Македонска берза

Dar_Mak

ексцентрик
Член од
22 октомври 2010
Мислења
336
Поени од реакции
323
Пуштај ги налозите со „се или ништо“.
Го одбиваат барањето за се или ништо ако е под 2 мил. ден. Тоа е едно од правилата на МСЕ за тие, КХВ и брокерите да лапаат поголеми провизии од малите трансакции. Ама уверен сум дека и самите брокерите ги цепкаат налозите на повеќе дела.
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Дајте бе да ја видиме пресудата за ПКБ, да видиме што има во неа, па сите мали инвеститори од ПКБ, а богами и останатата јавност и акционери од други АД, кои индиректно се засегнати со одлуката, треба да ја видат. Да знаат што да очекуваат во иднина од своите акции во МСЕ компании. После ова навистина нема логика да продолжи да се инвестира во вукојебинава, само будали ке вложуваат пари и ке гледаат како пред очи некој ги краде. Чисто се сомневам дека сте свесни што се случува и дека сите сте погодени, само што бељата сеуште не дошла кај вас.
Криво ми е што не излегов скроз навреме, во странство главна работа на секоја компанија е грижа за акционери и зголемување на нивниот поврат од вложувањето во компанијата, без разлика дали се мали или големи, и се поветува големо внимание на корпоративната култура на секоја компанија. Ние сме едно 100 години позади нив од тој аспект.
Имам пишувано за ПКБ, за Кутревски, за тоа колку му чуе за малите акционери....и знаев дека ова ке се случи, знаев колку сме за нигде, не се ни надевав на позитивен резултат, ама сепак, да видиме јавно кој, што и зошто пресудил како што пресудил. Објавете ја пресудата!

После подолг период пишувам на темава Македонска берза, само ради ова погоре. Не би сакал да навлегувам во други теми, прогнози и сл. и да ви трљам од нос дека тоа што го пишав све се оствари. Во ПП кој сака може да пише, искоментира, праша и сл.

Близард оувр енд аут.
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Се надевам дека барем инвеститорите не се со меморија на златна рипка како обичната северџанска раја, па секоја отворена афера и криминал за два дена да ја заборават, а корумпираниот систем да ја забошоти и турне под тепих!

Малите акционери од Пекабеско веројатно досега ја поднеле жалбата, а Апелација ќе реши директно и без дополнителни рочишта. За буквално две недели корумпиран судски совет може да ја потврди првостепената пресуда дека мали акционери немаат правен интерес да тужат кога контролирачката екипа си изгласува астрономски бонуси. Во огромен број големи котирани компании собраниските одлуки се изгласуваат само од менаџментот и нивната инсајдерска екипа, па ќе можат меѓусебно да си делат бонуси спрема кои овој на Кутревски ќе биде мачја кашлица.

По потврдувањето на пресудата, државата ќе се врати во деведесетите и „Одата на алчноста“ ќе се ори и низ КМБ, МПТ, МТУР, АЛК, ГРНТ, ФЕРС, РЕПЛ, ТЕТЕ! Има да фрчат милионски бонуси кај Харивци, Андреи, Доневци, Мукаетовци, Милковци, Наковци, Туџаровци и Гоговци! Истите тие луѓе или нивните татковци веќе еднаш со фалсификати, закани, уцени и притисоци им ги собрале акциите на вработените за беспари и сега имаат капитал од десетици милиони евра, а гарантирано нема да пропуштат уште една ваква прилика кога има село без кучиња!

Единствениот начин тоа да се спречи е доколку јавноста и институциите го следат случајот за судиите да не се опуштат во мрак и тишина да пресудат на наша штета. Заради тоа, одвојте пола саат и вечерва пишете им групен мејл со краток опис на случајот и како тој ќе го уништи пазарот на капитал и ќе ги наруши акционерските права на контакти од ЕУ делегација, амбасади на САД, Британија, Франција, Швајцарија, Германија, Австрија, Холандија, Италија, УСАИД, ГИЗ, ОБСЕ, ММФ, ЕБРД, ЕИБ, Светска банка, МИА, БИРН, Хелсиншки комитет, Трансперенси интернешнл, Сител, Канал5, Телма, НоваТВ и тие 5-6 независни новинари со сопствени емисии. Предметот е П4-559/19, а името на судијката Мирјана Николовска-Калчиноска. Нема да има друга прилика кајшто со делување ќе може да се смени исходот, пишете им сега за да не се прашуваме за месец-два каде бевме кога грмеше!
 
Член од
19 октомври 2012
Мислења
294
Поени од реакции
249
Замисли менаџментот си го доделува целиот профит преку бонуси ( како у Пекабеско), а после фирмата објавува дека ќе го зголемува акционерскиот капитал преку приватна понуда (како у Охридска банка) и истиот менаџмент си ги уплаќа акциите по номинална вредност. 10 години по ред вака (можда е и многу 10) и акциите на малите акционери ќе бидат ко тоалетна...

едит: А можат Кутревци и друга фирма да направат, која ќе дава советодавни услуги на Пекабеско и ќе го музе
 
Член од
25 август 2016
Мислења
438
Поени од реакции
317
Друже, се или ништо само кај Лила ... а како што те гледам и она нема да ти даде таква опција

Го одбиваат барањето за се или ништо ако е под 2 мил. ден. Тоа е едно од правилата на МСЕ за тие, КХВ и брокерите да лапаат поголеми провизии од малите трансакции. Ама уверен сум дека и самите брокерите ги цепкаат налозите на повеќе дела.
 
Член од
23 јуни 2017
Мислења
591
Поени од реакции
1.098
Го одбиваат барањето за се или ништо ако е под 2 мил. ден. Тоа е едно од правилата на МСЕ за тие, КХВ и брокерите да лапаат поголеми провизии од малите трансакции. Ама уверен сум дека и самите брокерите ги цепкаат налозите на повеќе дела.
Vo WC da vlezish kje ti zemat pari, ne pa ti sakash da trguvash na berza bez provizija... daj molim te... :vozbud:

p.s. jas trguvam preku TTK od 2007-ma god i nemam nikakvi zabeleshki na temata...
Автоматски споено мислење:

Се надевам дека барем инвеститорите не се со меморија на златна рипка како обичната северџанска раја, па секоја отворена афера и криминал за два дена да ја заборават, а корумпираниот систем да ја забошоти и турне под тепих!

Малите акционери од Пекабеско веројатно досега ја поднеле жалбата, а Апелација ќе реши директно и без дополнителни рочишта. За буквално две недели корумпиран судски совет може да ја потврди првостепената пресуда дека мали акционери немаат правен интерес да тужат кога контролирачката екипа си изгласува астрономски бонуси. Во огромен број големи котирани компании собраниските одлуки се изгласуваат само од менаџментот и нивната инсајдерска екипа, па ќе можат меѓусебно да си делат бонуси спрема кои овој на Кутревски ќе биде мачја кашлица.

По потврдувањето на пресудата, државата ќе се врати во деведесетите и „Одата на алчноста“ ќе се ори и низ КМБ, МПТ, МТУР, АЛК, ГРНТ, ФЕРС, РЕПЛ, ТЕТЕ! Има да фрчат милионски бонуси кај Харивци, Андреи, Доневци, Мукаетовци, Милковци, Наковци, Туџаровци и Гоговци! Истите тие луѓе или нивните татковци веќе еднаш со фалсификати, закани, уцени и притисоци им ги собрале акциите на вработените за беспари и сега имаат капитал од десетици милиони евра, а гарантирано нема да пропуштат уште една ваква прилика кога има село без кучиња!

Единствениот начин тоа да се спречи е доколку јавноста и институциите го следат случајот за судиите да не се опуштат во мрак и тишина да пресудат на наша штета. Заради тоа, одвојте пола саат и вечерва пишете им групен мејл со краток опис на случајот и како тој ќе го уништи пазарот на капитал и ќе ги наруши акционерските права на контакти од ЕУ делегација, амбасади на САД, Британија, Франција, Швајцарија, Германија, Австрија, Холандија, Италија, УСАИД, ГИЗ, ОБСЕ, ММФ, ЕБРД, ЕИБ, Светска банка, МИА, БИРН, Хелсиншки комитет, Трансперенси интернешнл, Сител, Канал5, Телма, НоваТВ и тие 5-6 независни новинари со сопствени емисии. Предметот е П4-559/19, а името на судијката Мирјана Николовска-Калчиноска. Нема да има друга прилика кајшто со делување ќе може да се смени исходот, пишете им сега за да не се прашуваме за месец-два каде бевме кога грмеше!
Kaj TETE na primer kako e reshen ovoj problem: direktorot moze da dobie nagrada od maksimum 5% od neto nekonsolidiranata dobivka na firmata namalena za zadolzitelnite zakonski ili statutarni rezervi... Odborot na direktori ne dobiva nikakva nagrada osven mesecen paushal od 10.000 den mislam deka beshe... Koj saka povekje prihodi, neka si kupi akcii... fer e neli? za mene da, ne moze da ima studen tush koga kje ja vidam raspredelbata na dobivkata... E zatoa ima sekoja godina dividenda, nekogash 2, godinava 3 dividendi...

P. S. Postoi i ushte edna opasnost za ponizuvanje na malite akcioneri. Na primer toj spremniot direktor ako izgubi na sud, od sledniot prvi da si ja zgolemi platata na 100.000 eur mesecno, za sto togash bi tuzele?
 
Последно уредено:
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Kaj TETE na primer kako e reshen ovoj problem: direktorot moze da dobie nagrada od maksimum 5% od neto nekonsolidiranata dobivka na firmata namalena za zadolzitelnite zakonski ili statutarni rezervi... Odborot na direktori ne dobivka nikakva nagrada... Koj saka povekje prihodi, neka si kupi akcii... fer e neli? za mene da, ne moze da ima studen tush koga kje ja vidam raspredelbata na dobivkata... E zatoa ima sekoja godina dividenda, nekogash 2, godinava 3 dividendi...

P. S. Postoi i ushte edna opasnost za ponizuvanje na malite akcioneri. Na primer toj spremniot direktor ako izgubi na sud, od sledniot prvi da si ja zgolemi platata na 100.000 eur mesecno, za sto togash bi tuzele?
Дури и у кризен период кога фирмата прави загуба можеби некој вработен се отелил од работа и заслужува да биде дебело награден, а за време на раст и огромни профити да си го прчат и да не заслужуваат ништо. Малите акционери конструктивно предложија да се донесе политика за наградување за сите вработени и средствата легално да се распределуваат согласно неа на акционерските собранија.

Сега можеби у ТЕТЕ скромно си земаат по 5%, ама гледај по колку ќе лапаат од догодина ако Апелација ја валидира одлуката на Кутревски. Ќе можат неказнено и таму да земаат по 70-80% од профитот како бонус, а ќе оставаат мрвки за малите и кога ќе тужите, ќе ви ја одбијат тужбата дека немате правен интерес!

Све што разглабаме овде е споредно во однос на главниот проблем со судската пресуда. Да не бидеме како оркестарот на Титаник што свири шансони додека бродот тоне. Само едно е спас у оваа ситуација, а тоа е што помасовно информирање на горе наведените институции и спречување на катастрофата што сите ќе нѐ сотре!
 
Член од
22 февруари 2019
Мислења
315
Поени од реакции
305
Што е слично, а што различно и дали може да се научи нешто или некоја поука од тргање паралела со случајот МПТ пред 5 години?
 
Член од
23 јуни 2017
Мислења
591
Поени од реакции
1.098
Дури и у кризен период кога фирмата прави загуба можеби некој вработен се отелил од работа и заслужува да биде дебело награден, а за време на раст и огромни профити да си го прчат и да не заслужуваат ништо. Малите акционери конструктивно предложија да се донесе политика за наградување за сите вработени и средствата легално да се распределуваат согласно неа на акционерските собранија.

Сега можеби у ТЕТЕ скромно си земаат по 5%, ама гледај по колку ќе лапаат од догодина ако Апелација ја валидира одлуката на Кутревски. Ќе можат неказнено и таму да земаат по 70-80% од профитот како бонус, а ќе оставаат мрвки за малите и кога ќе тужите, ќе ви ја одбијат тужбата дека немате правен интерес!

Све што разглабаме овде е споредно во однос на главниот проблем со судската пресуда. Да не бидеме како оркестарот на Титаник што свири шансони додека бродот тоне. Само едно е спас у оваа ситуација, а тоа е што помасовно информирање на горе наведените институции и спречување на катастрофата што сите ќе нѐ сотре!
edno vreme edna partija vetuvashe deka kje se objavat i krajnite sopstvenici na site firmi i site akcioneri do posleden ne samo na tie nad 5% (ako me drzi sekjavanje samo fersped gi imashe objaveno na svojata web strana), ama ni od toa ne bidna nishto...
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
Колку бевме во заблуда кога мислевме дека корона кризата ќе заврши за 2-3 месеци

ЕБОР прогноза: Годинава пад на македонскиот БДП од 5 проценти, следната година раст од 3 проценти
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.661
Поени од реакции
4.964
Колку бевме во заблуда кога мислевме дека корона кризата ќе заврши за 2-3 месеци

ЕБОР прогноза: Годинава пад на македонскиот БДП од 5 проценти, следната година раст од 3 проценти
Ако ги гледаш берзите не само МСЕ најголем дел имаа беар маркет од 2-3 месеци. Не дека некои уште не се ама има и многу што се опоравија. Но ова со Коронава најверојатно ќе се влошува така да можно да има уште еден налет на продавање но големата шанса од март тешко да се повтори на МСЕ.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.811
Поени од реакции
15.733
...едит: А можат Кутревци и друга фирма да направат, која ќе дава советодавни услуги на Пекабеско и ќе го музе
имаше една тв серија, за англиски фудбалски клуб... на газдата на 95% акции му притреба 50,000фунти КЕШ ( го уценуваа, некое киднапирање мислам беше), па напраи трансакција за консултативни услуги, преку негова фирма од Кајманите... одма за 2 дена му доваѓа Инспектор, му кажува ТИ си сопственик на 95%, ама не си на 100%, има и 5% МАЛИ акционери...
а кај нас со 51% не акции, туку гласови се праи што се сака..
Проблемот е во КРИМИНАЛНИОТ закон за Трговски друштва, кој овозможува и 51% сопственик ДА РАСПОЛАГА со ЦЕЛИОТ профит, истата правна процедура КАКО да НЕ Е Акционерско Друштво !!!
А има и други работи на грб на малцинските акционери
Најпроста Работа... кај нас како ја купија Пелагонија, мислам и Маврово... 2-3ца ѓоа независни купија 51% и после КРАЈ
Е познатиот газда НИНИ се обиде така да го земе Срболек, ама српската Комисија на Берзата му ја ПОНИШТИ куповината, СЕ ДОДЕКА не ги купи акциите на СИТЕ заинтересирани, по истата цена... значи нешто како кај нас превземање на Охридска Банка од ГСоциете, општ повик...

Е па и НЕ давање Дивиденда и Делење огромни бонуси е измама, директно КРАДЕЊЕ од малите акционери кој се сосопственици..
Треба под ИТНО државата да ги лимитира Бонусите во функција од Големината на Дивидендата.. а уште подобро е на Награди и Бонуси 90% Данок, а за Дивиденда да се НАМАЛИ данокот!! на симболичен!

Мислам дека е најдобро засегнатите да вклучат и мали акционери од други држави, да се видат Законите и Регулативата за заштита на мали акциноери..
Нели МСЕ се поврза со другите Берзи во Регионот, мора и правната рамка да биде иста !!!
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Интересно како во Пекабеско акционерската состојба е толку консолидирана што нема веќе ни кој да продава. Еден табор се Кутревци со вработени инсајдери, а друг се малите акционери што се свесни за вистинската вредност на акциите. Дури ни со максимална количина лоши вести цената никако да падне...

Исто така, просто ми е шокантно како стотина акционери што го читаат форумов, а меѓу нив има и брокери и „менаџери“, немаат никаков интерес за пресудата којашто набргу ќе ги претвори во овци за стрижење. Се надевам дека директорите ќе им напишат благодарници на @TENDO и на @mishevski затоа што преку затајување на информации што се од клучна важност за 80.000 мали акционери им направиле услуга на апашките директори полесно судски да им се валидира претстојниот грабеж.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom