Македонска берза

Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
И кај ќе одат? :) Инфлација надвор 16% унатре оптеретување 10-15% тек коа ќе продадеш :). Дебатата за ова прашање е онгоинг и мислам дека ќе пролонгираат уше еднаш. Еве и да го наметнат, ќе го обзнанат истото у сабота пред НГ така да и да го имаш инфото недела дена порано ќе немаш време рационално да продадеш.
Логиката на законот е ок. Оној што беше активен една година. Иако мислам дека треба да се постават некои олеснувања за малите инвеститори. Пример капитална добивка до некој износ (пример 50.000 со 5.000) и дивиденда да не бидат оданочени.
 
Член од
21 јуни 2022
Мислења
14
Поени од реакции
15
Моја прогноза за „реформата“ во даночниот систем:

1. Данок од реинвестирана добивка - ЌЕ СЕ ПРОЛОНГИРА
2. Прогресивен данок - ЌЕ СЕ ПРОЛОНГИРА
3. Данок на капитална добивка - ЌЕ СЕ ПРОЛОНГИРА

секој кој сака може и понатаму „да го следи“ Бесими и неговите беседи на оваа тема, кои немааат никаква смисла, ниту пак може да се спроведат од 01.01.2023.
Би сакал да сте во право, би ми било и мене супер да сте.
Меѓутоа логиката ми е дека не можат да го изведат ова од практични причини. Опозицијата кочи во собрание секој закон што е добар (еве да сакаат да го пролонгираат). За да се пролонгира треба да се изгласа во Собрание, а не можат да го направат тоа лесно за жал. По мои информации од Мининстерство, не ни се пишува закон за да почне процесот - тоа до сега требало да биди стартувано.

Лани типичен пример е прагот за ДДВ, кој влезе во собрание меѓутоа опизицијата не го ставаше на дневен ред. Го чекав до 31.12, ама не се изгласа законот, иако имаа намера и желба тоа да го направат.

Годинава, имајќи ги предвид какви се работите и буџетот, мислам дека немаат ни намера да го пролонгираат. А и да имаат, нема да можат. Опозицијата критикува ама реално сака да влезе во сила тоа решение со повисок прогресивен, за да има после поени и ветување да даде.

Тоа е мојот осврт зошто не можам да бидам оптимист во однос на ова прашање. Како што кажав погоре, мислам дека еднаш треба да се случи (капитална и прогресивен се во исто во ситуацијава).
 
Член од
7 септември 2018
Мислења
297
Поени од реакции
401
Во Македонија плаќаме највисоки провизии за купување/продавање на акции што значително јадат од било кој профит. Ако не го пролонгираат законот за капитална добивка за хартии од вредност, слободно ќе можат да и стават клуч на врата на берзата затоа тргувањата ќе се намалат на 10% а може и помалку од тоа што е сега.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
Не знам како пресметува берзата и цдхв, ама брокерот ми зема 0,75% од трансакција.

Со вака слабо развиен пазар никогаш нема да се намалат трошоците за тргување.
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
За високите провизии е одговорен доживотниот маршал на Берзата. Граѓанин на Северџанија може да купи акции во која било држава од светот со пониска провизија него во својата. Ниедна фирма нема емитирано акции иако сега беше идеалниот момент за тоа. Човекот го нема подобрено работењето на компанијата на ниеден начин, па тие банките акционери треба да го избркаат од работа уште вчера
 
Член од
23 февруари 2019
Мислења
286
Поени од реакции
262
Не знам како пресметува берзата и цдхв, ама брокерот ми зема 0,75% од трансакција.
Брокерот е должен после секоја трансакција да ти достави пресметка каде се наведени провизиите:
1663852757940.png
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
Брокерот е должен после секоја трансакција да ти достави пресметка каде се наведени провизиите:
Прегледај го приврзокот 345885
Имам да, сакав да кажам не знам како е тарифникот кај нив.

Инаку Гранит има преку 35м промет за два дена, така што веројатно ќе објават некоја голема зделка :)
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.662
Поени од реакции
4.968
Јас продадов се пред 7 месеци и пробував да отворам шорт на мсе. Се погодено. :) Отидов во шорт на странски берзи и усд на сите позиции сум во плус освен на ус гов бондс ама тоа затворив. Ќе оди уште мсе во минус во следниве 6-12 месеци. После нов бул маркет.
Автоматски споено мислење:

Јас продадов се пред 7 месеци и пробував да отворам шорт на мсе. Се погодено. :) Отидов во шорт на странски берзи и усд на сите позиции сум во плус освен на ус гов бондс ама тоа затворив. Ќе оди уште мсе во минус во следниве 6-12 месеци. После нов бул маркет.
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Јас продадов се пред 7 месеци и пробував да отворам шорт на мсе. Се погодено. :) Отидов во шорт на странски берзи и усд на сите позиции сум во плус освен на ус гов бондс ама тоа затворив. Ќе оди уште мсе во минус во следниве 6-12 месеци. После нов бул маркет.
Автоматски споено мислење:
Браос !
Автоматски споено мислење:

Јас продадов се пред 7 месеци и пробував да отворам шорт на мсе. Се погодено. :) Отидов во шорт на странски берзи и усд на сите позиции сум во плус освен на ус гов бондс ама тоа затворив. Ќе оди уште мсе во минус во следниве 6-12 месеци. После нов бул маркет.
Автоматски споено мислење:
Браос! :)
 
Член од
26 август 2013
Мислења
168
Поени од реакции
167
У овие 1500 и кусур страници нема да може да најдеш губитник на форумов човече…која инвеститорска нација сме биле добро освен оние можда што ги чекаат РЖњата на 1.500 ден за да си ги вратат парите
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Мислам за овие 15 години едино јас пишувам за неуспеси у инвестирањето по форумиве, а веројатно иам најголем просечен годишен поврат од сите. Од друга страна, посебно у задно време, статистички повеќето би требало да се у минус, а особено оние што со левериџ купувале високотехнолошки акции и крипто, што се мање-више сите. Меѓутоа, никој нема да напише дека изгубил на нешто.
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.299
Поени од реакции
2.360
Јас продадов се пред 7 месеци и пробував да отворам шорт на мсе. Се погодено. :) Отидов во шорт на странски берзи и усд на сите позиции сум во плус освен на ус гов бондс ама тоа затворив. Ќе оди уште мсе во минус во следниве 6-12 месеци. После нов бул маркет.
Автоматски споено мислење:


Само со мене не сакаше да направиш договор.

Јас продадов се пред 7 месеци и пробував да отворам шорт на мсе. Се погодено. :) Отидов во шорт на странски берзи и усд на сите позиции сум во плус освен на ус гов бондс ама тоа затворив. Ќе оди уште мсе во минус во следниве 6-12 месеци. После нов бул маркет.
Само со мене не сакаше да направиш договор.
Автоматски споено мислење:

У овие 1500 и кусур страници нема да може да најдеш губитник на форумов човече…која инвеститорска нација сме биле добро освен оние можда што ги чекаат РЖњата на 1.500 ден за да си ги вратат парите
Тие ги нема. Не пишуваат повеќе. Ги има во првите 30 страници на форумот. Горе долу секој што влегол на MSE после 2009 па наваму треба да е во плус.
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
ТНБ банка нема ниту кумуњари, ебачи и ловци', дувла, ни на пола' резервации како овие првите, дури ни во игроказот на Драго Кос ја нема, пази.. Чист баланс шит со 70%-80% конзистентна трансформација на депозити во кредити. Банка со сублиминално наметнат синоним за трансакиска сметка и дебитна картичка, дел од еминента групација со рекордни добивки и простор за раст СТООо... Со пофален третман кон акционери за разлика од овие од Малака' банка Јоргиња'. Моментално се тргува на форвард 8 p/e (може и помалку) и на тоа плус има продажни налози јееј. Знаете зошо? Пошо тој кус 1-2% реален фри флоат е поделен (со исклучок на фондовите и по некој клевер бизнисмен) на 200 неписмени тепкароши шо си ја чкртнаа банката заради една година нетанкирање на посакуван дивиденден принос.

:kruna:ви белосветски :bravobe:
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom