направи. Ни требаат уште 3-4 такви играчи како него
Несериозноста на Елмас ќе го кошта поасална кариера. На терен се понаша како Роналдињо, пробува да дрибла играчи, греши пасови, не трча до играчи кога треба и слично. Дека трча по цел терен - трча, ама дека прави нешто корисно со тоа, и не баш.

Не знам, може е до годините, па веќе на 25-26 да созрее и да игра стабилно и сигурно. Но само кај нас спортисти на свои 21-22, па и 25 години се сметаат за таленти. Во било која држава од Словенија нагоре, 25-26 веќе го рачунаат како изграден играч, и не го чекаат да се разигра.
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.132
Поени од реакции
5.240
Несериозноста на Елмас ќе го кошта поасална кариера. На терен се понаша како Роналдињо, пробува да дрибла играчи, греши пасови, не трча до играчи кога треба и слично. Дека трча по цел терен - трча, ама дека прави нешто корисно со тоа, и не баш.

Не знам, може е до годините, па веќе на 25-26 да созрее и да игра стабилно и сигурно. Но само кај нас спортисти на свои 21-22, па и 25 години се сметаат за таленти. Во било која држава од Словенија нагоре, 25-26 веќе го рачунаат како изграден играч, и не го чекаат да се разигра.
Елмас играше многу подобро годината кога направи трансфер во Фенер него денес. Подисциплиниран и покорисен за тим. Може е до тактиката, не знам. Ама повеќе ми влече накај недисциплина и мислење дека игра во Наполи и сеа он е шефот тука, бонус има ветар во грб од тренерот во стил сум играл со него порано ме знае ме цени. Треба некој да срже у репка да се постават темели или играме или ај сите у пм.
 
Член од
6 мај 2021
Мислења
699
Поени од реакции
1.290
 

Kajgana Shop

На врв Bottom