Македонска берза

Член од
19 септември 2011
Мислења
7
Поени од реакции
6
Od nikogash ne sum sakal firmi so mnogu krediti, ama ova nivo na dolgovi so vitaminka e mnogu zagrizuvacko... Da ne ja slika hari vo tabloto na maturanti za nekoe vreme...
ко че си замини папата од витаминка тешко на фабриката со наследниците, се разбира ако не ја продај дотогаш
 
Член од
2 септември 2014
Мислења
187
Поени од реакции
195
Ретко се цитирам себе, но ова морав:

Вкупната наплата на приходи во јули изнесува 17,9 милијарди денари. Даночните приходи се наплатени во износ од 10,2 милијарди денари, или 1,7% помалку од лани. Данокот на додадена вредност за првпат од почетокот на кризата забележува раст во однос на минатата година од 1,2%, што следи по падот во јуни од 7,5%, и високиот пад во мај и април од -33 и -43,5% респективно. Се забележува и висок раст на увозните давачки од 18,3%, понатаму раст на персоналниот данок од 0,4%, додека помала наплата иам кај акцизите и данокот на добивка.
Професоре зарем си сериозен со ова... па на ваучерите за туризам и купувам домашно и доделени 10мил евра на граѓаните што треба да се очекува и тоа картичката за купувам домашно со рок до 15 Август за пазарење,кога ќе заврши ова што понатаму ќе ја стимулира економијата? Отворените граници, зголемената трговија, зголеменото производство, зголемената потрошувачка...?
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.299
Поени од реакции
2.360
Е види, види овие од Австриското меѓународно здружени за развој на менаџмент и Бледската школа за менаџмент решиле да навлекуваат македонски инвеститори:

 

Hub

Член од
3 мај 2017
Мислења
672
Поени од реакции
714
zosto odma so''conspiracy theories'' jas kolku sto gledam poveketo ne kotiraat. ne li moze stvarno da imaat kriterium po koj gi biraat ? gi pishuva kriteriumite ,lesno se proverlivi ako nekoj saka da chepka...
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.299
Поени од реакции
2.360
zosto odma so''conspiracy theories'' jas kolku sto gledam poveketo ne kotiraat. ne li moze stvarno da imaat kriterium po koj gi biraat ? gi pishuva kriteriumite ,lesno se proverlivi ako nekoj saka da chepka...
Се зезам малку (саркастиен сум). Имам потенцирано неколку позитивни аспекти од работењето на Адинг тука на форумов, затоа и горенаведените субјекти решиле да ми се приклучат мене во навлекувањето :)

Инаку да, другите не котираат, а би биле едни од најсоодветните кандидати за потенцијални IPO на македонскиот пазар на капитал.
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: Hub
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Е види, види овие од Австриското меѓународно здружени за развој на менаџмент и Бледската школа за менаџмент решиле да навлекуваат македонски инвеститори:

Абе реално и СТБП ја поддржал "институтот" чијашто најдобра финансиска одлука у животот била да се ожени со сестрата на Мукаетов.

Инаку, најголемите дубари у Македонија се прават под превез на авторитети, титули, функции и институции. Еве нпр. кога ги чита човек овие платени маркетиншки текстови со длабокоумни анализи од Џенерали ќе помисли небаре мозок им истекува низ уши, а кога ќе ја повлече пи-ар завесата на фондот ќе открие само загуби и мизерни поврати за инвеститорите.

6F4227E3-DD39-4DD5-B0B0-2B2F6F0A3574.jpeg
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.299
Поени од реакции
2.360
Ајде нека му е со среќа на тој што денес си купи 2.400 акции од Адинг.
Ако се одземат сопствените акции, си обезбеди 0,73% од акциите со право на глас.

На цена од p/e = 6.29, p/b =0.67 со редовен дивиденден принос од 4%.

Одлична зделка бар според мене.

Ако некој од форумов ја донел конечната одлука баш денес после читањето на постот, да си почасти.
 
Член од
17 октомври 2017
Мислења
855
Поени од реакции
1.471
Od nikogash ne sum sakal firmi so mnogu krediti, ama ova nivo na dolgovi so vitaminka e mnogu zagrizuvacko... Da ne ja slika hari vo tabloto na maturanti za nekoe vreme...
А што да прават пустите со 3 М евра минус во оперативен кеш флоу...освен да го покријат со 3 ипол М кредит.

Две третини од оперативната добивка им оди на камати. Со ваква нето добивка, ќе го вратат долгот за еднооо...па 60 години.

Трпение спасение
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.299
Поени од реакции
2.360
А што да прават пустите со 3 М евра минус во оперативен кеш флоу...освен да го покријат со 3 ипол М кредит.

Две третини од оперативната добивка им оди на камати. Со ваква нето добивка, ќе го вратат долгот за еднооо...па 60 години.

Трпение спасение
Ќе го продаваат Брилијант. Изгледа нема баш толкава синергетска вредност колку што очекуваа.
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Nikoj ne spomna zbor dva za Teteks da ne ste mu luti na Gligorcho :)
Toa e toj zargon evro za tebe ;)
Автоматски споено мислење:

Za Vitaminka si go kupija sidroto sega moze slobodno da si sedat pokraj marinata bezgrizno deka nekoj ke saka da gi kupi !!!
Za takva dobivka treba dobar knigovoditel a sigurno stavkata ostanati obvski e interesna za analiza ??
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Оф, оф, оф, поминува контролен пакет по трипати пониска цена од берзанската. Треба да се почешаат по глава акционерите на СПАЗ, исто како и тие од ОХБ, којашто досега ќе се тргуваше по 10.000 да не не' растрезни ладниот туш кога Шпаркасе ја презема по 6.300
 
Член од
23 јуни 2017
Мислења
591
Поени од реакции
1.098
Tuku, nekoj da kazese koja e taa firma Liko dooel koja tukusto kupi 25% od SPAZ?
Оф, оф, оф, поминува контролен пакет по трипати пониска цена од берзанската. Треба да се почешаат по глава акционерите на СПАЗ, исто како и тие од ОХБ, којашто досега ќе се тргуваше по 10.000 да не не' растрезни ладниот туш кога Шпаркасе ја презема по 6.300
Dobro be druze grim, ti kako poznat Sherlock Holmes II, iskreno mislish deka 6.169,61 den po akcija e that's all folks? :cool:
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883


Dobro be druze grim, ti kako poznat Sherlock Holmes II, iskreno mislish deka 6.169,61 den po akcija e that's all folks? :cool:
Би гарантирал дека имало кеш за Давитковци да ги дополни, ама не сум сигурен дека малите акционери ќе се офајдат сега кога фирмата е преземена. Мора да ги купил некој со јаки црни бизниси пошо би му требало 3-4 миљони кеш да им доплати до 18.000 денари по акција, а како што видовме од бомбите, дури и еден Орце Камчев има проблем да набави миљонче у кеш
 

Kajgana Shop

На врв Bottom