Македонска берза

Член од
19 октомври 2012
Мислења
294
Поени од реакции
249
Одлука за распоредување на добивката за 2020 година ќе биде донесена на следното Собрание на акционери, така што, во принцип, сите опции се во игра.
ОК, официјално одлуката за распределба ќе биде донесена на следното Собрание, ама ај објасни ми зашто побогу уште од сега ја прикажуваат како ограничена за распределба?
 
Член од
3 февруари 2021
Мислења
2
Поени од реакции
1
Здраво на сите!

- По супер-успешни 10 месеци на еТоро, дојде време да го затворам мојот акаунт. (под присила од еТоро)
- Прашање е што сега, дали постои некоја алтернатива на еТоро, достапна за Македонците? (Освен нашите Брокери)
- Исто така, пред два дена потпишав договор со Шпаркасе за тргување на домашен пазар! (Убава провизија имаат)
- Некој совет/тип за инвеститори почетници на Македонска Берза, што би сакале да сте знаеле на самиот старт? :)
- Дали има некој Chat, Social Channel, Information Exchance Group, etc... или играме Last Man Standing :D

Поздрав!
 
Последно уредено:
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Nie site igrame fix na PKB tuka sega za sega a ti vidi moze imash i bolji vidik pa spodeli ;)
Освен што веќе и вака е најпотценета компанија во државичево, ПКБ има и најголема развојна перспектива кога ќе се земе предвид дека во Србија, Босна, Хрватска, Црна Гора истоветните сувомесни производи се по 30% поскапи. Компанијата за десетина години може да стане и 2-3 пати поголема ако Кутревци изиграат паметно и амбициозно, ама за тоа ќе мора да поработат на брендот и маркетингот, а не да допуштаат овде да им доаѓа Златиборац на закупени полици да продава сувомесни производи за 15% поевтино него што ги продава во Србија!

Просто е неверојатно како пропуштија прилика за соработка со таква група мали акционери од коишто секој можеше да придонесе за компанијата во полето на својата стручност, а за меѓусебна корист на сите. Па да пишал молба до Господ, веројатно не би му склопил таква екипа да му се појави на собрание само со желба за законско работење и развој на компанијата. Долгорочната корист од соработката ќе му беше многукратно поголема од алчното краткорочно грабање преку „учество во добивка“, ако воопшто судски тоа успее да го покрие и тие земени милиони не му излезат низ нос со огромен зијан.
 
Член од
3 ноември 2020
Мислења
9
Поени од реакции
9
Mislam deka e vreme Komisijata za hartii od vrednost da dade tocen kalendar do koga eTrader ke bide besplaten za individualnite korisnici. Stotuku del od investitorite se naviknaa na on-line informacii, pridonesot vo razvojot na Berzate ke bide mnogukraten ako Odlukata se donese deka najmalk do 31.12.21 eTrader ke bide besplaten.
Donesuvanjeto na Odluka od mesec do mesec vo golema merka im smeta na brokerskite kukji.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Користи ли некој м трејдер од КМБ, како се добива пристап и дали се наплаќа?
 

Hub

Член од
3 мај 2017
Мислења
672
Поени од реакции
714
Користи ли некој м трејдер од КМБ, како се добива пристап и дали се наплаќа?
ne se naplakja sega za sega. ne sum so kmb ama mislam isto e kaj site.
javi mu se na brokerot ke ti otvori i ke ti prati mail so pass, se logiras i spremen si.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
ne se naplakja sega za sega. ne sum so kmb ama mislam isto e kaj site.
javi mu se na brokerot ke ti otvori i ke ti prati mail so pass, se logiras i spremen si.
Пред повеќе од една година ми побараа 700 месечно за е трејдер што ми беше премногу со оглед на тоа дека имам малку трансакции.
 

Hub

Член од
3 мај 2017
Мислења
672
Поени од реакции
714
Пред повеќе од една година ми побараа 700 месечно за е трејдер што ми беше премногу со оглед на тоа дека имам малку трансакции.
javi se prasaj pak. Mislam deka vovedoa besplatno koga pocna lockdown-ot. mislam deka e pomalku od godina dena. javi se prasaj si. kaj mene momentalno uste e free.
Samo pazi zarazno e
 
Последно уредено:
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.370
Mislam deka e vreme Komisijata za hartii od vrednost da dade tocen kalendar do koga eTrader ke bide besplaten za individualnite korisnici. Stotuku del od investitorite se naviknaa na on-line informacii, pridonesot vo razvojot na Berzate ke bide mnogukraten ako Odlukata se donese deka najmalk do 31.12.21 eTrader ke bide besplaten.
Donesuvanjeto na Odluka od mesec do mesec vo golema merka im smeta na brokerskite kukji.
Не гледам причина зошто да не биде бесплатно стално
 
Член од
2 септември 2014
Мислења
187
Поени од реакции
195
Согласно Глава 6 од Правилата за котација, известуваме за следната ценовно чувствителна информација:
Извештај за промена на сопственост на член на Управен одбор
Согласно член 34, став 1, алинеја 7 од Правилата за котација на Македонската Берза за хартии од вредност АД Скопје, известуваме дека Претседателот на Управниот одбор Г-дин Страшо Милковски, се стекна со 12,781 обични акции од издавачот Гранит АД Скопје.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom