Македонска берза

Член од
31 август 2017
Мислења
235
Поени од реакции
162
BESK ili beton ....sega veke samo pesok a nekogas nad nivo na granit....toa e koga go vodi senilen alcen covek.....sega izgleda pocna I sam od sebe da graba I krade....odamna mu e mestoto bardovci ili da mu bide prv drugar na idriz radi panama ,bubici ,perenje so ariel...i sto uste ne....ama za zal tuka ima uste sto mu se klanjaat ..... that's Macedonia -North
 
Член од
23 мај 2017
Мислења
66
Поени од реакции
35
Колку проценти имаат Георгиеви во гранит ? Негледам зошто акционерите не би ги подржале за да си земат попристојна дивиденда.
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Акционерите треба на собранието да покренат зошто се чуваат акции од КМБ вредни 830 миљони денари, а се циганчи да даде за 30 миљони денари поголема дивиденда? Зошто Страшо ги користи ликвидните средства на Гранит за да му го штити га.от на Хари од Комерцијална? Зошто надоместот за 8 души од управа е колку добивката за 4.000 акционери? Ако сакаат Страшо и фамилија толку многу да купуваат акции во КМБ, нека поделат по 300 денари дивиденда, па потоа со сопствени пари нека купат колку сакаат, а не вака главејќи пари на сите акционери на Гранит!

Се надевам кога ќе го читам записникот од Собранието на акционери ќе прочитам дека некој имал му.а да стане и да ги постави овие прашања, а најповикани се представниците на пензиските фондови како тој Горан Марковски од КБ што му седи во Надзорен одбор на Страшо, а зема 4-5.000 евра месечно за да ги штити интересите на своите клиенти од фондот!
 
Член од
17 октомври 2017
Мислења
855
Поени од реакции
1.471
Се чуваат затоа што ако ги извади на пазар нема да вредат 830 миљони денари. Иди продај ги за тие пари. Да те видам :D
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.061
Поени од реакции
3.202
Акционерите треба на собранието да покренат зошто се чуваат акции од КМБ вредни 830 миљони денари, а се циганчи да даде за 30 миљони денари поголема дивиденда? Зошто Страшо ги користи ликвидните средства на Гранит за да му го штити га.от на Хари од Комерцијална? Зошто надоместот за 8 души од управа е колку добивката за 4.000 акционери? Ако сакаат Страшо и фамилија толку многу да купуваат акции во КМБ, нека поделат по 300 денари дивиденда, па потоа со сопствени пари нека купат колку сакаат, а не вака главејќи пари на сите акционери на Гранит!

Се надевам кога ќе го читам записникот од Собранието на акционери ќе прочитам дека некој имал му.а да стане и да ги постави овие прашања, а најповикани се представниците на пензиските фондови како тој Горан Марковски од КБ што му седи во Надзорен одбор на Страшо, а зема 4-5.000 евра месечно за да ги штити интересите на своите клиенти од фондот!
КБ фондовите имаа значителен % во Гранит, па работата е многу едноставна, јас те чувам тебе, ти ме чуваш мене и тоа со „туѓи“ пари.
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Се чуваат затоа што ако ги извади на пазар нема да вредат 830 миљони денари. Иди продај ги за тие пари. Да те видам :D
Ќе најдат од едната комерцијална банка некој друг „голем газда“ да земе кредит да ги купи, какошто веројатно се даваат нови кредити за да се преземе нефункционален имот и никогаш да не се прикажат резервации.

КБ фондовите имаа значителен % во Гранит, па работата е многу едноставна, јас те чувам тебе, ти ме чуваш мене и тоа со „туѓи“ пари.
Па нормално, сигурно на времето од Комерцијална го земал кредитот за менаџерски откуп на пакетот во Гранит. Тоа биле времиња: акцијата чинела 90 денари, а плаќала 23 денари дивиденда за да се отплатат кредитите. Сегашните мали акционери нека си турат прст на чело колку они ги купиле, а колку земаат дивиденда :pos:

Се разбира, ова сѐ е возможно затоа што малите акционери ќутат и толерираат додека транзициската екипа им ја разграба фирмата, исто како што и граѓаните ќутат и толерираат додека политичката екипа им ја раскуќува државата!
 
Член од
6 мај 2021
Мислења
31
Поени од реакции
54
Pozdrav na site ucesnici na forumot. Nov clen sum vo forumot, no istiot sum go procital vo celost. Na site clenovi na forumot im se zablagodaruvam za toa sto pridonesuvaat so nivnite razmisluvanja na ovoj forum bidejki navistina sum ucel od niv.
Inace redno e kako nov clen na forumot da spodelam iskustvo od moite aktivnosti na berzata. Aktiven so kupuvanje sum od 2011 pretezno so akcii na Granit, koi istite sum gi prodal vo 2019 godina (so dobivka i so dividenda za site tie godini koi sum gi poseduval).
Sega sum vo najlosite akcii spored Godisnite izvestai za 2020 godina - BESK i OKTA. Iako ne sum gi prodal, no zemajki ja predvid momentalnata cena na berzata, so BESK sum recisi 50% vo minus a so OKTA tapkam na mesto.
Kaj BESK pesimist sum deka ke dojde do normalno nivo na dobivka sporedbeno so iskustvoto i kapacitetite koi gi ima firmata (istata celo vreme, dodeka jas ja imam, raboti loso i poveke od 12 godini ja ima izgubeno povrzanosta so akcionerite vo smisla na dodeluvanje na dividenda). Dodeka za OKTA mislam deka bi mozele da prosperirat uste, zemajki ja predvid oblasta vo koja dejstvuvat kako i novite investicii vo zelenata energija.

Da ne bidam dolg uste od prviot pat, tolku od mene sega za sega :). Poz.
 
Последно уредено:
Член од
9 мај 2017
Мислења
352
Поени од реакции
635
Вака се наплаќаат даноци во држава чија економија е „падната на колена“:
1620287666128.png
 
Член од
23 февруари 2019
Мислења
282
Поени од реакции
257
Вака се наплаќаат даноци во држава чија економија е „падната на колена“:
Многу поважно е каде ќе завршат парите од даноци. Можеби во (пот)купување на медиуми?
 
Последно уредено:
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Za cudo nemashe nitu eden blok vcera na KMB a cenata kazuva deka se sprema da ide nakaj 9000 .
Denes se gleda deka kaj granit ke pocne dokupuvanje taka da ke bide izgleda interesno mislam deka ne e bash taka labavo kaj granit i deka visi mnozinstvoto !!
Na tolkav kapital granit e vest buy vo momentov i bez vojna mislam deka e redno da iskoci kapitalot na videlina i akcijava da ja vidime barem na 2000 :)
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.107
Поени од реакции
705
Jas izlegov od GRNT na 1300-1350 i sega se mislam za povtoren vlez so 50% od prethodnata pozicija.
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.298
Поени од реакции
2.359
Имаше џандар збира кај акциите на Гранит денес. Ај да видиме како ќе заврши денот.
 

Hub

Член од
3 мај 2017
Мислења
672
Поени од реакции
714
Член од
30 април 2018
Мислења
256
Поени од реакции
503
a se mislam za povtoren vlez so 50% od prethodnata pozicija.
Вака се наплаќаат даноци во држава чија економија е „падната на колена“:
Прегледај го приврзокот 294523
1. Sporeduvaat April 2020 koga imase golema neizvesnost i site gi stopiraa investiciite i trosenjata, so April 2021 koga postoi izvesnost deka blisku e krajot na pandemijata i site sto cekale povolen period za investicija sega pocnuvaat
2. Sporeduvaat so planot za 2021 (znaci ne gi biva za planiranje)
3. A ti "profesore" sporeduvas "naplata na danoci" so "ekonomija na edna zemja" - ocigledno deka si od komunjirave i deka si na nekoja funkcija vo MF ili NBRM koga pravis vakva sporedba
 

Kajgana Shop

На врв Bottom