Македонска берза

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
628
Поени од реакции
618
а поентата ти е која?

и на почеток се со реализација уште теренот го планираат а рокот на изведба што го дадоа од 6 месеци оддамна им помина. требаше да направат брана,ресторан,пожарна и административна зграда, оди помини ќе видиш полјана...
Поентата ми е од каде ќе стигнат пари. Апсолутно немам акции ниту сум во тој бизнис, ниту пак некогаш сум мислел дека Бетон е добра инвестиција.
Сепак и ти или на погрешно место си гледал или не си доволно добро запознаен. Бетон на терен работи извесно време (повеќе од месец дена сигурно, а можеби и подолго). За ова да го видиш треба да отидеш во кругот на Боров дол (секако од регионален пат не се гледа)
 
Член од
31 август 2017
Мислења
235
Поени од реакции
162
Поентата ми е од каде ќе стигнат пари. Апсолутно немам акции ниту сум во тој бизнис, ниту пак некогаш сум мислел дека Бетон е добра инвестиција.
Сепак и ти или на погрешно место си гледал или не си доволно добро запознаен. Бетон на терен работи извесно време (повеќе од месец дена сигурно, а можеби и подолго). За ова да го видиш треба да отидеш во кругот на Боров дол (секако од регионален пат не се гледа)
MJ... I sekade kade e on "go proglasuvam za umreno" :).... Od duferko dobi shut karta zaradi leva raka desen dzep, na rk metalurg dolzi pari,rz Institut mu e%a mater do daska, beton izdisan ko dupnat Ku%ton, vinarijata zadolzena poveke nego sto vredi.... Ostanuva samo fakom (ne znam sto tamu se desava) ama I da e OK za brzo ke mu e%e mater
Poseduvam akcii vo edna od firmive ama za zal ova e vistinata...
 
Член од
23 јуни 2017
Мислења
589
Поени од реакции
1.093
Vo ovie 18 i neshto godini na berza nauciv edno pravilo koe sekogash funkcionira, kupuvaj firmi sto se vo dlaboki momentalni sranja... Dokazano se isplati na dolg rok...

P. S. Vo momentov gledam 4-5 takvi firmi, koi ne se ama bash ic vo moda, ama steta chicho e slab so kesharac...
 
Член од
12 јули 2017
Мислења
109
Поени од реакции
100
Vo ovie 18 i neshto godini na berza nauciv edno pravilo koe sekogash funkcionira, kupuvaj firmi sto se vo dlaboki momentalni sranja... Dokazano se isplati na dolg rok...

P. S. Vo momentov gledam 4-5 takvi firmi, koi ne se ama bash ic vo moda, ama steta chicho e slab so kesharac...

I mene mi se isplatel takviot rizik do sega
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
MTUR vo sloboden pad. Fijuuuuu

Ako otide pod 3500 nastupa Bubi :) Ce ja branam so site pari. Od dividendata na Teas:D
Не се тревожи, ќе му го бранат на газда-Доне, не џабе ставил пари во „инвестициски фондови“. Инаку, денес цело тргување на долна маргина, изгледа некој сака да извади поголема количина кеш.

Ама све ова небитно, ако помине првостепената пресуда за Пекабеско на Апелација, сите го јадеме немиен. Поради тоа, издвојте 20 минути време и пратете им групен мејл на странските господари у државата наведени у претходните постови. Можеби све ви делува мирно и ноншалантно сега, ама кога ќе се потврди, директорските апаши веднаш ќе рипнат и ќе ве соголат сите. Ако и самите не се сетат, јас ќе ги потсетам!
 
Член од
5 јуни 2017
Мислења
126
Поени од реакции
90
MTUR vo sloboden pad. Fijuuuuu

Ako otide pod 3500 nastupa Bubi :) Ce ja branam so site pari. Od dividendata na Teas:D
Изминативе 2-3 недели некој ја бранеше и на 4.000. Ама изгледа денес се успал или пак решиле да ја пуштат низ вода.
 
Последно уредено:
Член од
5 јуни 2017
Мислења
126
Поени од реакции
90
Трамп со хеликоптер пренесен во болница, но надлежностите не ги пренесе на Пенс
и сега се ќе иде у пичвајс, довн, а МСЕ по правило тројно КОНТРА, УП :angel:
овие што купуват надвор, имаат шанса сега да ги шитнат нашите балони и да купат надвор кактуси...
Баш испадна како што си напишал... само во спротивна насока. Уште еден доказ дека светските политички случувања немаат речиси никакво влијание на MSE. Цел свет е во зелено после добрите вести за здравствената состојба на Трамп, а кај нас реакцијата на берза е негативна...или пак можеби нашите инвеститори типуват на Бајден & Демократите :)
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Cudno kako tpa bash sega koga gi kupija site 10% sopstveni akcii iskoci ovaa informacija za MPT ???
Toa e koga si imash srekicka :) :)
Po kurton drzava nemame definitivno !!!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom