Македонска берза

Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Сите рекорди, дали спортски, дали економски, ги има јавно објавено на Википедија, за секој да може да ги види и анализира :toe:
Имам доволно испишано, а и десетина луѓе лично ме познаваат, такашто не е тешко да се провери веродостојноста на моите тврдења.

За разлика од мене, веројатно 98% други ниту пресметале нето поврат ниту би знаеле да пресметаат. Ретки се тие што воопшто и го победиле индексот. Затоа и има такви што мислат дека се генијалци што заработиле х2-3 за период кога индексот со дивиденди (ќоравата кокошка) пораснал х4.
 

Hub

Член од
3 мај 2017
Мислења
672
Поени од реакции
714
@therealgrim Smeshen si druze. Kakvi prinosi zborish?
Mora da e teshko koa gledash se raste a ti zaglaven so kutrevski. pa sea borbi so vetrnici ,fondovi,sudovi tuka terash, generalno mnogu ne zadovolen lik, sam si se crtash taka na forumov.
Bilo koj sto investiral a ne kupil PKB ima po golem prinos od tebe.
ti dadov dobronameren sovet pred nekoe vreme. priznaj si sam na sebe deka si napravil pogreshna odluka so PKB i idemo dalje,ama ti sado-mazo uste si terash.
Ti si znaesh golem si ;)
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
@therealgrim Smeshen si druze. Kakvi prinosi zborish?
Mora da e teshko koa gledash se raste a ti zaglaven so kutrevski. pa sea borbi so vetrnici ,fondovi,sudovi tuka terash, generalno mnogu ne zadovolen lik, sam si se crtash taka na forumov.
Bilo koj sto investiral a ne kupil PKB ima po golem prinos od tebe.
ti dadov dobronameren sovet pred nekoe vreme. priznaj si sam na sebe deka si napravil pogreshna odluka so PKB i idemo dalje,ama ti sado-mazo uste si terash.
Ti si znaesh golem si ;)
Без коментирање на другите напишани глупости, можам само да им се заблагодарам на слепците од македонските пензиски и инвестициски фондови што пропуштија по смешна цена да купат 3-4% од Пекабеско по објавата на бонусот, а купуваат многу попреценети акции во многу полоши компании. Стварно требаше да формираме некакво координативно тело и на адреса да им испратиме благодарници :lolzz:
 
Член од
25 август 2016
Мислења
438
Поени од реакции
317
Накратко што подалеку...
За подолго, објасни што имаш и што сакаш да постигнеш.



Има ли некој искуство со овој фонд и како го оценувате овој фонд за македонската берза, има ли шанса баш овој фонд да го зголеми MBI индексот ???
 
Член од
15 август 2018
Мислења
57
Поени од реакции
43
Ke bide interesen periodov shto sledi.
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Too Grimcho :zver::sekcza:

PS. Koga ni e na ova nivo forumot...
Најнормална работа во денешницата е да ги споредиш резултатите во работењето на инвестициските менаџери за да можеш да одбереш кому да му ги довериш парите на управување. Кога ќе се споредат остварените годишни приноси, како во школо, за покажаните резултати ќе има оценки од 1 до 5.

Кога ќе се погледнат катастрофалните приноси на пензиските и инвестициските фондови, па ќе се споредат со просекот што го прави индексот МБИ10, ќе се заклучи дека рајава им ги доверува парите на единичари и двојкаши. Дури и самите идни пензионери како ќорави кокошки да го купувале индексот, ќе оствареле двојно поголеми приноси за сопственото пензионирање него што им оствариле „професионалците“.

За времето на постоењето од 2005. досега, некои инвестициски фондови на своите клиенти им ИЗГУБИЛЕ пари. Инвестициските единици на пензиските фондови се на околу 230, индексот со дивиденди е на околу 550, а купувајќи поединечни компании можело да се заработи уште многу повеќе и од тоа.

Меѓутоа, во духот на политичката коректност и неповредување на кревките ега, јас овие двојкаши и единичари уште одамна почнав описно да ги оценувам како првачињата во дијапазон од неспособни до слепци :pos:
 
Последно уредено:
Член од
30 април 2018
Мислења
256
Поени од реакции
503
Најнормална работа во денешницата е да ги споредиш резултатите во работењето на инвестициските менаџери за да можеш да одбереш кому да му ги довериш парите на управување. Кога ќе се споредат остварените годишни приноси, како во школо, за покажаните резултати ќе има оценки од 1 до 5.

Кога ќе се погледнат катастрофалните приноси на пензиските и инвестициските фондови, па ќе се споредат со просекот што го прави индексот МБИ10, ќе се заклучи дека рајава им ги доверува парите на единичари и двојкаши. Дури и самите идни пензионери како ќорави кокошки да го купувале индексот, ќе оствареле двојно поголеми приноси за сопственото пензионирање него што им оствариле „професионалците“.

За времето на постоењето од 2005. досега, некои инвестициски фондови на своите клиенти им ИЗГУБИЛЕ пари. Инвестициските единици на пензиските фондови се на околу 230, индексот со дивиденди е на околу 550, а купувајќи поединечни компании можело да се заработи уште многу повеќе и од тоа.

Меѓутоа, во духот на политичката коректност и неповредување на кревките ега, јас овие двојкаши и единичари уште одамна почнав описно да ги оценувам како првачињата во дијапазон од неспособни до слепци :pos:
Penziskite fondovi imaat ogranicuvanja kolku i vo kakvi akcii i investiciski fondovi mozat da investiraat - mislam deka procentot bese relativno mal i tuka ne mozat mnogu da variraat prirastite, obicno se okolu 3-4%

A inaku se slagam deka menadzerite na investiciskite fondovi i tretite penziski fondovi se ili:
a) debili
b) krimosi koi gi koristat sredstvata vo fondovite za manipulacija na cenite i licna korist

Inaku, pred nekoj den citav za ARK Innovation, kade sto upravuva Cathie Wood https://www.aljazeera.com/economy/2021/2/5/cathiewoodis-the-money-tree-for-south-korean-retail-investors

A eve go i fondot
ark.png
 

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
628
Поени од реакции
618
Еднаш оддамна напишав и пак ќе кажам не е исто да вложи некој 2К , 20К или 2 милиони евра во акции.
Оди пробај сега вложи 1 милион евра во Пекабеско на пример како добра долгорочна инвестиција. После неколку К ќе треба да платиш 500 евра за акција.
Кога цело време се зборува за процентот на поврат на инвестицијата исто е битно и за асполутниот износ, секој е различно богат.
Некој ќе купи акција за 500 евра и ќе се случи за неколку години да му се врати х5. (имал голем процент но мал износ)
 
Член од
2 мај 2020
Мислења
106
Поени од реакции
164
Еднаш оддамна напишав и пак ќе кажам не е исто да вложи некој 2К , 20К или 2 милиони евра во акции.
Оди пробај сега вложи 1 милион евра во Пекабеско на пример како добра долгорочна инвестиција. После неколку К ќе треба да платиш 500 евра за акција.
Кога цело време се зборува за процентот на поврат на инвестицијата исто е битно и за асполутниот износ, секој е различно богат.
Некој ќе купи акција за 500 евра и ќе се случи за неколку години да му се врати х5. (имал голем процент но мал износ)
Апсолутно точно! Во таа смисла е и познатата изрека: "Ако на банката и должиш 100 евра тогаш ти имаш проблем, но ако и должиш 100 милиони евра, тогаш таа има проблем".
 
Член од
27 ноември 2020
Мислења
22
Поени од реакции
31
УНИца, мојата љубовница последниов период, има раст на добивка 47,6% во 2020!!!
УНИца, мојата љубовница последниов период, има раст на добивка 47,6% во 2020!!!
Prof. Tvojata ljubovnica Unica stana i moja ljubovnica, mnogu mali akcioneri ja odljubile(okolu 25% za 1godina) a ja zaljubile golemi ljubovdzii... Brojkite kazuvaat se, ima mnogu ljubov da dava...
 
Член од
19 октомври 2012
Мислења
293
Поени од реакции
249
Prof. Tvojata ljubovnica Unica stana i moja ljubovnica, mnogu mali akcioneri ja odljubile(okolu 25% za 1godina) a ja zaljubile golemi ljubovdzii... Brojkite kazuvaat se, ima mnogu ljubov da dava...
Не знам дали имате приметено, ама во „Извештаjот за промена во главнина“ на УНИ, целата добивка, а и сите претходно добивки се пријавуваат во колоната Ограничена за распределба на акционерите. Добивка која што е Расположлива за распределба на акционерите е 0 (нула). Тоа значи дека просто е невозможно да дадат дивиденда.
Сепак, од друга страна тоа значи дека книговодствената вредност (ако ви значи нешто) расне, па поради тоа може и цената на берза да расне, а со тоа да очекувате капитална добивка.
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Овдека рајава се пали на дивиденда, такашто прашање е дали ќе порасне УНИ. Еве генијалциве од ВФП фондови продаваат фонд со гарантирана дивиденда!! Зарем е можно такви слепци „менаџери“ да собрале 30+ миљони евра под управување?? :pos:

Мене УНИ ми е исклучително сомнителна затоа што делува премногу добра за да биде вистинита. Една бугарашка политичка банка да дели подобро кредити од големите воспоставени банки. Дополнително, бившиот генерален си ги беше распродал сопствените акции. Интересно би било тие што вадат акционерска структура да напишат кој продава за да се одржува цената на ~2.400 денари цело време за да се навлекуваат мали инвеститори да купуваат. Немој од догодина повторно да почнат да прават по 100 денари добивка по акција па и овие 2.400 денари да станат астрономски високи...
 
Последно уредено:
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.298
Поени од реакции
2.359
Ќе видиме дали ќе се скршат 5 милиони евра нето добивка за 2020 година.

П.С. Има некои гласини за поделба на дивиденда помеѓу инвеститорите, информација за која бар јас во моментот не верувам.
Како еден од најгласните подржувачи на УНИ на овој форум (се возам на неа уште од времето кога беше 600 денари) моите оптимистички очекувања беа дека ќе се скршат 5 милиони евра нето добивка за 2020 година.

Но ете во петокот излегол извештај каде објавиле дека оствариле 6 факинг милиони евра нето добивка.

Не знам дали имате приметено, ама во „Извештаjот за промена во главнина“ на УНИ, целата добивка, а и сите претходно добивки се пријавуваат во колоната Ограничена за распределба на акционерите. Добивка која што е Расположлива за распределба на акционерите е 0 (нула). Тоа значи дека просто е невозможно да дадат дивиденда.
Сепак, од друга страна тоа значи дека книговодствената вредност (ако ви значи нешто) расне, па поради тоа може и цената на берза да расне, а со тоа да очекувате капитална добивка.
Можи до сега немале, но по оваа добивка веќе ќе имаат средства да распределат и за таа намена. Како што напишав претходно, првенствено не верував дека ќе исплатат, но по овој извештај веќе не сум сигурен во тоа.

Толку ракоплескање за Алкалоид, а уствари цената на акцијата пораснала за околу 160% во последните 5 години.
Со голем процент на веројатност сметам дека за 5 години од денес, пак Пекабеско и УНИ ќе бидат во 5 топ акции со најсилен раст. И претходно дремеа на некое исто ниво подолго време пред да полетаат во стратосфрата.

П.С. Им се смеете на ВФП, глупи биле, ваков продукт направиле и не знам што уште не, а вакви такви успеале да обезбедат 30 милиони евра под управување. А замисли да беа паметни како вас, кај ќе им беше крајот... :tapp:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom