Македонска фудбалска репрезентација

The King of Clay

Модератор
Член од
28 јануари 2012
Мислења
5.032
Поени од реакции
3.607
Тоа ќе биде најинтересната недела во Скопје,рај за лопови,ништо нема да функционира,поготово ако во тоа финале биде дел англиска екипа,а знаеме нивните навивачки идаат илјадници на гостување..
Баш ме интересира како ќе оди процесот на продавање карти, дали истите ќе ги снема во рок од 4 и пол секунди поради Х причини.
 

The King of Clay

Модератор
Член од
28 јануари 2012
Мислења
5.032
Поени од реакции
3.607
Togas uefa ke gi prodava kartite, a ne ffm.
Во секој случај некоја наша продажна мрежа треба да има услуга да продава карти. Барем така мислам, не знам како ќе биде, шо курац да играат во Скопје кога добар дел Македонци не би имале шанса да го проследат мечот во живо.
 

Down

Boozer
Член од
4 мај 2012
Мислења
3.134
Поени од реакции
4.959
Кога ќе го прочитам она "nemavme sreKja" ми се сере искрено. Не, не е до среќа. До незнаење е. Голманот ако уопште може да се нарече голман личеше на детето у мало што поима нема од фудбал и го ставаат да брани колку да се каже пошо негова е топката.
Одбраната како кондом со поминат рок, дупка до дупка...................
Криво ми е за Пандев човекот сам ја држи цела игра а со репрезентација нема да направи ништо пред пензија.
 
Член од
4 декември 2014
Мислења
313
Поени од реакции
259
Баш ме интересира како ќе оди процесот на продавање карти, дали истите ќе ги снема во рок од 4 и пол секунди поради Х причини.
Тoa гратис си иде,се знае како ќе иде процедурата зад головите ќе бидат за гостинските навивачки исток запад по 5000 собирааат,северна ќе биде цела за партнерите на УЕФА,Газпром и остала багра,а Јужна ќе биде за неутралците,ние не спаѓаме у нив така да,а да и ќе се начукаат цени на картите по 100-150 па и 200 евра ако не и поскапо што секој Македонец со длабок џеб ќе си дозволи ние останатите како и досеа на ТВ.
 
Член од
27 јуни 2008
Мислења
9.024
Поени од реакции
5.947
Добро како мислат овие да организираат Супер куп. Па на секоја утакмица на која има над 10 000 луѓе цел собраќај во тој дел е блокиран, паркинг дали има за 100 коли и луѓето морат да се снаоѓаат. Јас дури кај Финки најдов место, чиста среќа што вчера беше недела иначе дабетер ќе беше. Автобуска линија до таму нема, а како што знам ни кога има утакмици ништо не организираат.
За организацијата при влез немам зборови, бев 8:25 пред источна, а влегов 8:50. Тоа обезбедувањето повеќе гужва прават отколку што припомагаат.

Гледам од другава страна на Вардар има место за паркинг, ама никогаш не сум бил натака. Може да се паркира таму?
За се што имаш напишано се сложувам, но за болдов никако. Јас кога би бил задолжен за организирање на натпреваров верувај дека не би влегол на стадион па и на раце да одиш од Финки до Градски. :) Истото важи и за сите оние кои не се влезени на трибина на некои 30-40 минути пред почетокот на утакмицата. Јас на сите позначајни утакмици РКВ (лш), ФКВ (европските) или репрезентација влегувам на стадион/сала 40мин-1час пред почетокот на натпреварот без никакви гужви, турканици и слично. Вчера најкасно во 19:40 бев влезен на стадион без ни минута да се задржам на врата.
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
Едно време немавме напаѓачи ни за лек,ама имавме гранитна одбрана за наши услови.Цврсти дуел играчи,играчи во права смисла на зборот што заслужуваа да играат за репрезентација.

Денеска имаме напаѓачи,ама имаме дупка одбрана полна со играчи што не заслужуваат да играат за репрезентација.

Во времето на тие првите бевме и 46 место на светската фудбалска листа,а денеска...
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
14.024
Поени од реакции
36.785
За се што имаш напишано се сложувам, но за болдов никако. Јас кога би бил задолжен за организирање на натпреваров верувај дека не би влегол на стадион па и на раце да одиш од Финки до Градски. :) Истото важи и за сите оние не се влезени на трибина на некои 30-40 минути пред почетокот на утакмицата. Јас на сите позначајни утакмици РКВ (лш), ФКВ (европските) или репрезентација влегувам на стадион/сала 40мин-1час пред почетокот на натпреварот без никакви гужви, турканици и слично. Вчера најкасно во 19:40 бев влезен на стадион без ни минута да се задржам на врата.
Сакаат до 20:30 да седат у кафанче и да влезат сите одма пред да почне утакмицата ама така не може, па уште и урлаат "ајде побрзо" "пуштај бе ќе почне" и слично.

Ја би им ги искинал картите одма.
 
J

joe.b

Гостин
Баталете го бре "балетскиов ансамбл при ФФМ" ајде утре да им дадеме подршка на децава со Шкотска. Повеќе публика да има од вчера со Италија. Да видат залижаниве истетовирани недоносени манекени како се гине за овој свет дрес.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.494
Поени од реакции
80.557
Јас влегов негде 8 часот, немаше никаков проблем, за 5 минути не пуштија, без многу чекање :)
 
Член од
9 јуни 2016
Мислења
503
Поени од реакции
379
Добро како мислат овие да организираат Супер куп. Па на секоја утакмица на која има над 10 000 луѓе цел собраќај во тој дел е блокиран, паркинг дали има за 100 коли и луѓето морат да се снаоѓаат. Јас дури кај Финки најдов место, чиста среќа што вчера беше недела иначе дабетер ќе беше. Автобуска линија до таму нема, а како што знам ни кога има утакмици ништо не организираат.
За организацијата при влез немам зборови, бев 8:25 пред источна, а влегов 8:50. Тоа обезбедувањето повеќе гужва прават отколку што припомагаат.

Гледам од другава страна на Вардар има место за паркинг, ама никогаш не сум бил натака. Може да се паркира таму?
Кога само 3 врати по 2ца беа за претрес тоа е... биди среќен и тогаш што си влегол следен пат дојди во 8:40 можеби ке влезеш одма...
 
Член од
8 април 2007
Мислења
16.034
Поени од реакции
9.126
Абе како треба да се продужи со 3-5-2, не се заебавајте! Моментално репрезентацијава има идеја како да игра, се гледа дека акциите и шансите не се случајни. За тоа браво за Мрме. Ама па формацијава е ужас! Добро пиша некој погоре, ние не можеме двајца штопери да најдеме, не пак со три ќе играме.
За да играш со тројца штопери треба истите да бидат добро уиграни. Италија игра со три штопери благодарејќи на Јуве, зошто сите тројца заедно играат по 50+ утакмици у сезона. Затоа и добро им функционира таквата одбрана. Не можеш да играш со тројца штопери кои имаат по два тренинзи заедно у 3-4 месеци. Тоа и се виде у овие три утакмици. Никаква координација, апсолутно една голема НУЛА! Еден излага на офсајд, вториот спие, третиот не знае што треба да прае. Секоја длабока топка беше 100% шанса за противникот. Првиот гол со Израел падна баш поради таа неуиграност.
И капак на све ова, тие три штопери се факинг Шиков, Мојсов и Кирче. Страва комбинација! Кога го извади Шиков против Израел, одбраната беше многу подобра.

Според мене мора да проба нешто друго. Или 4-3-3, или 4-2-3-1.
- Алексовски -
- Ристовски - Велковски - Зајков - Ристески -
- Хасани - Спировски -
- Алиоски - Пандев - Трајковски -
- Несторовски -​
Ова е најдоброто што го имамо моментално.
 

комшијаTи

Комшија Ти
Член од
21 ноември 2013
Мислења
6.091
Поени од реакции
4.927
Значи исто мислење. океј да не можеш заради нешто да дојдеш порано ама 80% си дремат у кафанче играат к... се заебаваат и дизаат галама и прават гужва после[DOUBLEPOST=1476133287][/DOUBLEPOST]
Абе како треба да се продужи со 3-5-2, не се заебавајте! Моментално репрезентацијава има идеја како да игра, се гледа дека акциите и шансите не се случајни. За тоа браво за Мрме. Ама па формацијава е ужас! Добро пиша некој погоре, ние не можеме двајца штопери да најдеме, не пак со три ќе играме.
За да играш со тројца штопери треба истите да бидат добро уиграни. Италија игра со три штопери благодарејќи на Јуве, зошто сите тројца заедно играат по 50+ утакмици у сезона. Затоа и добро им функционира таквата одбрана. Не можеш да играш со тројца штопери кои имаат по два тренинзи заедно у 3-4 месеци. Тоа и се виде у овие три утакмици. Никаква координација, апсолутно една голема НУЛА! Еден излага на офсајд, вториот спие, третиот не знае што треба да прае. Секоја длабока топка беше 100% шанса за противникот. Првиот гол со Израел падна баш поради таа неуиграност.
И капак на све ова, тие три штопери се факинг Шиков, Мојсов и Кирче. Страва комбинација! Кога го извади Шиков против Израел, одбраната беше многу подобра.

Според мене мора да проба нешто друго. Или 4-3-3, или 4-2-3-1.
- Алексовски -
- Ристовски - Велковски - Зајков - Ристески -
- Хасани - Спировски -
- Алиоски - Пандев - Трајковски -
- Несторовски -​
Ова е најдоброто што го имамо моментално.
Ибраими кога ќе се врати да игра? И вие што го пратите Вардар што мислите за Глишиќ?
 
Последно уредено:
Член од
8 април 2007
Мислења
16.034
Поени од реакции
9.126
Значи исто мислење. океј да не можеш заради нешто да дојдеш порано ама 80% си дремат у кафанче играат к... се заебаваат и дизаат галама и прават гужва после[DOUBLEPOST=1476133287][/DOUBLEPOST]
Ибраими кога ќе се врати да игра? И вие што го пратите Вардар што мислите за Глишиќ?
Не знам, ама Агим моментално у никој случај не треба да биде прва постава. Падна баеѓи у форма, плус отиде да игра у Казакстан. Сите што моментално играат се подобра опција од него. Алиоски, Трајковски па и Бесарт.

Глишиќ ретко игра и за Вардар. После повредата е катастрофа, не е материјал за репрезентација.
 
Член од
27 јуни 2008
Мислења
9.024
Поени од реакции
5.947
И вие што го пратите Вардар што мислите за Глишиќ?
Моментално е најверојатно најслабиот лев бек, послаб и од Жута. За тоа колку е лош после повредата доволно говори фактот што при отсуство на Попов него местото му го зема Љамче и не само што му го зема местото него не му ни дозволува да припари до терен, а Љамче е Љамче...просечен бек дури и за првенство како нашево. Инаку ако не беше таа повреда која што го одалечи од терените неколку месеци убеден сум дека Даре ќе беше топ решение за левата бековска позиција во наредните 5-6 години. Првата полусезона во Вардар кога се врати од Грузија му беше МАЕСТРАЛНА. Модерен бек е дечкото, пробивност, брзина, осет за фудбал и центаршут каков што ретко кој има. Уште му ги памтам утакмиците против Металург и Тетекс во Ѓорче каде што во едно полувреме игра буквално на метро од тебе зошто трибината е скоро до аут линија...секој центаршут да е потенцијална опасност за гол и постојано трчање напред-назад е нешто кое што ретко кој бек македонец го може.

п.с Формација со 3 штопери е невозможно да игра Македонија од еднсотавна причина што ниту имаме 3 квалитетни штопери, ниту имаме бекови за таква формација кои што можат да трчаат 90 минути напред-назад.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom