Македонска берза

Член од
17 март 2022
Мислења
13
Поени од реакции
4
За КМБ ...
Обврска дека доколку акционерите обезбедат контролен пакет, менаџментот ќе превземе соодветни постапки, за евентуално привлекување инвеститори што ќе исполнат услови. Никаде не пишува ОБВРСКА да се продаде КМБ. Реномирана банка нема на Хари желбата да ја исполнува. А на МСЕ и за ОХБ ја знаеме приказната и за СБТ на 9-10к како ја купуваа среќни дека ќе се продава. Еве уште им трае забавата 15 години после.
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.298
Поени од реакции
2.359
Тендо, земи ја подолната цена 16к и ќе ти излезе 593 миљони маркет кеп. Tековниов Биланс на состојба со book value од 6,557 денари не е оптимизиран за Goodwill у Средства (лево) и со тоа е нерелевантен скроз букот.И да сакаат 100% аквизиција нема да им дозволи НБРМ. Шведскиот фонд влезе со 13% и пак контролираше. Доволно да се продаде 15% на Ванчо + 3.6% на Атеми или за 110 миљона управувачки пакет.. После праиш шо сакаш со остатокот.
Не те разбирам што сакаш да кажиш во врска со Гудвилот? Гудвил во билансите се појавува кога компанија ќе купи друга компанија по цена повисока од нејзината книговодствена вредност. КМБ немаше такви активности.

Што контролираше Шведскиот фонд? Ништо. Се беше во рацете на Хари. Во тоа време имаше години каде со магија во последните дена билансите стигнуваа на позитивна нула.

Сега веќе има некоја контрола, па затоа и резултатите се такви како што се и има раст и на дивидендите. Пак хари со 1% контролира се. И надвор од Банката. Скоро цела економија.

Ако е до НБРМ, тие би дале согласност за 100% одма. Посебно ако се работи за некој странски бренд (Што не доаѓа од земји каде владеат Орбам, Ердоган или имаат сомнителен руски капитал).
 
Член од
17 март 2022
Мислења
13
Поени од реакции
4
Не те разбирам што сакаш да кажиш во врска со Гудвилот? Гудвил во билансите се појавува кога компанија ќе купи друга компанија по цена повисока од нејзината книговодствена вредност. КМБ немаше такви активности.

Што контролираше Шведскиот фонд? Ништо. Се беше во рацете на Хари. Во тоа време имаше години каде со магија во последните дена билансите стигнуваа на позитивна нула.

Сега веќе има некоја контрола, па затоа и резултатите се такви како што се и има раст и на дивидендите. Пак хари со 1% контролира се. И надвор од Банката. Скоро цела економија.

Ако е до НБРМ, тие би дале согласност за 100% одма. Посебно ако се работи за некој странски бренд (Што не доаѓа од земји каде владеат Орбам, Ердоган или имаат сомнителен руски капитал).
И плус не разбирам зашто се мисли дека е Чифлиганец некој фактор во КМБ, да бил Хари против никогаш он не би добил согласност од НБРМ да се се стекне со % он само одработува да си ги исплати гревовите
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
И плус не разбирам зашто се мисли дека е Чифлиганец некој фактор во КМБ, да бил Хари против никогаш он не би добил согласност од НБРМ да се се стекне со % он само одработува да си ги исплати гревовите
ОМГ
 
Член од
12 јули 2017
Мислења
109
Поени од реакции
100
За базична споредба, НЛБ Љубљана за 83% од Комерцијална Банка Београд плати 387 милиони евра(на 0.7 од книговодствена). КБ Београд има околу 4 билиони актива, добивка за 2019(година пред продажбата) 75 милиони евра и 11% пазарно учество, околу 200 филијали.
 

Wau

Член од
5 јули 2021
Мислења
55
Поени од реакции
62
... а знаеме каков базен за ликвидност има МСЕ, при флуктација од 10% ја исклучија струјата минатиот пат
 
Член од
30 април 2018
Мислења
256
Поени од реакции
503
Ako ja gledas ovaa studija na KPMG, so ROE za 2021 od okolu od 15,5% KMB bi trebala da ima P/B od nesto pod 2. Sto bi znacelo deka momentalnata cena na KMB e vo linija so ostvareniot ROE za 2021. Za da rasne ponatamu KMB treba da ostvaruva pogolemo ROE od ovogodisnoto, sto e mnogu neverojatno ako se zeme deka prosecno ROE na evropskite banki e okolu 7%.
Jas kako sto imam kazano i prethodno, se somnevam vo oddrzlivosta na ovoj ROE na KMB i na drugite golemi MK banki.
Taka da smetam deka i da dojde do prezemanje na KMB, toa bi bilo maksimum po tekovnata cena (12.500 - 13.000), a ocekuvano bi bilo da se koristi pomal ROE (od da kazeme 10%) so sto realnata cena bi bila 7.500 - 8.000.
Inaku citajki go forumov, KMB pocnuva da mi lici na meme akcija (nesto kako makedonska GME i AMC). Ima fanaticni hodleri koi mislat deka nivnata milenicka postojano ke rasne i vednas skokaat na site sto mislat razlicno od niv.
Sakam da ne sum vo pravo, ama mislam deka e samo prasanje na vreme koga ke pukne balonot KMB i ke placat hodlerite.

Ima edna interesna analiza na KPMG vo vrska so valuacijata na bankite.
Tie naogjaat silna korelacija pomegju ROTE '21 i P/TBV (vo nasi uslovi ROE i P/B). Ako gi stavime nasite banki so momentalnite ceni i ROE (jas staviv so lansko, za da ne pravam proekcii za '21) doagjame deka tekovnite ceni se mnogu bliski do ocekuvanite.
Прегледај го приврзокот 309859

Problemot so momentalnite valuacii na nasite banki go gledam vo toa sto kaj nas bankite pravat nestandardno visoki dobivki. Prosecniot ROTE na evropskite banki e nekade 7%, a KMB i TNB imaat dvojno pogolem povrat. Prasanje e dali vakviot povrat e odrzliv vo slednite godini, zasto ako padne povratot na prosecniot za evropskite banki od 7% togas ocekuvaniot P/B bi padnal na 0,8 sto bi znacelo pad na cenite za recisi 50%. Od druga strana za da rasne cenata nad ovaa sega bi znacelo deka se ocekuva povratot da rasne nad 15% sto bi bilo malko verojatno.
Na kratko, ako bankite prodolzat da ostvaruvaat dobivki kako ovie od prethodnite nekolku godini, cenata na bankite bi ostanala nekade na ova nivo sto e sega, a prinos na sopstvenicite bi bila dividendata. Ako dobivkite se namalat (COVID, stagflacija, losi plasmani) togas cenata ke padne.
 
Последно уредено:
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Вака стуткани еден до друг, напукани со рисрч и аргументи ве немам видено. Со подавање лајкчиња и шерување mutual support, со све. Пази сите ми одговарате а никој не ми респондира директно освен Тендо за кој имам посебен респект.
Ај накусо...
Овој последниов ,,Стоукер'' шо окапа со тоа kpmg текстот две години по ред шо очекува да се продаде КМБ комплет за 278 миљони еур или 7.500 денари по акција. Незнам кој е поголем фанатик ти, КПМГ или Хари шо купи последно на 10 илјади а ќе продава на дискаунт. Ако банката направила 40 миљони профит лани од редовно работење и хипотетички и еве да остане и да не мрдне наредни 7 години значи дека тој шо ќе ја купи би си ја вратил инвестицијата за 6.9 години. Тоа ти е исто како да купиш стан по цена од 7 годишна рента у Скопје или за 21 иљада еур (84 рати по 250 еур), нели рентата не расне (n) . Ти зборам сељачки пошо вака можеби повеќе ќе ме разбереш. Кај наоѓаш балон после 3 годишно ковид мртвило, војна, инфлација, страв и трепет и ограничувања во се шо постои во светот. Нели треба да има натурална експанзија и раст. Што е тоа по тебе балон пукање? КМБ со 40 миљони еур инком и 70% пеј аут на истиот да се тргува на 1700 денари? Дај боже да пукне тоа балонот на една од трите единствени акции на мсе, само незнам со шо ќе го купиш. Веројатно со рубљи или леќи пошо денари не би требало да постојат. Двеве банки и АЛК ти се економијата во оваа земја друже. Пола фирми како холдери ќе плачат не јас како фанатик. Скроз апсурдно но тоа е.

Senzor извади добро прокси но го заборави најбитниот детаљ. Од кого словенците ја купија КМБ Београд? Кај беа уплатени парите?. Дефиниција за корупција. Па ние имавме едно 100 вакви бонбона бизниси како ЕВН шо распродававме за 200 миљони шо вредеа веројатно миљарда.
 
Последно уредено:
Член од
30 април 2018
Мислења
256
Поени од реакции
503
Вака стуткани еден до друг, напукани со рисрч и аргументи ве немам видено. Со подавање лајкчиња и шерување mutual support, со све. Пази сите ми одговарате а никој не ми респондира директно освен Тендо за кој имам посебен респект.
Ај накусо...
Овој последниов ,,Стоукер'' шо окапа со тоа kpmg текстот две години по ред шо очекува да се продаде КМБ комплет за 278 миљони еур или 7.500 денари по акција. Незнам кој е поголем фанатик ти, КПМГ или Хари шо купи последно на 10 илјади а ќе продава на дискаунт. Ако банката направила 40 миљони профит лани од редовно работење и хипотетички и еве да остане и да не мрдне наредни 7 години значи дека тој шо ќе ја купи би си ја вратил инвестицијата за 6.9 години. Тоа ти е исто како да купиш стан по цена од 7 годишна рента у Скопје или за 21 иљада еур (84 рати по 250 еур), нели рентата не расне (n) . Ти зборам сељачки пошо вака можеби повеќе ќе ме разбереш. Кај наоѓаш балон после 3 годишно ковид мртвило, војна, инфлација, страв и трепет и ограничувања во се шо постои во светот. Нели треба да има натурална експанзија и раст. Што е тоа по тебе балон пукање? КМБ со 40 миљони еур инком и 70% пеј аут на истиот да се тргува на 1700 денари? Дај боже да пукне тоа балонот на една од трите единствени акции на мсе, само незнам со шо ќе го купиш. Веројатно со рубљи или леќи пошо денари не би требало да постојат. Двеве банки и АЛК ти се економијата во оваа земја друже. Пола фирми како холдери ќе плачат не јас како фанатик. Скроз апсурдно но тоа е.

Senzor извади добро прокси но го заборави најбитниот детаљ. Од кого словенците ја купија КМБ Београд? Кај беа уплатени парите?. Дефиниција за корупција. Па ние имавме едно 100 вакви бонбона бизниси како ЕВН шо распродававме за 200 миљони шо вредеа веројатно миљарда.
Hodler se javi
Vaistinu se javi

1. Treba da imas osnova na koja ja temelis tvojata valuacija na KMB. Ti lupetas brojki, renti, inkomi, goodwilli i toa pola od rabotive ti se von kontekst. Daj mi jasna misla, vrz osnova na toa i toa, na ovaa osnova stigam do target cena na KMB od X denari/akcija
2. Istrazuvanjeto sto go hejtas ne e od pred 2 gpdini tuku od oktomvri 2021. Istoto mi e sosema realna osnova za valuiranje na bankite i normalno ke se povikam na nego konzistentno koga zboram za cenite na bankite
3. Hari koj sto go velicate kako da e gospod, jas si go vikam "gospodarot na rezervaciite". Izvonreden nacin da napravis ili namalis dobivka
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Ти (ви) напишав денес.
10 години потенцијален профит + сегашен бук велју
10 x 40 миљони ЕУР + 6.557 МКД= 17,350 МКД (16 - 17 илјади)
 
Член од
12 јули 2017
Мислења
109
Поени од реакции
100
извади добро прокси но го заборави најбитниот детаљ. Од кого словенците ја купија КМБ Београд? Кај беа уплатени парите?. Дефиниција за корупција. Па ние имавме едно 100 вакви бонбона бизниси како ЕВН шо распродававме за 200 миљони шо вредеа веројатно миљарда.
Ако е тоа муабетот и газдите на нашата КМБ се исто така мошне талентирани за такви дисциплини како плаќања/доплати под маса, на рака, под рака и слични комбинации.
 
Член од
23 јуни 2017
Мислења
589
Поени од реакции
1.093
Ти (ви) напишав денес.
10 години потенцијален профит + сегашен бук велју
10 x 40 миљони ЕУР + 6.557 МКД= 17,350 МКД (16 - 17 илјади)
Vo 2021 kmb ima oslobodena ispravka na vrednost od 2.391.835.000 mkd ili vo prevod 38,8 mil eur... Ovaa dobivka e daleku od realno redovno rabotenje, a proektiranje na vakvo nivo na dobivka za 10 godini moze samo pod uslov da go prodadat cel centar na Skopje...

P. S. Jas ja kupuvav kmb pod 2.000 den i gi pametam tie vreminja koga se sozdavaa ovie rezervacii...
P. P. S. Kmb vlijae na cela berza , od mpt, grnt, vita, mtur, ppiv, evro, rade i koj znae koj se drug ima akcii tamu od kotiranite kompanii, ne sum gledal akcionerska kniga... taka da, ne bi sakal da sum vo pravo za preteranata valuacija, ama...
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Vo 2021 kmb ima oslobodena ispravka na vrednost od 2.391.835.000 mkd ili vo prevod 38,8 mil eur... Ovaa dobivka e daleku od realno redovno rabotenje, a proektiranje na vakvo nivo na dobivka za 10 godini moze samo pod uslov da go prodadat cel centar na Skopje...
Во 2021 кмб има ослободена исправка на вредност од 2.391.835 мкд или во превод 38.8 мил еур.. и и и ? Продолжи бе синее ... ноо, има внесено дополнителна исправка на вредност и посебна резерва од 3,326,429.000 мкд или 54,08 миљони ЕУР за 2021. .Разликата од двеве ја гледаш у биланс на успех - нет исправка на вредност. Дословно ,,King of reservation'' :cuc:.
Од имотите во центар уше headquarter-от на плоштад им остана. Пошта и Палата на ул. Македонија отидоа. Write that down ;)
 
Член од
23 јуни 2017
Мислења
589
Поени од реакции
1.093
Во 2021 кмб има ослободена исправка на вредност од 2.391.835 мкд или во превод 38.8 мил еур.. и и и ? Продолжи бе синее ... ноо, има внесено дополнителна исправка на вредност и посебна резерва од 3,326,429.000 мкд или 54,08 миљони ЕУР за 2021. .Разликата од двеве ја гледаш у биланс на успех - нет исправка на вредност. Дословно ,,King of reservation'' :cuc:.
Од имотите во центар уше headquarter-от на плоштад им остана. Пошта и Палата на ул. Македонија отидоа. Write that down ;)
Jas ne bi se raduval na ispravki na vrednost, ama izgleda razlicno gi razbirame rabotite...

Razlikata megju novite rezervacii i oslobodenite e sto ednite i taka i taka kje se sluchat, a drugite kje vidime zdravje boze...

Ako sakash da vidish kako treba da izgleda skolski bilans na banka otvori Stb (za cenata od 1.500 mkd ne sakam da komentiram, taa e isto taka kako i tnb na steroidi, kako i 90% od mse)...
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Дечки,
Буквално се во животот си има свој почеток и крај така и моето присуство на форумов го сведувам на второво. После премногу интелегентни и возбудли текстови, добра дружба и тепање на време шо поминавме заедно а во иста мера и негативитет, критики и полуљубомора но тоа е show must go on. Од денес повеќе нема да ви досаѓам и простете ако некој сум ненамерно навредил или повредил.

Да, терминално се гасам од форумов и ви посакувам повеќе успех од моите симболични 400 и ситно % (n).

Позз,
Сајд Хаслер,

BR
 

Kajgana Shop

На врв Bottom