Македонска фудбалска репрезентација

Red Zurla

Kill The Programming
Член од
29 јули 2021
Мислења
1.923
Поени од реакции
4.556
Еве како се прави пресврт во рок од 10-15 мин. И се разбира "Krama če ga zabiti"
Автоматски споено мислење:

Првенствено да ти се извинам лично ако нешто сум те повредил за да ми лепцицираш на ова
Уживај другар само се нашалив. Ништо лично. Се најдобро!
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
7.817
Поени од реакции
12.025
Ее а да го имавме Кулушевски десно место кој и да е таму... И така и така од дома ќе гледа сега.
ke bese isti kurac... na ovaa repka fali eden klasicen gol igrac, centrfor... kiric/pancev tip na igrac sve drugo e nijansi podobro poloso a portugalija e daleku od nas... bilo koja druga reprezentacija vo plej ofot ako ne i evropa ke ni legnese poveke.
 

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.524
Поени од реакции
2.012
Недостасува добар класичен напаѓач. Тоа најмногу ги кочи и многу се приметува и тоа не е проблем само кај сениорите туку и до 21 година го имаат истиот проблем.
 
Член од
12 мај 2014
Мислења
789
Поени од реакции
1.337
ke bese isti kurac... na ovaa repka fali eden klasicen gol igrac, centrfor... kiric/pancev tip na igrac sve drugo e nijansi podobro poloso a portugalija e daleku od nas... bilo koja druga reprezentacija vo plej ofot ako ne i evropa ke ni legnese poveke.
Знам дека ни фали гол играч. Само како пример го дадов зашто можеше да игра за нас и ќе беше засилување реално.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
5.557
Поени од реакции
11.423
Сите ве читам за се се фативте да коментирате а никој не обрна внимание на еден многу важен фактор во секој спорт - среќата. Да се поправам неколкумина само спомнаа нешто минимално за среќата.
Од сите 12 екипи што заглавивме во баражот нашата беше најслабата на хартија и како баксузи налетавме баш на двата носители на групи кои што заради својата неспособност во последните натпревари завршија во истиов баражот. Таа ебана среќа да не послужеше маллце повеќе па да не споеше со дисквалификувани Русии, психички лабилни за натпревар Украини и Шведски, Чешки, Шкотски, Турциии, Велсови многу повеќе ќе постигневме и ќе го фатевме летот за Катар. НЕ Е МОЖНО ДА СМЕ ТОЛКУ НЕСРЕЌИ ОД 11 ЕКИПИ КАЈ НАС ДА СЕ ПАДНАТ ДВЕТЕ НЕСПОСОБНИ НОСИТЕЛИ НА ГРУПИ И ВОЕДНО ТОП 10 РЕПРЕЗЕНТАЦИИ. СВЕ ДА ИМ ЕБАМ И НА РОНАЛДО И НА ПОРТУГАЛЦИ А НАЈВИШЕ НА ИТАЉАНИНЕ ШТО НИ ДАДОА НАДЕЖ ДЕКА ЌЕ СЕ ПЛАСИРАМЕ ДХГАХГДХГЈАДХЈГАГСХЈХГ . Од се што треба да се пцуе највеќе треба среќата зошто Латвија на европско се пласираше преку просечна Турција во 2004, Словенија на светското 2002 (во 4 шешир со нас завршила втора во група и преку Романија во бараж на светско) и уште еден куп репрезентации а и клубови што сме ги прателе до високи дострели благодарение на избегнувањето на фаворитите. Дел да имавме од нивнава среќа , сега ќе бевме на светското во Катар.

Ужасно чуство ме држи како кога девојката од соништата што ја договараш на дејт конечно ќе прифати ,ќе земе да те залапа прва, ќе ти направи филм и на крај на вечерта ќе ти каже дека чисто онака сакала да се излапа зошто и било досадно и нејќе ништо сериозно а ти заради тоа си пропуштил шанса кај многу полесно достапни.
Тоа е тоа. Со повеќе сили, памет и искуство во новите квалификации па да се надеваме дека среќата овој пат ќе биде на наша страна.
 

acermk

лавот во сенка
Член од
18 јуни 2009
Мислења
1.843
Поени од реакции
741
Португанциве со таа вчерашна игра освоија ЕВРОПСКО нема што да не чуди, браво за момците на Милевски изгинаа дечките колку што можеа...
Читам некои постови и се чудам сакате Македонија да игра како да сме факинг Бразил да ги доминираме Португалија?!
Чекајте малце во кој свет живеете до вчера бевме 160+ место на ФИФА ранг листа сега сакате ТИКИ ТАКА да им праиме на циганиве...
Не видоа дека сме порозни по бековски позиции и Стефан и Џани се склони на грешки нормално пробаа удрија на тие места нејсе задоволен сум од тоа што игравме чисто во шеснаестетте метри и не неправивме глуп пенал што на 2 текми со вакви репки за мене е чудо.
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.126
Поени од реакции
5.430
Сите ве читам за се се фативте да коментирате а никој не обрна внимание на еден многу важен фактор во секој спорт - среќата. Да се поправам неколкумина само спомнаа нешто минимално за среќата.
Од сите 12 екипи што заглавивме во баражот нашата беше најслабата на хартија и како баксузи налетавме баш на двата носители на групи кои што заради својата неспособност во последните натпревари завршија во истиов баражот. Таа ебана среќа да не послужеше маллце повеќе па да не споеше со дисквалификувани Русии, психички лабилни за натпревар Украини и Шведски, Чешки, Шкотски, Турциии, Велсови многу повеќе ќе постигневме и ќе го фатевме летот за Катар. НЕ Е МОЖНО ДА СМЕ ТОЛКУ НЕСРЕЌИ ОД 11 ЕКИПИ КАЈ НАС ДА СЕ ПАДНАТ ДВЕТЕ НЕСПОСОБНИ НОСИТЕЛИ НА ГРУПИ И ВОЕДНО ТОП 10 РЕПРЕЗЕНТАЦИИ. СВЕ ДА ИМ ЕБАМ И НА РОНАЛДО И НА ПОРТУГАЛЦИ А НАЈВИШЕ НА ИТАЉАНИНЕ ШТО НИ ДАДОА НАДЕЖ ДЕКА ЌЕ СЕ ПЛАСИРАМЕ ДХГАХГДХГЈАДХЈГАГСХЈХГ . Од се што треба да се пцуе највеќе треба среќата зошто Латвија на европско се пласираше преку просечна Турција во 2004, Словенија на светското 2002 (во 4 шешир со нас завршила втора во група и преку Романија во бараж на светско) и уште еден куп репрезентации а и клубови што сме ги прателе до високи дострели благодарение на избегнувањето на фаворитите. Дел да имавме од нивнава среќа , сега ќе бевме на светското во Катар.

Ужасно чуство ме држи како кога девојката од соништата што ја договараш на дејт конечно ќе прифати ,ќе земе да те залапа прва, ќе ти направи филм и на крај на вечерта ќе ти каже дека чисто онака сакала да се излапа зошто и било досадно и нејќе ништо сериозно а ти заради тоа си пропуштил шанса кај многу полесно достапни.
Тоа е тоа. Со повеќе сили, памет и искуство во новите квалификации па да се надеваме дека среќата овој пат ќе биде на наша страна.
Точно е, се сложувам со напишаното ама заборави дека баш и добра доза на среќа не донесе на второ место во групата и до овој бараж, а тоа е киксот на романија дома со Исланд во претпоследното коло. Јас би оставил нека се потсобере троа среќа за следниот циклус ;) зошто да не одиме на Еуро 2024. Тогаш мислам ќе го има зенитот оваа генерација.
 

Трибиани

Ванда Вештерката
Член од
21 јули 2018
Мислења
3.648
Поени од реакции
8.482
Во ред е што изгубивме, туку зошто никој не го спомнува пеналот што не ни беше досуден на 2-0 80 и некоја минута мислам дека над Ашковски беше стартот веднаш после соло акцијата на Елмас...да беше за Португалија убеден сум дека ќе го свирнеа во било кое време..па посебно ако беше 0-0.....разбирам дека секогаш се форсираат посилните и пореномираните репрезентации во ваквите натпреварувања ама затоа е воведен ВАР....резил и срамота е ама од еуфоријата многу малце се спомнува оваа ситуација иако она се свири.
 

Red Zurla

Kill The Programming
Член од
29 јули 2021
Мислења
1.923
Поени од реакции
4.556
Во ред е што изгубивме, туку зошто никој не го спомнува пеналот што не ни беше досуден на 2-0 80 и некоја минута мислам дека над Ашковски беше стартот веднаш после соло акцијата на Елмас...да беше за Португалија убеден сум дека ќе го свирнеа во било кое време..па посебно ако беше 0-0.....разбирам дека секогаш се форсираат посилните и пореномираните репрезентации во ваквите натпреварувања ама затоа е воведен ВАР....резил и срамота е ама од еуфоријата многу малце се спомнува оваа ситуација иако она се свири.
Сам си праша сам си одговори.
 
Член од
12 мај 2014
Мислења
789
Поени од реакции
1.337
Во ред е што изгубивме, туку зошто никој не го спомнува пеналот што не ни беше досуден на 2-0 80 и некоја минута мислам дека над Ашковски беше стартот веднаш после соло акцијата на Елмас...да беше за Португалија убеден сум дека ќе го свирнеа во било кое време..па посебно ако беше 0-0.....разбирам дека секогаш се форсираат посилните и пореномираните репрезентации во ваквите натпреварувања ама затоа е воведен ВАР....резил и срамота е ама од еуфоријата многу малце се спомнува оваа ситуација иако она се свири.
Плус не покажаа снимка од прво полувреме кога Адеми бараше игра со рака по еден наш корнер.
 

Red Zurla

Kill The Programming
Член од
29 јули 2021
Мислења
1.923
Поени од реакции
4.556
Плус не покажаа снимка од прво полувреме кога Адеми бараше игра со рака по еден наш корнер.
Е тоа да немаше повторена снимка затоа што сигурно имало играње со рака но како што пиша @Трибиани погоре...

разбирам дека секогаш се форсираат посилните и пореномираните репрезентации во ваквите натпреварувања
 
Член од
29 јануари 2015
Мислења
5.651
Поени од реакции
15.847
Во ред е што изгубивме, туку зошто никој не го спомнува пеналот што не ни беше досуден на 2-0 80 и некоја минута мислам дека над Ашковски беше стартот веднаш после соло акцијата на Елмас...да беше за Португалија убеден сум дека ќе го свирнеа во било кое време..па посебно ако беше 0-0.....разбирам дека секогаш се форсираат посилните и пореномираните репрезентации во ваквите натпреварувања ама затоа е воведен ВАР....резил и срамота е ама од еуфоријата многу малце се спомнува оваа ситуација иако она се свири.

Над Миовски. Чист пенал. Не ме чуди зошто не беше свирнат, фекалијата Ентони Тејлор кога е на чело, вакви работи се очекуваат.
Ајде тој што е копито слепо, па и од ВАР собата да нема реакција, жално.
 

Red Zurla

Kill The Programming
Член од
29 јули 2021
Мислења
1.923
Поени од реакции
4.556
Ниту една генерација на репрезентативци никако да сфати со години. Дека секогаш кога се игра со по реномиран европски противник (не само во фудбалот) судиите ќе бидат на страната на по реномираните. Тоа значи дека нашиве играчи не само што треба да покажат еднаква игра како противникот и да се надигруваат со нив туку мора да очекуваат и судиска неправда. Тоа отсекогаш било така и така ќе остане.
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
10.163
Поени од реакции
22.190
Стево е крив бе, и оној Османи со пасошите...мешаат политика со спорт, остајте таму нека играат луѓето.
 

ultras1988

4600
Член од
6 февруари 2014
Мислења
2.568
Поени од реакции
5.207
Нема што да очајуваме, момците на двата натпревари изиграа машки, храбро, борбено, изгинаа на терен, покажаа и квалитет и дрскост, сме имале вакви натпревари од слична важност во други спортови каде што сме ја утнувале уште од самото излевање на терен со ставот, овие момци во ниту еден миг не потфрлија, дадоа многу повеќе и од својот максимум и треба да бидат пример за сите во државата како треба да се бориш и живееш за неа.

Да ни кажеше некој пред некое време дека ќе ги имаме овие успеси тешко да му се веруваше, но бевме на чекор до СП и тоа како заслужено, вчера она што ќе ме боли е што португалциве ама буквално ништо не покажаа, сами се победивме по една грешка која дојде од играч кој најмногу изгоре во желбата да се покаже, секоја критика кон него е излишна, верувам дека ако нас ни беше тешко него му беше пута илјада, изигра машки секој натпревар фајтерски и на крај направи таков пропуст, но тоа е фудбалот, некогаш те сака, некогаш те заобиколува среќата.
Немаше да ми биде криво и да изгубиме 5-0 ако се подобри од нас и не надиграт, но ние сами им ја дадовме победата на тацна, освен еден корнер буквално ништо не изиграа, италијанциве имаа каде-каде подобра игра од португалциве против нас, овие ако не направевме две грешки немаше гол да дадат од утресабајле, да не примивме гол до 70та минута сум убеден дека ќе ги победивме.

Оваа генерација допрва треба да го покаже својот квалитет во натпреварите што следуваат, фали шпиц напред и тоа е ахиловата пета на овој тим, фали играч кој ќе завлече напред, ќе отвори позиции, ќе влезе во гол шанса со што ќе ја олесни работата и на средниот ред во креирањето на акции, со пласман на ЕП во Германија ќе биде врвот на македонскиот фудбал , ќе биде празник секој натпревар со по 10-15 000 Македонци на секој натпревар.

Играт секој натпревар со срце, некој играчи редно е да направат трансфер во поголем клуб и со самото тоа да го зголемат својот квалитет, тактички играме маестрално после првите напревари каде тотално потфрли Боби сепак си увиде на грешкиве и на последните натпревари беше тактички маестрален, повеќе нема да се тресеме кога играме натпревари против аутсејдери во кои треба да имаме сигурни победи, наредните квалификации и лига на нација и за ЕП да уживаме во ваков фудбал и секој нивен натпревар да е празник за нас.

Момците не сплотија, не направија горди, цел свет зборуваше за нас благодарејќи на нив, главата крената горе и продолжуваме понатаму, уште многу радости не чекат со оваа репрезентација во иднина.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom