Македонска фудбалска репрезентација

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.892
Поени од реакции
84.253
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
ОБРАЌАЊЕТО НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА ФФМ ВИ ГО ПРЕНЕСУВАМЕ ВО ЦЕЛОСТ:

Почитувана јавност,
Обично практикувам да комуницирам со Вас секогаш кога најавуваме нови проекти, успеси и информации што значат промоција на македонскиот фудбал, особено во периодот кога ја живееме нашата долгоочекувана фудбалска бајка што е и единствено очекувано да се прави.
Во една прилика јавно кажав: „Ако државата функционира како фудбалската репрезентација на Македонија, тоа ќе биде добро за сите”. Тоа го мислам и денес, но принуден сум овој пат да се обратам до сите Вас по повод пишувањата на одредени медиуми за мојот однос со селекторот на репрезентацијата.
Се обидувам, но никако не можам да ја разберам потребата за новинарски сензации и наслови кои никому не му одат во прилог, а кои се целосно невистинити и најостро ги демантирам.
Јас, Муамед Сејдини, потполно сум убеден дека во моментот ја имаме најдобрата генерација македонски фудбалери, генерација која го постигна најдобриот резултат во историјата на нашиот фудбал и верувајте, ќе продолжат уште повеќе да не радуваат сите нас.
Ваквото мислење го имав и во текот на квалификациите за Европското првенство во јуни – септември 2019, кога голем број спортски работници и јавноста бараа смена на селекторот во периодот кога игравме со Израел, Полска, Австрија, а немавме добри резултати.
Но, јас верувам во континуитет и верувам дека брзите одлуки не се добри решенија. Цврсто стојам на ставот дека за секој успех треба и време и многу работа. Се потврди дека тоа е исправно. На радост на сите нас, резултатите дојдоа после две години.
Тогаш бев цел на критики од јавноста, критиките ги трпам и сега, но сето тоа вреди кога имате искрена цел пред себе и единствено за што размислувате е успехот.
Оваа Македонија е моќна и наша цел е континуиран настап на големите натпреварувања. На добар пат сме тоа да го постигнеме.
Апсолутно не очекувам никој мене лично да ме пофали за истото, бидејќи јас ниту асистирам, ниту постигнувам голови, ниту правам тактика за натпреварите. Тоа го прават нашите златни момци и стручниот штаб.
Колку малку е потребно за сите во Македонија да доживеат моменти на среќа и радост, покажаа 90-те минути на натпреварот со Германија, а посебно после последниот свиреж на судијата.
Моја најголема одговорност е оваа атмосфера во репрезентацијата, оваа фудбалска бајка да продолжи, да се надградува и никој од страна да не успее да ја расипе. Во спортот нормално е да има разговори и различни мислења. Тие се решаваат интерно и со договор бидејќи целта на сите нас е Македонија да оди само напред и никако поинаку.
Секогаш практикувам и се обидувам да ги слушам советите на професионалците во својата област, така беше и во случајот со навивачката химна. Го одбравме тоа што беше сугерирано како најдобро решение, а никогаш не би дозволил да се мешам во туѓа работа, а посебно да негирам нечии заслуги. Тоа е една од најлошите особини што човек може да ги има.
Сега е наше време сите да се обединиме зад фудбалската репрезентација на Македонија. Сега е наше време сите да помогнеме за успех на претстојното Европско првенство. А, јас во секое време сум на располагање за сите медиуми да одговарам на сите прашања.
Ве уверувам, нема да дозволам никој по било која цена која што е надвор од фудбалот да ја наруши прекрасната атмосфера што владее во репрезентацијата. Тоа е моја должност и обврска. Да го зачуваме тоа што сите нас не прави среќни, горди и радосни.
Сега е навистина наше време!
Напред Македонија!
Ај да видиме дали ќе биде вака.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Над 2.000 мкд се, мислам ги има во фан шопот на ФФМ. Но најверојатно нема да играме со нив на ЕП, туку со некој дрес со рис, како на автобусот.
Нема везе тоа. Ми се свиѓа дизајнот со сонцето. Ај мож за роденден ќе си земам, да се почастам. :LOL:
 
Член од
19 август 2017
Мислења
261
Поени од реакции
844
И мене ми беше симптоматично, пошто Пеце се нафрли само на новинарот, а некако како да ги занемари трите видео-изјави од Пандев, Ангеловски и Несторовски.

Како демек се изместени од контекст, само што изјавите, посебно на Ангеловски, беше премногу директна и недвомислена (каде што Пеце е директно споменат, како и негови зборови).

Сфаќам дека може нејќе да наруши атмосфера и сака да остане "неутрален", но можеше барем да ја демантира вистинитоста на изјавата (доколку вистина било така, или да каже барем како точно се обратил кон нив, дека може настанало недоразбирање), вака се нафрли само на новинарот, што за мене остава голема сомнеж.

Нејсе, да заборавиме цел овој циркус, фокус на ЕУРО, имам претчуство дека ќе бидеме своевидна бајка летово.

:oeoeoe:
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.470
Поени од реакции
5.473
Чудно ми е малце како Мрме и Гочка пред се се тргнати јако во офанзива против управата.
Некако многу ветер у грб како да добија, сите ги сметаме за херои, сите застануваме на нивна страна (логично) и ко тоа да сакаат да го искористат за некој Х цели. Барем мене така ми се чини.
Прво почна Пандев со интервјуто (каде што доста добри работи кажа ама и некој доста непотребни) па сеа и Мрме. А тука има постирано и од Пеце и од Сејдини објави на фб. Не ми мириса на арно работава. Само да не ни се одрази на перформансот на Европското и квалификациите за СП.
 
Член од
19 август 2017
Мислења
261
Поени од реакции
844
Чудно ми е малце како Мрме и Гочка пред се се тргнати јако во офанзива против управата.
Некако многу ветер у грб како да добија, сите ги сметаме за херои, сите застануваме на нивна страна (логично) и ко тоа да сакаат да го искористат за некој Х цели. Барем мене така ми се чини.
Прво почна Пандев со интервјуто (каде што доста добри работи кажа ама и некој доста непотребни) па сеа и Мрме. А тука има постирано и од Пеце и од Сејдини објави на фб. Не ми мириса на арно работава. Само да не ни се одрази на перформансот на Европското и квалификациите за СП.
Мислам дека нема да се одрази, пошто генерално сите фудбалери се зад Мрме, а и да бидеме реални, кога ќе искочат на терен, кога ќе пукне цел тој адреналин и позитивна тензија што ќе се билда со месеци во пресрет на ЕУРОво, и самата големина на настанот, ќе заборават и на Сејдини, Мејдини, Мрме, Дрме, сите овие циркузи ќе испарат у секунда.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.892
Поени од реакции
84.253
Тамам, исто како кај пливачиве (чинам таму беше така) да се создадат две федерации :vozbud: :vozbud: Full Blown North Banana Republic :vozbud: :vozbud: :vozbud:
 
Член од
25 декември 2019
Мислења
1.741
Поени од реакции
2.665

Frajburg bi bil idealna opcija za Velkovski.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.796
Нека го стаат и Али Ахмети у песната, ако тоа е цената да се спомне Мрме и готово. И волкот сит и овците на број.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
Велковски, со оглед на тоа колку добар е технички би бил идеален за во Шпанска лига. Во Германија се игра многу побрз фудбал. Ај па можда ќе тренира појако и ќе го подобри тоа што најмногу му фали-брзина.

Ептен, ептен без врска и глупо е секој ден да излегува по некоја афера на релација ФФМ-играчи. Дај нека престанат веќе еднаш да се клошкаат по медиуми. Срамота е ебате првпат во историјата одиме на ЕП и кој знае кога ќе се отвори уште една ваква прилика.
 

Uli Hoeneß

Präsident
Член од
6 август 2010
Мислења
13.956
Поени од реакции
25.270
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.137
Поени од реакции
5.481
ne znam zosto se spomnuva vo ovaja tema, jasno e deka se dodeka mrme e trener jahovic nema da zaigra za makedonija, pre sasa ciric ke se vrati da igra. za nego moze da se pisuva vo temata "makedonski fudbaleri vo stranstvo".


Frajburg bi bil idealna opcija za Velkovski.
iako sum golem podrzuvac na velkovski, duri i koga vo vardar ne bese mnogu cenet tvrdev postojano deka e nasiot stoper so najgolem potencijal, ama mislam deka ako se prefrli vo germanski bundesligas nema da se naigra. on vo hrvatska tesko moze da vrzi 6-7 natprevari bez da se povredi, a ne pa da igra konstatno vo bundesliga kade sto tempoto e visoko. deckoto fizicki se upropasti na mali godini bidejki bese mrza nevidena, pa sega toa poveke ne moze da go popravi. ubavo se primeti koga igravme za nekolku dena so polska pa so avstrija. protiv polska bese podobar za posle protiv avstrija da go odigra eden od najslabite natprevari vo negovata kariera. do tolku bese umoren sto eden asalen pas ne vrzi, izgubi oset vo nozete, nesto sto voobicno mu e jaka tocka. isto ovaja sezona so rijeka vo EL imase nekolku kiksovi od koga go fati zamor zaradi cestite natprevari. pri kraj na esenskiot del i go prefrlija na klupa, previse mu padna formata.

koga se vo prasanje poedinecni natprevari on moze da igra vo sekoja liga, no problem ima dva pati nedelno da izdrzi tezok natprevar. ako e izvodlivo (potocno stigne takva ponuda) mislam deka popametno bi bilo da zaigra za dobar klub od nekoja od ligite pozadi top 5 ligite, na primer nesto vo pravec belgija ili holandija, pa mozda i portugalija. vo takvi ligi ima eden kup slabi protivnici zaradi sto trenerite povise rotiraat i na stoperskata pozicija, pa darko bi mozel da dobie pauzi.
 
Член од
1 април 2018
Мислења
2.054
Поени од реакции
4.025
 

SinisteR.

Is this your homework Larry?
Член од
10 јуни 2011
Мислења
2.823
Поени од реакции
7.032
Само да не е скинат лигамент. Ако е скршеница, околу 6 до 8 недели опоравување е колку што знам. И во таков случај not great, not terrible, ама ако е лигамент ништо од европско
 

Kajgana Shop

На врв Bottom