Македонска берза

Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.680
Поени од реакции
2.509
Затоа што сакаат слобода, вака се многу пофлексибилни ако дојде ден за проширување/релоцирање :)
Друга работа недвижностите се преценет асет, заглавуваш многу капитал кој ако го играш во бизнис може да ти донесе далеку повеќе.
треба ука за тоа второто. Првото е лесно.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.628
Поени од реакции
34.881
треба ука за тоа второто. Првото е лесно.
Генерално тие што водат бизниси знаат како, или пак имаат некој што знае (сметководител, правник, менаџери).
Има и такви што не знаат, или што стигнале до степен да вадат суми многу поголеми од тоа што може да менаџираат, па пикаат во недвижности.
 
Член од
23 февруари 2019
Мислења
283
Поени од реакции
257
А колку процентуално си дал учество, а колку бил кредит? И да не си се' уште во период на некоја промотивно ниска каматна стапка?
Првите 5 години е на промотивна 2,9% камата
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.299
Поени од реакции
2.360
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Ќе може објаснување за леват скала т.е. за скалата на Macedonian house price index?
Некој индекс на цени на недвижности во МК не знам како е пресметан. Толку знам методологијата не ми е позната. Пишува дека е извор НБРМ
 
Член од
21 септември 2011
Мислења
640
Поени од реакции
1.741
Генерално тие што водат бизниси знаат како, или пак имаат некој што знае (сметководител, правник, менаџери).
Има и такви што не знаат, или што стигнале до степен да вадат суми многу поголеми од тоа што може да менаџираат, па пикаат во недвижности.
Јас сум од неуките:D , ако имаш некоја генијална идеа за бизнис ајде да пробаме, само не барај појќе од 160к еура.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.628
Поени од реакции
34.881
Јас сум од неуките:D , ако имаш некоја генијална идеа за бизнис ајде да пробаме, само не барај појќе од 160к еура.
Најдобро нешто што разбираш, или можеш да разбереш, или евентуално парнер со некој друг на кој му недостига инвестиција :)

Јас сум пребукиран со обврски и работа, а капитал имам доволно за моменталниот обем на клиенти и кадар :)
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Абе Стопанска Скопје веќе не може да исплати дивиденда, предоцна е за собрание. Изгледа само кај ПКБ неисплаќањето дивиденда предизвикува траор, а тоа не важи за други акции кајшто акционерите и покрај огромните очекувања остануваат со празни џебови, но сепак големи оптимисти.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom