Македонска фудбалска репрезентација

Tiveriopol

Струмичанец
Член од
23 декември 2007
Мислења
1.187
Поени од реакции
927
Денеска за разлика од некни одигравме добро посебно во одбрана. Англичаните немаа многу шанси, жими еднаш два пати од далечина и примивме еден несреќен гол. Димоски за разлика од натпреварот со Италија каде беше како мува без глава денеска го запре онака фраерски Грилиш подпомогнат од Манев. Ми се допадна и Алиоски денеска и во средината функционираме добро со Атанасов Барди и Алими. Елмас многу е паднат некако во форма, но сепак ме потсеќа тоа на ситуацијата кога сите чекавме нешто да направи Пандев во минатото, а тој не успеваше. За разлика од претходните утакмици со Англија на гости, со Италија на гости денеска имавме и по некоја добра акција каде ги исфрлавме од колосек Англичаните посебно на триото Алиоски Елмас Барди. Многу се бореше и Миовски, но тој е играч на кому треба да му се даде топка.
Е сега криво ми е што Сер Гарги ке добие нов договор но тоа е. Се надевам дека сега ке ги сфати озбилно лигата на нациите не како некоја си припрема и дека ке успееме преку неа некако да дојдеме до шанса за светското на кое ке играат 48 репрезентации.
 

Major Tom

Politically Incorrect
Член од
11 август 2016
Мислења
2.426
Поени од реакции
9.135
Чекај чекај, овие ретардирани ли се или??

Screenshot_2023-11-21-00-04-13-517-edit_com.brave.browser.jpg
IMG_20231121_000435.jpg

Кое му е историскито?
Ја замислувам фудбалска Европа, секој фудбалски фан, мажи и жени, зборуваат за ова реми од епски размери. Цели 1:1! Слави Македонијо, гордеј се народе!
 
Член од
25 декември 2019
Мислења
1.671
Поени од реакции
2.549
Добро си изигра Димоски досега во одбрана, брани против 2ца топ квалитетни играчи како Рико и Грилиш
Во второто полувреме подобро одигра, повлекуваше и напред.
Ашковски за тие 5 минути во џеб го стави Рашфорд. :D
Ептен вон форма е батето, не за џабе го плукаат фановите на Манчестер. :D
 
Член од
19 мај 2008
Мислења
1.918
Поени од реакции
475
Џани игра некаде во моментов?
Последно прочитав дека го раскинал договорот со Арапите и потоа немаше (или јас не видов) инфо каде потпишал ...
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.118
Поени од реакции
31.889
Се надевам дека сега ке ги сфати озбилно лигата на нациите не како некоја си припрема и дека ке успееме преку неа некако да дојдеме до шанса за светското на кое ке играат 48 репрезентации.
Многу се помали шансите да одиме во плеј оф за Светско преку Лига на нации, отколку што е случај за Европско. За Светско само 4 репрезентации од Лига на нации, од сите дивизии одат во плеј оф. За Европско дури 12 одат во плеј оф. Еве сега за Европското 2024 каква шанса испуштивме: од Ц дивизијата плеј оф натпреварите се: Грузија - Луксембург и Грција - Казахстан. Победниците од тие 2 меча играат во финале и победникот на тоа финале оди на Европско 2024. Ако не е тоа Грција, било која од другите 3 ќе дебитира на Европско. А можевме да бидеме ние наместо Грузија...

А за Светско, за да одиме во плеј оф преку Лига на нации мора:
-да бидеме први во групата
-да бидеме најдобри првопласирани од групите во дивизија Ц
-бидејќи сме во Ц дивизија, предност пред нас имаат првопласираните 8 репрезентации од групите од дивизиите А и Б. Треба да се молиме барем 5 од тие 8 да се пласираат на Светско (или да се втори во групите) преку регуларните квалификации.

-и на крај во бараж ќе ни се паднат ко минатиот пат репрезентации ко Италија или Португалија (зашто во баражот одат 12 второпласирани од групите од регуларните квалификации + 4 од Лига на нации).
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.112
Поени од реакции
5.350
Не е се до талентот... Го спомна Пандев, Пандев не беше најголем талент од неговата генерација, најголем талент беше токму сегашниот директор на репрезентацијата Дени Масев, а Пандев го зеде Интер поради тоа што Таковски не сакаше да го продаде само Стојков туку за милион и сто илјади тогашни марки ги шитна двајцата, но Пандев тренираше, се жртвуваше и успеа...
Муабетот ми е дека имаме и поголеми таленти и уште ке ги имаме и од Пандев и Елмас, но проблемот е во тоа што немаме стратегија како да ги задржиме, да ги уновчиме и да ги насочиме понатаму истите и како што рече и самиот погоре истите тие се откажувате поради мајкини и таткини синови кои "мора" да играт. А до душа и многу од тие таленти си пропаднаа сами од себе. Удрија на ноќен живот, изиграва некој си ѕвезди и тн...
ostaj toa kaj nas sto se racuna za talent, ne e toa talent po internacionalni ramki. poslednite 10+ godini za kakvi antitalenti kaj nas se tvrdese deka se talentirani... goran pandev uste vo vremeto koga bese kaj belasica imase golem rejting bidejki vidlivi bea tehnickite sposobnosti. togas samo aco stojkov od nekoi ozbilni fudbalski faci bese smatran za potalentiran deka aco bese mnogu brz i starten, pa mislea deka so tie fizicki sposobnosti pre ke funkcionira i na povisok level. ustvari bese i ok talent i fudbaler, mozese povise od toa sto go napravi, no imase nekolku losi odluki vo tek na karierata.

vo toa vreme skautingot ne bese kako vo denesno vreme, celi utakmici tesko bea dostapni, samo pogolemite klubovi imaa pari da prakaat skauti vo pomali ligi, pa mnogu igraci dobivaa reputacija na talent cisto po muabeti. najdobar primer bese sasko pandev koj bese trup uste kako mlad, ama na belasica i uspea da go shitne shirejki muabete demek bil potalentiran od goran. dinamo zagreb togas bukvalno go zema bez ozbilno da go prati nadevajki se deka muabetite se tocni. poslednite 10 i kusur godini intenzivno go pratam makedonskiot fudbal i vo toj period elif elmas bese edinstveniot domasen fudbaler (znaci minus diasporata) kaj koj se gledase deka i po internacionalni ramki e izvonredno talentiran. site drugi bea i se daleku od toj kalibar. edno e da si talentiran vo sporedba so levelot vo makedonija, sosema druga rabota e sporedbata i so balkanot, da ne zboruvame za svetskite ramki. kaj poveketo nasi talenti prosto fizickiot del e problem i toa cesto e pregolema precka za nekoj da izgradi dobra kariera bidejki fizickiot del se gradi preku godini uste od vozrast na 12-13 godini. elmas bese izvonreden talent deka pokraj tehnickite sposobnosti i fizicki bese nadprosecen. kaj nas recisi nepostoecka kombinacija. zaradi toa i mnogu procenki kaj nas deka nekoj e demek talentiran se pogresni. kaj nas pred se se gleda na tehnikata, a taja vo ponoviot fudbal ne vredi mnogu ako ti nedostigaat drugi kvaliteti. dimitar mitrovski na primer kaj nas mnogu ljuge go smatraa za nadprosecen talent i sega istite ljuge koi go falea se iznenadeni sto na 24 godini igra za slab hrvatski prvoligas, a kaj tipot apla ocigledno bese deka fizicki e svetlosni godini odalecen od vrven fudbal. slicno bese so daniel avramovski. ne mozes da bides vrven talent koga nemas dusha za 40 minuti vo top 5 liga. igrac so takov fizicki handicap treba so godini da igra vo poslabi ligi za postepeno fizicki da se stabilizira i na postara vozrast da zaigra vo dobra liga, no kaj poveketo takvi izmegu ke ima nekoj fail i na kraj ke zaglavat vo maksimalno prosecni ligi. darko velkovski e uste eden primer. tehnicki i po kreativnosta eden od podobrite stoperi shirum svetot (pa porano i bese ofanziven vezen), ama sto koga vo tek od 5 dena ne moze da izdrzi dva intenzivni natprevari? ne slucajno od ofanziven vezen na kraj se prefrli na stoperskata pozicija, tipot kako vezen so tolku malku trcanje uste pomalku ke izvadese vo karierata. ne moze da si vrven talent so takva mana, i fizickata sposobnost se gleda koga ocenuvas talent, dali toa e brzinata agilnosta ili kondiciskiot del (koj ne se vezba taka lesno kako sto mnogu ljuge mislat, ne e toa vezbanje za maraton, kondicijata za vrven fudbal e mnogu pokompleksna bidejki treba da si sposoben da istrcas 10+ kilometri so mnogu sprintovi izmegu, za takvo nesto potrebno e plukata da e dobro razviena, a toa kako sto spomnav prethodno e proces od godini koj najdobro e da se zapocne od mali godini za posle da ne bide pregolem handicap). dodatno e mrza nevidena, pa sega mesto da igra redovno vo top 10 liga na 28 godisna vozrast odrzuva forma kaj rabotnicki.

PS
za denesniot natprevar ne bi komentiral previse, za anglicanite povise bese od karakter na prijatelska i toa na gosti, i so toa mnogu polesno bese za nasite da ne izgledaat previse inferiorni.
 

Scirea

⬜⬛⬜⬛⬜⬛⬜⬛⬜
Член од
4 август 2010
Мислења
26.078
Поени од реакции
78.389
Ќе му каже некој на Сер Боби да ги ошиша и тие две-три влакна што му тажат на главата, или уште ќе шета ко средновековен англиски монах у 21 век?
 
Член од
9 октомври 2013
Мислења
113
Поени од реакции
247
Чекај чекај, овие ретардирани ли се или??

Прегледај го приврзокот 398444
Прегледај го приврзокот 398445

Кое му е историскито?
Ја замислувам фудбалска Европа, секој фудбалски фан, мажи и жени, зборуваат за ова реми од епски размери. Цели 1:1! Слави Македонијо, гордеј се народе!
heheh posle prvoto istorisko remi 2-2 izigravme i vtoro istorisko remi 0-0 2006 god na nivni teren protiv teri lampard asli kol stivi gerard geri nevil vejn runi ..... i so tie 2 boda anglija ne ojde na evro 2008 ,
 
Член од
17 август 2014
Мислења
3.482
Поени од реакции
5.241
ostaj toa kaj nas sto se racuna za talent, ne e toa talent po internacionalni ramki. poslednite 10+ godini za kakvi antitalenti kaj nas se tvrdese deka se talentirani... goran pandev uste vo vremeto koga bese kaj belasica imase golem rejting bidejki vidlivi bea tehnickite sposobnosti. togas samo aco stojkov od nekoi ozbilni fudbalski faci bese smatran za potalentiran deka aco bese mnogu brz i starten, pa mislea deka so tie fizicki sposobnosti pre ke funkcionira i na povisok level. ustvari bese i ok talent i fudbaler, mozese povise od toa sto go napravi, no imase nekolku losi odluki vo tek na karierata.

vo toa vreme skautingot ne bese kako vo denesno vreme, celi utakmici tesko bea dostapni, samo pogolemite klubovi imaa pari da prakaat skauti vo pomali ligi, pa mnogu igraci dobivaa reputacija na talent cisto po muabeti. najdobar primer bese sasko pandev koj bese trup uste kako mlad, ama na belasica i uspea da go shitne shirejki muabete demek bil potalentiran od goran. dinamo zagreb togas bukvalno go zema bez ozbilno da go prati nadevajki se deka muabetite se tocni. poslednite 10 i kusur godini intenzivno go pratam makedonskiot fudbal i vo toj period elif elmas bese edinstveniot domasen fudbaler (znaci minus diasporata) kaj koj se gledase deka i po internacionalni ramki e izvonredno talentiran. site drugi bea i se daleku od toj kalibar. edno e da si talentiran vo sporedba so levelot vo makedonija, sosema druga rabota e sporedbata i so balkanot, da ne zboruvame za svetskite ramki. kaj poveketo nasi talenti prosto fizickiot del e problem i toa cesto e pregolema precka za nekoj da izgradi dobra kariera bidejki fizickiot del se gradi preku godini uste od vozrast na 12-13 godini. elmas bese izvonreden talent deka pokraj tehnickite sposobnosti i fizicki bese nadprosecen. kaj nas recisi nepostoecka kombinacija. zaradi toa i mnogu procenki kaj nas deka nekoj e demek talentiran se pogresni. kaj nas pred se se gleda na tehnikata, a taja vo ponoviot fudbal ne vredi mnogu ako ti nedostigaat drugi kvaliteti. dimitar mitrovski na primer kaj nas mnogu ljuge go smatraa za nadprosecen talent i sega istite ljuge koi go falea se iznenadeni sto na 24 godini igra za slab hrvatski prvoligas, a kaj tipot apla ocigledno bese deka fizicki e svetlosni godini odalecen od vrven fudbal. slicno bese so daniel avramovski. ne mozes da bides vrven talent koga nemas dusha za 40 minuti vo top 5 liga. igrac so takov fizicki handicap treba so godini da igra vo poslabi ligi za postepeno fizicki da se stabilizira i na postara vozrast da zaigra vo dobra liga, no kaj poveketo takvi izmegu ke ima nekoj fail i na kraj ke zaglavat vo maksimalno prosecni ligi. darko velkovski e uste eden primer. tehnicki i po kreativnosta eden od podobrite stoperi shirum svetot (pa porano i bese ofanziven vezen), ama sto koga vo tek od 5 dena ne moze da izdrzi dva intenzivni natprevari? ne slucajno od ofanziven vezen na kraj se prefrli na stoperskata pozicija, tipot kako vezen so tolku malku trcanje uste pomalku ke izvadese vo karierata. ne moze da si vrven talent so takva mana, i fizickata sposobnost se gleda koga ocenuvas talent, dali toa e brzinata agilnosta ili kondiciskiot del (koj ne se vezba taka lesno kako sto mnogu ljuge mislat, ne e toa vezbanje za maraton, kondicijata za vrven fudbal e mnogu pokompleksna bidejki treba da si sposoben da istrcas 10+ kilometri so mnogu sprintovi izmegu, za takvo nesto potrebno e plukata da e dobro razviena, a toa kako sto spomnav prethodno e proces od godini koj najdobro e da se zapocne od mali godini za posle da ne bide pregolem handicap). dodatno e mrza nevidena, pa sega mesto da igra redovno vo top 10 liga na 28 godisna vozrast odrzuva forma kaj rabotnicki.

PS
za denesniot natprevar ne bi komentiral previse, za anglicanite povise bese od karakter na prijatelska i toa na gosti, i so toa mnogu polesno bese za nasite da ne izgledaat previse inferiorni.
За Техника, Визија, пас, шут, креативност, центаршут навистина е добар Митровски и ете штета шо физички е лимитиран, со Ерменија тоа малку шо изигра беше лесно да се види дека дели од другите, во у19 и у21 статистички убедливо најдобар, и подобар од Елмас беше, да сениорско ниво на фудбал е друго, но сигурно не за џабе играше во младински категории на Спортинг ако не бил воопшто талентиран.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
8.453
Поени од реакции
19.855
Чекај чекај, овие ретардирани ли се или??

Прегледај го приврзокот 398444
Прегледај го приврзокот 398445

Кое му е историскито?
Ја замислувам фудбалска Европа, секој фудбалски фан, мажи и жени, зборуваат за ова реми од епски размери. Цели 1:1! Слави Македонијо, гордеј се народе!
А најбитно од се е што утакмицава имаше резултатско значење на ниво на пријателска. Англичаните дојдоа да играат колку да не ја пуштат службена.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.573
Поени од реакции
16.270
А најбитно од се е што утакмицава имаше резултатско значење на ниво на пријателска. Англичаните дојдоа да играат колку да не ја пуштат службена.
За селекторот наш ете и за некои портали ова е историски бод, па држење говори, снимање на сето тоа и 300 чуда. Тек ќе видиме што е дебакл, само нека дојдат следните циклуси натаму, зошто Милевски додека е Сејдини никогаш нема да биде сменет.
 
Член од
30 мај 2019
Мислења
1.771
Поени од реакции
3.135
Па солидни две утакмици. Првото полувреме со Италија беше изиграно доста лошо, ама имаа и тие среќа со вториот и третиот гол. После 3-2, се отиде all-in и резултатот на крај е тоа. Немаше сигурно да бранат 3-2 пораз во Рим. Денес криво ми е што не ги добивме Англичаниве. Да, тие не дојдоа комплетни и не го сфатија нешто многу сериозно дуелот, па затоа ми и е криво што не заврши 1-0 за нас. Антиклимакс е тоа што Кејн влезе и одма гол даде. Ама и се гледа дека Англија без него делува послабо, поготово напред. Бод по оние 7-0 е супер. Уште ми е криво како Украина успеа во Скопје да не победи.
Се надевам дека за СП ќе добиеме многу полесна група (оваа беше убедливо најтешка група во која сме се паднале, заедно со онаа во која беа Белгија, Србија, Хрватска, Шкотска, Велс - мислам 2014?), а за Лига Нации не би било лошо да се атакува и на Б-дивизија. Што погоре, тоа подобар шешир во квалификациите (бар за Европско). :toe:
 
Член од
14 април 2012
Мислења
30.860
Поени од реакции
60.146
Автогол беше. Инаку, да не беше она на Грилиш офсајд, ке не намачеа со раното изедначување.
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.929
Поени од реакции
5.457
Автогол беше. Инаку, да не беше она на Грилиш офсајд, ке не намачеа со раното изедначување.
Така си е, да го досудеа првиот пенал ќе беше 2:0 :)
 
Член од
29 октомври 2023
Мислења
53
Поени од реакции
54
Овдека некои се стварно нереални, Англија доминираше во секој сегмент да сакаа пак ќе ни начукаа еден куп голови, едноставно не сакаа, утакмицата немаше никаква тежина ни за нив ни па за нас, Сака не беше агресивен не се замараше,Кејн влезе гол си дадовме после не се ни замараше да креира или да напаѓа,просто се решија да ни компензираат за уништувањето што го направија во Јуни тоа е тоа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom