Македонска ракометна репрезентација - (жени)

Член од
4 март 2017
Мислења
1.679
Поени од реакции
4.176
На толку промашени пенали и зицери, поразличен исход ќе беше чудо.
 
Член од
30 мај 2019
Мислења
1.371
Поени од реакции
2.410
Исланд играше во своите можности, а ние си потфрливме кога најмногу требаше. Сто пати ја искршија стативата, башка и два нереализирани пенали. Исландскиот тренер стално знаеше кога да викне тајм-аут. Тоа на претходната утакмица му беше проблем на Савевски и затоа беше само реми. Криво ми е! Сакав еден успех на домашен терен и гледав до тоа бар полуфинале да видиме. Публика имаше уште повеќе со Исланд и тоа требаше да се искористи. И кадетите така со Португалија во 1/8-финале пред 3 години. Кога најмногу треба се паѓа. :cenzura: Девојките не изиграа лошо и факт е дека и лоши судии имавме четири меча по ред, ама и без тоа можеа барем бод да освојат со Исланд.
Не знам што да очекувам за следниве утакмици, мислам ќе си го изиграме она македонското и ништо нема да бидне. Во секој случај искуство плус за наредното јуниорско ЕП. :toe:
 
Член од
30 мај 2019
Мислења
1.371
Поени од реакции
2.410
Инаку, интересно е што во 1/4-финалето ќе играат Исланд против Холандија, две екипи кои беа во Б-дивизијата. Исланд загуби од нас во финалето, а во другите групи Холандија, како и Македонија, ја освои лигата Б. Шпанките кои беа во Б-дивизија исто солидно изиграа на првенството и имаа доста тешка група со Унгарија и Франција. Фарските Острови беа блиску со Португалија до пласман во топ16, а ја победија Австрија.
Мислам дека треба да ги тргнат тоа Б-дивизиите и да се врати на она како што беше, квалификации - група со 4 екипи и толку. Тоа некако и нас повеќе ни одговараше.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
1.342
Поени од реакции
3.022
Солидна генерација, но освен Младеновска која е буквално во светски рамки еден од најголеми таленти и можеби голманките, нема нешто што во моментов ветува. Ниту еден од бековите, освен двата десни (Младеновска и Дуковска) не даде гол од 9 метри против европските репрезентации. Толку лесно поставуваа одбрани сконцентрирани само на Ива и ја принудуваа да шутира од невозможни позиции што направија девојчето да има ужасен процент на реализација, некаде околу 40% и приметливо и влијаеа и на самодоверба. Сестрите Коцеви и Ризовска делуваат на мини Моника Јаневски. Огромно срце, пробивност, влагање во дуели ама хендикепот со шутот ги прави ограничени во квалитет. Ако било која од нив изгради и шут игра можат да станат сосема солидни играчи и на европско ниво, за нас би било феноменално да станат она што требаше да стане Керамичиева.
Савевски истите грешки како и кај сениорките. Ја утепа Дуковска (бек) со игра на крило за каде што нема изграден шут па уште и на првенство каде за прв пат се игра без лепак на топка. Ужасни 1/5 имаше и со Шведска и со Исланд од таа позиција, било кое десно крило да си играше таму многу веројатно ќе играа четвртфинале. Тотално понижувачки за сите десни крила во таа генерација. Дуковска ја има несреќата да игра на позиција со Ива и Кипријановска, тешко дека ќе се пробие до репрезентација освен ако некоја од овие две не фати голема удолница. Крајно сељачка реакција на Савевски и кон Чурлиновска (4 најдобра голманка на првенството) со Германија при една лошо фрлена топка во контра. На камери се виде дека со иронична насмевка го проследи она тоа, ама според онаа од 24 ракомет или и опцул мајка во дерењето или директно ја опцул мајка и која била на трибини, не можев да сфатам од пишаното, ако некој бил таму @aletem може да каже што се десило.
 
Член од
30 мај 2019
Мислења
1.371
Поени од реакции
2.410
На камери се виде дека со иронична насмевка го проследи она тоа, ама според онаа од 24 ракомет или и опцул мајка во дерењето или директно ја опцул мајка и која била на трибини, не можев да сфатам од пишаното, ако некој бил таму @aletem може да каже што се десило.
Не отидов на таа утакмица и на онаа последната со Хрватска. Ме исцедија против Шведска и Исланд и не можев, башка и знаев дека двете ќе ги изгубат баш на најмакедонски начин - поготово таа со Германија беше баш тоа!
А што знам наводно Савевски избувнал и опцул мајка. Не му е прв пат такво нешто да направи. :icon_lol:

И да, мислам дека девојките ќе ја победеа и Холандија во 1/4-финале ако го добиеја Исланд. Ама вака 12-то место. Истава генерација ќе игра и на ЕП јуниорско (благодарение на пласманот во А-дивизијата лани) и на наредното СП на кое ќе бидеме домаќини. Па, ај може ќе се погоди некоја лесна група и овој пат ќе стигнеме барем до 1/4-финале. Очајно ни треба некој успех на домашен терен!
 
Член од
22 ноември 2021
Мислења
14
Поени од реакции
2
Судиите не оштетија премногу со Исланд,реално добро изиграа ракометарките.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom