Македонска берза

Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Bre bre bre, covek koa ve cita ke dobie vpecatok deka veke ste napraile +100k eura. Pa samo prodavate muda za bubrezi. Samo percenje, zajadlivost, vreganje itn. itn. Tipicno makedonski.
Зошто мислиш дека не сме направиле? Сигурен сум дека тука на форумот има неколку што биле присутни на МСЕ пред повеќе од 10 години и направиле убави парички. Крајно, не е битно колку во апсолутен износ си направил, битен е процентот на поврат. Некој ако вложил 1.000 еур и направи 10.000 еур има поврат х10, а некој во ситиот период ако вложил 50.000 и ги направил 70.000 има само 40% поврат. За мене првиот е подобар инвеститор, иако во апсолутна вредност вториот има повеќе пари направено.

И, јас не навредив никого конкретно, туку го вреѓам менталитетот на просечниот македонски инвеститор, желен за брзи пари без никакво претходно познавање, влегува на берза како мува без глава, фаќа почетничка среќа од 10-20% и мисли дека е Ворен факинг Бафет ( Дејв Портној по ново ). Доволно сум стар за да заклучам дека таквите ги има на секои цца. 10 години, ги имаше периодот 2007-2008 ( на мој новац беа сите тогаш), ги има и сега 2019/2020та. Заедничко за сите е што го изедоа стапот и после дебаклот ја плукаа берзата и фрлаа дрва и камења по неа, а поради нив и нивното плукање затоа што изгубиле пари, ние моравме да почекаме некоја година за да берзата се оправи и да направиме пари.

И сега, гледам читам и се чудам, истото што се случуваше со мене на форумов кога сите ме плукаа, вреѓаа и претеа за она што го пишував последните 1 година ( дека на берзата ке има корекција), наместо да кажат фала, не' подучи, спасивме пари, кажи кога да влеземе пак...., се случува и сега со Грим, човекот сам се бори против олигарси, корумпирани судии, државни органи кои не си ја работат работата, но и против други акционери кои велат дека се на негова страна, а уствари му забиваат нож у нога у сред борба, па дури и мора да се расправа тука против слепи форумџии од Кајгана кои гледаат сеир и кои не се ни свесни што им следува во иднина доколку Грим ја изгуби битката. Сите имате среќа што го имате Грим НА ВАША ( малцинско акционерска ) СТРАНА, па би било доволно фер ако не помагате барем да не му одмагате во борбата. Но, изгледа премногу барам и очекувам од кафекуварки.
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
не е само тоа, ќе фрли и за партија, има и други механизми , не е само суд...
Едино чаре е да има СТРАНЕЦ од ЕУ, мал акционер, па да се жали на европски институции, нели ние сега ќе работиме по ЕУ регулатива...( можеби треба некој од малите акционери со блгарски пасош да поднесе до ЕУ преку Блгарија)
Т-Хоме го осудијана на УСА суд пошто бил котиран И на УСА берза, а фрлал пари за подмитување на политичари во МКД и МНЕ, си платија казни менаџерите и добија мислам и условни... а што кај нас се заташка работата и не отидоа н букса ниеден политичар митопримач, тоа е благодарение на Али кој отиде во ембаси на брдото... во МНЕ имаше и подметнување бомби во весници кој чачкале околу тоа, мислам и физичка ликвидација на еден новинар... а сведокот на УСА судот кај нас беше дури тужен за клевета и изгуби, ама после ја заташкаа работата, шалили смо се...
Во акционерската структура има 5-6 големи акционери Хрвати и еден Словенец коишто директно се оштетени од исплатата на бонусот и перфидната пресуда, меѓутоа и тие имаат усвоено балканско-зелкарски менталитет па наместо самите да ги контактираат нивните амбасади да се вклучат во следење на постапката, морав јас тоа да го направам во својата тура по скопските дипломатски ритчиња. Се надевам дека ќе им дојде памет, па да направат и тие дополнителен притисок врз институциите на Хрватска, Словенија и Европската Унија за да се осигура законита второстепена пресуда.

Инаку, убаво спомна за бугарските пасоши, виш тоа не ми текнало. Има меѓу македонските државјани такви за коишто би се обложил дека имаат извадено, па би било паметно да им пишат на својата втора мајка Блгарија и богата баба Европска Унија дополнително да ги напнат нашиве органи малку и за правосудството, а не само за јазикот и националноста.
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.298
Поени од реакции
2.359
И сега, гледам читам и се чудам, истото што се случуваше со мене на форумов кога сите ме плукаа, вреѓаа и претеа за она што го пишував последните 1 година ( дека на берзата ке има корекција), наместо да кажат фала, не' подучи, спасивме пари, кажи кога да влеземе пак...., се случува и сега со Грим, човекот сам се бори против олигарси, корумпирани судии, државни органи кои не си ја работат работата, но и против други акционери кои велат дека се на негова страна, а уствари му забиваат нож у нога у сред борба, па дури и мора да се расправа тука против слепи форумџии од Кајгана кои гледаат сеир и кои не се ни свесни што им следува во иднина доколку Грим ја изгуби битката. Сите имате среќа што го имате Грим НА ВАША ( малцинско акционерска ) СТРАНА, па би било доволно фер ако не помагате барем да не му одмагате во борбата. Но, изгледа премногу барам и очекувам од кафекуварки.
Како и другар ти Грим и ти мешаш баби и жаби. За разлика од него ти сосема свесно.

Човекот не е никаков борец против олигарси, корумирани судии или државни органи. Повеќе е како Дон Хихот во својата замислена борба со ветерниците. А не дека не му дадовме можност, но скоро во секоја интерна дебата излегуваше на виделина неговата самобендисаност, егоистичност и конфликност.

Ако добро се сеќавате, а тоа беше и главната причина за конфликтот, тука бевме навредувани и плукани дека не сме ја споделувале пресудата. Него, а и на сите други им беше кажано дека таа верзија што ја имаме е со лични податоци и дека ќе се сподели со сите заинтересирани страни официјалната пресуда што ќе биде поставена на веб сајт, и дека во неа нема ништо значајно, т.е. нема никакво образложени зошто судијката ја донела таа пресуда. И секако во тоа време повторно плукања и навреди (за жал цело време не санкционинирано од админите) дека такво нешто никогаш нема да се случи, дека неколку години немало објавена пресуда од судијката, и бла бла слични муабети. И на крај по наше официјално барање и направен секојдневен притисок, пресудата беше објавена и споделена тука за да може секој да ја прочита и да изгради свое мислење.

Ние таа замислена борба против олигарси, корумирани судии или државни органи не ја замислуваме како пишување на емаили и молење на форумџии да пишувале емаили и писма до институции. Тоа го правиме на организиран начин, по институционален пат и информирани се сите странки кои во овој момент сметаме дека е добро за процесот да бидат информирани.

Поради вакви ликови јас престанав да учествувам во дисусиите на форумот. Не ми се се уште избледени сеќавањата, како во март ти исто како другар ти беше лудо активен на форумов, пишувајќи по 5-10 постови на ден, со намера да ја предизвикаш таа паника кај кафекуварките.

Ајде доста е, дури и премногу време ви посветив.
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Како и другар ти Грим и ти мешаш баби и жаби. За разлика од него ти сосема свесно.

Човекот не е никаков борец против олигарси, корумирани судии или државни органи. Повеќе е како Дон Хихот во својата замислена борба со ветерниците. А не дека не му дадовме можност, но скоро во секоја интерна дебата излегуваше на виделина неговата самобендисаност, егоистичност и конфликност.

Ако добро се сеќавате, а тоа беше и главната причина за конфликтот, тука бевме навредувани и плукани дека не сме ја споделувале пресудата. Него, а и на сите други им беше кажано дека таа верзија што ја имаме е со лични податоци и дека ќе се сподели со сите заинтересирани страни официјалната пресуда што ќе биде поставена на веб сајт, и дека во неа нема ништо значајно, т.е. нема никакво образложени зошто судијката ја донела таа пресуда. И секако во тоа време повторно плукања и навреди (за жал цело време не санкционинирано од админите) дека такво нешто никогаш нема да се случи, дека неколку години немало објавена пресуда од судијката, и бла бла слични муабети. И на крај по наше официјално барање и направен секојдневен притисок, пресудата беше објавена и споделена тука за да може секој да ја прочита и да изгради свое мислење.

Ние таа замислена борба против олигарси, корумирани судии или државни органи не ја замислуваме како пишување на емаили и молење на форумџии да пишувале емаили и писма до институции. Тоа го правиме на организиран начин, по институционален пат и информирани се сите странки кои во овој момент сметаме дека е добро за процесот да бидат информирани.

Поради вакви ликови јас престанав да учествувам во дисусиите на форумот. Не ми се се уште избледени сеќавањата, како во март ти исто како другар ти беше лудо активен на форумов, пишувајќи по 5-10 постови на ден, со намера да ја предизвикаш таа паника кај кафекуварките.

Ајде доста е, дури и премногу време ви посветив.
Секоја чест за организирањето на малите акционери и за храброста којашто наеднаш спласна по контактирањето на В. Човекот си е природен оптимист и се сомневам дека ја поима реалната опасност од донесување на коруптивна правосилна пресуда на наша штета.

Со оглед на тоа што сите мали акционери солидарно собраа пари за водење на постапката, требало веднаш по добивањето на пресудата да ја споделиш, а потоа секој сам на своја одговорност да ја користи како сака. Ни ти ни @mishevski не им го кажавте исходот ниту ним ниту на Хрватите сѐ додека јас не им го пренесов, што јас го сметам за изневерување на довербата и одговорноста што ви е доверена.

Како и да е, камо среќа сите заедно да сте започнале повеќе официјални постапки него јас сам. После сѐ што сум преземал, просто ги молам кутрињата да пробаат да си средат коруптивна пресуда, а еве однапред ќе се откажам од заслугите во случај на законски исход. Од дрндање на форум има корист само колку да се зголеми свесноста на другите мали инвеститори за опасноста што и нив ќе ги сотре. Само нека им текне како ПКБ за 2-3 дена се сроза 30-40% кога се објави предлог-одлуката и ќе видат што ќе се случи догодина со нивните акции доколку не се преземе максимален напор од сите.

И уште ги чекам парите од Мишевски бе, три месеци поминаа...
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Како и другар ти Грим и ти мешаш баби и жаби. За разлика од него ти сосема свесно.

Човекот не е никаков борец против олигарси, корумирани судии или државни органи. Повеќе е како Дон Хихот во својата замислена борба со ветерниците. А не дека не му дадовме можност, но скоро во секоја интерна дебата излегуваше на виделина неговата самобендисаност, егоистичност и конфликност.

Ако добро се сеќавате, а тоа беше и главната причина за конфликтот, тука бевме навредувани и плукани дека не сме ја споделувале пресудата. Него, а и на сите други им беше кажано дека таа верзија што ја имаме е со лични податоци и дека ќе се сподели со сите заинтересирани страни официјалната пресуда што ќе биде поставена на веб сајт, и дека во неа нема ништо значајно, т.е. нема никакво образложени зошто судијката ја донела таа пресуда. И секако во тоа време повторно плукања и навреди (за жал цело време не санкционинирано од админите) дека такво нешто никогаш нема да се случи, дека неколку години немало објавена пресуда од судијката, и бла бла слични муабети. И на крај по наше официјално барање и направен секојдневен притисок, пресудата беше објавена и споделена тука за да може секој да ја прочита и да изгради свое мислење.

Ние таа замислена борба против олигарси, корумирани судии или државни органи не ја замислуваме како пишување на емаили и молење на форумџии да пишувале емаили и писма до институции. Тоа го правиме на организиран начин, по институционален пат и информирани се сите странки кои во овој момент сметаме дека е добро за процесот да бидат информирани.

Поради вакви ликови јас престанав да учествувам во дисусиите на форумот. Не ми се се уште избледени сеќавањата, како во март ти исто како другар ти беше лудо активен на форумов, пишувајќи по 5-10 постови на ден, со намера да ја предизвикаш таа паника кај кафекуварките.

Ајде доста е, дури и премногу време ви посветив.
Не заземам страна, не знам што све се дешавало. Но знам дека поделени ништо не правиме. Секој си води своја борба, или како беше она, СЕ РАЗВОДНИ ОТПОРОТ....Мојата позиција во ПКБ е мала и воопшто не ми е гајле што и како ке се деси, плус сум ги земал толку евтино што ич не се ни замарам, што сака нека прави акцијата, кутре, мутре, џукеловски, нека ја покосат целата фирма за лична корист, исто ми е. А и другите позиции на МСЕ нема да ми ги погоди евентуалното потврдување на апелација. Но просто ме зачудува фактот што другите акционери не се свесни за штетата која може да ја претрпат индиректно.

Ќе продолжев да пишувам на форумов, да не бев од сите страни нападнат од кафекуварките затоа што сум кажал ( и погодил ) дека нивната акција ке падне. Срам да ми е, како смеам да зборувам против нивната инвестиција.
 
Член од
15 октомври 2019
Мислења
59
Поени од реакции
94
Зошто мислиш дека не сме направиле? Сигурен сум дека тука на форумот има неколку што биле присутни на МСЕ пред повеќе од 10 години и направиле убави парички. Крајно, не е битно колку во апсолутен износ си направил, битен е процентот на поврат. Некој ако вложил 1.000 еур и направи 10.000 еур има поврат х10, а некој во ситиот период ако вложил 50.000 и ги направил 70.000 има само 40% поврат. За мене првиот е подобар инвеститор, иако во апсолутна вредност вториот има повеќе пари направено.

И, јас не навредив никого конкретно, туку го вреѓам менталитетот на просечниот македонски инвеститор, желен за брзи пари без никакво претходно познавање, влегува на берза како мува без глава, фаќа почетничка среќа од 10-20% и мисли дека е Ворен факинг Бафет ( Дејв Портној по ново ). Доволно сум стар за да заклучам дека таквите ги има на секои цца. 10 години, ги имаше периодот 2007-2008 ( на мој новац беа сите тогаш), ги има и сега 2019/2020та. Заедничко за сите е што го изедоа стапот и после дебаклот ја плукаа берзата и фрлаа дрва и камења по неа, а поради нив и нивното плукање затоа што изгубиле пари, ние моравме да почекаме некоја година за да берзата се оправи и да направиме пари.

И сега, гледам читам и се чудам, истото што се случуваше со мене на форумов кога сите ме плукаа, вреѓаа и претеа за она што го пишував последните 1 година ( дека на берзата ке има корекција), наместо да кажат фала, не' подучи, спасивме пари, кажи кога да влеземе пак...., се случува и сега со Грим, човекот сам се бори против олигарси, корумпирани судии, државни органи кои не си ја работат работата, но и против други акционери кои велат дека се на негова страна, а уствари му забиваат нож у нога у сред борба, па дури и мора да се расправа тука против слепи форумџии од Кајгана кои гледаат сеир и кои не се ни свесни што им следува во иднина доколку Грим ја изгуби битката. Сите имате среќа што го имате Грим НА ВАША ( малцинско акционерска ) СТРАНА, па би било доволно фер ако не помагате барем да не му одмагате во борбата. Но, изгледа премногу барам и очекувам од кафекуварки.
Da se razbereme, jas i eden kup kako mene spagaat vo taa grupa " prosecni makedonski investitori" koi ne se ekonimisti i priznavam ekonomski sum nepismen. Vlegov na berza uste 2006g. I mnogu dobro znam sto se slucuvase. Ucev na greski koi ne bea nesto strasno.od togas do denes samo kupuvam, edinstveno sto sum prodal e mavrovo ( posle toa potopot) i toa so zaguba . Ama nikoj nit sum plukal nit pa sum se lutel. Toa bilo licno moja odluka ( skolo ). Sto se odnesuva do Grim, jas ne vikam deka ne e vo pravo. Ima prqvo za toa 102%. I poddrska. Jas sum nemoken da mu pomognam, no go poddrzuvam vo bitkata.
Ednostavno vo posledno vreme se zabelezuva negativnost postojani vreganje ( severdjani, kafekuvarki,vakvi, onakvi...) pa je..ga ne mozeme site ekonomisti da bideme megutoa sum investitor, zatoa i se vozdrzuvam od komentari i gledam nesto da " ukradam "od poucenite odmene. Mesto nesto konstruktivno da procitam ja citam omalovazuvanje. Parite moi ne li se pari ? So takov stav i odnos uste dolgo ke si tapkame.
Автоматски споено мислење:

Da se razbereme, jas i eden kup kako mene spagaat vo taa grupa " prosecni makedonski investitori" koi ne se ekonimisti i priznavam ekonomski sum nepismen. Vlegov na berza uste 2006g. I mnogu dobro znam sto se slucuvase. Ucev na greski koi ne bea nesto strasno.od togas do denes samo kupuvam, edinstveno sto sum prodal e mavrovo ( posle toa potopot) i toa so zaguba . Ama nikoj nit sum plukal nit pa sum se lutel. Toa bilo licno moja odluka ( skolo ). Sto se odnesuva do Grim, jas ne vikam deka ne e vo pravo. Ima prqvo za toa 102%. I poddrska. Jas sum nemoken da mu pomognam, no go poddrzuvam vo bitkata.
Ednostavno vo posledno vreme se zabelezuva negativnost postojani vreganje ( severdjani, kafekuvarki,vakvi, onakvi...) pa je..ga ne mozeme site ekonomisti da bideme megutoa sum investitor, zatoa i se vozdrzuvam od komentari i gledam nesto da " ukradam "od poucenite odmene. Mesto nesto konstruktivno da procitam ja citam omalovazuvanje. Parite moi ne li se pari ? So takov stav i odnos uste dolgo ke si tapkame.
Se izvinuvam so ne e sreden tekstot, na rabota go strakam, ama se nadevam ke se razbereme.
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Но знам дека поделени ништо не правиме. Секој си води своја борба, или како беше она, СЕ РАЗВОДНИ ОТПОРОТ....
Не би рекол дека е штета што се разединивме, пошо да останавме да делуваме како една група, најверојатно ќе беа преземени само дејствијата што тие ги презеле. Имајќи предвид каква перфидна пресуда добивме од Основен, какво корумпирано дувло е Апелација, со мнозинство судии Албанци и со балдаза видна судијка у граѓански одсек, буквално го.ното ми се смрзна од помислата да отидеме на судење во мрак и тишина како јагниња на колење. Јас од моја страна преземав огромен број активности, а се надевам дека и тие се охрабриле да ги преземат барем оние што сме ги дискутирале, а и некои дополнителни што сами од себе се наметнуваат согласно развојот на ситуацијава. Исто така, има и уште еден прилично голем акционер којшто не бил дел од сево ова и можеби и самиот правел нешто.

Во принцип, сметам дека разединувањето било од корист, ем поради разобличување на неодговорни лица што изиграваат светци, ем поради преземање повеќе активности, ем поради информирање на инвестициската јавност за ураганот Слободан што догодина ќе ја збрише берзата. Сѐ што треба е именуваните лица од финансиската индустрија да си ги контактираат своите политички ментори да поведат сметка кој и како суди во постапката за да се осигура законски исход и да се спречи огромната општествена катастрофа.
 
Последно уредено:
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Sto ti smrdi kupuvajte makedonski proizvodi :)
Vitaminka swisslion i evropa se SDSM bastioni taka da normalno e da si gi bildaat nivnite !!
 
Член од
17 октомври 2017
Мислења
855
Поени од реакции
1.471
Me bendisuva noviot statut na SPAZ kaj sto se definirani pravata na rodovite akcii. Prioritetnite, koi gi poseduvam, od sega pa nataka ke dobivaat 2% zagarantirana dividenda, znaci 62 dens, plus dividendata koja eventualno bi ja dobivale obicnite.

Ako gi valuirame akciite po metoda na diskontiran paricen tek, prioritetnite bi trebalo da vredat najmalku kako obicnite, plus diskontot od zadolzitelnata dividenda. So drugi zborovi, cenata na obicnite plus 1200 dens. Najmalku!

Tuka ne stavam premija za prednost na isplata od stecajna masa itn.

Shteta samo sto obicnite ne se trguvaat malku pocesto za da dobieme nekoja potocna slika na pazarnata cena.
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.298
Поени од реакции
2.359
Me bendisuva noviot statut na SPAZ kaj sto se definirani pravata na rodovite akcii. Prioritetnite, koi gi poseduvam, od sega pa nataka ke dobivaat 2% zagarantirana dividenda, znaci 62 dens, plus dividendata koja eventualno bi ja dobivale obicnite.

Ako gi valuirame akciite po metoda na diskontiran paricen tek, prioritetnite bi trebalo da vredat najmalku kako obicnite, plus diskontot od zadolzitelnata dividenda. So drugi zborovi, cenata na obicnite plus 1200 dens. Najmalku!

Tuka ne stavam premija za prednost na isplata od stecajna masa itn.

Shteta samo sto obicnite ne se trguvaat malku pocesto za da dobieme nekoja potocna slika na pazarnata cena.
Ти пишав на форумов дека е добра цена за продавање во време кога се вивнаа за време на наддавањето. Тогаш пиша дека ќе чекаш да одат уште погоре.

Сега мислам дека воопшто нема да има интерес за овие акции, особено што веќе ја затворија приказната. :(

Ќе видиме колку ќе се расположени да делат дивиденда.
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Me bendisuva noviot statut na SPAZ kaj sto se definirani pravata na rodovite akcii. Prioritetnite, koi gi poseduvam, od sega pa nataka ke dobivaat 2% zagarantirana dividenda, znaci 62 dens, plus dividendata koja eventualno bi ja dobivale obicnite.

Ako gi valuirame akciite po metoda na diskontiran paricen tek, prioritetnite bi trebalo da vredat najmalku kako obicnite, plus diskontot od zadolzitelnata dividenda. So drugi zborovi, cenata na obicnite plus 1200 dens. Najmalku!

Tuka ne stavam premija za prednost na isplata od stecajna masa itn.

Shteta samo sto obicnite ne se trguvaat malku pocesto za da dobieme nekoja potocna slika na pazarnata cena.
Колку ти е валуацијата за обичните?
 
Член од
17 октомври 2017
Мислења
855
Поени од реакции
1.471
J
Колку ти е валуацијата за обичните?
Jas licno 11K
Автоматски споено мислење:


Ти пишав на форумов дека е добра цена за продавање во време кога се вивнаа за време на наддавањето. Тогаш пиша дека ќе чекаш да одат уште погоре.

Сега мислам дека воопшто нема да има интерес за овие акции, особено што веќе ја затворија приказната. :(

Ќе видиме колку ќе се расположени да делат дивиденда.
Jas mislam ke delat dividenda. I toa od dve pricini.

Prvo ne bi prikazuvale profit ako ne mislat da go delat kako dividenda.

Vtoro akcionerskata struktura tuke e heterogena, t.e. ima tri pogolemi akcioneri, sto znaci nema shansi nekoj da trpa na strana bez drugite dvajca da mu se kacat na vrat.

Problemot e sto uste imaat dolgovi i pobaruvanja za isplakanje, ama i toa e pri kraj. Inace koga zborime za akumulirana dobivka, kaj SPAZ e astronomska.

Edino sto me sekira e dali ke si gi naplakaat pobaruvanjata vo ovaa kriza? Primetiv na polugodie deka im se pobajagi zgolemeni.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom