Македонска крвава свадба

Дискусија во форумот 'Уметност, литература, јазик' започната од magii, 27 февруари 2009.

 1. ZOTE

  ZOTE

  Член од:
  28 октомври 2005
  Мислења:
  8.222
  Допаѓања:
  1.469

  не не, цвета го сакала осман бег а не спасе. само што она била толку глупа и не можела тоа да го види бидејќи нејзините родители исто така биле ограничени па не можеле да сватат дека љубовта нема граници и вера и религија па така ја учеле и ја терале да с емажи за спасе кој е душман на осман бег. што е тоа душман, неколку пати сум кажал, тоа е човек кој на својата душа носи дел од вашата душа. ак одушата е енергија тогаш тој зрачи со иста енергија како да се тоа вие и затоа цвета мислела дека го сака вистинскиот човек а не видела дека тој е само копија ил идушман на осман бег. а пак осман бег тоа го знаел и не можел да гледа како неговиот дел (адам и ева) му го зима душманот и затоа не можел да се помири со тоа и затоа с етака се случило како во филмот.
   
 2. Mario Gómez

  Mario Gómez Гостин

  Toj живее во сопствен свет кој е поразличен од нашиот.Неговиот мозок мутирал и сега се фали дека е попаметен од нас.Тој има свое гледиште на работите и сега на сите ни соли памет.Се кладам дека не ја имаш прочитано драмата,туку имаш свои илузии и имагинации за животот.Поштеди не од твоите филозофски размислувања..!
   
 3. ZOTE

  ZOTE

  Член од:
  28 октомври 2005
  Мислења:
  8.222
  Допаѓања:
  1.469


  Го имам гледано филмот и само сакам да ви ја кажам правата вистина а вие сте доволно свесни се надевам сами да си процените и закључите што ќе прифатите од тоа.
   
 4. Mario Gómez

  Mario Gómez Гостин

  :pop::pop::pop:Спас ти нема..!
   
 5. Idiotka90

  Idiotka90

  Член од:
  26 јануари 2009
  Мислења:
  1.107
  Допаѓања:
  138
  LOL! A koj drug nastan moze da bide osven toj nastan sto e opisan. Sigurno nekoa moma od nekoe selo vo toa vreme ja grabnal nekoj turcin i spored toa e nastanata ovaa drama.
   
 6. Ilumious

  Ilumious Патник, педер, поет, администратор, масон

  Член од:
  29 јануари 2007
  Мислења:
  68.898
  Допаѓања:
  131.745
  Да, но прочитаниот настан бил со среќен крај :)
   
 7. Idiotka90

  Idiotka90

  Член од:
  26 јануари 2009
  Мислења:
  1.107
  Допаѓања:
  138
  E dobro de Cernodrinsi ne bil raspolozen za happy and, pa go smenil krajot i ispadnalo tragedija.
   
 8. magii

  magii *

  Член од:
  6 јули 2008
  Мислења:
  141
  Допаѓања:
  10

  Сигурно помеѓу вистинскиот настан и книгата има и некои разлики хехехе. Како прво, ликовите немале исти имиња, потоа настанот со девојката кога сакала да се фрли во бунарот е изменет... и.т.н
   
 9. ^The Cherry^

  ^The Cherry^ Proof Of Perfection

  Член од:
  4 јануари 2009
  Мислења:
  163
  Допаѓања:
  1
  Главен лик во "Македонска крвава свадба" е младата жетварка Цвета.Таа е вљубена во овчарот Спасе, но ја има тешката судбина да заврши во сарајот на Осман-бег. Таа била грабната и однесена во неговиот сарај. Била чувана заклучена за да ја присилат за да се омажи за него. Тој и ветува многу работи само за да се омажи за него и да ја смени верата. Но за Цвета верата е најважното нешто што го прави човека она што е. Таа и ден и ноќ во плач ги повикувала родителите и братот да ја спасат.Нејзиниот живот завршил несреќно и на млада возраст, но таа останала доследна на верата. :smir:
   
 10. stk

  stk

  Член од:
  15 ноември 2009
  Мислења:
  17
  Допаѓања:
  1
  Здраво!

  Дали знаете да одговорите на темава

  Дуко, Спасе, Цвета - носителни на националното, патриотското и револуционерното движење.


  Позз.
   

Сподели преку: