Македонска берза

Z

ziko bt

Гостин
da ne delat dividenta na akcioneri od granit gi imam recisi godina a nemam nisto slusnato?
 

up

Член од
12 август 2007
Мислења
55
Поени од реакции
5
1. Износот на дивиденда за една акција во бруто износ изнесува 23,00 денари
2. Последен ден на тргување со право на дивиденда за 2008 година е 07.05.2009 година.
3. Прв ден на тргување без право на дивиденда е 08.05.2009 година.
4. Датумот на евиденција според кој се определува листата на акционери кои имаат право да добијат дивиденда за 2008 година е 12.05.2009година.
5. Исплатата на дивиденда ќе се изврши најдоцна до 30.09.2009 година.
6. Акционерите со право на исплата на дивиденда за 2008 година, да се известат за времето и начинот на исплатата на дивидендата, преку дневниот печат.
 
Член од
26 декември 2007
Мислења
25
Поени од реакции
0
momentalno ne sum vo MK ama se vrakam nekade sredinata na septemvri, i vo plan sum da vlozam okolu 4000 evra vo akcii, a za toa vreme sobiram informacii okolu berzanskoto rabotenje. Dajte nekakov sovet od kaj da pocnam poso sum epten zagrean za trguvanje so akcii. Mojte doma imaat akcii vo beton, toplifikacija i komercijalna banka i samo znam deka momentalno situacijata ne im e sjajna, pa dokaj nekade sum zaplasen dzabe da ne si gi lupnam parite i da ostanam bel vo ocite :D:D:D

BTW temava e zakon
 
J

Johnny Stulic

Гостин
momentalno ne sum vo MK ama se vrakam nekade sredinata na septemvri, i vo plan sum da vlozam okolu 4000 evra vo akcii, a za toa vreme sobiram informacii okolu berzanskoto rabotenje. Dajte nekakov sovet od kaj da pocnam poso sum epten zagrean za trguvanje so akcii. Mojte doma imaat akcii vo beton, toplifikacija i komercijalna banka i samo znam deka momentalno situacijata ne im e sjajna, pa dokaj nekade sum zaplasen dzabe da ne si gi lupnam parite i da ostanam bel vo ocite :D:D:D

BTW temava e zakon
Мој совет е да вложиш во Алакалоид се очекува зголема потрошувачка на дијазепами,лексилиуми,тромадоли по септември
Ако има некој акции од претпријатија со предзнак ПП Мирен Сон, Вечен Живот и слични се очекува офанзива со работа после септември
 
Z

ziko bt

Гостин
moe mislenje e da nekupvass vo beton oti kolku so razbrav tesko finansiski stojat(iako ima ja pozitivno rabotenje) ili neso taka veleja ke odela pod stecaj jas licno cekam da padnat akcite vo granit pa da kupam a za alkaloid mozi ama veke se dosta kaceni sprema 3-4 meseci okolu 1500 so mislam deka e mnogu za vreme na kriza
 
Член од
22 јуни 2009
Мислења
89
Поени од реакции
3
momentalno ne sum vo MK ama se vrakam nekade sredinata na septemvri, i vo plan sum da vlozam okolu 4000 evra vo akcii, a za toa vreme sobiram informacii okolu berzanskoto rabotenje. Dajte nekakov sovet od kaj da pocnam poso sum epten zagrean za trguvanje so akcii. Mojte doma imaat akcii vo beton, toplifikacija i komercijalna banka i samo znam deka momentalno situacijata ne im e sjajna, pa dokaj nekade sum zaplasen dzabe da ne si gi lupnam parite i da ostanam bel vo ocite :D:D:D

BTW temava e zakon
купуј само опрезно.
купуј у несто сто ке биде или ке дојде а не несто сто оди у стецај.
несто сто ке се продаде или докапитализира за извесно време....
алк, грнт, тплф, метц-металец прилеп, кпшс,
 
Член од
9 јули 2009
Мислења
2
Поени од реакции
0
Многу ме интересира да прашам дали некој знае кога ќе биде наредното полагање за брокери, организирано од Комисија за хартии од вредност:toe:
 
Член од
26 декември 2007
Мислења
25
Поени од реакции
0
купуј само опрезно.
купуј у несто сто ке биде или ке дојде а не несто сто оди у стецај.
несто сто ке се продаде или докапитализира за извесно време....
алк, грнт, тплф, метц-металец прилеп, кпшс,
popametno mi e da kupam sam akcii ili da im se priklucam na mojte doma za da ne pravam dupli trosoci za dokumenti za kupuvanje na akcii (ako voopsto gi ima) ?
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
57
Поени од реакции
0
popametno mi e da kupam sam akcii ili da im se priklucam na mojte doma za da ne pravam dupli trosoci za dokumenti za kupuvanje na akcii (ako voopsto gi ima) ?

да да ги има,иначе мислам треба мн мн да се информирас пред да посегнеш по тргување мислам на детално информирање.
 
Член од
3 август 2009
Мислења
271
Поени од реакции
4
popametno mi e da kupam sam akcii ili da im se priklucam na mojte doma za da ne pravam dupli trosoci za dokumenti za kupuvanje na akcii (ako voopsto gi ima) ?
купи си сам ќе си бидат на твое име:wink: и кога ќе дојде време за продавање да можеш да ги продадеш а вака ќе треба друг да тераш па зафатен бил ово оно можеш да го пропуштиш моментот.

дупли трошоци нема, оди во некое брокерско друштво, ќе ти отворат сметка (бесплатно) и то..
 

superstarpizza

Unsurpassed Сasual Dating - Verified Damsels
Член од
20 септември 2008
Мислења
6.025
Поени од реакции
1.363
Ај кајганџии кој ке сака од вас да ме оправе!
Сакам да се зачленам на она Студенска Берза ама никако не можам некаде грешам, унесам Име, Презиме, Адреса.... и па ми каже дека е грешка!
Да не има некоја друга цака за учленување, или па некој/а да ми каже шо точно треба да направам!:toe:
http://www.studentskaberza.com.mk/registracija.asp
 

Mi

Член од
8 септември 2009
Мислења
3
Поени од реакции
0
bi sakala da kupam akcii i da se vklucam vo toa trguvanje megutoa ne sum dovolno zapoznaena so berzata.moze li nekoj da mi objasni kako odi taa procedura i dali e vo red sega da se kupat akcii iako se poskapeni i dali znaete od koi firmi bi bilo ubavo da se kupat akcii a da ne se razocaram?:D
 

Hooligan

..The President...
Член од
9 февруари 2008
Мислења
2.358
Поени од реакции
701
Ај кајганџии кој ке сака од вас да ме оправе!
Сакам да се зачленам на она Студенска Берза ама никако не можам некаде грешам, унесам Име, Презиме, Адреса.... и па ми каже дека е грешка!
Да не има некоја друга цака за учленување, или па некој/а да ми каже шо точно треба да направам!:toe:
http://www.studentskaberza.com.mk/registracija.asp

НА СТРАНАТА ШТО ЈА ПОСТИРА НА ПОЧЕТОКОТ ПИШУВА ВАКА БАТЕ :

"Проектот “СТУДЕНТСКА БЕРЗА” ( во понатамошниот текст СБ) започнува од 01-ви Октомври 2008 година и ќе трае до 31-ти Мај 2009 година

да не е завршено случајно ова..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom