Македонска берза

Член од
5 јуни 2017
Мислења
126
Поени од реакции
90
Рокот за поднесување завршна сметка од ЦРМ и УЈП поради пандемијата е продолжен до 25/03. Така што веројатно ова важи и за МСЕ.
Може и да е така, но тие сами напишале дека ќе ги објават резултатите најдоцна до 15.03 а не го испочитувале тоа што го објавиле.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Може и да е така, но тие сами напишале дека ќе ги објават резултатите најдоцна до 15.03 а не го испочитувале тоа што го објавиле.
Ова е објавено на 01/03, одлуката да се продолжи рокот за поднесување завршна сметка беше донесена на 11 или 12/03.
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.299
Поени од реакции
2.360
Може и да е така, но тие сами напишале дека ќе ги објават резултатите најдоцна до 15.03 а не го испочитувале тоа што го објавиле.
Тоа беше и причината што јас изегов од Бетон.
Во време кога исплаќаа дивиденди. И јас се чудев, како компанијата не може да проектира паричен тек за да исплати дивиденда до 30.09. Им се јавив и ми рекоа што е побитно, вие да земите дивиденда или работниците да земат плата.

После тоа ги продадов акциите на цена од 13.000 денари. А за некој стигна и дивидендата од 1.300 денари.

Мада веќе на оваа цена пак атрактивна ми изгледа. Ама нема никаква информации за компанијава.
 
Член од
31 август 2017
Мислења
237
Поени од реакции
164
Тоа беше и причината што јас изегов од Бетон.
Во време кога исплаќаа дивиденди. И јас се чудев, како компанијата не може да проектира паричен тек за да исплати дивиденда до 30.09. Им се јавив и ми рекоа што е побитно, вие да земите дивиденда или работниците да земат плата.

После тоа ги продадов акциите на цена од 13.000 денари. А за некој стигна и дивидендата од 1.300 денари.

Мада веќе на оваа цена пак атрактивна ми изгледа. Ама нема никаква информации за компанијава.
Poseduvam akcii vo besk ...ali nemoj da se zae@@s duri I na ovaa cena sto fakt e deka e primamliva .....ne zaboravaj deka mj e vnatre a covekot nema blage veze ni od biznis (naucen nekoj da mu podari a on da go istrosi )....toa ti e moja dobronamerna preporaka
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.299
Поени од реакции
2.360
Што се однесува до резултатите, позитивно сум изненаден од добивката којашто е скоро еднаква со ланската, а амортизацијата останала иста. Сосема очекувано, во кризната 2020. имало рекордни инвестиции, а мислам дека ќе има уште повеќе и во оваа 2021. поради владините поволности. Се гледа дека очекувале приходи од 5,5 миљарди и добивка од 140 миљони, но кризава ги пореметила. Но, тоа е бизнис, а токму луѓе како Слободан ќе знаат најдобро да ги искористат овие моменти, какошто докажале дека знаат во претходните четири децении.
Вистинска штета е што Кутревци не ја отвараат компанијата за малите акционери со предлагање на член на Одбор на директори од нивните редови. Досега ќе имаа коска законски стегната фирма и десетпати подигнат корпоративен углед. Не гледам никаква поента во Одборот на директори да седат вработени без ниедна акција коишто ионака можат секојпат да бидат повикани на седница, само за да пополнуваат број и да креваат рака. Тие ќе си ја земат истата плата без разлика на работењето на компанијата, за разлика од мали акционери со сопственички менталитет коишто единствена корист имаат доколку компанијата работи добро и Одборот на директори донесува што поквалитетни одлуки.
Еве јас не сум меѓу тужителите, може мене да ме повика
Ворен Бафет ќе каже дека времето е сојузник на добрите бизниси, а непријател на лошите. Тоа не важи само за бизнисите, тоа важи и за луѓето.

Ако некој од форумџиите имаше илузија за самонаречениот борец за акционерски права и правдини, еве не помина цела година за се да му се разјасни.

По пишување на најразноразни навреди и филозофии како требало акционерите во овој или оној случај да постапат, па солење на памет за се и сешто, еве го си легна на брашното, па напиша такви самопонижувачки и улижувачки коментари кои на вакво ниво не се видени, од почетоците на форумов. Се надевам дека соработниците на Кутревци ќе му пренесат, за да прочитаат, па нема да е за џабе ова јавно самопонижување.
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Ворен Бафет ќе каже дека времето е сојузник на добрите бизниси, а непријател на лошите. Тоа не важи само за бизнисите, тоа важи и за луѓето.

Ако некој од форумџиите имаше илузија за самонаречениот борец за акционерски права и правдини, еве не помина цела година за се да му се разјасни.

По пишување на најразноразни навреди и филозофии како требало акционерите во овој или оној случај да постапат, па солење на памет за се и сешто, еве го си легна на брашното, па напиша такви самопонижувачки и улижувачки коментари кои на вакво ниво не се видени, од почетоците на форумов. Се надевам дека соработниците на Кутревци ќе му пренесат, за да прочитаат, па нема да е за џабе ова јавно самопонижување.
Па јас ова цело време го пишувам, не знам што има посебно ново у овие постови?
 

Hub

Член од
3 мај 2017
Мислења
672
Поени од реакции
714
Nekoj deneska uplati 4 m eur za banja bansko za 75% udel.
mashala dobra cena.
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Ако сте мислеле дека не може да постои покатастрофален финансиски аранжман него со пензиските фондови од вториот столб пошо у тоа Сава при максимални вредности на сите можни индекси оствариле само 3,15% годишен поврат и си исплатиле дури 23% од добивката од „управувањето“ со средствата, сега ќе видите дека можело. Дами и господа, ви ги претставувам уште покатастрофалните резултати на ТРЕТИОТ столб :lolzz:

Screen Shot 2021-03-18 at 12.35.13.png

Кога ќе се поделат вредностите на сметководните единици, се добива дека во 2020. годишниот поврат бил 1,6%, а имајќи предвид дека лани во Северџанија имало инфлација од 1,2%, тоа значи дека финансиски неписмените „клиенти“ што овдека вложиле скоро 20 милиони евра, лани оствариле мизерна реална добивка од 0,4% на своите средства од третиот столб :shok2::shok2::shok2:

Па спрема овие срамотни резултати, дури и ВФП и Илирика делуваат како Џеј Пи Морган и Голдман Сакс! :pos::pos::pos:

Фондовската индустрија што со децении ја стриже оваа нација е до гуша заглавена во неспособност, а затуцанава раја тоа си го трпи и толерира. Овдека штетноста е толку очигледна што треба само една визионерска власт да притисне чкрапче и вториот столб да исчезне за да се спречи натамошната финансиска штета!
 
Последно уредено:
Член од
9 февруари 2020
Мислења
37
Поени од реакции
18
Denes izlegov od TNB i granit i odam u zimski son cekam bojle vremena na si clenovi na forumot im posakuvam uspeh
Автоматски споено мислење:

Denes izlegov od TNB i granit i odam u zimski son cekam bojle vremena na si clenovi na forumot im posakuvam uspeh
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.107
Поени од реакции
705
Versus druze, od GRNT si izlegol prekasno,a od TNB prerano.
Автоматски споено мислење:

A iza zimski son e malku docna.:ROFLMAO:
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Zatoa e dobra berzata sekogaah ima nekoj koj sto misli deka nekogo zaebal pa potoa svatil deka i sam se zaebal :)

Jas pa nekako ocekuvam deka skoro ke bide denot koga guvernerkata ke si podnese ostavka onaka nesakajki isto taka nesakajki granit ne mislel na toa deka koga ke dade losh izvestaj ke padnat cenite i ke mu dade shansa na nekoj da mu go zaljula stolcheto i neka ne ve cudi ako ima dividenda 100 denari ovaa godina :)
Samo andrea nekako karuva od loshiot izmenadziran rezultat naoga budali da mu gi dadat akciite na ovaa cena ke da e pri kraj transferot ????
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
310
Поени од реакции
490
Zatoa e dobra berzata sekogaah ima nekoj koj sto misli deka nekogo zaebal pa potoa svatil deka i sam se zaebal :)

Jas pa nekako ocekuvam deka skoro ke bide denot koga guvernerkata ke si podnese ostavka onaka nesakajki isto taka nesakajki granit ne mislel na toa deka koga ke dade losh izvestaj ke padnat cenite i ke mu dade shansa na nekoj da mu go zaljula stolcheto i neka ne ve cudi ako ima dividenda 100 denari ovaa godina :)
Samo andrea nekako karuva od loshiot izmenadziran rezultat naoga budali da mu gi dadat akciite na ovaa cena ke da e pri kraj transferot ????
Значи како сум се заебал лани што продадов во паника со 10% discount на МСЕ уште не можам да си опростам.
Парите си ги префрлив на NYSE и успеав да направам 400% за една година.
Се е искуство, секој учи од сопствените грешки ако не е кадарен да научи од туѓите.
 
Последно уредено:
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Значи како сум се заебал лани што продадов во паника со 10% discount на МСЕ уште не можам да си опростам.
Парите си ги префрлив на NYSE и успеав да направам 400% за една година.
Се е искуство, секој учи од сопствените грешки ако не е кадарен да научи од туѓите.
Добро е што не си ги ставил кај „професионалците“ од пензиските и инвестициските фондови пошо они ќе ти направеле 400% за 400 години
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
310
Поени од реакции
490
Добро е што не си ги ставил кај „професионалците“ од пензиските и инвестициските фондови пошо они ќе ти направеле 400% за 400 години
Хихииии, сум заштедил 399 години :)

п.с. Ова со професионалците ме потсети на еден стар виц.

Се вози дечко низ град застанува на семафори на црвено и еден пролетува покрај него.
Се пали зелено го стига му вика што праиш бе будала ќе загинеш. Добива одговор: Остај ме ти мене јас професионалец сум.

Идат на нареден семафор пак истата ситуација, пак го стига пак му вика абе будала ниеден ќе убиеш некого не поминувај на црвено.
Добива одговор: Абе глеј си работа остај ме јас професионалец сум.

Нареден семафор зелено професионалецов стои чека.
Стига другиов му вика абе зелено е зошто стоиш?
Зелено, зелено ама ако налета некој професионалец што праиме.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom