Македонска фудбалска репрезентација

Член од
8 април 2007
Мислења
16.034
Поени од реакции
9.123
Значи исто мислење. океј да не можеш заради нешто да дојдеш порано ама 80% си дремат у кафанче играат к... се заебаваат и дизаат галама и прават гужва после[DOUBLEPOST=1476133287][/DOUBLEPOST]
Ибраими кога ќе се врати да игра? И вие што го пратите Вардар што мислите за Глишиќ?
Не знам, ама Агим моментално у никој случај не треба да биде прва постава. Падна баеѓи у форма, плус отиде да игра у Казакстан. Сите што моментално играат се подобра опција од него. Алиоски, Трајковски па и Бесарт.

Глишиќ ретко игра и за Вардар. После повредата е катастрофа, не е материјал за репрезентација.
 
Член од
27 јуни 2008
Мислења
9.024
Поени од реакции
5.946
И вие што го пратите Вардар што мислите за Глишиќ?
Моментално е најверојатно најслабиот лев бек, послаб и од Жута. За тоа колку е лош после повредата доволно говори фактот што при отсуство на Попов него местото му го зема Љамче и не само што му го зема местото него не му ни дозволува да припари до терен, а Љамче е Љамче...просечен бек дури и за првенство како нашево. Инаку ако не беше таа повреда која што го одалечи од терените неколку месеци убеден сум дека Даре ќе беше топ решение за левата бековска позиција во наредните 5-6 години. Првата полусезона во Вардар кога се врати од Грузија му беше МАЕСТРАЛНА. Модерен бек е дечкото, пробивност, брзина, осет за фудбал и центаршут каков што ретко кој има. Уште му ги памтам утакмиците против Металург и Тетекс во Ѓорче каде што во едно полувреме игра буквално на метро од тебе зошто трибината е скоро до аут линија...секој центаршут да е потенцијална опасност за гол и постојано трчање напред-назад е нешто кое што ретко кој бек македонец го може.

п.с Формација со 3 штопери е невозможно да игра Македонија од еднсотавна причина што ниту имаме 3 квалитетни штопери, ниту имаме бекови за таква формација кои што можат да трчаат 90 минути напред-назад.
 

Nino Manchester

Oŋce α RED, αlwαys α RED
Член од
4 јуни 2009
Мислења
12.685
Поени од реакции
13.293
Ништо идемо јако по нови 3 бода, тамам ќе имаме 12, ко би реко чуда да се десе
 

CELTIK

magionicar
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.894
Поени од реакции
807
kakvi katastrofalni tri meca vo koj zasluzeno ne zedovme nitu 1 bod jas odamna se otkazav od nacionalnata reprezentacija na makedonija odnosno se otkazav posle golot na abdulrahimi ,sega gledam posle taa bruka go maknale od timot pa si rekov da gi gledam i pogresiv .
1 se dobi vpecatok deka makedonija nemala srekja ,moe mislenje e deka ne ni zasluzi da ima
2 sme imale najmnogu nesrekja od site evropski reprezentacii , rabotava e sto kaj nas nesrekjava e konstantna sekoj mec posle Katanec
3 selektorot ja podignal reprezentacijata sme igrale na nivo ,spored mene katastrofa osobeno toj defanziven red koj go postavi so italija posle 75 min so 7 igraci vo linija se branevme a na sekoj napad italijanite ni pravea visok na krilo i imaja centarsut i zatoa izgubivme , so evreite ista pesma ,vo skadar 15 min ne se odbranavme ,moj vpecatok e deka sme glineni gulabi ama bas igraat koskapa so nas im treba gol stiskaat na enter i bap goool .[DOUBLEPOST=1476144867][/DOUBLEPOST]vo odnos na igrackiot kadar edno moe viduvanje i konstatacija e deka albancite prv pat ginea na teren a znam i zosto ,iskreno hasani men of da mec izigra coekot ,e sega mora da i pofalam malku sredinata i napadot probaa da igraat i toa profunkcionira na momenti ,
ama so praime so tie drvata nazat centarhalf so internacionalna kariera sto ne mozi da proceni visoka topka koja patuva 40- 50 metri sto nema nikakvo poznavanje na ofsajd to za mene ne e fudbaler ednostavno toa e eden trupec koj ako go pogodi topkata drugo sto, golman sto izletuva na nafrlena i mesto topkata ja gagja mesecinata to e mesecar kako nasiot vcera ,trener sto vo zadna linija stava 7 igraci a protivnikot ti pravi visak na krilo to ne e trener ,
moe viduvanje kako ponataka za da dojdeme do nekakov uspeh
1 formacija od 5-3-2 ili 5-4-1,i toa uste posle 11 10 2016 deteto od u 21(velovski) libero pozadi dva halfa i toa ne smeat da bidat sikov i mojsov,isto vazi i za golmanceto mora da najdeme dva halfa ne mora da bidat visoki podrebno e da se brzi i da bidat dobri so topka ,alijovski ke e perfekten lev bek so ogled na perfomansite koi i ima desno imame eden mlad decko od tetovo sto igra za pelister go imam gledano deteto rastur pravi ,hasani pandev i uste nekoe od tie decata da se vo sredina ,napadot eve sea imame odlicen ni e nestorovski ,ke mu se najdi use edno dete ima dobri deca napagjaci manevski, tricko ,samo jahovic ne to e moe mislenje i nadez deka nekoj ke me poslusa i svati deka mojsov i sikov se dva pomnozeno so 0 a za nas e samoubistvo da igrame 4-4-2 ili 4-3-3,nie ne treba da gledame kako funkcionira moderniot fudbal i da se ogleduvame na nego ,nie treba da najdeme nacin kako da profunkcionirame nie
 
Последно уредено:

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
8.531
Поени од реакции
9.060
Само да знам на кои дроги сте што Алиоски го бутате за бек! Дечкото е скаран со играње одбрана, ако ве лаже умот дека го бива за бек пошто е пробивен - почнете да гледате снукер или нешто... или најдете некое атлетичарче да игра бек во македонската фудбалска репрезентација. Пошто грев и срамота е Алиоски да се ограничува во одбрана.
Моментално во светскиот фудбал има само 2 такви бека за каков го замислувате Алиоски (да брани, да пробива, да центрира и да се враќа назад инстантно по потреба) - Алаба и Марсело. А Алиоски нема потреба да го правиме сеоска верзија и од двајцата. Против жабариве му се познаваше по фацата дека е како врзано куче во одбрана, им олекна на италијаниве кога простакот од серектор го врати назад.

едит - погоре го заборавив и Родригез, најпотценетиот лев бек моментално.
 
Последно уредено:
Член од
8 јули 2011
Мислења
265
Поени од реакции
201
Абе како треба да се продужи со 3-5-2, не се заебавајте! Моментално репрезентацијава има идеја како да игра, се гледа дека акциите и шансите не се случајни. За тоа браво за Мрме. Ама па формацијава е ужас! Добро пиша некој погоре, ние не можеме двајца штопери да најдеме, не пак со три ќе играме.
За да играш со тројца штопери треба истите да бидат добро уиграни. Италија игра со три штопери благодарејќи на Јуве, зошто сите тројца заедно играат по 50+ утакмици у сезона. Затоа и добро им функционира таквата одбрана. Не можеш да играш со тројца штопери кои имаат по два тренинзи заедно у 3-4 месеци. Тоа и се виде у овие три утакмици. Никаква координација, апсолутно една голема НУЛА! Еден излага на офсајд, вториот спие, третиот не знае што треба да прае. Секоја длабока топка беше 100% шанса за противникот. Првиот гол со Израел падна баш поради таа неуиграност.
И капак на све ова, тие три штопери се факинг Шиков, Мојсов и Кирче. Страва комбинација! Кога го извади Шиков против Израел, одбраната беше многу подобра.

Според мене мора да проба нешто друго. Или 4-3-3, или 4-2-3-1.
- Алексовски -
- Ристовски - Велковски - Зајков - Ристески -
- Хасани - Спировски -
- Алиоски - Пандев - Трајковски -
- Несторовски -​
Ова е најдоброто што го имамо моментално.
Даниел Георѓиевски од Мелбурн Виктори е добар за бек поденакво добро игра на лево или десна позицијаhttp://www.transfermarkt.com/daniel-georgievski/profil/spieler/47615
 
Последно уредено:

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
10.430
Поени од реакции
4.081
Ќе има пренос од младиве на сител? На мтв нема да има.
 

CELTIK

magionicar
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.894
Поени од реакции
807
alioski e idealen za 5-3-2 ili 3-5-2 ili 5-4-1[DOUBLEPOST=1476180708][/DOUBLEPOST]radevski ,nestorovski ,tandem koj vetuva
 
Последно уредено:

Colt Willcox

Љамче-Бутин Фанс
Член од
27 ноември 2007
Мислења
26.150
Поени од реакции
42.974
Пак ќе се повторам, не полагајте толкави надежи во младинците, ќе се разочарате :icon_mrgr:
Едно е да играш во возрасна категорија до 21 година, друго е во сениори :icon_mrgr:
Тешко се составува тим од генерација од 1-2-3 години, па дури и сите играчи да ти се просечни, во таа возрасна категорија можеш да изгледаш како солидно скоцкан тим. Е кога ќе отидат тие да играат со постари генерации каде што имаш играчи и од 21 и од 35 години, работите се малку поинакви.
Многу фама кревате за Велковски, а реално типот ниту е, ниту ќе биде класа штопер. Мозокот му го истураат во МАКЕДОНСКА лига, а и во младинци има еден куп кобни киксови, кои потоа не резултирале со гол поради добриот голман.
Ќе изигра добро, ама задолжително ќе направи кикс поради кој тимот најверојатно ќе прими гол.
Има техника за да игра задни везни, ама он нема амбиции за таа позиција. Ем не сака да игра на таа позиција, ем кога игра штопер сака да ја носи напред топката, по што ја губи и противникот прави шанса.
Грнчаров во секое време е измислен за штопер во однос на Велковски, а за Шиков и Мојсов да не коментирам.
Погоре некој пишал како можел Шиков да игра во јак тим. Кој јак тим е Нефчи? Од Шкендија изгубија во ЛЕ. Во првенството изгбија со 0-5 пред некое коло.
Зајков порано не ми се допаѓаше многу како играч, ама мислам дека во моментов има доста напреднато и заслужува да добие шанса во сениори.
Сепак, дали би играле Зајков и Велковски или Шиков и Мојсов, според мене нема апсолутно никаква разлика во моментов.
Кирче Ристевски е смешка жива, не вреди ниту да коментирам.
За бековските позиции Стефан Ристовски сигурно е најдобра опција, иако со Италија не ме воодушеви со играта. Во минатото сме имале многу подобри играчи на таа позиција, но сепак дечкото може да си ја заврши работата и нема подобар од него.
Жута врти-сучи пак е најдобра опција за оваа позиција. Едноставно немаме бекови, освен Попов кој тешко дека некогаш ќе заигра за репрезентација.
Глишиќ ниту во Славија не би го играл во моментов, а камоли во репрезентација. Тошевски и Бејтулаи имаат некоја напредок во кариерите, но и тие не се калибар на играчи какви што бараме. Сепак, треба да добијат шанса. Со Мурати не би брзал да го прекомандувам веднаш во сениорска репрезентација :icon_mrgr:
 
J

joe.b

Гостин
Абе како треба да се продужи со 3-5-2, не се заебавајте! Моментално репрезентацијава има идеја како да игра, се гледа дека акциите и шансите не се случајни. За тоа браво за Мрме. Ама па формацијава е ужас! Добро пиша некој погоре, ние не можеме двајца штопери да најдеме, не пак со три ќе играме.
За да играш со тројца штопери треба истите да бидат добро уиграни. Италија игра со три штопери благодарејќи на Јуве, зошто сите тројца заедно играат по 50+ утакмици у сезона. Затоа и добро им функционира таквата одбрана. Не можеш да играш со тројца штопери кои имаат по два тренинзи заедно у 3-4 месеци. Тоа и се виде у овие три утакмици. Никаква координација, апсолутно една голема НУЛА! Еден излага на офсајд, вториот спие, третиот не знае што треба да прае. Секоја длабока топка беше 100% шанса за противникот. Првиот гол со Израел падна баш поради таа неуиграност.
И капак на све ова, тие три штопери се факинг Шиков, Мојсов и Кирче. Страва комбинација! Кога го извади Шиков против Израел, одбраната беше многу подобра.

Според мене мора да проба нешто друго. Или 4-3-3, или 4-2-3-1.
- Алексовски -
- Ристовски - Велковски - Зајков - Ристески -
- Хасани - Спировски -
- Алиоски - Пандев - Трајковски -
- Несторовски -​
Ова е најдоброто што го имамо моментално.
Идеава ти е одлична , јас мислам дека и овој избор е солиден. Откога ќе се врати Ибраими.

- Алексовски -
- Ристовски - Велковски - Зајков - Ристески -
- Хасани -
- Алиоски - Пандев - Ибраими (Агим)-
- Несторовски - Трајковски -​
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.011
Поени од реакции
52.171
Пак ќе се повторам, не полагајте толкави надежи во младинците, ќе се разочарате :icon_mrgr:
Едно е да играш во возрасна категорија до 21 година, друго е во сениори :icon_mrgr:
Тешко се составува тим од генерација од 1-2-3 години, па дури и сите играчи да ти се просечни, во таа возрасна категорија можеш да изгледаш како солидно скоцкан тим. Е кога ќе отидат тие да играат со постари генерации каде што имаш играчи и од 21 и од 35 години, работите се малку поинакви.
Многу фама кревате за Велковски, а реално типот ниту е, ниту ќе биде класа штопер. Мозокот му го истураат во МАКЕДОНСКА лига, а и во младинци има еден куп кобни киксови, кои потоа не резултирале со гол поради добриот голман.
Ќе изигра добро, ама задолжително ќе направи кикс поради кој тимот најверојатно ќе прими гол.
Има техника за да игра задни везни, ама он нема амбиции за таа позиција. Ем не сака да игра на таа позиција, ем кога игра штопер сака да ја носи напред топката, по што ја губи и противникот прави шанса.
Грнчаров во секое време е измислен за штопер во однос на Велковски, а за Шиков и Мојсов да не коментирам.
Погоре некој пишал како можел Шиков да игра во јак тим. Кој јак тим е Нефчи? Од Шкендија изгубија во ЛЕ. Во првенството изгбија со 0-5 пред некое коло.
Зајков порано не ми се допаѓаше многу како играч, ама мислам дека во моментов има доста напреднато и заслужува да добие шанса во сениори.
Сепак, дали би играле Зајков и Велковски или Шиков и Мојсов, според мене нема апсолутно никаква разлика во моментов.
Кирче Ристевски е смешка жива, не вреди ниту да коментирам.
За бековските позиции Стефан Ристовски сигурно е најдобра опција, иако со Италија не ме воодушеви со играта. Во минатото сме имале многу подобри играчи на таа позиција, но сепак дечкото може да си ја заврши работата и нема подобар од него.
Жута врти-сучи пак е најдобра опција за оваа позиција. Едноставно немаме бекови, освен Попов кој тешко дека некогаш ќе заигра за репрезентација.
Глишиќ ниту во Славија не би го играл во моментов, а камоли во репрезентација. Тошевски и Бејтулаи имаат некоја напредок во кариерите, но и тие не се калибар на играчи какви што бараме. Сепак, треба да добијат шанса. Со Мурати не би брзал да го прекомандувам веднаш во сениорска репрезентација :icon_mrgr:
Батали тоа кажи ги математиките. Имаме ли теоретски шанси за да бидеме 4те најдобро второпласирани? Ма да мислам дека сигурно ќе отпаднеме. :D
 

Colt Willcox

Љамче-Бутин Фанс
Член од
27 ноември 2007
Мислења
26.150
Поени од реакции
42.974
Батали тоа кажи ги математиките. Имаме ли теоретски шанси за да бидеме 4те најдобро второпласирани? Ма да мислам дека сигурно ќе отпаднеме. :D
Има теоретски шанси, али скоро невозможен настан е :icon_mrgr:
Шпанија, Австрија и Израел се загарантирано пред нас, што значи ние треба да бидеме подобри од сите останати.
Додуша можеме да ги скокнеме Израел и Австрија, ама ако победиме со ненормална гол разлика денес :P
Израел има +9 гол разлика, а ние имаме +1 и тоа они имаат примено помалку голови. Со други зборови, ние треба да тепаме со 9 разлика денес за да ги преминеме :pos:
Австрија има +11 и денес игра со Германија. Одново, за да ги преминеме треба да се чудо светско чудо.

Значи, може да заклучиме дека Шпанија, Австрија и Израел се сигурно пред нас.

Кои ни се шансите за четврто место? Скоро никакви :icon_mrgr:

Три екипи ни се конкуренција.
1. Белгија - нив е најлесно да ги прескокнеме. Се што ни треба е победа од два разлика.

2. Србија - тука доаѓа проблемот. За да ја преминеме Србија, потребно е денес да загубат ДОМА од Словенија. Словенците не се борат за ништо и имаат серија од два гостински порази. Во првиот меч со Србите, тепале дома со 2-0. Сепак, скоро невозможно е дека Србија нема да дојде барем до бод.

3. Норвешка - Норвежаните играат кај Казахстан на гости и нас ни одговара да не победат, што значи ни одговара нерешено или победа на домаќините. Казахстан се очобол со само 4 поени, ама реално играат во тешка група.

Значи за да бидеме четврти потребно е да се остварат сите три сценарија, да тепаме 2 разлика, Србија да загуби дома од Словенија и Норвешка да не победи во Казахстан.

Мишн импосибл :D
 
На врв Bottom