Македонска берза

Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Толку нема побарувачка за НЛБ па вака многу падна цената на мал промет?
 
Член од
1 февруари 2016
Мислења
238
Поени од реакции
189
Кој сака и направил веќе добар поврат од банкиве, периодов е мислам последниот перон за искрцавање. За следните неколку години дивидендата ќе биде мисловна именка, што секако ќе влијае многу, особено кај нас каде дивидендите предизвикуваат Павлов рефлекс. ММФ со директно предупредување денес до сите банки за затегање на ременот и конзервативна монетарна политика, поради официјлано влегување во глобална инфлација
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.107
Поени од реакции
705
Член од
2 мај 2020
Мислења
106
Поени од реакции
164
Kako ovaa ke se odrazi na imatelite na akcii na MSE ?Dali ovaa na nekoj nacin ja zacvrstuva odlukata na vladata za danok na kapitalna dobivka od 01.01.2023 ???
Не би требало да има каков и да е ефект врз имателите на акции на МСЕ бидејќи станува збор за данок на добивка на корпорациите, а не за персонален данок.

Единствено, ЏОНСОН МЕТИ ДООЕЛ Скопје кој што има приходи од 107,5 милијарди денари ќе мора да плаќа минимална стапка на данок од добивка од 15% бидејќи го надминува прагот од 750.000.000 евра, односно од околу 46 милијарди денари.
 
Член од
10 април 2020
Мислења
26
Поени од реакции
7
Кој сака нека си ја проба среќата, под претпоставка да не е наместен конкурсов...
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.107
Поени од реакции
705
Gledam cenite na bankarskite akcii pak trgnaa nagore.Sakam samo da potsetam deka vo dosegasnata praksa tretiot kvartal kaj bankite sekogas e najslab.Spored toa kupuvanje za da se pretekne izvestajot za Q3 moze da ne bide mnogu povolno_Ovaa samo kako potsetuvanje, nisto drugo.
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.298
Поени од реакции
2.359
Кој сака нека си ја проба среќата, под претпоставка да не е наместен конкурсов...
@therealgrim еве ја шансата. Сега или никогаш!

Не знам како успеале да не наведат за каков инвестициски фонд се работи. Дали за отворен? Дали за приватен?
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
@therealgrim еве ја шансата. Сега или никогаш!

Не знам како успеале да не наведат за каков инвестициски фонд се работи. Дали за отворен? Дали за приватен?
Вака како го скоцкале огласот, повеќе би рекол дека ти можеш да им се вклопиш да туриш нога внатре, а потоа да ме повлечеш и мене :vozbud:
 
Член од
2 март 2008
Мислења
3.803
Поени од реакции
66
Gledam cenite na bankarskite akcii pak trgnaa nagore.Sakam samo da potsetam deka vo dosegasnata praksa tretiot kvartal kaj bankite sekogas e najslab.Spored toa kupuvanje za da se pretekne izvestajot za Q3 moze da ne bide mnogu povolno_Ovaa samo kako potsetuvanje, nisto drugo.
Битно е да биде подобар од ланскиот к3. Со оглед дека има луѓе што сигурно веќе имаат информации, пазарот тоа го чуствува.
Ќе допре 11 000, без проблем
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Ako gledame po pazarot naftata skoka a akcijata na makpetrol paga :)
Da ne mislite deka pomalku zarabotuva firmata koga cenite rastat ? MPT so 30kata i svoi 13 ovaa godina zaeno so OILKo imaat 50 milioni evra pod pernica za edna godina a cenata e kako da e zagubar :)
Za KMB vi pisha cicko Hari 30ka so kromid do kraj na godina a mislam deka ke bide i podobra no ke cuva i za dogodina za paketcinja :) Taka da do pred dividenda pishete si ja okolu 12000 !!!
I ne samo kako tetki se raspravate nekoj da dade nesto izdrzano da moze da doznae nekoj nesto a vaka samo se nadmudruvate ??
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
И јас вака Дон Кихотски верувам во КМБ PT 12.000 но, што ако цената на енергенсите soar-ува и втор квартал 2022 повлекувајќи ја цената на струјата нагоре? Што ако не се регулираат синџирите за производство на енергија каде доколку има кочан зима и зголемена побарувачка може да дојде и до етапно гаснење по региони. Впрочем најнов тренд во земјава е тендерерите да ги откажуваат договорите пред истек жртвувајќи ги банкарските гаранции пошо слободениот пазар е жешка рингла. Цементот, железото, алуминиумот, керамиката, градежните материјали , алуминиумските профили, бетонското железо до недоглед. Цените на големо во Германија пораснале за 13.2 %, УСА инфлација 5.4% енд каунтинг, семј шит хиар. Мастишки критериуми од 3% дефицит и 60% дебт од БДП стана wishful thinking скоро на сите земји. Кинеска криза, потенцијален Амеродуум во декември сеа. Абе да не одиме далеку војска на готовс кај комшиите на косовска граница. Бајати вакцини, Ковид варијанти шо ни децата веќе не се имуни. И, најбитно избори имаш многу битни сега. Ако опозицијата земе бар еден советник или Мејар' повеќе нивниот залет во наредните 3 години до мандаторски избори нема да ја остават неинфицирана токму Комерцијална банка.

#И јас веќе си ги гледам во џеб 600 денари нето дивиденда сеа во мај но со будно и ултранерелаксирано око
 
Последно уредено:
Член од
30 април 2018
Мислења
256
Поени од реакции
503
И јас вака Дон Кихотски верувам во КМБ PT 12.000 но, што ако цената на енергенсите soar-ува и втор квартал 2022 повлекувајќи ја цената на струјата нагоре? Што ако не се регулираат синџирите за производство на енергија каде доколку има кочан зима и зголемена побарувачка може да дојде и до етапно гаснење по региони. Впрочем најнов тренд во земјава е тендерерите да ги откажуваат договорите пред истек жртвувајќи ги банкарските гаранции пошо слободениот пазар е жешка рингла. Цементот, железото, алуминиумот, керамиката, градежните материјали , алуминиумските профили, бетонското железо до недоглед. Цените на големо во Германија пораснале за 13.2 %, УСА инфлација 5.4% енд каунтинг, семј шит хиар. Мастишки критериуми од 3% дефицит и 60% дебт од БДП стана wishful thinking скоро на сите земји. Кинеска криза, потенцијален Амеродуум во декември сеа. Абе да не одиме далеку војска на готовс кај комшиите на косовска граница. Бајати вакцини, Ковид варијанти шо ни децата веќе не се имуни. И, најбитно избори имаш многу битни сега. Ако опозицијата земе бар еден советник или Мејар' повеќе нивниот залет во наредните 3 години до мандаторски избори нема да ја остават неинфицирана токму Комерцијална банка.

#И јас веќе си ги гледам во џеб 600 денари нето дивиденда сеа во мај но со будно и ултранерелаксирано око
Не знам зошто, ама по начинот на кој се изразуваш много потсеќаш на новинар. Како да го читам faktor.mk ;)
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Не знам зошто, ама по начинот на кој се изразуваш много потсеќаш на новинар. Како да го читам faktor.mk ;)
Новинар, copywriter за некој си фактор.ем кеј, политички коментатор, економски аналитичар во проба. Можеш да ме викаш како сакаш. Не ми беше поентата да ти се правам паметен туку да те испровоцирам да ме искритукуваш со малку поопширна анализа а не да ме гледаш во ,,физикус''.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom