Македонска берза

Член од
19 октомври 2012
Мислења
293
Поени од реакции
249
Две прашање до сите поранешни акционери на ОХБ, а сегашни на Шпаркасе. Како сте задоволни со конверзијата на акциите од старата во новата банка и моменталната пазарна цена на новата хартија од вредност која што ја добивте? Ликвидноста не би ја коментирал, но ако сакате споделете Ваши видувања.
1. Јас лично од конверзијата не сум задоволен, затоа што самите Шпаркасе ги купија акциите по 6300 ден, а на нас ни ги менуваа по 5570 ден. Затоа и не им ги продадов туку ќе си ги чувам за подобри времиња.
2. Моментално, нема пазарна цена за акциите на Шпаркасе. Тоа што „некој“ продаде 6 комада на 2500 ден на крај на јули, е повеќе смешно отколку жално. Јас испод 5000 ден, не би ги продавал. Ќе чекам да видам како ќе работи новиот субјект и каква добивка ќе остварува.
 
Член од
2 септември 2021
Мислења
7
Поени од реакции
1
Здраво дечки, гледам дека многу од вас се веќе доста добро насочени кон оваа тема па сакам да побарам насока од некого. Кој е најлесен начин да се почне со инвестиции на македонската берза? Дали има потреба од брокер или брокерска куќа или може да се инвестира во акции индивидуално со индивидуален профил? Доколку мора преку брокер, кои се најсигурни брокерски куќи (и која е разликата меѓу нив) и која е процедурата, а доколку може индивидуално која е процедурата за да се купи акција. Ви благодарам.
 

Hub

Член од
3 мај 2017
Мислења
672
Поени од реакции
714
Licna karta, transakciska i odberi si broker. Potishuvas dogovor , prefrlash pari na tvoja smetka kaj brokerot, davash nalog sto sakas da kupish i na koja cena i buum ti si investitor. Cela operacija se zavrsuva za pola saat-saat.
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Здраво дечки, гледам дека многу од вас се веќе доста добро насочени кон оваа тема па сакам да побарам насока од некого. Кој е најлесен начин да се почне со инвестиции на македонската берза? Дали има потреба од брокер или брокерска куќа или може да се инвестира во акции индивидуално со индивидуален профил? Доколку мора преку брокер, кои се најсигурни брокерски куќи (и која е разликата меѓу нив) и која е процедурата, а доколку може индивидуално која е процедурата за да се купи акција. Ви благодарам.
Пред да направиш било што од горенаведеното, исчитај ги овие 1380 страници (бар еднаш) и види во што се впушташ. Ако издржиш до крај веројатно и си спремен да научиш нешто.
 
Член од
2 септември 2021
Мислења
7
Поени од реакции
1
Licna karta, transakciska i odberi si broker. Potishuvas dogovor , prefrlash pari na tvoja smetka kaj brokerot, davash nalog sto sakas da kupish i na koja cena i buum ti si investitor. Cela operacija se zavrsuva za pola saat-saat.
Доста фино, со кој брокер соработувате најчесто и што е разликата лаечки објаснето?
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Брокерот ти е егзекутор на наредбите што ќе му ги дадеш односно маргинална фигура во твоите инвестиции. Совет од него не добиваш. Почни да читаш и обрни внимание на ликови како Mandrac и therealgrim и тн. Они ќе те заинтригираат многу повеќе во прикаскава.
 
Член од
7 август 2011
Мислења
4.708
Поени од реакции
12.482
Licna karta, transakciska i odberi si broker. Potishuvas dogovor , prefrlash pari na tvoja smetka kaj brokerot, davash nalog sto sakas da kupish i na koja cena i buum ti si investitor. Cela operacija se zavrsuva za pola saat-saat.
:D bukvalno buum ti si investitor.
pamtam prv pat koga otvarav smetka kaj broker imav 20 godini ne znaev shto e pp30 nalog. toj mi vika kje uplatish so pp30 i posle kje mi dzvonish sto sakash da kupime, jas se cudam vo banka barav pomosh. znaci bukvalno prvo ,,stanav investitor“ a posle toa nauciv da popolnuvam uplatnici.

@Detlix bi ti sugeriral da otvorish nekolku finansiski izveshtai i da gi razgledash site stavki koi se naogjaat vo bilansite. izguglaj vidi shto znacat, a posle procitaj spored koi parametri mozesh da ja ocenuvash akcijata. sekako nemoj da se drzis samo do matematika bidejki nekogash izvestaite davaat odlicna slika ama na teren situacijata e poinakva. procitaj ja temava, barem postovite od poslednive godina dve, kje dobies mnogu korisni informacii za drustvata. primer: kje sfatis deka iako pkb ima fantasticni parametri, sepak ne vredi da investirash poshto kutrevski i negovite decinja se totalni seljaci i hostapleri. ponatamu koga kje investirash obavezno odi na sobranija. mnogu se uci. jas bev na sobranie pkb koga beshe najzustroto i nauciv povekje nego celi studii na fakultet. blagodarnost do @TENDO i @therealgrim. Sega koga pisuvav mi tekna deka @TENDO rabotese na nekoja strana kade sto imashe dosta korisni informacii, ne znam dali mu e javna za da ti pratam link. Ako mu e spremna neka ja spodeli samiot.
 

Hub

Член од
3 мај 2017
Мислења
672
Поени од реакции
714
Доста фино, со кој брокер соработувате најчесто и што е разликата лаечки објаснето?
Ne e mnogu bitno…Jas imam smetki kaj 3 brokeri na pr. Sekogas go koristam naj evtiniot. I proviziite se pregovaraa jas koga otvarav smetki. Javi se kaj site vidi sto provizii ke ti ponudat.
 
Член од
23 февруари 2019
Мислења
282
Поени од реакции
257
Ме заинтригира податокот дека МСЕ има поголем промет од белградската и софијската берза па истражував малце.
Јули 2021 (во евра)
MSE 17M
BELEX 14M
BSE 10M
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
ЛИБЕРТИ (RZLV) после аквизацијата од Liberty Holdco Galati & Skopje Limited, London UK успева да направи импозантен камбек од 9,63 мил загуба во 2019 до 30,3 мил net income за 2021. ОК, ама цената на челикот братче колку е.., прва година им е.... Еве и во 2021 година, прво полугодие гази со 10 милиони евра добивка што очекувам најмалку да се дуплира до крај на година.
RZLV 2020 2019 2018
Оперативна добивка/Приход од продажба (ROS)28,82%-6,59%-3,37%
Нето добивка по акција (EPS)56,71-17,97-6,64
Поврат на вкупните средства (ROA)54,99%-16,94%-6,81%
Поврат на капиталот (ROE)303,08%38,36%23,03%
Коефициент цена/ добивка по акција0,78--
Книговодствена вредност по акција18,71--
Коефициент цена/книговодствена вредност по акција2,35-0,85-2,33
Дивиденда по акција
Дивиденден принос0,00%0,00%0,00%

Вакви параметри како EPS (2020) = пазарна цена по акција, ROA од 54,99%, ROE од 303.08% и P/E 0.78 и останативе, остануваат генерално незабележливи до сега.
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.298
Поени од реакции
2.359
:D bukvalno buum ti si investitor.
pamtam prv pat koga otvarav smetka kaj broker imav 20 godini ne znaev shto e pp30 nalog. toj mi vika kje uplatish so pp30 i posle kje mi dzvonish sto sakash da kupime, jas se cudam vo banka barav pomosh. znaci bukvalno prvo ,,stanav investitor“ a posle toa nauciv da popolnuvam uplatnici.

@Detlix bi ti sugeriral da otvorish nekolku finansiski izveshtai i da gi razgledash site stavki koi se naogjaat vo bilansite. izguglaj vidi shto znacat, a posle procitaj spored koi parametri mozesh da ja ocenuvash akcijata. sekako nemoj da se drzis samo do matematika bidejki nekogash izvestaite davaat odlicna slika ama na teren situacijata e poinakva. procitaj ja temava, barem postovite od poslednive godina dve, kje dobies mnogu korisni informacii za drustvata. primer: kje sfatis deka iako pkb ima fantasticni parametri, sepak ne vredi da investirash poshto kutrevski i negovite decinja se totalni seljaci i hostapleri. ponatamu koga kje investirash obavezno odi na sobranija. mnogu se uci. jas bev na sobranie pkb koga beshe najzustroto i nauciv povekje nego celi studii na fakultet. blagodarnost do @TENDO i @therealgrim. Sega koga pisuvav mi tekna deka @TENDO rabotese na nekoja strana kade sto imashe dosta korisni informacii, ne znam dali mu e javna za da ti pratam link. Ako mu e spremna neka ja spodeli samiot.
Ќе го споделам линкот тука со сите кога ќе дојде време, во меѓувреме можеш да го споделиш со некој ако е заинтересиран.
 
Член од
18 јули 2009
Мислења
6.157
Поени од реакции
3.875
Нлб банка ке дава ли дивиденда за 2020 ?
Долго време молчат иако акцијата се качи до 27.000 .. КМБ веќе ја исплати а овие уште се чека да кажат , а пари вријат се напунија ко брод ..
 
Последно уредено:
Член од
18 јули 2009
Мислења
6.157
Поени од реакции
3.875
Македонска берза во понеделник 13 Септември организира тргување без провизски трошоци, или го нарекоа инвеститорски ден за привлекување на луѓе да играат на берза .(y)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom