Македонска берза

Hub

Член од
3 мај 2017
Мислења
672
Поени од реакции
714
Може ли да позборуваме за некои помалку активни акции, ако некој е влезен и какви се искуствата? Првенствено ме интересира Грозд, а после Европа, Адинг и друг ваш предлог за некоја запоставена акција
Za Evropa mislam da ne se cepka posto ispovrzani se so fers,makosped,lotarija ugotur, i nema shansi da im fatish krajot ako ne si od "vnatre"
za ading mislam deka zdrava kompanija so kapacitet za rast, a za grozd pojma neam. :)
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
892
Друже, колку е добар или лош потег, зависи што ти е целта, што ти е стратегијата (5г, 10г, 15 годишна) што сакаш да постигнеш и како сакаш да ги распределиш средствата??
S&P500 самата по себе е на долг рок. VOO е 15% годишно. Принцип капка по капка

Иначе сулудо е да купуваш акција по акција на ваков начин, со толкави провизии.
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Може ли да позборуваме за некои помалку активни акции, ако некој е влезен и какви се искуствата? Првенствено ме интересира Грозд, а после Европа, Адинг и друг ваш предлог за некоја запоставена акција

Interesen planov plus 430% rast ovaa godina ???
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.299
Поени од реакции
2.360
Како изгледа кога државата (партијата) се вмешува во одредена приватна дејност:

 
Член од
30 април 2018
Мислења
256
Поени од реакции
504
S&P500 самата по себе е на долг рок. VOO е 15% годишно. Принцип капка по капка

Иначе сулудо е да купуваш акција по акција на ваков начин, со толкави провизии.
Zosto ja gledate provizijata kako apsolutna vrednost? Gledajte ja kako procent. Ako nalogot ti e 10.000$, a vkupnite provizii 50$, togas provizijata ti e 0,5% sto e pomalku od kaj nas.
 
Член од
25 август 2016
Мислења
438
Поени од реакции
317
Да ама за 1000$ ќе е 5%...
Како и да е, целта му ја оправдува одлуката само доколку ова му е еден вид заштеда за пензија, и ставил еден лампсам кој ќе му се оплодува за следните 15г...

Со среќа @

Во секоја друга варијанта како програмирано уплаќање (месечно или годишно) или трејдање ќе го одерат...

Конкретно КМБ е 3 посредник додека да стигне налогот на берза, затоа најдобра варијанта е да одиш дирекно кај сорсот...

Како и да е, мислам дека добро ги паркирал средствата, со оглед на тоа што очекувам 2022 да биде по волатилна, со посериозни корекции...

Zosto ja gledate provizijata kako apsolutna vrednost? Gledajte ja kako procent. Ako nalogot ti e 10.000$, a vkupnite provizii 50$, togas provizijata ti e 0,5% sto e pomalku od kaj nas.
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
892
Годинава е добро да се инвестира во S&P500, заради големите инвестиции кои ќе следуваат во економијата.

Бајден го промовираше 2.25 трилијарди долари планот за ревитализација на економијата


Друга работа, сите очекуваат после одморите во јули, америчката економија драстично да почне со инвестиции, бидејќи сите инвестиции до сега се одложуваа и се има создадено инвестициски вакуум.

Јули се зема за milestone оти америчката Влада вети дека 4ти јули огромен процент на населението ќе биде вакцинирано, со тоа ќе се олабават мерките.

Деновиве S&P500 прв пат премина 4000 долари. 1.5% раст имаше деновиве.
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
310
Поени од реакции
490
Годинава е добро да се инвестира во S&P500, заради големите инвестиции кои ќе следуваат во економијата.

Бајден го промовираше 2.25 трилијарди долари планот за ревитализација на економијата


Друга работа, сите очекуваат после одморите во јули, америчката економија драстично да почне со инвестиции, бидејќи сите инвестиции до сега се одложуваа и се има создадено инвестициски вакуум.

Јули се зема за milestone оти америчката Влада вети дека 4ти јули огромен процент на населението ќе биде вакцинирано, со тоа ќе се олабават мерките.

Деновиве S&P500 прв пат премина 4000 долари. 1.5% раст имаше деновиве.
Нели бе тука беше забрането да се зборува за странски хартии од вредност пошто нели имало друг форум за таа работа.
Не избркавте неколкумина од форумов лани ради тоа или така ви одговараше тогаш?
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
892
ОК може да се префрли во таа тема. Ако има таква тема.
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
На волкаво јавно промовирање финансиски услуги од тип брокераи и инвестициски фондови, гарант во приватни пораки уште петпати повеќе им се промовираат
 
M

Macedon1um

Гостин
Од чаршиски муабети се шушка дека Стопанска АД Битола ќе ја има истата судбина како Еуростантандард банка, бидејки има тука на форумов луѓе што се разбирате и ги пратите (знаете) да прочитате финансиски извештаи. Ме интересира има ли некакви сигнали за тоа или е само обична шпекулација ?
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.370
Од чаршиски муабети се шушка дека Стопанска АД Битола ќе ја има истата судбина како Еуростантандард банка, бидејки има тука на форумов луѓе што се разбирате и ги пратите (знаете) да прочитате финансиски извештаи. Ме интересира има ли некакви сигнали за тоа или е само обична шпекулација ?
Седма банка по ред за која се шпекулира дека ќе пропадне :pos:
 
Член од
1 февруари 2016
Мислења
238
Поени од реакции
189
Таман викам да ја ѕирнам компанијата ми изгледа интересно, и праќаат вакво тажно известување. Инаку компанијата мислам дека има добар потенцијал
 

Attachments

Kajgana Shop

На врв Bottom