Македонска берза

Dar_Mak

ексцентрик
Член од
22 октомври 2010
Мислења
334
Поени од реакции
323
Си заредија +3% веќе втор ден во Европа и САД, кај нас уште се чека ТНБ да падне на 19к и КМБ на 8к :D
 
Член од
24 август 2017
Мислења
26
Поени од реакции
32
Me interesira od poikusnite clenovi na forumot da objasnat zoshto akciite na kmb i tnb pagjaat koga nivnite finasiski rezultati se odlicni. Ve molam so pristojni komentari.
 
Член од
26 јануари 2008
Мислења
259
Поени од реакции
184
Me interesira od poikusnite clenovi na forumot da objasnat zoshto akciite na kmb i tnb pagjaat koga nivnite finasiski rezultati se odlicni. Ve molam so pristojni komentari.
Zatoa sto nekoi od panika zaradi opstat situacija moze se zadovoluvaat so odredena dobivka ostvarena zavisno od toa na koja cena vlegle drugi mislat deka ke kupat na poevtino mislat ke paga uste pa ke ostvarat povtorno ubava dobivka koga ke raste nekoi im trebaat parii kes u momentot
Автоматски споено мислење:

:)
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.298
Поени од реакции
2.359
Me interesira od poikusnite clenovi na forumot da objasnat zoshto akciite na kmb i tnb pagjaat koga nivnite finasiski rezultati se odlicni. Ve molam so pristojni komentari.
Затоа што се изгор скапи. Најскапи акции од банки во Европа. Не велам дека банките не чинат, но има и опуртунитетен трошок.

Браво за идејата на @StefusRefus за шортирање. Штета што не ни е овозможена лесно таква опција, па мора да правиш договори со нотари и слични.

Да имаше шортирање TNB, а и KMB ќе беа многу пониско од тоа што се денес.
 
Член од
24 август 2017
Мислења
26
Поени од реакции
32
Dobro jas ne sum pravel analizi na stranski banki i nivni prinosi i slicno. Ja sledam nashava berza. Obicno koga perfomansite bile odlicni cenite odele gore, no sega e poinaku...
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Me interesira od poikusnite clenovi na forumot da objasnat zoshto akciite na kmb i tnb pagjaat koga nivnite finasiski rezultati se odlicni. Ve molam so pristojni komentari.
Прашањево е чесно и на место. Работење на компанија VS нејзината акција се иако навидум една иста но понекогаш сосема различни работи. Колективната и индивидуална перцепција се тие кои ја детерминираат цената на пазар на таа компанија. Еве ин вино, во 5 минути погоре три различни мислења за цените а ниту едно не е погрешно. Многу често минатото и тековното работење на компанијата воопшто не играат улога во формирањето на цената, се додека идното работење е ставено под знак на прашање. Кај нас па е многу различно и од надвор. Еве, ги спомна втората и третата банка но не ја спомна условно попроминентната од нив, Стопанска. Причината е пошо таму нема некој инстант ќар во форма на дивиденда или сл.и веднаш перцепцијата и расположението опаѓаат, шо дури не се ни спомнува. Оптимизмот е тој шо праи беља при формирањето на цените. Исто така во целина огромно влијание имаат и екстерни фактори како политика, економска благосостојба, колективно здравје и во целина робустност на целата држава и нејзините капацитети. Во моментот сентиментот не само кај нас туку насекаде е катастрофален. Нема една вест низ медиуми шо влева доверба дека работите ќе се подобрат, затоа имаш и таква рефлексија кон цените на ХВ. Поради опасен тренд на енормно покачување на цените на се останато централните банки влегоа во рестриктивен mode се со цел да се превенира таа состојба која исто така не му одговара на пазарот на капитал.
 
Член од
1 февруари 2016
Мислења
238
Поени од реакции
189
Me interesira od poikusnite clenovi na forumot da objasnat zoshto akciite na kmb i tnb pagjaat koga nivnite finasiski rezultati se odlicni. Ve molam so pristojni komentari.
Па НЛБ на пример во Словенија тоне веќе месец дена, цела берза е крш, а и нели е вишок да коментираме дека последиците од ваква криза допрва следуваат. Ништо чудно НЛБ и да ја продаде македонската експ. за да се консолидира, толку е лошо горе. За кмб, преплатена и сега иде кон нормализација како и Алкалоид кој е еден од најзасегнатите со цената на струјата.
Автоматски споено мислење:

Затоа што се изгор скапи. Најскапи акции од банки во Европа. Не велам дека банките не чинат, но има и опуртунитетен трошок.

Браво за идејата на @StefusRefus за шортирање. Штета што не ни е овозможена лесно таква опција, па мора да правиш договори со нотари и слични.

Да имаше шортирање TNB, а и KMB ќе беа многу пониско од тоа што се денес.
Уште шортање фали и мислам дека секој ден ќе има измишљотини за уривање на углед и акции по нашиве портаЉи. Инаку препорака кога веќе спомна шортање, најнов док. на Netflix - ,,Skandal!,,. Одличен, за падот на германски Wirecard.
 
Последно уредено:
Член од
10 април 2013
Мислења
1.107
Поени од реакции
705
Па НЛБ на пример во Словенија тоне веќе месец дена, цела берза е крш, а и нели е вишок да коментираме дека последиците од ваква криза допрва следуваат. Ништо чудно НЛБ и да ја продаде македонската експ. за да се консолидира, толку е лошо горе. За кмб, преплатена и сега иде кон нормализација како и Алкалоид кој е еден од најзасегнатите со цената на струјата.
Автоматски споено мислење:



Уште шортање фали и мислам дека секој ден ќе има измишљотини за уривање на углед и акции по нашиве портаЉи. Инаку препорака кога веќе спомна шортање, најнов док. на Netflix - ,,Skandal!,,. Одличен, за падот на германски Wirecard.
Nema sansi NLB da ja prodade TNB koja e zlatna kokoska vo grupacijata.
Plus toa ako se sprema za prodazba cenata ke raste ,a nema da pagja.
 
Член од
24 август 2017
Мислења
26
Поени од реакции
32
Za najtrguvanite akcii na MSE so nedeli nema nitu zbor, ama zatoa PKB. so pedesetina akcioneri e top tema na forumot.Pod najtrguvani akcii mislam ALK,KMB,MPT,TNB,TEL,STB i to .....
So PKB e zavrshen filmot.
Nekjam da te razocaruvam bidejki imas tamu investirano, no odlukite za isplata na bonusi a ne dividendi mu se pravo formalno izdrzani. Bez ogled shto vo strukturata ima sinovi zeni i slicno. Na sobir na sodruznici ima amin taka da teshko deka kje napravat neshto.
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.107
Поени од реакции
705
So PKB e zavrshen filmot.
Nekjam da te razocaruvam bidejki imas tamu investirano, no odlukite za isplata na bonusi a ne dividendi mu se pravo formalno izdrzani. Bez ogled shto vo strukturata ima sinovi zeni i slicno. Na sobir na sodruznici ima amin taka da teshko deka kje napravat neshto.
Jas tamu nikogas ne sum poseduval akcii,nitu nekogas ke poseduvam.
 
Член од
2 октомври 2017
Мислења
156
Поени од реакции
192
Па НЛБ на пример во Словенија тоне веќе месец дена, цела берза е крш, а и нели е вишок да коментираме дека последиците од ваква криза допрва следуваат. Ништо чудно НЛБ и да ја продаде македонската експ. за да се консолидира, толку е лошо горе. За кмб, преплатена и сега иде кон нормализација како и Алкалоид кој е еден од најзасегнатите со цената на струјата.
NLB Словенија првото полугодие го заврши со рекордна добивка од 236М еура. Така да твоиве пишувања немаат врска со реалноста...
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
NLB Словенија првото полугодие го заврши со рекордна добивка од 236М еура. Така да твоиве пишувања немаат врска со реалноста...
Doubt that!

Тие 236 милиони се за 2021. Оваа година имаат солиден Q1 2022 од 66,9 милиони ЕУР или 28% раст YoY. Остатокот до 231.5 мил. е one-off ефект од Спербанк аквизицијата. Во Q2 2022 имаат веќе воочливи проблеми.

NLB Group .png
Автоматски споено мислење:

Па НЛБ на пример во Словенија тоне веќе месец дена, цела берза е крш, а и нели е вишок да коментираме дека последиците од ваква криза допрва следуваат. Ништо чудно НЛБ и да ја продаде македонската експ. за да се консолидира, толку е лошо горе. За кмб, преплатена и сега иде кон нормализација како и Алкалоид кој е еден од најзасегнатите со цената на струјата.
Автоматски споено мислење:
НЛБ .png

Со три пати помалку средства и безмалку 4 пати помалку филијали НЛБ Скопје им скоро пркосат на НЛБ Комерцијална, Србија. Веќе ако ја продаваат, шо не ми се верува, многу пари би и барале....
 
Последно уредено:
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Не знам како се прави анкета ама интересно би било да се види мислењето на членовите дали МБИ ќе ја заврши годината над или под моменталната вредност.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.612
Поени од реакции
34.840
Не знам како се прави анкета ама интересно би било да се види мислењето на членовите дали МБИ ќе ја заврши годината над или под моменталната вредност.
50/50, или помош од лепиов ќе може? :D
1664958809689.png
 

Kajgana Shop

На врв Bottom