Македонска фудбалска репрезентација

Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.141
Поени од реакции
5.492
Не не, бланко рече правилата да бидат како во ракометот. Не знам колку си запознаен со тие правила, таму нема услови место на живеење и слично, ова што си набројал. 3 години ако не си играл за репрезентација можеш да играш за која сакаш.

Така во фудбалот гледам некои талентирани бразилци, аргентинци ватева, како се врзувани уште на 20 години да играат за Катар.

Еве прост пример, дечиштава на Реал што се, по 20 години имаат тие Родриго, Винициус, Рејниер.. нема место за нив у Бразил, доаѓа Катар им спрема приватни договори и лагано децава 3 години ќе го избегаваат Бразил.

сеа ова се хипотетички муабети, ама сигурно нема да биде едноставно, ќе има врзувања и слични глупости.
protiv toa sum i jas, mene i bosh mi e sto vo kosarkata smee da igra eden stranec. reprezentacija e, ne klub. zborot mi bese posle tri godini neigranje da moze nekoj da nastapi za drzavi vo koja e roden ili od kade vleci koreni.

toa bi pridonelo da se zgolemi kvaltetot na poslabite i srednite fudbalski reprezentacii. problemot momentalno e sto 90% od talentiranite fudbaleri ja biraat pokvalitetnata reprezentacija (ako razlikata e golema megu opciite), a mnogu golemi fudbalski nacii se trudat sto porano da pokanat takvi fudbaleri za da gi vrzat zasekogas. dovolno e samo da se vidi kolku fudbaleri na toj nacin sobrale nekolku natprevari za drzavi kako francija, germanija i anglija i tolku od reprezentativen fudbal, a bi mozele znacajno da zasilat nekoja poslaba reprezentacija.

drug argument e sto najcesto odlukite gi nosat na mladi godini i ne e fer nekoj da donese zivotna odluka na na primer 19 godini. iako polnoleten togas voobicno se uste ne si zdrel i si pod golemo vlijanie na primer od menageri (nekolku nasi diasporci vo minatoto prifatija povik, pa negovite menageri gi stisnaa da se predomislat tvrdejki deka inace ke im propadne karierata, ovaja godina imase takov slucaj so dete od avstralija). cesto i klubovite im pravat problem, znaat mlad fudbaler da zakovaat na klupa ako odbie povik od odredena drzava za da igra za drzava od kade sto poteknuva. zaradi toa ok bi bil nekoj posle 3 godini neigranje da smee da smeni reprezentacija, normalno ako vleci poteklo od drzavata.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.951
Поени од реакции
17.703
Ќе враќаат пари од влезнициве со Косово или ги испиле апашиве?
Повеќе шанси има некој од ТАТ да си ги земе парите него ли од ФФМ, се е отидено на ракија или на бело, оти има едни таму и шо не пијат :icon_mrgr:
 

Harry Potter

Imperius
Член од
14 септември 2005
Мислења
2.533
Поени од реакции
1.515
нема шанси ФИФА да дозволи играч што нема никаква врска со некоја држава да заигра за неа, па макар и 10 години да нема настап за неговата. тоа заборавете, ФИФА тука е многу строга.

и ова сега што во воведува е пак строго. ако играчот на пример и минута одиграл на ЕУРО за една репрезетација, нема право да смени за друга од која потекнува без разлика колку години поминале.
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.141
Поени од реакции
5.492
нема шанси ФИФА да дозволи играч што нема никаква врска со некоја држава да заигра за неа, па макар и 10 години да нема настап за неговата. тоа заборавете, ФИФА тука е многу строга.

и ова сега што во воведува е пак строго. ако играчот на пример и минута одиграл на ЕУРО за една репрезетација, нема право да смени за друга од која потекнува без разлика колку години поминале.
sepak FIFA sega ja olesni rabotata za fudbaleri koi nemaat poteklo od edna drzava. porano takov mozese samo da igra ako ima prestoj od 5 godini + ne smeese da ima oficijalen nastap za mladinci. so toa nekoj koj na primer imal nastap na kvalifikacii za U18 na brazil odposle i 10 godini da ziveese vo makedonija nemase da ima pravo da igra za makedonija. sega toa ne e bitno, ako nema oficijalen nastap za seniori potrebni se samo 5 godini prestoj.

ova dolgorocno ke pridonese povise fudbaleri od na primer brazil i argentina da zaigraat za drzavi od koi ne vlecat poteklo. no od toa pre ke profitiraat drzavi koi imaat finansiski solidni ligi bidejki tie pre mozat da zadrzat soliden fudbaler preku 5 godini. za makedonija ne pravi nekoja razlika bidejki kvaliteten fudbaler koj navistina ke napravi razlika voobicno ne ostanuva 5 godini vo 1. MFL.
 

Harry Potter

Imperius
Член од
14 септември 2005
Мислења
2.533
Поени од реакции
1.515
влакно е тоа. еве Ерменија константно има странци во репрезентација кои 5 години играат во ерменската лига. не мења мн.
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.141
Поени од реакции
5.492
влакно е тоа. еве Ерменија константно има странци во репрезентација кои 5 години играат во ерменската лига. не мења мн.
ubavo rekov toa ke bide pozitivno za drzavi so solidni ligi. ermenskata liga e vukojebina kako nasata, tamu sekako tesko ke zaigra nekoj koj imal oficijalen nastap za mladinci na brazil. no imas mnogu brazilci koi imaat kvalitet i se so nastap za mladinci, a igraat za sredni ligi. takvite porano ne mozea da se naturaliziraat, sega ke bide mozno.

brazil ima vo sekoj moment okolu 60-100 fudbaleri koi se na soliden level. del od niv nekogas igral za mladinska reprezentacija, no ne za seniorite na oficijalen. porano takvite bea blokirani za drugi reprezentacii ako ne vlecat poteklo, sega bi mozele da igraat za drzavi kako ukraina, polska, bugarija, svajcarija, avstrija, rusija, turska, grcija, portugalija itn ako ostanat vo nekoja od tie drzavi 5 godini.

sega nekoj ako igra na 3 godini za shakhtar, porto ili zenit mozda ke zakaci uste dve godini godini za da stekne pravo da igra za drzavata, posebno ako nema sjajna perspektiva kaj brazil.
 

Morgan Freeman

Немодератор
Член од
23 април 2010
Мислења
2.922
Поени од реакции
4.370
Ако некој прати руско првенство, што се случува со Тошески? Гледам од 9 мечеви играл само на 3 со 50-ина минути одиграни.
 
Член од
1 април 2018
Мислења
2.056
Поени од реакции
4.031
Ако некој прати руско првенство, што се случува со Тошески? Гледам од 9 мечеви играл само на 3 со 50-ина минути одиграни.
На почетокот знам имаше проблем со кондицијата, не беше спремен, а сега не знам што е.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
1.534
Поени од реакции
3.722
Ако некој прати руско првенство, што се случува со Тошески? Гледам од 9 мечеви играл само на 3 со 50-ина минути одиграни.
Преголем залак е за него играње во Ростов моментално, голем чекор направи од Работнички директно таму. И за очекување беше дека нема да се избори за место во тимот уште на старт, иако Карпин му даваше шанса уште од почеток и му ја дадоа деветката, што покажува дека веруваат доста во него. Претпоставувам дека ќе следи позајмица во некој помал клуб и се надевам дека тоа ќе биде и што побргу затоа што тоа би било само добро за него, право чудо ќе беше веднаш да се вклопи во тим како Ростов.
 

Morgan Freeman

Немодератор
Член од
23 април 2010
Мислења
2.922
Поени од реакции
4.370
Преголем залак е за него играње во Ростов моментално, голем чекор направи од Работнички директно таму. И за очекување беше дека нема да се избори за место во тимот уште на старт, иако Карпин му даваше шанса уште од почеток и му ја дадоа деветката, што покажува дека веруваат доста во него. Претпоставувам дека ќе следи позајмица во некој помал клуб и се надевам дека тоа ќе биде и што побргу затоа што тоа би било само добро за него, право чудо ќе беше веднаш да се вклопи во тим како Ростов.
Баш затоа.
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.141
Поени од реакции
5.492
prilicno slab bese vo kratkite nastapi koi gi imase, takticki voopsto ne funkcionirase i individualno pravese greski. tesko e i deka timot mi deli malku rastiman. tesko mi se veruva deka slednite meseci ke se probie iako teoreticno ima kapacitet za takvo nesto.
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.295
Поени од реакции
13.156
На почетокот знам имаше проблем со кондицијата, не беше спремен, а сега не знам што е.
Денес седев со Давид на кафе,константно се дружиме откога е тука.
Нема да има никаква позајмица,добавува на физика,ќе игра се повеќе,100%
20200928_214837.jpg
Автоматски споено мислење:

Ако некој прати руско првенство, што се случува со Тошески? Гледам од 9 мечеви играл само на 3 со 50-ина минути одиграни.
Кондиционо беше многу слаб,денеска имал состанок со Карпин,овој го пофалил и му кажал да не се секира се е во ред,се е според планот.
Автоматски споено мислење:

Запраив муабет со Денис Хаџихатунич заштитникот од Ростов,кој вчера ка одбра,Босна пред родната Шведска,за Кулушевски,пошто другари се од репка до 21 година на Шведска.
Милески и Мрме треба да ги прашаме зашто е набркан од Македонија!
 
Последно уредено:

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.951
Поени од реакции
5.508
Абе дечки, проста е работата со Кулушевски, со наш пасош е странец, со Шведски е ЕУ граѓанин и потпиша за Јуве. Тоа е тоа, Кулушевски и без тоа ќе се пробиеше во некој клуб, ама можеби не така брзо како граѓанин на ЕУ... Ни Мрме, ни Милески не се криви, детето играше за нас и сам одлучи дека ќе тргне по друг пат.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.900
Поени од реакции
84.287
8 мина од Џенова позитивни на корона...да се надеваме дека не е Гоче, а и Елмас пошто играа вчера. На 10 дена пред баражот:(
Аууу.... ова ептен лошо ќе испадне...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom