Македонска берза

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
628
Поени од реакции
618
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Кутре дава од парите на Грим и другите како него, не од свои лични пари. Слушам се рекламира и по Канал 77, изгледа се умилкува на СДСМ крилото
Досега на три акционерски собранија си изгласал бонуси од цирка 13, 23 и 73 милиони денари, такашто вкупно земал 109 милиони. Од тоа на малите акционери вон фамилија како дивиденда би отишла околу една деветина, односно околу 12.000.000 денари. Овие маски пишува дека коштале околу миљон и нешто денари, што можеби е по малопродажна цена, а цената на набавка на ангро за компанијата да не била ни една третина од тоа...
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.299
Поени од реакции
2.360
Џабе му се вакви ПР текстови, пуштале Пекабеско маски - мантили, пред некој месец платиле и предвремено данок кон државата...

Кога и да е утре кога ќе search-а внукот по интернетот, ќе има што да прочита: Ода на алчноста, Кутревски лаже и во иднина што ли уште не... Ќе има што да каже Апелационен суд, а и некои други агенции.
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Деновиве треба да помине
Druze vidi trosoci za raboteni plus 90 miliona i 90 miliona zalha a razlika vo profit 300 miliona ?
Po moja matematika samo 20% padnal MPT godinava a so zalihata moze i da go pokrie minusot od covidot :)
Naravoucenie na vreme si ja kacil platata da se vidi raskosh u firma ili moze si isplatil otpremnina za da si dokupi evtino akcii menadzmentot :)
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Druze vidi trosoci za raboteni plus 90 miliona i 90 miliona zalha a razlika vo profit 300 miliona ?
Po moja matematika samo 20% padnal MPT godinava a so zalihata moze i da go pokrie minusot od covidot :)
Naravoucenie na vreme si ja kacil platata da se vidi raskosh u firma ili moze si isplatil otpremnina za da si dokupi evtino akcii menadzmentot :)
Зависи по која цена ја вреднува залихата кој најверојатно е нафтени деривати, кои се сега многу ефтини.
 
Член од
17 октомври 2017
Мислења
855
Поени од реакции
1.471
Тоа што имаше предлог не значеше дека ќе биде изгласано,не знам како не ви е јасно дека се работи за многу пари, јас ( и било кој) нема да гласам нешто од кое ќе губам пари кога можам да фрлам трошки.
Па предлогот беше даден од доминантниот акционер! Или мислиш дека ќе гласаа против сопствениот предлог? Чисто малку да се изживуваат?
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
TNB kako fabrika za pari e :)
Gi fatilo sram deka se isti kako lani pa zgolemile rezervacii soodvetno da ne se vidi istoto !!
Ke ima sledna godina pak dividenda :)
Автоматски споено мислење:

Зависи по која цена ја вреднува залихата кој најверојатно е нафтени деривати, кои се сега многу ефтини.

Toa i go kazuvam koga ke prodade zalihata ke bide mesto 90 .nooogu poveke razbira se :)
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
TNB kako fabrika za pari e :)
Gi fatilo sram deka se isti kako lani pa zgolemile rezervacii soodvetno da ne se vidi istoto !!
Ke ima sledna godina pak dividenda :)
Автоматски споено мислење:




Toa i go kazuvam koga ke prodade zalihata ke bide mesto 90 .nooogu poveke razbira se :)
Се зависи по кој цена ги вреднува резервите. И кој ќе биде цената кога ќе ги продаде. Во основа ако купуваш МПТ се кладеш на цена на нафта поради ова. А со оглед дека е п/б над 1 се кладеш со премиум. Што е многу лошо.
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Гледајќи какви сѐ „иницијативни одбори за остварување на права“ прима премиерот, ги охрабрувам тужителот и замешувачите во постапката против Пекабеско да не ја пропуштат оваа прилика за нетворкинг со премиерот, министерот за правда и вицепремиерот за антикорупција па да се самопоканат на по едно кафепиење кај истите, кога јас веќе не можам пошо не сум странка у постапката
 
Член од
23 јуни 2017
Мислења
591
Поени од реакции
1.098
Гледајќи какви сѐ „иницијативни одбори за остварување на права“ прима премиерот, ги охрабрувам тужителот и замешувачите во постапката против Пекабеско да не ја пропуштат оваа прилика за нетворкинг со премиерот, министерот за правда и вицепремиерот за антикорупција па да се самопоканат на по едно кафепиење кај истите, кога јас веќе не можам пошо не сум странка у постапката
Druze eden dobronameren sovet:

Ako investirash najgolem neprijatel ti se emociite, a kako sto gledam vo posledno, slab si so nervi...

P. S. Od licno iskustvo:
1. Jas na Strumica Tabak izgubiv 10.000 eur, site znaete otide vo stecaj... I den denes mislam deka beshe dobra firma so dobri bilansi, ama neshto trgna naopaku...
2. Na ohridska ja izgubiv celata prethodnata dobivka sto ja imav napraeno na istata, a ne beshe malku veruvajte mi, vtoriot pat koga vlegov, edvaj izlegov na pozitivna nula...

3. Od togash se obiduvam na sekoj mozen nacin da gi kontroliram emociite I greshkite gi baram vo moite procenki ne vo odnesuvanjeto na nekoj debil tamu...

4. Buffet pred nekoe vreme prizna deka se zafrknal so aviokompaniite I prodade se tamu so debela zaguba... Alo baffet, ne jas I ti...
 
Член од
19 октомври 2012
Мислења
294
Поени од реакции
249
...
2. Na ohridska ja izgubiv celata prethodnata dobivka sto ja imav napraeno na istata, a ne beshe malku veruvajte mi, vtoriot pat koga vlegov, edvaj izlegov na pozitivna nula...
...
Може да ми кажеш само зошто си решил да ја реализираш загубата? Мислиш дека толку од Охридска? Јас на пример очекувам да има добра конверзија со акции од Шпаркасе, и да земам дивиденда од таму.
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Druze eden dobronameren sovet:

Ako investirash najgolem neprijatel ti se emociite, a kako sto gledam vo posledno, slab si so nervi...

P. S. Od licno iskustvo:
1. Jas na Strumica Tabak izgubiv 10.000 eur, site znaete otide vo stecaj... I den denes mislam deka beshe dobra firma so dobri bilansi, ama neshto trgna naopaku...
2. Na ohridska ja izgubiv celata prethodnata dobivka sto ja imav napraeno na istata, a ne beshe malku veruvajte mi, vtoriot pat koga vlegov, edvaj izlegov na pozitivna nula...

3. Od togash se obiduvam na sekoj mozen nacin da gi kontroliram emociite I greshkite gi baram vo moite procenki ne vo odnesuvanjeto na nekoj debil tamu...

4. Buffet pred nekoe vreme prizna deka se zafrknal so aviokompaniite I prodade se tamu so debela zaguba... Alo baffet, ne jas I ti...
Во инвестирањето најголем проблем ми е дисфункционалниот корумпиран систем со партизирани неспособни институции, а не емоциите. Да постоела функционална КХВ и судство, Слободан не би смеел ниту да помисли самоволно да си изгласува и исплаќа вакви бонуси!

Сум пишувал во претходни постови за инвестициските резултати, а ПКБ ми е релативно мал дел од портфолиото со набавна цена нешто над 11.000 денари. Иако имаше уште достапни акции, го ограничив купувањето токму за да не зависам од ничија милост па да мора некогаш да лижам газови затоа што финансиската состојба ќе ми зависи од успехот на било која инвестиција.

Со оглед на тоа што последната берзанска цена била 14.000, далеку сум од загуба, а тешко и дека ќе има значително тргување на ова ниско ценовно ниво пошо веќе сите акционери се свесни за реалната вредност на акцијата. Всушност, ме чуди што тие што се во загуба не се секираат и делуваат повеќе за својата инвестиција во ПКБ. Дури и некој да ги купил акциите по 35.000 не би требало да се грижи дека ќе остане во загуба на нив, но сепак тоа не е никаква причина за опуштање и мора да се пружи максимум во овој клучен момент за да му се пресечат пипците на октоподот и да започне да се применува ЗТД.

Ако Апелација му ја потврди одлуката и се воспостави правен преседан - тоа е гејм овер за малите акционери! Раскрчмувањето на фирмите ќе може да започне и никој веќе нема да може ни да се жали ни да ги тужи директорите затоа што самиот суд им го потврдил правото да грабаат колку сакаат!
 
Член од
23 јуни 2017
Мислења
591
Поени од реакции
1.098
Може да ми кажеш само зошто си решил да ја реализираш загубата? Мислиш дека толку од Охридска? Јас на пример очекувам да има добра конверзија со акции од Шпаркасе, и да земам дивиденда од таму.
Izlegov na pozitivna nula, a ako trebashe I kje izlezev so zaguba, ne mislam so glava dzid da turkam I da cekam bishev da deli dividenda 2048ma, pa makar konverzijata bila najpovolna.... Sto nema da bide od prosta pricina sto od avion se gleda deka sakaa da gi zafrknat malite akcioneri so dokapitalizacijata od godinava...

Nemam dva zivoti da cekam grom vo koprivi da udri, Ima pofini mesta na mse od sparkasse...
 
Член од
19 октомври 2012
Мислења
294
Поени од реакции
249
Интересно... НЛБ објавува дека имаат добиено известување од Народна банка, ама постапката за одржување на Собранието продолжува ... Ја ова го разбирам дека како што КМБ си исплати дивиденда, така и Словенците ќе си исплатат. Сепак НБРМ има само препорака. Не може за едни законите (препораките) да важат така, а за други да важат вака...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom