Македонска фудбалска репрезентација

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.893
Поени од реакции
84.257
Со картите се знае ли нешто?
Ќе биде бе :D

Ако се водиме од некоја логика до сега како прават претпоставувам ќе биде на почетокот на март или негде втората недела од март.

Уште не се договрени и колку билети на Косово ќе дадат знам пред недела дена за тоа ФФМ и федерацијата на Косово разговарале, дека сакале овие повеќе карти за нив
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.898
Поени од реакции
17.532
Ќе биде бе :D

Ако се водиме од некоја логика до сега како прават претпоставувам ќе биде на почетокот на март или негде втората недела од март.

Уште не се договрени и колку билети на Косово ќе дадат знам пред недела дена за тоа ФФМ и федерацијата на Косово разговарале, дека сакале овие повеќе карти за нив
Ама ова не е обична утакмица, чекор до пласман сме а плус и играже со Косово, може 300 малверзации да направат со карти, така беше и со Албанија па на крај мораше на телевизија да се гледа.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.893
Поени од реакции
84.257
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Што се замараат толку сите медиуми со Балистите. Не е ова ништо ново, се очекуваше ова од нив. Битно е нашите да не подлегнат на провокациите и да одиграат како што треба. За таа сметка ќе има многу наши навивачки групи.
 
Член од
30 мај 2019
Мислења
1.852
Поени од реакции
3.320
Како тргнало, не би ме чудело ова да е последна утакмица меѓу Македонија и Косово.. па во некои циклуси да има тоа Косово не може да игра во иста група со Србија, Босна и Македонија.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.893
Поени од реакции
84.257
Колку е капацитетот на исток/запад и другиве две главни трибини?

Прашувам за посебно страниве колку имаат капацитет
Автоматски споено мислење:

Како тргнало, не би ме чудело ова да е последна утакмица меѓу Македонија и Косово
Море, како тргнало, мене па не би ме чудело накај 2035 да бидеме дел од Косово..

А иначе да, зависи ваљда од натпреваров, ако има инциденти возможно е богами....
Автоматски споено мислење:

А иначе од кај ова со Босна?
Косово и Босна не смеат заедно да играат? Не сум знаел
 
Член од
30 мај 2019
Мислења
1.852
Поени од реакции
3.320
А иначе да, зависи ваљда од натпреваров, ако има инциденти возможно е богами....
Автоматски споено мислење:

А иначе од кај ова со Босна?
Косово и Босна не смеат заедно да играат? Не сум знаел
Мене ми е ќеф што навивачиве наши се обединуваат за репрезентацијата (долго време репрезентацијата немало такво организирано навивање.. веројатно од 90-тите?). Не е лошо и во другите спортови исто така (ај фалангата си води во ракомет, ама и други ако доаѓаат преполно би било) да се има плус навивачи. Ама ова со групиве од Тетово и слично не мириса на добро. Може на стадион да биде океј, ама надвор од него е друга приказна.

Не знам зошто и не сум сигурен. Дали е дека Босна не го признава Косово (а и не смее ради Крајина) или баш дека има доста срби во тој дел на Босна и дека е можен голем инцидент.. не знам, ама знам дека на последниот ждреб кажаа дека Косово не може со Србија или со Босна.
 
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.824
Поени од реакции
6.093
Кристално јасно ми е мене кај живееме, ама не можам да поверувам дека отворено си кажаа дека ќе навиваат за Косово. Јас не знам колку iq треба да нема чоек за ваква глупост да произведе. Минимум третина репрезентативци се со албанско потекло, стварно не ми е јасно шо кур сакаат да покажат, колку се прости ли? Исто ме занима и дали обичниот албански гледач го дели ваквото ретардирано мислење, еве некој член албанец нека ми појасни..
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.804
Не знам зошто и не сум сигурен. Дали е дека Босна не го признава Косово (а и не смее ради Крајина) или баш дека има доста срби во тој дел на Босна и дека е можен голем инцидент.. не знам, ама знам дека на последниот ждреб кажаа дека Косово не може со Србија или со Босна.
Краина е во Хрватска и нема благе везе со ова. Република Српска е вистинската адреса.
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.137
Поени од реакции
5.481
Кристално јасно ми е мене кај живееме, ама не можам да поверувам дека отворено си кажаа дека ќе навиваат за Косово. Јас не знам колку iq треба да нема чоек за ваква глупост да произведе. Минимум третина репрезентативци се со албанско потекло, стварно не ми е јасно шо кур сакаат да покажат, колку се прости ли? Исто ме занима и дали обичниот албански гледач го дели ваквото ретардирано мислење, еве некој член албанец нека ми појасни..
tvrdis deka znaes kade zivees, a ne mozes da poveruvas sto javno se na strana na kosovo, kontradiktoren si... bas toa e najlogicno. i recisi site navivaci na shkupi ke bidat za kosovo, samo sto klubot zivee i od pari na opstinata pa verojatno pobarale da ne se isjasnat javno, onaka malku da glumat sozivot.

golema rabota sto edna tretina od igracite na makedonija se albanci koga (skoro) site na kosovo se albanci. kosovo sega veke reprezentira albanski fudbal, makedonija ne. skoro site albanci od makedonija ke navivaat pre za albanija i kosovo se dodeka makedonija ne stane albanska drzava, znaci na primer da ima zname po nivna kreacija i da go reprezentira internacionalno albanskoto vo najmala raka na level kako i makedonskoto. se dodeka makedonija ne se pretvori vo takva drzava malo morgen deka albancite vo pogolem broj bi navivale za makedonija protiv albanija ili kosovo. znaci ako se nadevas albanci da ne podrzuvaat protiv kosovo ke treba da pocekas barem uste 25-30 godini (ako nekogas stanat mnozinstvo i go smenat snameto i eventualno uste ednas imeto na drzavata).
 
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.824
Поени од реакции
6.093
tvrdis deka znaes kade zivees, a ne mozes da poveruvas sto javno se na strana na kosovo, kontradiktoren si... bas toa e najlogicno. i recisi site navivaci na shkupi ke bidat za kosovo, samo sto klubot zivee i od pari na opstinata pa verojatno pobarale da ne se isjasnat javno, onaka malku da glumat sozivot.

golema rabota sto edna tretina od igracite na makedonija se albanci koga (skoro) site na kosovo se albanci. kosovo sega veke reprezentira albanski fudbal, makedonija ne. skoro site albanci od makedonija ke navivaat pre za albanija i kosovo se dodeka makedonija ne stane albanska drzava, znaci na primer da ima zname po nivna kreacija i da go reprezentira internacionalno albanskoto vo najmala raka na level kako i makedonskoto. se dodeka makedonija ne se pretvori vo takva drzava malo morgen deka albancite vo pogolem broj bi navivale za makedonija protiv albanija ili kosovo. znaci ako se nadevas albanci da ne podrzuvaat protiv kosovo ke treba da pocekas barem uste 25-30 godini (ako nekogas stanat mnozinstvo i go smenat snameto i eventualno uste ednas imeto na drzavata).
Генерално се слагам со ова што си пишал, иако не би одела толку во крајности, секако дека има голем дел од нив што размислуваат така, но сигурна сум не сите и се‘ уште имам надеж дека би се сменило со тек на време.. истото важи и за нас, не сме ни ние цвеќиња. Ама баш цел овој муабет сакав да го избегнам, и затоа ти звучам контрадикторна. Значи мене кристално јасно ми е дека нема да дојдат да навиваат за Македонија.
Она што ме чуди е дека јавно кажуваат не дека нема да навиваат за Македонија, туку дека ќе навиваат за Косово, со што си намалуваат аргументација за други општествени проблеми, да не речам си пукаат у нивната филозофија на изигравање жртви.
Како и да е, не сакам да ги разглабаме овде општествените проблеми што ги имаме, чисто само некој аргументиран став од албанец да чуев за конкретнава глупоштија..
 

Prime

Оптимус
Член од
4 јули 2010
Мислења
6.010
Поени од реакции
7.721
Za koj saka neka navivaat toa nikoj ne moze da mu go zabrani, ona sto moze da mu se zabrani e pristap do stadion, vo normalna drzava mu dava tamu nekoj procent karti kolku sho mu sleduvaat gi stiskash tamu vo eden ili dva bloka na istocna ke dojdat ke izvadat dve tri znaminja ke ti svirkat himna, posle zavrahuvanje na mecot gi vadis so specijalcini cao prijatno. Pravis kordoni vo tri cetiri sloja vo radius okolu stadionot i cao cao nema pristap. Ama ne, nie sme banana drzava kaj so ne se znaj koj jadi koj pie, pa pregovarame ova ona da im dademe istocna ili ne znam sto. Da sme i normalna drzava ke bara od UEFA da nema i voopsto gostinski navivaci oti se znae deka za fudbal stokata ne ti doagja.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.893
Поени од реакции
84.257
Кристално јасно ми е мене кај живееме, ама не можам да поверувам дека отворено си кажаа дека ќе навиваат за Косово. Јас не знам колку iq треба да нема чоек за ваква глупост да произведе. Минимум третина репрезентативци се со албанско потекло, стварно не ми е јасно шо кур сакаат да покажат, колку се прости ли? Исто ме занима и дали обичниот албански гледач го дели ваквото ретардирано мислење, еве некој член албанец нека ми појасни..
Од ова што читав по фејсбуков, да, има голем број на албанци што ќе навиваат за Косово поради тоа што се декларираат како албанци што живеат во Македонија и поради тоа имаат повеќе заедничко со Косово отколку со Македонија.
Некој албанец го имаше споредено ова во стил на 'Ако македонец живее во Шведска, секако во дуел на Македонија и Шведска ќе навива за Македонија, а не за Шведска"

Нели, Шведска и Албанија и Македонија се различни работи, ама генераелно вакви коментари сретнав па само пренесувам
 

Kajgana Shop

На врв Bottom