Македонска берза

Член од
11 јули 2017
Мислења
310
Поени од реакции
490
Ај повтори уште 10 пати и ќе те послушаме и на Запад ќе инвестираме, боже сачувај и Бранко да те брани. Како за некој што излегол од МСЕ, премногу си опседнат од МСЕ (во негативен контекст). Ако ти си изгубил средства, не значи дека сите ја делат истата судбина, еве јас можеби во Европа не сум се офајдил, но тука добро ми иде, па не серам дека МСЕ е оаза за правење пари.
Прво ова е форум за МСЕ и јас изразив мислење за МСЕ а не за западните берзи. Ваљда е валидно :)

Второ пробувам да посочам на серизен проблем кој веќе е очигледен на берзата, а тоа е катастрофалната ликвидност последниве 4-5 месеци. За берза каде вкупната капитализација на компаниите е 2 милијарди евра, тргување од 100-200 000 илјади евра дневно е премалку и ова треба да не загрижува сите вклучително и тебе. За споредба компании кој во Америка вредат 2 милијарди долари имаат дневно тргување од 20-100 милиони долари значи 200-1000 пати повеќе.

Трето незнам од каде ти е констатацијата дека сум изгбил пари на МСЕ. Не си се потрудил да прочиташ ни малце историја од тоа што сум го напишал на форумот. Има постови со позиции и на колку сум влегол и на колку сум излегол најтранспарентно напишани со timestamp, можеш слободно да провериш кај мене на профил, за разлика од твојот сокриен профил каде што неможеш ништо да видиш.

п.с. Не сите НЛБ ја купувале на 15 000 - 16 000 или Комерцијална 6000-7000 па да мислат дека е ефтина. Јас НЛБ ја купив на 9000-10000 и излегов околу 16 000. Има тука луѓе на форумот кој ја купувале на 3000 денари, прашај ги дали мислат дека е ефтина. Истото важи и за Комерцијална и остали.
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Taka si e site ste vo pravo ama tie sto ne prodavaa KMB ...TNB pa i MPT nekako najmnogu se vo pravo denovive :)
Aj pa sto i vie ste fatile nekoj denar sega za samo 2000 denari ne e nekoja bolka denes lesno se pravat pari mozete na primer na stranski pazar za dva tri dena da gi napravite a moze i za pola saat ako epten ve biva :)
Kako be toa ne e eftina eve dividenda 2000 za proshla i sledi uste edna za pola godina skoro ista $$$$$
Nikoj ni da bekne za KMB a po se izgleda ke bide istoriska rekordna godina !!!
Neka se mnozat !!!
 
Член од
23 јуни 2017
Мислења
589
Поени од реакции
1.093
Vo godina vo koja tete plakja 21 mil denari za otpremnini za vrabotenite postignuva 13% podobar rezultat od lani, a pri toa nema nishto poseriozno prodadeno od nedviznosti...

Od konsolidiranite izveshtai se gleda deka I ttk kje ima okolu 65.5 mil denari dobivka za 9 meseci...
Kako li sum go znael (presmetal) rezultatot na Ttk za q3???
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
892
Од ова што гледам во извештајот на КМБ, имаат подобра година за нијанса подобра лани? Не експерт за читање на финансиски извештаи така што :) прашувам.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Банките имаат стабилен принос и се добар избор за инвестирање. Сепак на среден рок мора да се има во предвид дека маргината на профит драстично се намалува. И дека кога цените на акциите би оделе нагоре тие нема да го задржат истиот индекс на принос.
 
Член од
21 август 2017
Мислења
158
Поени од реакции
133
Bubi navistina mi e zhal koga prochitav deka si gi prodal akciite denta koga izleze na seiner info za sobranie i koga potvrdija deka dividendata shto ja presmetaa vo mart kje ja dadat na kraj na godina najverojatno da pokrijat nekoi dupki kaj majkata banka, inaku iako se a.d. nemaat nikakva obvrska da dadat dividenda isto taka kako shto mnogu godini pred 2014-5 ne davaa. I jas bev na niet da gi shitnam akciite na TNB, ama nekako cenata mi se vide malku niska beshe 16000 koga sakav da gi prodadam i ne gi prodadov, potoa tuka prichitav deka ima mozhnost sepak da se dobie dividenda i pokraj toa gledav deka cenata ne odi nagore, se do minatata nedela koga imashe nekoj blag skok i nemashe mnogu akcii za prodazhba i zatoa gi ostaviv i imav malku pogolema srekja od tvojata.Inaku pravo vreme za shitkanje e denot na nekoja bitna objava. Se zavisi od mnogu raboti i ti si chekal vo toj moment deka sepak nema da dadat dividenda i toa e ustvari berzata, dali kje dobiesh ili vo nashiov sluchaj kakva kje bide momentalnata procenka na baza na prethodno iskustvo.
Tolku za NLB. Losha procenka i toa se sluchuva, Jas zgreshiv skoro so cenata na akcijata na edna druga hartija sega tie pari mi falat ama gledam na druga strana taa greshka nekako da ja popravam.

Mozhe li sega da te zamolam da dzirnesh 9 mesechieto na KMB, bidejki ako se sekjavash na 6 mesechieto imashe dobra zamerka na izveshtajot togash deka ako ne prodale imot togash KMB kje bide vo zaguba, sega ima nekoj profit po mene mal nekoi 400 000 dens so ogled deka vo izveshtajot stoi deka ima ist profit kako lani nekade 1 300 000, ama i 900 000 ima profit od prodazba na imot. Prashanjeto mi ako napravat ist profit kako lani shto po se izgleda deka nataka odat, dali sepak kje sakaat da go podelat kako dividenda ili ne, ako sakaat da go podelat togash ima mnogu vistina toa shto mandrak go podeli so nas a toa dividenda od 610 den. Mozhe nema bash tolku da bide ama sigurno kje bide pogolema od 495 kolku shto beshe presmetana lani. Me interesira kako e tvoeto mislenje.
 
Член од
17 октомври 2017
Мислења
855
Поени од реакции
1.471
Bubi navistina mi e zhal koga prochitav deka si gi prodal akciite denta koga izleze na seiner info za sobranie i koga potvrdija deka dividendata shto ja presmetaa vo mart kje ja dadat na kraj na godina najverojatno da pokrijat nekoi dupki kaj majkata banka, inaku iako se a.d. nemaat nikakva obvrska da dadat dividenda isto taka kako shto mnogu godini pred 2014-5 ne davaa. I jas bev na niet da gi shitnam akciite na TNB, ama nekako cenata mi se vide malku niska beshe 16000 koga sakav da gi prodadam i ne gi prodadov, potoa tuka prichitav deka ima mozhnost sepak da se dobie dividenda i pokraj toa gledav deka cenata ne odi nagore, se do minatata nedela koga imashe nekoj blag skok i nemashe mnogu akcii za prodazhba i zatoa gi ostaviv i imav malku pogolema srekja od tvojata.Inaku pravo vreme za shitkanje e denot na nekoja bitna objava. Se zavisi od mnogu raboti i ti si chekal vo toj moment deka sepak nema da dadat dividenda i toa e ustvari berzata, dali kje dobiesh ili vo nashiov sluchaj kakva kje bide momentalnata procenka na baza na prethodno iskustvo.
Tolku za NLB. Losha procenka i toa se sluchuva, Jas zgreshiv skoro so cenata na akcijata na edna druga hartija sega tie pari mi falat ama gledam na druga strana taa greshka nekako da ja popravam.

Mozhe li sega da te zamolam da dzirnesh 9 mesechieto na KMB, bidejki ako se sekjavash na 6 mesechieto imashe dobra zamerka na izveshtajot togash deka ako ne prodale imot togash KMB kje bide vo zaguba, sega ima nekoj profit po mene mal nekoi 400 000 dens so ogled deka vo izveshtajot stoi deka ima ist profit kako lani nekade 1 300 000, ama i 900 000 ima profit od prodazba na imot. Prashanjeto mi ako napravat ist profit kako lani shto po se izgleda deka nataka odat, dali sepak kje sakaat da go podelat kako dividenda ili ne, ako sakaat da go podelat togash ima mnogu vistina toa shto mandrak go podeli so nas a toa dividenda od 610 den. Mozhe nema bash tolku da bide ama sigurno kje bide pogolema od 495 kolku shto beshe presmetana lani. Me interesira kako e tvoeto mislenje.
Nisto be, toa e berza. Kupeni na 13,5K, odamna sakav da gi dadam, ama zacrtav nekoja cena 17,5, pa na kraj iskoci 17,6K. Sega nemase da gi dadam ni za 19K, i pa ke se vlecea.

A mnogu mi se iskacase od bankive. Ne znam, sve mi se nesto too good to be true. Mozda sum jas greshka, ama ne im veruvam bas na izvestaite. Mislam deka dosta trpaat pod tepih. Dur ne se prevrti masata :D

Kaj KMB konkretno, pa tamu od 1 300M dens dobivka negde 930M se kapitalna dobivka od prevzemeni sredstva. Bez toa bankata bi bila pod 500M dobivka. Kolku takvi potceneti sredstva moze da imaat? Nema shansi da se uste mnogu. Znaci dolgorocno tamu ke zavisi mnogu od rezervaciite. A tie za ocekuvanje ke bidat visoki vo slednava godina, moze i dve.
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
So dividendata ja zgreshi vidi pak da ne zgreshish posto pagash psihicki :)
KMB ima 12 miliona evra rezervacii poveke od lani sto znaci ako se zeme ova vo predvid oni veke denes se kako cela godona lani .
Za dividenda e poveke od sigurno ama pa ne veshe sigurno i za TNB pa ete bidna samo sto nekako e kasno koga le doznaat site :)
Denes 5000 akcii do sega KMB na 6800 ???
Sto mislite ke ima li dividenda ??? :)
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Северџанските инвеститори се опиени од за мене несфатливо дивидендно лудило како таа дивиденда одникаде да се материјализира и да им се исплаќа, а всушност таа се вади од билансот на состојба, се даночи и се дели. Ако дивидендата е 2.000 денари, тогаш по датумот на пресекот акцијата ќе падне за еднаков износ, а инвеститорот ќе добие само 1.800 денари кеш на сметка.
 
Член од
21 август 2017
Мислења
158
Поени од реакции
133
Значи сепак констатацијата на 6 месечието останува и по 9 месеци. Сега како што очекувам ќе стигнат до 750-800М добивка чиста плус капитална добивка од превземени средства(4-от квартал секогаш е некако најдобар, највеќе се земаат креддити, иако сме во корона криза).
Прашањето пак ќе го поставам дали капиталната добивка од превземени средства влегува исто така во износот од кој може да се дели дивиденда, како било до сега(на овој момент до сега никогаш не сум обраќал внимание, затоа ме интерсира).
Мандрак немој да мислиш дека јас не навивам и да скокне цената на КМБ и плус да има рекордна дивиденда, ама сакам да ги видам потенцијалните ризици кои може да се јават до годишниот извештај и плус до дивидендата има уште 6 месеци.
Јас не прашувам дали ќе има дивиденда, мора да има(ако не за друго, тогаш сите знаеме заради кого) туку сега по 9 месеци да погодиме колку би била реално дивидендата. Секоја дивиденда која што мислат да ја дадат за сите е добродојдена. Ти излезе со бројка и тоа го поздравувам, прво што никој веќе не излегува со бројки тука, така и за храброста.
Пак ќе повторам со капиталната добивка од превземени средства ќе биде поголема од минатогодишната рекордна дивиденда за КМБ.
Денес се истргуваа 6854 акции(од кои 3000-3500 беа блокови) и разликата помеѓу најголемата и најмалата истргувана цена е само 80(6720-6800).
Многу акции денес излегоа од играта, исто толку влегоа, 1,53 раст денес меѓутоа кога има толку многу истргувани акции, нормално е цената да оди нагоире малку повеќе, тоа значи дека тие што продаваат можеби имаат некоја информација плус или поверојатно продавват да не изгубат ликвидност. Тоа ќе видиме од понеделник, ама ми се допаѓа по долго време почна да се купува акцијава, во изминативе две недели повеќе се продаваше.
 
Последно уредено:
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Северџанските инвеститори се опиени од за мене несфатливо дивидендно лудило како таа дивиденда одникаде да се материјализира и да им се исплаќа, а всушност таа се вади од билансот на состојба, се даночи и се дели. Ако дивидендата е 2.000 денари, тогаш по датумот на пресекот акцијата ќе падне за еднаков износ, а инвеститорот ќе добие само 1.800 денари кеш на сметка.

Namerno go zavoravi i ovogodishniot prinos ili samo pocetnicka sreka imash ?
Ovaa godina gore dole e ista kako lani t.e. novo iznenaduvanje za 2021 kako ovaa :)
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Оф топик, поседува ли некој акции од технолошките гиганти на Насдак
 

Kajgana Shop

На врв Bottom