Македонска берза

Член од
6 септември 2021
Мислења
224
Поени од реакции
339
Дај пушти Screenshot да видиме како изгледа тоа.


Inache ne pojasniv. Bev u NLB,potpishuvav dokumenti za platformava,prvpat otvaram account. Na mail mi stigna za aktivacija od PC da odam na linkov
https://broker.nlb.mk/eTrader/

I na ovoj link se pojavuva toa shto go sliknav vo gorenavedenite screenshoti. Prvpat ja koristam platformava,ne znam kako ide seushte ja ucham gledam turtoriali,megjutoa me zachudi ova so sertifikatov,se nadevam znaesh shto e toa.
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.299
Поени од реакции
2.360


Inache ne pojasniv. Bev u NLB,potpishuvav dokumenti za platformava,prvpat otvaram account. Na mail mi stigna za aktivacija od PC da odam na linkov
https://broker.nlb.mk/eTrader/

I na ovoj link se pojavuva toa shto go sliknav vo gorenavedenite screenshoti. Prvpat ja koristam platformava,ne znam kako ide seushte ja ucham gledam turtoriali,megjutoa me zachudi ova so sertifikatov,se nadevam znaesh shto e toa.
Директно оди долу на средина кај Etrader. Нема потреба од таков сертификат.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.910
Изгледа се исплашија оние што имаат Макпетрол од данокот на екстра профит, зошто речиси сигурно е дека Макпетрол ќе плати. Среќа во несреќа е тоа што добивката од ГАМА е книжена во 2021ва.
 
Член од
4 август 2022
Мислења
31
Поени од реакции
28
Досега банкиве добивка по акција

НЛБ - 2850
КБМ - 943
УНИ - 625
СТБ - 139,85
ТТК - 67
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.299
Поени од реакции
2.360
1676653849494.png
* овие се мои очекувања за висината на дивидендата

1676653322381.png


Во една прилика при комуникација со Бранче „акциза“ му реков дека бизнисмените се многу попаметни од него и од Тевдо-Данска и ќе најдат решение да ги надмудрат. Банкиве со резултатите од 4от квартал по се изгледа ќе ги надмудрат комуњарите од МФ.

Не можам да се пожалам, рекордна е добивката кај UNI. Некои дополнителни 665 илјади евра добивка што ги очекував изгледа имаат отидено во резервации, па ќе се појават како добивка во Билансите од 2023 кога нема да има потреба да им се даваат доплнителни пари на партиските паразити.

Па народски кажано до 30.06.2023 очекувам акцијата на UNI да дојди до 100 евра по акција. Нето дивидендата да биде по 5 евра од акција. Релативно лесни 25% од денешната цена. И на цена од 100 евра по акција пак ќе биде најефтина во однос на другите банки.

П.С. КБ Публикум не знам што чекаа до извештајов. Сега нека купуваат на повисоки нивоа.
 

Attachments

Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Прегледај го приврзокот 367899
* овие се мои очекувања за висината на дивидендата

Прегледај го приврзокот 367894


Во една прилика при комуникација со Бранче „акциза“ му реков дека бизнисмените се многу попаметни од него и од Тевдо-Данска и ќе најдат решение да ги надмудрат. Банкиве со резултатите од 4от квартал по се изгледа ќе ги надмудрат комуњарите од МФ.

Не можам да се пожалам, рекордна е добивката кај UNI. Некои дополнителни 665 илјади евра добивка што ги очекував изгледа имаат отидено во резервации, па ќе се појават како добивка во Билансите од 2023 кога нема да има потреба да им се даваат доплнителни пари на партиските паразити.

Па народски кажано до 30.06.2023 очекувам акцијата на UNI да дојди до 100 евра по акција. Нето дивидендата да биде по 5 евра од акција. Релативно лесни 25% од денешната цена. И на цена од 100 евра по акција пак ќе биде најефтина во однос на другите банки.

П.С. КБ Публикум не знам што чекаа до извештајов. Сега нека купуваат на повисоки нивоа.
therealgrim is typing....
:)
 

Dar_Mak

ексцентрик
Член од
22 октомври 2010
Мислења
336
Поени од реакции
323
Значи ПКБ неприкосновено најдобра акција која би требало да се купи уште утре (in an alternate reality whеre PKB actually matters and people fight to buy it even on weekends) :eek:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom