Македонска фудбалска репрезентација

Член од
11 октомври 2010
Мислења
2.248
Поени од реакции
3.843
Подобро со лажна деветка, него со дрва како Несторовски, освен топка да заградит немат никакви други квалитети, голгетер само против банана репки како Лихтенштајн, исто како со играч минус да играме, подобро Николов нека игра на негово место, барем ќе орат по терен.
Автоматски споено мислење:


Голем кур ако играт во франција ко немат минутажа, резерва на Тричко и Нестор.
Не спорам дека Несторовски и Трајковски се испукана пушка.
Ама сега ми кажуваш за Стојановски немал минутажа, ама добар е Митровски од Спортинг У23 и Чурлинов од Келн. Патем Стојановски има одиграно 3 минути повеќе од Чурлинов.
А да не збориме за минутажата на Фазлагиќ во Словачка прва лига или па Трапановски од Словачка Втора Лига.
 
Член од
1 април 2018
Мислења
542
Поени од реакции
458
Чурлинов, Митровски и Здравковски се најперспективните дефинитивно од оваа У21.
 
Член од
7 август 2011
Мислења
3.402
Поени од реакции
4.885
Јани Атанасов исто така има голем потенцијал. Сега проверив стандарден првотимец е за бурсаспор, а уште има 19 години. Има одлични предиспозиции за задњи везни. Исто тука голема игра и пандев кој може да му обезбеди одличен трансфер во иднина.
Антовски исто е одличен, после циклусов одма би го префрлил во а репрезентација каде ионака имаме умрени бекови. Супер средина за развој му е динамо, таму ако не го прерасне вово квалитетен играч нема каде.

Ако се пласираат на европско и елмас ќе игра, така што страшен тим имаме. Следните две со црна гора и казахстан мора минимум 4 бода.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
2.248
Поени од реакции
3.843
Јани Атанасов исто така има голем потенцијал. Сега проверив стандарден првотимец е за бурсаспор, а уште има 19 години. Има одлични предиспозиции за задњи везни. Исто тука голема игра и пандев кој може да му обезбеди одличен трансфер во иднина.
Антовски исто е одличен, после циклусов одма би го префрлил во а репрезентација каде ионака имаме умрени бекови. Супер средина за развој му е динамо, таму ако не го прерасне вово квалитетен играч нема каде.

Ако се пласираат на европско и елмас ќе игра, така што страшен тим имаме. Следните две со црна гора и казахстан мора минимум 4 бода.
Премлад е Антовски, плус игра за вториот тим на Динамо. Незнам каква е ситуацијата со Леонард Жута ама не би било лошо да се проба со него и да се стави Алиоски каде е подобар, во средината.
Имаме уште едно интересно име во У21 (Ердон Дачи) што гледам никој не го споменува тука а игра стандард (236/270 мин.) за Коњаспор.
 
Член од
7 август 2011
Мислења
3.402
Поени од реакции
4.885
Премлад е Антовски, плус игра за вториот тим на Динамо. Незнам каква е ситуацијата со Леонард Жута ама не би било лошо да се проба со него и да се стави Алиоски каде е подобар, во средината.
Имаме уште едно интересно име во У21 (Ердон Дачи) што гледам никој не го споменува тука а игра стандард (236/270 мин.) за Коњаспор.
Да да, мислев кога ќе заврши циклусот, тогаш веќе ќе има 20 години. Се разбира ова под претпоставка да се развива како што треба во Динамо. Додека беше во Вардар беше одличен за негови години, не гледам зошто не би просперирал и кај хрвативе. Минатата сезона играше во младинската лш, па претпоставувам прва опција им е меѓу младинците.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
5.896
Поени од реакции
5.220
Аман бре 19 години има не е 15, па видете Жоао Феликс и Де Лигт какви трансфери направија на тие години и се очекува едниот носител да биди на цел тим
 
Член од
17 август 2014
Мислења
1.742
Поени од реакции
1.230
Не спорам дека Несторовски и Трајковски се испукана пушка.
Ама сега ми кажуваш за Стојановски немал минутажа, ама добар е Митровски од Спортинг У23 и Чурлинов од Келн. Патем Стојановски има одиграно 3 минути повеќе од Чурлинов.
А да не збориме за минутажата на Фазлагиќ во Словачка прва лига или па Трапановски од Словачка Втора Лига.
Поздрав од Митровски батка ;);) Ваљда не мислиш дека е исто да се развиваш во ебана македонска лига во факинг Ренова и Металург до својата 22 година и да очекуваш да си прв шпиц во репка, и во една од најдобрите школи во светот за млади таленти Спортинг, Митровски имат 20 години, и имат 3х поголем потенцијал од Влатко Стојановски, едина причина шо Митровски не е во прв состав на Спортинг е то шо не е физички спремен (цврст) слични проблеми како и кај Давид Бабунски во Барса, дајбоже да бидит нешто и од Стојановски, ама сепак стојам на своето, со играчиве шо ги имаме (Елмас,Барди.Алиоски) измислени се за игра со лажна деветка, нешто во стил на Наполи со Мертенс и Инсигње, или Сити со Агуеро.

Од младиве денес иако Фарски Острови не се некое мерило, голем напредок видов кај Здраковски, искрено Барди на 21 година беше 50% од то шо сега е Здравковски, кај Барди најголемн напредок имаше во својата прва сезона со Леванте, ако не се лажам на 23 години, така да ако утрото по денот се познават, од Давор Здравкоски можит да испаднит добра играчина, најмалку на ниво на Барди (оптимистички).

Јани Атанасов - откако Бурса испадна во втора лига, скоро на секоја утакмица е прва постава, имат и кај него голем талент, а има само 19 години, стискам палци и за батево.

Димитар Митровски шо побрзо напрет трансфер во некоја посилна лига кај шо ќе имат солидна минутажа то подобро, греота е искрено ваков талент (еден на 100 години во наш случај) да играт во спортинг у23.

Чурлинов опасен копиљак, можда ги преценвам со споредбиве, али ако ме потсеќат батево на некој играч, тое сигурно Агуеро (барем за сиромашни :D), одбил договор од Келн во кој му било понудено да играт за у21 и фром тајм то тајм во сениорскиот тим на Келн, чим ги одбил значит имат понуди од настрана.

4цава, за година-две (марк мај вордс) ги гледаме во репка 99%, имат потенцијал и кај другиве дечки, интересно ќе е да видиме во шо играчи ќе се развијат Ердон Дачи, Руфати, Ристовски, Антовски и Тодороски (овај последниов моторче во гзот напред, назот :D), Кулушевски и Секулов (да му изнаебам мамето и сестрата посебно на овај швегјанецов) да не се праја пички и да прифатеа да играт за наша репка, мислам дека 2022 ќе имавме страшен млад состав.
Автоматски споено мислење:

Ама сега ми кажуваш за Стојановски немал минутажа
Пс батево имат само 23 минути одиграно за Нимес оваа сезона.
 
Последно уредено:
Член од
23 јануари 2016
Мислења
1.133
Поени од реакции
1.867
se gleda deka pretezno ne gi pratite dobro mladite igraci osven normalno statisticki.

kako prvo dimitar mitrovski tesko deka nekogas ke bide vrvno krilo ili centarfor. deckoto spored mene na visok level moze da igra samo kako vezen/polu spic i tolku. fudbal ima mnogu vo nego, no fizicki e ogranicen i nema predizpozicii za da bide vrvno krilo. toa sto momentalno vo U21 igra kako desno krilo e zaradi povredata na daniel milovanovikj i deka voopsto e slaba konkurencijata na desnata strana, a imame nekolku dobri vezni, pa mitrovski go forsiraat na desnata strana. deckoto inace go falev uste pred 2,5 godini koga igrase za U18, za zal poslednite godini ne napreduvase mnogu. vo sporting igra se uste samo za U23 timot, a sporting ima i vtor tim koj nastapuva vo 2. portugalska liga, taka sto daleku e od prviot tim koga ni minuta nema odigrano ni za vtoriot tim.

davor zdravkovski za mene ne e nekoj poseben talent. deckoto fizicki bese jak za negovata vozrast i forsiran e vo FFM uste od vremeto na ilco, no ne veruvam deka ke izgradi nekoja predobra kariera. borben e, vreden, ama ogranicen fizicki i fudbalerski. toa sto igra standardno na kipar pridonesuva vo makedonija da go racunaat za golem talent, no mene licno toa ne me lazi mnogu. sekako se nadevam deka gresam. jani atanasov kako za primer definitivno e potalentiran, kaj nego samo mentalitetot e problem. za sreka izgleda ova leto malku mrdna na toj plan, kaj bursa sega vo 2. turska liga dobi znacitelna uloga i od toa sto go gledav igra dobro i pred se disciplinirano, ne se glupira kako porano.

churlinov e igraciste, se nadevam samo deka nema da gleda na parite pri sledniot transfer. btw elmas dolgorocno ne go gledam kako krilo, deckoto najkorisen moze da bide centralno. dobro bi bilo churlinov naskoro da se probie za da dobieme pravo kvalitetno krilo kaj seniorite i da ne mora da eksperimentirame so vezni.
 
Член од
17 август 2014
Мислења
1.742
Поени од реакции
1.230
kako prvo dimitar mitrovski tesko deka nekogas ke bide vrvno krilo ili centarfor. deckoto spored mene na visok level moze da igra samo kako vezen/polu spic i tolku.
AMC/MR mu e prirodna pozicija, nikoj ne reche deka ke e vrvno krilo ushte pomalku centrafor. Eden eban Nestorovski stana na 25 godini igrach, pred da ojt vo Zapresic se dvoumeshe da ja zavrshit karierata, sega e tret najplaten igrach na Udineze, Mitrovski 20 godini, strashen talent barem za mene, jas imam verba deka ke stanit igraciste od batevo, strasha leva noga, tehnika, vizija, zavrsnica, sho pobrzo transfer to podobro.
Автоматски споено мислење:

toa sto igra standardno na kipar pridonesuva vo makedonija da go racunaat za golem talent, no mene licno toa ne me lazi mnogu. sekako se nadevam deka gresam.
Bidi siguren deka gresis.
 
Последно уредено:
Член од
23 јануари 2016
Мислења
1.133
Поени од реакции
1.867
AMC/MR mu e prirodna pozicija, nikoj ne reche deka ke e vrvno krilo ushte pomalku centrafor. Eden eban Nestorovski stana na 25 godini igrach, pred da ojt vo Zapresic se dvoumeshe da ja zavrshit karierata, sega e tret najplaten igrach na Udineze, Mitrovski 20 godini, strashen talent barem za mene, jas imam verba deka ke stanit igraciste od batevo, strasha leva noga, tehnika, vizija, zavrsnica, sho pobrzo transfer to podobro.
Автоматски споено мислење:


Bidi siguren deka gresis.
ilija nestorovski bese golem talent uste vo vremeto koga imase 17-18 godini, togas se racunase za najtalentiran igrac vo 1. MFL i partal pravese na taja vozrast vo nasata liga, imase vo edna sezona dvocifren broj na golovi iako bese detiste. on se zaeba so transferot vo ceska, ne mu odgovarase stilot i totalno padna, do tolku sto duri koga se vrati vo makedonija ne pokaza nisto, ednostavno fizicki bese dno. posle da, ja spasi karierata vo hrvatska, no kaj nego ne bese toa nesto totalno neocekuvano bidejki talent si imase covekot od sekogas, samo sto dolgo traese dur go iscrpi odnosno najde sredina kade sto imaa doverba vo nego i go vratija vo forma. on e pre primer za toa deka ako imas talent i na postari godini mozes da napravis nesto ako ne se otkazes.

inace za mitrovski ne moras da mi kazuvas mnogu, jas nego go poznavam uste od vremeto koga bese dete i pred godini koga 90% od ljugeto ne mu go znaea ni imeto pisuvav za toa deka e eden od najtalentiranite igraci vo istorijata na makedonskiot fudbal. go imam nego gledano na mozda 20 natprevari i dobro znam koi kvaliteti gi poseduva, a i koi mani. ti se kontrav bidejki pravese sporedba so vlatko stojanovski bidejki sea ete mitrovski postignal tri gola. glupost e da se sporeduva mitrovski so vlatko stojanovski, nemaat dopirna tocka. stojanovski e klasicen centarfor i takov i mu e potreben na sekoj tim. mitrovski nema nikogas da bide zamena za stojanvoski, milan ristovski, mario korstovski, nestorovski i drugite centarfori. nema logika tuka da se pravat sporedbi koj kolku e talentiran.

a zdravkovski go imam gledano uste pocesto od mitrovski i zdravkovski e precenet talent. ako mislis deka on e vrven talent togas iskreno toa pokazuva deka imas slaba procenka za toa sto e prav talent. zdravkovski e tipicen primer za igrac koj uste na mladi godini e fizicki jak i takticki prilicno dobar i rano go dostignuva zenitot. sakam da kazam ova sega sto go ima vo karierata od prilika mu e i vrvot. mozda ke se iskaci uste edno skalo pogore i tolku, ne ocekuvam na mnogu povisok level da se probie. sekako moze da zaigra za seniorskata reprezentacija bidejki ne sme nekoja mnogu jaka reprezentacija, moze i da bide so godini del od nejze, no daleku e od igraci kako elmas i bardhi gledajki go talentot. bardhi igra standardno so godini vo primera division, toa tesko deka nekogas ke mu uspee na zdravkovski, nema bas kapacitet za toa.
 
Член од
17 август 2014
Мислења
1.742
Поени од реакции
1.230
ilija nestorovski bese golem talent uste vo vremeto koga imase 17-18 godini, togas se racunase za najtalentiran igrac vo 1. MFL i partal pravese na taja vozrast vo nasata liga, imase vo edna sezona dvocifren broj na golovi iako bese detiste. on se zaeba so transferot vo ceska, ne mu odgovarase stilot i totalno padna, do tolku sto duri koga se vrati vo makedonija ne pokaza nisto, ednostavno fizicki bese dno. posle da, ja spasi karierata vo hrvatska, no kaj nego ne bese toa nesto totalno neocekuvano bidejki talent si imase covekot od sekogas, samo sto dolgo traese dur go iscrpi odnosno najde sredina kade sto imaa doverba vo nego i go vratija vo forma. on e pre primer za toa deka ako imas talent i na postari godini mozes da napravis nesto ako ne se otkazes.

inace za mitrovski ne moras da mi kazuvas mnogu, jas nego go poznavam uste od vremeto koga bese dete i pred godini koga 90% od ljugeto ne mu go znaea ni imeto pisuvav za toa deka e eden od najtalentiranite igraci vo istorijata na makedonskiot fudbal. go imam nego gledano na mozda 20 natprevari i dobro znam koi kvaliteti gi poseduva, a i koi mani. ti se kontrav bidejki pravese sporedba so vlatko stojanovski bidejki sea ete mitrovski postignal tri gola. glupost e da se sporeduva mitrovski so vlatko stojanovski, nemaat dopirna tocka. stojanovski e klasicen centarfor i takov i mu e potreben na sekoj tim. mitrovski nema nikogas da bide zamena za stojanvoski, milan ristovski, mario korstovski, nestorovski i drugite centarfori. nema logika tuka da se pravat sporedbi koj kolku e talentiran.

a zdravkovski go imam gledano uste pocesto od mitrovski i zdravkovski e precenet talent. ako mislis deka on e vrven talent togas iskreno toa pokazuva deka imas slaba procenka za toa sto e prav talent. zdravkovski e tipicen primer za igrac koj uste na mladi godini e fizicki jak i takticki prilicno dobar i rano go dostignuva zenitot. sakam da kazam ova sega sto go ima vo karierata od prilika mu e i vrvot. mozda ke se iskaci uste edno skalo pogore i tolku, ne ocekuvam na mnogu povisok level da se probie. sekako moze da zaigra za seniorskata reprezentacija bidejki ne sme nekoja mnogu jaka reprezentacija, moze i da bide so godini del od nejze, no daleku e od igraci kako elmas i bardhi gledajki go talentot. bardhi igra standardno so godini vo primera division, toa tesko deka nekogas ke mu uspee na zdravkovski, nema bas kapacitet za toa.
Незнам дали се сеќаваш шо играч беше Барди на 21 година, значи буквално 50% од нивото на Давор Здравковски, мое мислење е дека Давор за 2 до најкасно 3 години ќе е на ниво на Барди, ако не и подобар, Барди најмногу созреа откако ојде во Леванте, ко шо реков ако денот по утрото се познава Давор има светла идина пред него, сепак мое мислење, дајбоже да не грешам, можда гледам на работиве оптимистички али и таков сум по природа така да..
МАЈ ДРИМ ТИМ
Столе
С.Ристовски - Муслиу - Велковски - Алиоски
Здравковски
Атанасов--------Барди
Митровски--Елмас
Чурлинов
Сезона 2021/2022.

 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
1.133
Поени од реакции
1.867
Незнам дали се сеќаваш шо играч беше Барди на 21 година, значи буквално 50% од нивото на Давор Здравковски, мое мислење е дека Давор за 2 до најкасно 3 години ќе е на ниво на Барди, ако не и подобар, Барди најмногу созреа откако ојде во Леванте, ко шо реков ако денот по утрото се познава Давор има светла идина пред него, сепак мое мислење, дајбоже да не грешам, можда гледам на работиве оптимистички али и таков сум по природа така да..
МАЈ ДРИМ ТИМ
Столе
С.Ристовски - Муслиу - Велковски - Алиоски
Здравковски
Атанасов--------Барди
Митровски--Елмас
Чурлинов
Сезона 2021/2022.

se sekavam dobro na koj level togas bese bardhi, ama tuka e razlikata. jas kaj mladi igraci ne gledam kolku dobro igraat nego gledaam koi predizpozicii gi imaat, znaci do kade mozat da stignat. bardhi na taja vozrast ne bese zdrel igrac i ne igrase so kontinuitet kako sto go pravi toa sega zdravkovski, no bardhi po priroda e podobar tehnicar i se gledase deka moze da stigne do dobar level. i elmas ako gledas po toa se uste ne e mnogu kvaliteten igrac bidejki em takticki slab, a zgora na toa i previse sebici na momenti, no potpisa kaj fener i sega kaj napoli deka ima odlicni predizpozicii, dovolno dobri za nekogas da bide i igrac od svetska klasa. zdravkovski go nema toa, on go nema talent levelot na bardhi, a uste pomalku na elmas. zdravkovski e klasicen rmbac na sredina, no sepak poogranicen od na primer i arijan ademi. zdravkovski em tehnicki ima ogranicuvanja, no i fizicki. so takvi predizpozicii ogromen uspeh bi bilo nekogas da igra standardno vo liga kako belgiskata ili holandskata. kako sto kazav se nadevam deka gresam, no retko se slucuva toa odnosno nikogas koga sum tvrdel deka nekoj e ogranicen (vo smisla da zaigra standardno na povisok level od sto sum ocekuval).

inace formacijata ne ti e bas realisticna bidejki duri trojca igraci ti se von pozicija (na strana toa sto go mislam za zdravkovski, sepak tvoe si e, ke pokaze vremeto koj e vo pravo). mitrovski i elmas ne se krila (dolgorocno gledano), churlinov ne e centarfor (duri i za da bide nesto ko lazna devetka, barem ne za sega, so iskustvo mozno e da otide vo toj pravec). toa e ko da igras na playstation, stavas igraci von pozicija za da imas sto povise dobri vo startniot sostav :D ;)
 
Член од
17 август 2014
Мислења
1.742
Поени од реакции
1.230
se sekavam dobro na koj level togas bese bardhi, ama tuka e razlikata. jas kaj mladi igraci ne gledam kolku dobro igraat nego gledaam koi predizpozicii gi imaat, znaci do kade mozat da stignat. bardhi na taja vozrast ne bese zdrel igrac i ne igrase so kontinuitet kako sto go pravi toa sega zdravkovski, no bardhi po priroda e podobar tehnicar i se gledase deka moze da stigne do dobar level. i elmas ako gledas po toa se uste ne e mnogu kvaliteten igrac bidejki em takticki slab, a zgora na toa i previse sebici na momenti, no potpisa kaj fener i sega kaj napoli deka ima odlicni predizpozicii, dovolno dobri za nekogas da bide i igrac od svetska klasa. zdravkovski go nema toa, on go nema talent levelot na bardhi, a uste pomalku na elmas. zdravkovski e klasicen rmbac na sredina, no sepak poogranicen od na primer i arijan ademi. zdravkovski em tehnicki ima ogranicuvanja, no i fizicki. so takvi predizpozicii ogromen uspeh bi bilo nekogas da igra standardno vo liga kako belgiskata ili holandskata. kako sto kazav se nadevam deka gresam, no retko se slucuva toa odnosno nikogas koga sum tvrdel deka nekoj e ogranicen (vo smisla da zaigra standardno na povisok level od sto sum ocekuval).

inace formacijata ne ti e bas realisticna bidejki duri trojca igraci ti se von pozicija (na strana toa sto go mislam za zdravkovski, sepak tvoe si e, ke pokaze vremeto koj e vo pravo). mitrovski i elmas ne se krila (dolgorocno gledano), churlinov ne e centarfor (duri i za da bide nesto ko lazna devetka, barem ne za sega, so iskustvo mozno e da otide vo toj pravec). toa e ko da igras na playstation, stavas igraci von pozicija za da imas sto povise dobri vo startniot sostav :D ;)
Брат ко шо кажав јас глеам оптимистички и субјективо на работиве, ти си појке реалист и објективен.
Него да ги остеме Митровски, Чурлино, Здравкоски, од другиве дечки во у21 кај кој гледаш потенцијал за висок дострел? Го спомна Даниел Милованович од Пандевци, дали ќе можиш збор два за останативе да кажиш, стил на игра, предности/слабости ?!
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
1.133
Поени од реакции
1.867
Брат ко шо кажав јас глеам оптимистички и субјективо на работиве, ти си појке реалист и објективен.
Него да ги остеме Митровски, Чурлино, Здравкоски, од другиве дечки во у21 кај кој гледаш потенцијал за висок дострел? Го спомна Даниел Милованович од Пандевци, дали ќе можиш збор два за останативе да кажиш, стил на игра, предности/слабости ?!
milovanovic go spomnav bidejki on e desno krilo, bese povise povrzano so muabetot za mitrovski a ne deka go racunam za ekstra talent. talentiran igrac e, no ne sum najubeden deka ke stigne do mn visok level. od se ima po nesto, no flegma e i takticki se uste tapa, a i fizicki ne e mnogu spremen. moze da bide dobro krilo, no ne i izvonredno. desnite bekovi todoroski i jovanov raspolagaat so dovolno talent za da stanat seniorski reprezentativci, no tamu so stefan ristovski sme dobro pokrieni i vo bliski idnina (3-4 godini) mozat maksimum da mu bidat rezerva. kaj jovanov i mal problem e sto kaj akademija pandev go ima poiskusniot iliev pred sebe, pa ne ni igra standardno. steta realno takvo dete da bide rezerva vo 1. MFL. antovski isto e talentiran, mozda i najtalentiran od mladive stranicni bekovi (za nego i todoroski ako pamtite ustvari muabetev na forumot na vardar koga se uste igraa samo za mladincite na vardar). kaj antovski problem moze samo da bide fizickiot del. toa i pred 2 godini go kazav, deka e talentiran, ama mu treba vreme za fizicki da moze da se drzi na seniorski level. se uste go vleci istiot problem, mnogu bavno fizicki napreduva. ako vo toj segment dolgorocno nema problem moze da bide odlicen lev bek.

kaj veznite jani atanasov ima odlicni predizpozicii, mnogu povise go rejtuvam nego zdravkovski. atanasov ima se za da bide odlicen vezen, da igra vo najkvalitetnite ligi standardno. fizicki e dobar (iako se uste mu fali snaga), tehnicki isto, ima pas igra i pregled, kreativen e, a i ne e glupav fudbalerski gledano. kaj nego mentalitetot e problem, prepotenten e i se precenuva odnosno ne sfaka deka ima talent no se uste kako igrac ne e zdrel. mnogu izgubi sto kaj bursa edna sezona igrase samo za vtoriot tim, no sega go nauci podobro turskiot jazik i mu dadoa glavna uloga vo prviot tim. na prvite natprevari igrase kako CDM so dvajca poofanzivni vezni i igrase disciplinirano so fokus na defanzivata. toa e cudo kaj nego bidejki saka da igra poofanzivno. sega i kaj nas vo U21 ako primetivte igrase prilicno defanzivno i takticki se drzese na zadacata. znak deka takticki i psihicki napreduval. ako prodolzi taka mislam deka za najvise 2 godini moze da konkurira za startno mesto vo seniorskata reprezentacija (normalno i ke mora da mrdne od 2. turska liga, a i da izostanat poteski povredi).

od krilata pokraj churlinov na mene trapanovski najvise mi se sviga. deckoto e krilo bas vo klasicna smisla, brz i agilen so dobra koordinacija i dobar dribling, a i dobar tehnicar. ima i oset vo nozete. moze da bide vrvno krilo. zosto do sega nigde ne se probi i momentalno e na pozajmica vo 2. liga? fizicki se uste e detence, a napravi transfer vo ceska kaj slavia kade sto se igra mnogu fizicki fudbal. nikako da mrdne veke 2 godini, premnogu bavno napreduva fizicki. mnogu ljuge imaat krenato race od nego deka ne mrdna poslednite godini, no veruvajte fizicki koga ke stane pojak moze da gazi i toa na mnogu visok level. za mene on e eden od najtalentiranite krila vo istorijata na makedonskiot fudbal, samo ete iako ima 20 godini ima snaga ko nekoj 16-17 godisen. napravi izgleda pogresen transfer, verojatno trebase negde da potise kade sto povise se gleda tehnikata odkolku borbenosta i fizickiot del. mnogu se nadevam deka ke mu trgne bidejki bas takov profil na igrac nemame kaj seniorite.

centarforite ristovski i krstovski imaat dovolno talent za da stanat dobri centarfori, no potrebno im e vreme/iskustvo. momentalno se daleku od reprezentacijata, a iskreno kaj centarforite i malku teski se prognozite bidejki bas na taja pozicija pokraj talentot mnogu zavisi i od samodoverbata i okolinata. ete krstovski na primer spored mene bi trebal da gazi vo 1. MFL, ako pamtite pred 1,5 godina koga go falev vlatko stojanovski iako ne bese najstandarden kaj renova kazav deka spored mene krstovski e za nuansi potalentiran, no kaj akademija pandev ne mu davaat celosna podrska. toa nekogas ja pravi razlikata. renova mu dade sansa na stojanovski, postigna 15+ gola i potpisa vo francija. pandevci krstovski ke go stavat dva pati kako starter, posle ke go sednat na klupa itn. taka tesko e da se vlezi vo ritam. IMHO nekoj trener da mu dade garancija deka non stop ke bide starter mnogu poopusten bi bil pred golot i so lesnotija bi postignal 10+ gola. ovaka postojano e pod pritisok da postigne gol i panici. jbg, nasite klubovi imaat golem deficit koga e vo prasanje rabotata so mladi igraci.
 
Член од
9 април 2006
Мислења
3.225
Поени од реакции
1.318
milovanovic go spomnav bidejki on e desno krilo, bese povise povrzano so muabetot za mitrovski a ne deka go racunam za ekstra talent. talentiran igrac e, no ne sum najubeden deka ke stigne do mn visok level. od se ima po nesto, no flegma e i takticki se uste tapa, a i fizicki ne e mnogu spremen. moze da bide dobro krilo, no ne i izvonredno. desnite bekovi todoroski i jovanov raspolagaat so dovolno talent za da stanat seniorski reprezentativci, no tamu so stefan ristovski sme dobro pokrieni i vo bliski idnina (3-4 godini) mozat maksimum da mu bidat rezerva. kaj jovanov i mal problem e sto kaj akademija pandev go ima poiskusniot iliev pred sebe, pa ne ni igra standardno. steta realno takvo dete da bide rezerva vo 1. MFL. antovski isto e talentiran, mozda i najtalentiran od mladive stranicni bekovi (za nego i todoroski ako pamtite ustvari muabetev na forumot na vardar koga se uste igraa samo za mladincite na vardar). kaj antovski problem moze samo da bide fizickiot del. toa i pred 2 godini go kazav, deka e talentiran, ama mu treba vreme za fizicki da moze da se drzi na seniorski level. se uste go vleci istiot problem, mnogu bavno fizicki napreduva. ako vo toj segment dolgorocno nema problem moze da bide odlicen lev bek.

kaj veznite jani atanasov ima odlicni predizpozicii, mnogu povise go rejtuvam nego zdravkovski. atanasov ima se za da bide odlicen vezen, da igra vo najkvalitetnite ligi standardno. fizicki e dobar (iako se uste mu fali snaga), tehnicki isto, ima pas igra i pregled, kreativen e, a i ne e glupav fudbalerski gledano. kaj nego mentalitetot e problem, prepotenten e i se precenuva odnosno ne sfaka deka ima talent no se uste kako igrac ne e zdrel. mnogu izgubi sto kaj bursa edna sezona igrase samo za vtoriot tim, no sega go nauci podobro turskiot jazik i mu dadoa glavna uloga vo prviot tim. na prvite natprevari igrase kako CDM so dvajca poofanzivni vezni i igrase disciplinirano so fokus na defanzivata. toa e cudo kaj nego bidejki saka da igra poofanzivno. sega i kaj nas vo U21 ako primetivte igrase prilicno defanzivno i takticki se drzese na zadacata. znak deka takticki i psihicki napreduval. ako prodolzi taka mislam deka za najvise 2 godini moze da konkurira za startno mesto vo seniorskata reprezentacija (normalno i ke mora da mrdne od 2. turska liga, a i da izostanat poteski povredi).

od krilata pokraj churlinov na mene trapanovski najvise mi se sviga. deckoto e krilo bas vo klasicna smisla, brz i agilen so dobra koordinacija i dobar dribling, a i dobar tehnicar. ima i oset vo nozete. moze da bide vrvno krilo. zosto do sega nigde ne se probi i momentalno e na pozajmica vo 2. liga? fizicki se uste e detence, a napravi transfer vo ceska kaj slavia kade sto se igra mnogu fizicki fudbal. nikako da mrdne veke 2 godini, premnogu bavno napreduva fizicki. mnogu ljuge imaat krenato race od nego deka ne mrdna poslednite godini, no veruvajte fizicki koga ke stane pojak moze da gazi i toa na mnogu visok level. za mene on e eden od najtalentiranite krila vo istorijata na makedonskiot fudbal, samo ete iako ima 20 godini ima snaga ko nekoj 16-17 godisen. napravi izgleda pogresen transfer, verojatno trebase negde da potise kade sto povise se gleda tehnikata odkolku borbenosta i fizickiot del. mnogu se nadevam deka ke mu trgne bidejki bas takov profil na igrac nemame kaj seniorite.

centarforite ristovski i krstovski imaat dovolno talent za da stanat dobri centarfori, no potrebno im e vreme/iskustvo. momentalno se daleku od reprezentacijata, a iskreno kaj centarforite i malku teski se prognozite bidejki bas na taja pozicija pokraj talentot mnogu zavisi i od samodoverbata i okolinata. ete krstovski na primer spored mene bi trebal da gazi vo 1. MFL, ako pamtite pred 1,5 godina koga go falev vlatko stojanovski iako ne bese najstandarden kaj renova kazav deka spored mene krstovski e za nuansi potalentiran, no kaj akademija pandev ne mu davaat celosna podrska. toa nekogas ja pravi razlikata. renova mu dade sansa na stojanovski, postigna 15+ gola i potpisa vo francija. pandevci krstovski ke go stavat dva pati kako starter, posle ke go sednat na klupa itn. taka tesko e da se vlezi vo ritam. IMHO nekoj trener da mu dade garancija deka non stop ke bide starter mnogu poopusten bi bil pred golot i so lesnotija bi postignal 10+ gola. ovaka postojano e pod pritisok da postigne gol i panici. jbg, nasite klubovi imaat golem deficit koga e vo prasanje rabotata so mladi igraci.
Јас као голем фан на твоите анализи и коментари за играчи во 99% секогаш целосно се сложувам со твоите мислења и ставови али Трапановски мислам е еден од тие 1% каде што некако не гледам што гледаш во него. Може стварно има потенцијал ама за У21 кога и да го гледав беше невидлив на терен, а и на клупско ниво не му иде најдобро. Гроздановски, Милан Ристовски, Фазлагиќ, Илиев сите се стандардни во Словачка, он ни на првата позајмица не се проби нешто а сеа и во втората лига прашање дали многу рачунаат на него. Некако не ми изгледа многу убедлив дека ќе стане некој играч, мислам дека прерано замина за Чешка и заглави со тој потег, а може подобро ќе беше да останеше во А.Пандев и да одиграше една сезона во прва лига за после како посериозен играч да може да се наметне во странство.

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 
На врв Bottom