Македонска берза

Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Vide ne vide,ESM povtorno se svrte kon MPT.
Edna narodna veli "Ne trcaj kako prle pred magare" i "Seriozni muabeti pred deca ne se pravat,ke se izlajat negde"
Количината е објавена, така што може да се направи некоја приближна пресметка за тоа за колкава зделка се работи.
 
Последно уредено:
Член од
10 април 2013
Мислења
1.107
Поени од реакции
705
Количината е објавија, така што може да се направи некоја приближна пресметка за тоа за колкава зделка се работи.
6.8 milioni evra ke legnat na smetkata na MPT.
Potocno kupile 4mil.kubni metri gas po cena od 1713 evra za 1000m3
Автоматски споено мислење:

Dokolku taa suma se podeli na broj na akcii, se dobiva okolu 60€ po akcija.Samo ne znam kolku od tie 60€ se cista dobivka odnosno ne znam po koja cena e kupen gasot
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Член од
26 јануари 2008
Мислења
258
Поени од реакции
183
,,Koja firma ima najgolema dividenda'' или ,,I ednite i drugite se plasat'' ми се доволен впечаток дека за жал сеуште има многу работа и чистка на овој пазар... Се дур не се откажат сите до последен авериџ инвеститори, не гледате ботом драги мои :(
Zamisli site da bevme intelegentni kako tebe kaj ke ni bese krajot
Автоматски споено мислење:

:angel::angel::angel::angel:
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
6.8 milioni evra ke legnat na smetkata na MPT.
Potocno kupile 4mil.kubni metri gas po cena od 1713 evra za 1000m3
Автоматски споено мислење:

Dokolku taa suma se podeli na broj na akcii, se dobiva okolu 60€ po akcija.Samo ne znam kolku od tie 60€ se cista dobivka odnosno ne znam po koja cena e kupen gasot
Не верувам дека ова ќе продолжи, ми се чини дека е привремена мерка. Кога го гледав Бектеши во Топ Тема кажа дека пазарната цена на гасот е превисока.
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.107
Поени од реакции
705
Не верувам дека ова ќе продолжи, ми се чини дека е привремена мерка. Кога го гледав Бектеши во Топ Тема кажа дека пазарната цена на гасот е превисока.
Ne znam do koga ke bide ,ama za sega drug izbor nemaat. Dogovorot e napraven do 01.11.o.g. Ne veruvam deka so novite odluki na EK Srbija ke bide poveke vo igra, a mislam deka i od denesnite pregovori so kompanijata sto ja najde opozicionerot nema da ima nekakvi rezultati.Ako nisto drugo poradi povredenoto ego na vladejackata garnitura.
Автоматски споено мислење:

Koleno i ego najmnogu bolat koga ke se povredat:D:D
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Wau
Член од
1 февруари 2016
Мислења
238
Поени од реакции
189
Bloomberg: ЕЦБ со препорака до сите банки за затегање на ременот за бонуси и дивиденди, со нота дека не оваа туку следната година ќе е вистински предизвик за економијата.
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Согласно Глава 6 од Правилата за котација, известуваме за следната ценовно
чувствителна информација:
ПЕКАБЕСКО АД Кадино ја известува јавноста дека во изминатиот период преку
берзанска трансакција и блок трансакција физичкото лице Весна Кутревска од
Скопје се стекна со 220 обични акции издадени од ПЕКАБЕСКО АД Кадино.
Физичкото лице Весна Кутревска поседува вкупно 2008 обични акции, односно има
учество од 6,67% во главнината на акции со право на глас на ПЕКАБЕСКО АД
Кадино.

Полека бе сесро, сите ги купи :)
Автоматски споено мислење:


#more pain ahead у најава од ФЕД :)
 
Последно уредено:
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Ако случајно корумпираниве институции и правосудство им дозволат да дадат јавна понуда по смешно ниска цена при десетина тековни граѓански и кривични предмети во миљонски износи, може да ме оштетат и до 300.000 евра во однос на реалната цена. Во таков случај, без никаков интерес за имиџот и работењето на фирмата, доживотно има да ги лаам пред секој инспектор, обвинител, новинар и бизнисмен што само еден медиум да им се настрви да ги рекетира или една зделка да им пропадне - ќе изгубат многу повеќе од износот за којшто мене потенцијално ќе ме оштетат. Дури нема потреба ни да лажам или клеветам, доволно е само да ја кажувам вистината. Вистинско чудо е фирма што труе народ со цигари и сувомесно со адитиви да има добар општествен имиџ.
 

Dar_Mak

ексцентрик
Член од
22 октомври 2010
Мислења
320
Поени од реакции
312
Ако случајно корумпираниве институции и правосудство им дозволат да дадат јавна понуда по смешно ниска цена при десетина тековни граѓански и кривични предмети во миљонски износи, може да ме оштетат и до 300.000 евра во однос на реалната цена. Во таков случај, без никаков интерес за имиџот и работењето на фирмата, доживотно има да ги лаам пред секој инспектор, обвинител, новинар и бизнисмен што само еден медиум да им се настрви да ги рекетира или една зделка да им пропадне - ќе изгубат многу повеќе од износот за којшто мене потенцијално ќе ме оштетат. Дури нема потреба ни да лажам или клеветам, доволно е само да ја кажувам вистината. Вистинско чудо е фирма што труе народ со цигари и сувомесно со адитиви да има добар општествен имиџ.
Им ја фалеше пршутата дека била од врвна класа, додека укажував дека нивните производи се со далеку повеќе отрови, конзерванси и адитиви во споредба со конкуренцијата. Додуша, пршутата и не им е лоша, но само поради фактот дека не е нивна, туку увезена од Црна Гора, па препакувана, исто како и замрзнатите производи.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Ако случајно корумпираниве институции и правосудство им дозволат да дадат јавна понуда по смешно ниска цена при десетина тековни граѓански и кривични предмети во миљонски износи, може да ме оштетат и до 300.000 евра во однос на реалната цена. Во таков случај, без никаков интерес за имиџот и работењето на фирмата, доживотно има да ги лаам пред секој инспектор, обвинител, новинар и бизнисмен што само еден медиум да им се настрви да ги рекетира или една зделка да им пропадне - ќе изгубат многу повеќе од износот за којшто мене потенцијално ќе ме оштетат. Дури нема потреба ни да лажам или клеветам, доволно е само да ја кажувам вистината. Вистинско чудо е фирма што труе народ со цигари и сувомесно со адитиви да има добар општествен имиџ.
Нели е тоа дефинирано со закон, просечна цена на тргување во изминатите 12 месеци?
 
Член од
25 март 2006
Мислења
357
Поени од реакции
24
Што е попаметно за почетник? со странски или локални акции?

Пример гледам има на интернет бесплатни платформи како "moomoo, robinhood" а немам појма кој се баш за МК (сум слушнал нешто е-традер) ама ќе да не е бесплатен.

Како оди пристапо за МК за да тргувам со акции? дали мора преку некој банка да се креира акаунт и дали мора да се плаќа месечно/годишно?
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
892
Што е попаметно за почетник? со странски или локални акции?

Пример гледам има на интернет бесплатни платформи како "moomoo, robinhood" а немам појма кој се баш за МК (сум слушнал нешто е-традер) ама ќе да не е бесплатен.

Како оди пристапо за МК за да тргувам со акции? дали мора преку некој банка да се креира акаунт и дали мора да се плаќа месечно/годишно?
Можеш преку наши банки во странство - јас преку КМБ купував акции.

Можеш и преку ИБКР што станува се по актуелно.

Во смисла каде да купиш, ...на долг рок се исплаќа САД (SP500) на краток рок на наши берзи оти имаш добри дивиденди.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom