Македонска ракометна суперлига

  • Креатор на темата Xsago
  • Време на започнување

Кои 4 екипи ќе влезат во завршната фаза од првенството?


  • Вкупно гласачи
    22
  • Гласањето е завршено на .
Член од
30 мај 2019
Мислења
1.736
Поени од реакции
3.035
Супер што Вардар Неготино не испадна, туку ќе игра бараж. Се надевам ќе опстанат. Два скопски тима влегуваат во супер лигата и мислам дека и ако Јуниор играше бараж многу скопски тимови ќе имаше. Убаво е и другите градови да имаат некој тим во лигата.
 
Член од
5 април 2013
Мислења
3.291
Поени од реакции
6.381
Супер што Вардар Неготино не испадна, туку ќе игра бараж. Се надевам ќе опстанат. Два скопски тима влегуваат во супер лигата и мислам дека и ако Јуниор играше бараж многу скопски тимови ќе имаше. Убаво е и другите градови да имаат некој тим во лигата.
Убаво е и да имаме нормална лига од 10-12 екипи, ама за жал нема да го добиеме тоа...
 
Член од
28 јануари 2018
Мислења
1.637
Поени од реакции
4.944
Охрид сериозно се засилува за наредна сезона,изгледа ќе ги кренат малку амбициите,Алушовски нов тренер,со него доаѓаат Ојлески и Кукоски како први засилувања,договорен бил и Темо Орјоникидзе,Грузиецот што играше во Пелистер и Прилеп пред 5-6 сезони,тогаш беше еден од најдобрите бекови во лигата,решеташе по 10 гола на утакмица како ништо,топ во раката,после Пелистер знам дека замина во Унгарија да игра и после тоа не знам како му течела кариерата и во каква форма е сега,сепак за наша лига е одличен,ќе биде големо засилување за Охрид.
Исто така договорен бил и средниот бек Сафранко,сосема солиден играч,еден од подобрите играчи на Хрватска од 2000та генерација,на кадетското во Скопје играше пред неколку години и се покажа во сосема добро светло,може да покрива и како лев и како среден бек,пробивен,борбен,баш ќе бидат добат тандем со Темо.
Пред 2 години бил втор стрелец во Хрватска лига,лани во Словенија играл и на 13 натпревари постигнал 77 гола,просек 6 гола по натпревар.Тоа е лига што е по квалитет на рамниште на нашата,само со многу подобри услови за работа,ако ги пренесе тие партии во Охрид ќе биде огромно засилување.

Ќе видиме како ќе пазарат летово и колку од сегашниве играчи ќе задржат за наредна сезона,вака за почеток доста ветувачки тргнаа.
Одлично ќе биде за мак-ракометот ако Охрид станува се посилен,има навивачка група,публика,ривали,атмосфера,ќе биде супер да се гледа натпревар кога таму ќе гостуваат Вардар,Пелистер,Алкалоид итн.
 
Последно уредено:
Член од
17 август 2014
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.200
Охрид сериозно се засилува за наредна сезона,изгледа ќе ги кренат малку амбициите,Алушовски нов тренер,со него доаѓаат Ојлески и Кукоски како први засилувања,договорен бил и Темо Орјоникидзе,Грузиецот што играше во Пелистер и Прилеп пред 5-6 сезони,тогаш беше еден од најдобрите бекови во лигата,решеташе по 10 гола на утакмица како ништо,топ во раката,после Пелистер знам дека замина во Унгарија да игра и после тоа не знам како му течела кариерата и во каква форма е сега,сепак за наша лига е одличен,ќе биде големо засилување за Охрид.
Исто така договорен бил и средниот бек Сафранко,сосема солиден играч,еден од подобрите играчи на Хрватска од 2000та генерација,на кадетското во Скопје играше пред неколку години и се покажа во сосема добро светло,може да покрива и како лев и како среден бек,пробивен,борбен,баш ќе бидат добат тандем со Темо.
Пред 2 години бил втор стрелец во Хрватска лига,лани во Словенија играл и на 13 натпревари постигнал 77 гола,просек 6 гола по натпревар.Тоа е лига што е по квалитет на рамниште на нашата,само со многу подобри услови за работа,ако ги пренесе тие партии во Охрид ќе биде огромно засилување.

Ќе видиме како ќе пазарат летово и колку од сегашниве играчи ќе задржат за наредна сезона,вака за почеток доста ветувачки тргнаа.
Одлично ќе биде за мак-ракометот ако Охрид станува се посилен,има навивачка група,публика,ривали,атмосфера,ќе биде супер да се гледа натпревар кога таму ќе гостуваат Вардар,Пелистер,Алкалоид итн.
Ги потпишаа исто Ојлески и Кукоски од Пелистер

Интересно ќе е да видиме дали Тиквеш ќе го отвори ќесето за европа, во секој случај лигава се подобра и подобра од година во година станува.
 
Последно уредено:
Член од
5 април 2013
Мислења
3.291
Поени од реакции
6.381
Охрид и Тиквеш пополека заличуваат на сериозни екипи. Мислам дека и Тиквеш ќе има солидна екипа идната сезона - стабилно делуваат, имаа некои најави и за зголемување на буџетот. Сепак и двете се екипи од поголемите/побогатите градови во Македонија со солидна навивачка база. Добро е за ракометот во Македонија да бидат што е можно појаки како клубови и мислам дека имаат доволно традиција/основа за да функционираат на високо ниво на подолг рок.
 
Член од
4 март 2017
Мислења
1.956
Поени од реакции
5.197
 
Член од
21 февруари 2007
Мислења
894
Поени од реакции
1.198
Ќеф ми е за Стоиловски супер дечко со среќа да му е во новата средина како и на останатите играчи.
 
Член од
5 април 2013
Мислења
3.291
Поени од реакции
6.381
Не е најјасно од текстот дали на полусезона практично ќе има ротација на 8миот од суперлига А и првиот од суперлига Б во пресрет на втората половина од сезоната (така мене ми звучеше), но во секој случај без разлика дали на полусезона или на цела сезона ќе се прават овие ротации ова е голем чекор напред според мене.

Ако го донесат овој систем е за поздравување и личи на компромисно решение (иако ми е малку мистерија дали тоа 8мо со со 9то место ротација е доволно за да продадат дека се е суперлига од ваучер аспект).
 
Член од
5 април 2013
Мислења
3.291
Поени од реакции
6.381
Се извлекоа групите за идната сезона

Група А: Струга (1), МРК Куманово (2), ГРК Тиквеш (3), Скопје 2020 (4), Алкалоид (5), Еурофарм Пелистер 2 (6), Аеродром (7), ГРК Охрид (8)

Група Б: Пролет 62 (1), Прилеп (2) Вардар 1961 (3), РК Мулти Есенс (4), Голден Арт (5), Еурофарм Пелистер (6), Бутел Скопје (7), Вардар Неготино (8)

3 шешири беа клучни, од сите 3 појаката екипа се падна во Б групата која ќе биде драстично појака (Вардар, Голден Арт и Мултиесенс, наспротив Тиквеш, Струга и Аеродром).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom