Македонска фудбалска репрезентација

Член од
30 ноември 2013
Мислења
2.146
Поени од реакции
4.539
Да не играат со Белгија младиве? Во Континентал се сместени децата на Белгија, го познав еден младинец на Манчестер Јунајтед.
Во сабота играат со нив, во моментов играат со Швајцарија, пуштив сега второ ја свртеа 2-1, губеа на полувреме.
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.105
Поени од реакции
3.952
Прво полувреме од тоа што видов цело во наша половина се одигра, второ после целосен пресврт, дури можевме и трет гол да им дадеме како лесно пробивавме напред и праевме контри при крајот. Едино Елмас многу слабо одигра :/ Атанасов и Чурлинов одлични барем од тоа што видов оти не успеав цел натпревар асално да го изглеам.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
1.533
Поени од реакции
3.708
kako igraat mladive?
Т’нко и покрај резултатот.
Станојковиќ ја утна формацијата на почеток, без напаѓач, со Елмас најистурен наместо да организира игра во средина како најкреативен во составот и со Чурлинов заглавен на десно крило затоа што Трапановски, кој беше најслаб играч од „познатите“ денес, играше како лево крило. Не постоевме во прво полувреме на терен со таа формација и прашање на време беше само кога Швајцарците ќе поведат, си издоминираа во прво. Играта се смени кога го извади Трапановски и Чурлинов го врати на неговата природна позиција лево крило. Дадовме гол од корнер, а 5 минути потоа Чурлинов со соло продор изнуди пенал, кој го реализиравме. Приметно беше дека и Швајцарците паднаа многу физички во второ.
Стевковски голманчето солидно, класика македонско голманче, спаси шанса 1 на 1 во 85 минута али на нафрлени топки си плива.
Штоперите - Трајановски очигледно не ја одбрал Македонија како што нашите медиуми си знаат да пишат туку Шведска решила да не го повикува повеќе. Спор, тромав и несигурен, не можеше да поогоди играч ни при изведување на слободни не па во игра. Шансата во 85 минута која ја спомнав беше по негова вина, се излета и погрешно процени лет на топка која го прелета. Ама пак одлично изреагира при голот кој го постигна по корнер, класичен Серхио Рамос гол :). За Руфати не добив некое мислење по утакмицава, посигурен беше од Трајановски во секој случај позади, солидно се на се.
Бекчињата - Тодоровски слаб накај многу слаб, Антовски многу слаб накај очаен.
Тодоров од Работнички во средината ми беше најпријатно изненадување, најборбен на терен, полесно од Атанасов повлекуваше топка напред, влагаше во дуели и имаше доста пресечени и одземени топки.
Од „познатите“ - Атанасов слабо накај солидно али како што кажав Тодоров беше подобар од него денес. Митровски невидлив, ништо не изигра денес. Елмас исто така слаб, али бар има оправдание затоа што му беше утната позицијата и играше како напаѓач. Чурлинов најдобар од нив, кога го стави на лево крило беше незапирлив во дуели еден на еден, така и го изнуди пеналот во соло акција, само малку лоши му беа пасовите. Трапановски како што кажав најслаб од сите нив, играта се смени кога го извадија.
Замените Ферукоски и Стојчевски солидни.
Станојковиќ не смее да излезе со истава формација против Белгија, Чурлинов мора да игра на лево крило, а Трапановски да го остави на клупа и Елмас да го врати покрај Атанасов и Тодоров во средина, а напред да пушти класичен шпиц играч (не знам дали освен Колевски имаме друг таков во тимот). Како десно крило може да игра Митровски али нема да погреши и ако го стави Ферукоски од почеток.
 
Член од
17 август 2014
Мислења
3.578
Поени од реакции
5.480
Шансата во 85 минута која ја спомнав беше по негова вина, се излета и погрешно процени лет на топка која го прелета
Greska si, Stojcevski izleta i go preleta topkata, Trajanovski super izigra mene me bendisa.
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.137
Поени од реакции
5.481
@kukuzel

pretezno se soglasuvam so toa sto go pisa, no mislam deka prestrogo gi gledas individualno. sepak se raboti za U19 i najnormalno e na toa nivo da ima mnogu greski. igracite kako prvo individualno nemaat mnogu iskustvo, kako vtoro kako tim ne moze da se sporedi so seniorski tim (bidejki golem del igra samo na mladinsko nivo kade sto organizacijata e slaba, a i tie sto veke igraat na seniorsko nivo nemaat mnogu natprevari), slabo se organizirani i poradi toa uste povise greski pravat. druga rabota e sto poedincite imaat mnogu promenliva forma, toa e isto rezultat na godinite. gi gledav na primer na turnir vo riga kade sto imaa 3 natprevari i bukvalno sekoj igrac odigra po eden odlicen i eden katastrofalen natprevar.

ne mi se veruva deka stanojkovic previse ke smeni za sledniot natprevar (osven ako nekoj ne e zdrav), realno tie sto gi pusti se najdobrite igraci. trapanovski na primer spored mene e za cela klasa podobar igrac od ferukoski, no deneska nisto ne mu uspea. sepak sposoben e kako churlinov so eden poteg da resi natprevar, dodeka ferukoski takticki e pozdrel, ama i poogranicen. mozno e protiv belgija od start da dobie sansa ferukoski, no mozno e i nekoj drug ofanzivec da pocne za da bideme posvezi, ama ne ocekuvame povise od 1-2 smeni vo startniot sostav. malku strav mi e kondiciski kako ke bide vo sabota, pola tim deneska posle 60. minuta ne bese poveke vo dobra forma, a so ovoj natprevar vo koskite koj znae kako ke bide protiv belgija... mozda bi trebal stanojkovic malku da rizikuva i da smeni povise.

edinstveno iznenaduvanje vo startniot sostav bese mile todorov. deckoto e dobar, ne zacabe igra redovno za rabotnicki i toa ne samo kako U21 igrac (nekogas imaat povise takvi vo startniot sostav), a deneska vleta vo startniot sostav bidejki stanojkovic startuvase bes klasicen centarfor i so toa se otvori mesto vo sredinata. mislam deka sakase da odi na nereseno i so elmas i mitrovski napred sakase da ja zgusti igrata, ama so toa pa gi igrase elmas i mitrovski von pozicija poradi sto ne igraa optimalno. inaku sekako imavme i malku sreka, svajcarija deneska ne bese polosa, no mozea i povisoko da izgubat bidejki nasite pri kraj usraa nekolku kontri.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
1.533
Поени од реакции
3.708
@kukuzel

pretezno se soglasuvam so toa sto go pisa, no mislam deka prestrogo gi gledas individualno. sepak se raboti za U19 i najnormalno e na toa nivo da ima mnogu greski. igracite kako prvo individualno nemaat mnogu iskustvo, kako vtoro kako tim ne moze da se sporedi so seniorski tim (bidejki golem del igra samo na mladinsko nivo kade sto organizacijata e slaba, a i tie sto veke igraat na seniorsko nivo nemaat mnogu natprevari), slabo se organizirani i poradi toa uste povise greski pravat. druga rabota e sto poedincite imaat mnogu promenliva forma, toa e isto rezultat na godinite. gi gledav na primer na turnir vo riga kade sto imaa 3 natprevari i bukvalno sekoj igrac odigra po eden odlicen i eden katastrofalen natprevar.
Да, да знам. Коментарите ми се чисто за нивниот настап денес, не дека сметам дека толку им е квалитетот. Тодоровски на пример многу ми се допадна на натпреварите на Вардар, али денес беше слаб на терен. Оставам до крај на квалификацииве да ме демантираат сите кои денес ги критикував, само за Трајановски немам некако верба дека може да ми промени мислење.
 
Член од
2 август 2017
Мислења
262
Поени од реакции
365
Т’нко и покрај резултатот.
Станојковиќ ја утна формацијата на почеток, без напаѓач, со Елмас најистурен наместо да организира игра во средина како најкреативен во составот и со Чурлинов заглавен на десно крило затоа што Трапановски, кој беше најслаб играч од „познатите“ денес, играше како лево крило. Не постоевме во прво полувреме на терен со таа формација и прашање на време беше само кога Швајцарците ќе поведат, си издоминираа во прво. Играта се смени кога го извади Трапановски и Чурлинов го врати на неговата природна позиција лево крило. Дадовме гол од корнер, а 5 минути потоа Чурлинов со соло продор изнуди пенал, кој го реализиравме. Приметно беше дека и Швајцарците паднаа многу физички во второ.
Стевковски голманчето солидно, класика македонско голманче, спаси шанса 1 на 1 во 85 минута али на нафрлени топки си плива.
Штоперите - Трајановски очигледно не ја одбрал Македонија како што нашите медиуми си знаат да пишат туку Шведска решила да не го повикува повеќе. Спор, тромав и несигурен, не можеше да поогоди играч ни при изведување на слободни не па во игра. Шансата во 85 минута која ја спомнав беше по негова вина, се излета и погрешно процени лет на топка која го прелета. Ама пак одлично изреагира при голот кој го постигна по корнер, класичен Серхио Рамос гол :). За Руфати не добив некое мислење по утакмицава, посигурен беше од Трајановски во секој случај позади, солидно се на се.
Бекчињата - Тодоровски слаб накај многу слаб, Антовски многу слаб накај очаен.
Тодоров од Работнички во средината ми беше најпријатно изненадување, најборбен на терен, полесно од Атанасов повлекуваше топка напред, влагаше во дуели и имаше доста пресечени и одземени топки.
Од „познатите“ - Атанасов слабо накај солидно али како што кажав Тодоров беше подобар од него денес. Митровски невидлив, ништо не изигра денес. Елмас исто така слаб, али бар има оправдание затоа што му беше утната позицијата и играше како напаѓач. Чурлинов најдобар од нив, кога го стави на лево крило беше незапирлив во дуели еден на еден, така и го изнуди пеналот во соло акција, само малку лоши му беа пасовите. Трапановски како што кажав најслаб од сите нив, играта се смени кога го извадија.
Замените Ферукоски и Стојчевски солидни.
Станојковиќ не смее да излезе со истава формација против Белгија, Чурлинов мора да игра на лево крило, а Трапановски да го остави на клупа и Елмас да го врати покрај Атанасов и Тодоров во средина, а напред да пушти класичен шпиц играч (не знам дали освен Колевски имаме друг таков во тимот). Како десно крило може да игра Митровски али нема да погреши и ако го стави Ферукоски од почеток.
Analizava ti e za edinica nakaj nula:icon_lol:
 
Член од
17 август 2014
Мислења
3.578
Поени од реакции
5.480
Analizava ti e za edinica nakaj nula:icon_lol:
Sho se odnesuva za vtoro poluvreme i jas ne se slagam so Kukuzel, Jani izigra dobro dosta trcashe, davashe dobri topki, Trajanovski isto vo odbrana iskina, samo kolku nafrleni topki izbaci, za Todorov se slagam, dosta dobro izigra mozda najborben od site, se na se ima dosta talent kaj deckive, mozhe da gi bidi. Inache vo grupava ke treba da igrame gosti kaj Svajcarija ili ushte samo 2 dueli ni se preostanati (Blegija gosti, Lihtenstajn doma) ?
 
Член од
30 ноември 2013
Мислења
2.146
Поени од реакции
4.539
Само второ го гледав, така да не знам кој како играл во прво, ама од тоа што приметив, поготово за Трајановски, скорз пропадна во последните 15-20 минути, а уште накај 55-60 минута се приметуваше огромен замор кај него. Иначе, првата половина на второ полувреме солиден беше, доста долги топки скрати и исфрли, плус и голот.
Многу солираа напред, а можеа лесно уште некој гол да дадат, поготово Елмас, во неколку ситуации претеруваше, а имаше опција да подава. И Тодоровски еднаш избрза со шут, а еден чекор понапред да отидеше и имаа 3 на 1 ситуација.
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.137
Поени од реакции
5.481
najgolemiot problem e mentalitetot, ne go vadat maksimumot bidejki psihicki ne se spremni. dolgo gi pratam, kako vo U18/19 taka i vo klubovite, i potfrlija znaejki za sto se sposobni. edino rezultatot e dobar i sto ne se otkazaa posle golot. previse se meki, lezerni, fizicki se slabi, a za kondicijata pa da ne zboruvame (pola tim imase grcevi). koj znae sto ke se desi protiv belgija ako so istiot sostav startuvame, mozda vo vtoro poluvreme pola tim ke bara da iskoci od igra. mile todorov e borben igrac, problemot e sto drugite igraat tolku lezerno sto on ni izgleda ko gattuso, a ustvari site bi trebale da imaat takov pristap kon igrata. jani atanasov na primer kolku i da e talentiran, prepotenten e na terenot. ne se vraka na vreme, solira koga ne e potrebno, pasovite nekogas gi izveduva so takva lezernost sto nekoja baba bi mu gi presekla. drug primer e trapanovski. deckoto ima neverojatni predizpozicii, ima sve za da stane vrven krilen napagac: brzina, dvizenje, koordinacija, tehnika, ama kako prvo fizicki se uste e povise dete odkolku vozrasen, kako vtoro i vo kategorija U19 uste pobitno: igra meko. mnogu nasi talenti koi pretezno igrale vo makedonija go imaat toj problem. naviknati se doma da igraat protiv drvca i mislat deka i internacionalno so 80% zalaganje mozat da dobijat duel. ednostavno ne se naviknati da dadat se od sebe. nekoi toa go gledaat i kako nesto negativno, demek ako se trudis ne igras dovolno fraerski.

se nadevam deka do natprevarot protiv belgija ke bidat kritizirani od strucniot stav bidejki ne sum siguren dali vtor pat po red na toj nacin ke stignat do dobar rezultat.
 

комшијаTи

Комшија Ти
Член од
21 ноември 2013
Мислења
6.098
Поени од реакции
4.938
aaaa зашто бе како играме супер Елмас даде гол ама излезе сам и не шутираше сакаше да го пројде голманот штетаааа[DOUBLEPOST=1510403804][/DOUBLEPOST]у пм и гол ни поништија не можеш да видиш од овој пренос дали беше офсајд
 
Последно уредено:
Член од
16 јули 2013
Мислења
3.865
Поени од реакции
4.368
Офсајд,и 2 шанси утна Елмас 1на1.Уште денес ќе си обезбедија пласман.....
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
1.966
Поени од реакции
2.876
Браво, браво!! Победи против Швајцарија и Белгија кои се доста квалитетни репрезентации со таленти. :cuc::oeoeoe: Сега кога во другите спортови крахираме, во фудбалот ни следат денови на радост каде што редно беше да почнат да не радуваат.
 
Член од
19 август 2010
Мислења
3.561
Поени од реакции
8.148
Честитки за децава за големите две победи против Швајцарија и Белгија. Ќе има пренос Македонија-Норвешка на некоја ТВ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom