Македонска берза

Член од
10 декември 2008
Мислења
1.298
Поени од реакции
2.359
Дечки,
Буквално се во животот си има свој почеток и крај така и моето присуство на форумов го сведувам на второво. После премногу интелегентни и возбудли текстови, добра дружба и тепање на време шо поминавме заедно а во иста мера и негативитет, критики и полуљубомора но тоа е show must go on. Од денес повеќе нема да ви досаѓам и простете ако некој сум ненамерно навредил или повредил.

Да, терминално се гасам од форумов и ви посакувам повеќе успех од моите симболични 400 и ситно % (n).

Позз,
Сајд Хаслер,

BR
Многу брзо Шерифе се откажа. Ова е долгорочен процес. Земи пауза, диши длабоко некое време, па пак врати се.


Еве ги трошоците за вработените во Пекабеско претставени во евра.
Едвај го чекам извештајот на Боро да видам поради која причина се толку зголемени.
1648812402320.png
 
Член од
23 февруари 2019
Мислења
282
Поени од реакции
257
Еве ги трошоците за вработените во Пекабеско претставени во евра.
Едвај го чекам извештајот на Боро да видам поради која причина се толку зголемени.
колку вработени има?
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.298
Поени од реакции
2.359
колку вработени има?
453 вработени на крја на 2022 година. 472 вработени на крај на 2019 година.

Се разбира дека најголемиот дел на вработени нема некој поголем ќар од ваквото зголемување на трошоците. Особено што поголемиот број на вработени во производство, се ниско кфалификувана работна сила.
 
Член од
23 февруари 2019
Мислења
282
Поени од реакции
257
453 вработени на крја на 2022 година. 472 вработени на крај на 2019 година.

Се разбира дека најголемиот дел на вработени нема некој поголем ќар од ваквото зголемување на трошоците. Особено што поголемиот број на вработени во производство, се ниско кфалификувана работна сила.
20/21 имаше околу 5% зголемување на минималната плата така да ова зголемување не ми делува нешто драстично.
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.298
Поени од реакции
2.359
Споредено со 387 високо квалификувани вработени на Уни банка кои остваруваат минимум 3 пати повисока нето добивка секоја година.

1648819516203.png
20/21 имаше околу 5% зголемување на минималната плата така да ова зголемување не ми делува нешто драстично.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Интересна за набљудување е и УНИ. Имаат добар кредитен раст и одличен резултат во минатите квартали. Сепак со оглед на тоа дека таму сум клиент мојот впечаток е дека пласманите им се насочени кон кредитобаратели со ниски примања што сигурно ќе повлече зголемени резервации.
Во 2021ва имаат поголема исправка на вредност од претходните 3 години заедно (320м денари).
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Иако 70% од средствата ми се надвор сепак македонсково форумче ми остана миленик.
Дур УСА ослободува нафтени stockpile се со цел купување мир 1-2 месеци , ветерњачиве у Германија кинат како никогаш, струјава на HUPX у Унгарија се стабилизирува на 167 $, BRENToв исто така на104 $, рели на еквити у ЕУ , еквити у УСА преку 1 ден ноооо мсе е во мелахонија едно 2 месеци. МСЕ зошо? Уса има 200 проблеми од хаусинг, инфлација, говермент дебт,комодити, reserve currency ишју и стооо. Шо предизвици и каталисти имаме ние? Ние сме ти попче под палка на ЕЦБ. Лагард декларативно изјави дeka прво на список се инкрементално отарасување на Asset purchase program па номинално покачување на каматни стапки кон крај на годината. Dovish -до коска пред да почнат . MSE била и ќе остане уМрена прикаска со неколку крупни играчи од типот фондови, наивни буџелари, прекуноќни лопови и со сета чест пар велју улично и едукативно образовани инвеститори. Поентата кој ќе го поведе хердот или стадото сабајле у 9.30, така функционира берзава. Има стереотипно неформално усвоено правило дека акција расне за онолку колку шо е дивидендата. Шо е со КМБ ? На 11 април се губи правото за мината дивиденда . Зошо со 20% раст на профит акцијата е депре. Зошо ТНБ не расне коа и цел град бруи дека јануари и февруари 2022 ТНБ кине како никогаш до сеа? Немам одговор ? Шупачка земја, шупачка берза.
 
Последно уредено:
Член од
10 април 2013
Мислења
1.107
Поени од реакции
705
Иако 70% од средствата ми се надвор сепак македонсково форумче ми остана миленик.
Дур УСА ослободува нафтени stockpile се со цел купување мир 1-2 месеци , ветерњачиве у Германија кинат како никогаш, струјава на HUPX у Унгарија се стабилизирува на 167 $, BRENToв исто така на104 $, рели на еквити у ЕУ , еквити у УСА преку 1 ден ноооо мсе е во мелахонија едно 2 месеци. МСЕ зошо? Уса има 200 проблеми од хаусинг, инфлација, говермент дебт,комодити, reserve currency ишју и стооо. Шо предизвици и каталисти имаме ние? Ние сме ти попче под палка на ЕЦБ. Лагард декларативно изјави дeka прво на список се инкрементално отарасување на Asset purchase program па номинално покачување на каматни стапки кон крај на годината. Dovish -до коска пред да почнат . MSE била и ќе остане уМрена прикаска со неколку крупни играчи од типот фондови, наивни буџелари, прекуноќни лопови и со сета чест пар велју улично и едукативно образовани инвеститори. Поентата кој ќе го поведе хердот или стадото сабајле у 9.30, така функционира берзава. Има стереотипно неформално усвоено правило дека акција расне за онолку колку шо е дивидендата. Шо е со КМБ ? На 11 април се губи правото за мината дивиденда . Зошо со 20% раст на профит акцијата е депре. Зошо ТНБ не расне коа и цел град бруи дека јануари и февруари 2022 ТНБ кине како никогаш до сеа? Немам одговор ? Шупачка земја, шупачка берза.
Mislis deka TNB vo 2022 ke go nadmine rezultatot od 2021 ?
Ke me pismanis za prodavanje pred dividenda ,a ???
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Mislis deka TNB vo 2022 ke go nadmine rezultatot od 2021 ?
Ke me pismanis za prodavanje pred dividenda ,a ???
Еве скроз улички. Шо напраи ТНБ Q1 2022? Има продаден имот на АНБ шо треба да го внесе у биланси, бивши имот на Македонија Табак. Инсајдерски кулоари општат дека традиција е јануари да е муерто' месец но исклучок е оваа годинa. ,,Потепавме со стратешки кредити 2022 '' . Под ниво е да спомнам дека им ја земаа Воденица у Сопиште пошо тоа повеќе ми е сентиментално него лукративно. Оверол, добар Q122', со најава наредна недела од 1.700 ден скромна нето дивиденда (освен ако не се испичкаат заради војанва и да намалат превентивно на 1.300,400).
 
Последно уредено:
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Иако крајната цел на играва на Живко и АЛК со откуп на 143к сопствени ацкии (10%) и воедно право за отуѓување на сопствени акции како субститут и компензација на дивиденда по акција и не ми е кристално светла, сепак од утре ќе ги разигра мсе и останатиот блу чип корпус. ;)
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.107
Поени од реакции
705
Иако крајната цел на играва на Живко и менаџментот на АЛК со откуп на 143к сопствени ацкии (10%) и воедно право за отуѓување на сопствени акции како субститут и компензација на дивиденда по акција и не ми е кристално светла, сепак од утре ќе ги разигра мсе и останатиот блу чип корпус. ;)
Kako mislis deka ke reagira pazarot na ovaa odluka,cenovno ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom