Македонска берза

Член од
2 октомври 2017
Мислења
154
Поени од реакции
188
Дивиденда НЛБ, точка 10.
официјална информација.

Прегледај го приврзокот 243774
Нели би требало на СЕИ НЕТ да објават нешто...
Автоматски споено мислење:

Со оглед на несериозноста на владата не сакаат уште еднаш да мораат да ја повлекуваат одлуката....
 
Последно уредено:
Член од
11 јули 2017
Мислења
310
Поени од реакции
490
Еве да видите како размислуваат големите ѕверки со многу капитал
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Еве да видите како размислуваат големите ѕверки со многу капитал
Аууу одлично четиво.

We had a big conference call a few weeks ago with thousands of people on the call and we’ve done one-on-ones with some of our biggest clients. I would say the number-one question originally was “How long will this go on?’ Now the questions have shifted to, “Aren’t there opportunities? “

And what do you tell them?

I say it’s unfortunate that they are asking that question, because usually that question indicates we are not yet at a bottom. Bottoms usually occur when people don’t ask if there are opportunities. At bottoms, people just assume that the horrific performance is going on forever and nobody wants to invest.

ОВА! Памтам на последниот краш на МСЕ, имаше можда неколку години кога мислевме дека берзата е МРТВА и дека никој никогаш нема да инвестира ништо. Помина и тој период, кога малце почна да се раздвижува работата влегов и супер поминав, секако не влегов на дното и не чекав 3 години за да се оправи, може ке имав нешто плус принос ама повеќе ќе чекав, но тоа е тоа.
Се плашам дека и сега ке се случи истото, дека ке има уште падови, дека ке има лоши резултати во бизнисот и во прв и во втор квартал, а богами и во трет јер све е повржано, и без корона пак ке е катастрофа затоа што конзумеризмот на луѓето не се враќа толку лесно, ако потрае лошово никој нема да каже ај сега ке купам нов телефон од 1000 еур, или кола од 10-20.000 еур и сл. Сите ќе бидат у "штедење" муд. Додека се вратат старите потрошувачки навики на луѓето, многу фирми ке страдаат и многу биланси ке изгледаат ужасно.
И на крај, парите заработени од претходниот економски циклус, од близу-дното до близу-пикот, нема да брзам да ги ставам на берза туку-така во сред неизвесност. Но, на првите знаци на опоравање, ете ме и мене пак во инвестирање. Ако поминам исто како претходно, ја сум на КОЊ :D


 

Hub

Член од
3 мај 2017
Мислења
672
Поени од реакции
714
Еве да видите како размислуваат големите ѕверки со многу капитал
imash razni strategii , nekoi sovetuvaat sega da se kupuva, dimon od jp morgan na pr. pratil pismo so site akcioneri deka sega e vreme za vlez, ednash vo generacija shansa za vlez... i taka
 
Член од
18 јули 2009
Мислења
6.157
Поени од реакции
3.875
Официјално од утре берзата ке работи по скратено време односно ке може да се тргува од 10 до 13 часот .
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.709
Поени од реакции
15.579
Има и друго... не се битни цените на акциите... државите бараат Донации од газдите, а набргу и на ситните акционери ќе им опнат високи Даноци и на денди и при продажба... И најважното, плукни му се и на парите кога ги печатат како тоалет папир...
ете пример, на тетками од Белград и заробија на книшка 1991 околу 48,000ДМ.... ова година Србија ќе почне враќање... ние наследниците со сите камати ќе добиеме околу 25000 евра... тогаш, 1994 со 32,000ДМ ( околу 16000еу) купив убав стан од 94м2... сега за гарсоњера ти бара 30000еу...
 

Hub

Член од
3 мај 2017
Мислења
672
Поени од реакции
714
znaci togas bilo dobar poteg da idesh so nekretnini. i toa ti eden vid berza vo odsustvo na berza vo yu. ;)
 
Член од
9 мај 2017
Мислења
352
Поени од реакции
635
S&P денес тргна од +1% заврши на +3,4%
Вчера започна со +4% на отворањето, па заврши на негативна нула. Сега еве го слушам лудиот Марк Кјубан кој вели дека е голем оптимист и дека купува овој период. Не знам на кого да верувам :)
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
310
Поени од реакции
490
imash razni strategii , nekoi sovetuvaat sega da se kupuva, dimon od jp morgan na pr. pratil pismo so site akcioneri deka sega e vreme za vlez, ednash vo generacija shansa za vlez... i taka
Ептен ме бендисува ова - Еднаш во генерација шанса за влез.
За да биде ваква шансата како што сакаш да ја опишеш треба да може да купиме на 80% попуст што значи ЈП Морган се клади на истото сценарио дека ќе оди надоле, како инаку би формулирал дека е нешто шанса на генерација со 15-20% попуст од пикот.
Па 15-20% секој викенд у град има попуст па не е шанса на годината за да си купиш облека секој викенд.
Автоматски споено мислење:

S&P денес тргна од +1% заврши на +3,4%
Вчера започна со +4% на отворањето, па заврши на негативна нула. Сега еве го слушам лудиот Марк Кјубан кој вели дека е голем оптимист и дека купува овој период. Не знам на кого да верувам :)
Дневно движење на S&P index нема некоја врска со макро трендови и на каде би се движеле пазарите да речеме во наредните 6-18 месеци.
Зар мислиш дека растов на S&P е реален деновиве?
 
Последно уредено:

Hub

Член од
3 мај 2017
Мислења
672
Поени од реакции
714
vesta e od pred 5-6 dena. uste imas stocks so po 60-70% discount.
eve i ovoj fink, blackrock. heavyweights.
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Денес ке биде интересно на светско ниво, извештај за невработени во УС и ОПЕК+ состанок. Ке има барем 5милиони нови невработени сигурно, а опек ако фејл-не, има да биде bloodbath, иако европа отвори зелено, долг е денот.
 
Член од
17 октомври 2017
Мислења
855
Поени од реакции
1.471
NLB Ljubljana ima okolu 74% akcii vo TNB, taka sto badijala I site ostanati da glasaat poinaku, ke bidat nadglasani.

Mislam vo ovoj moment da se delat dividendi vo bankarski sector e krajno neodgovorno, ne znam koja banka vo svetov pravi takvo nesto? Ne se znae koi ke bidat reperkusiite, nitu kolku dolgo ova ke trae, ke bide vazno sekoe denarce.

Keshki neka ispadne deka nema nikakvi shteti, ke se isplati dividendata vo septemvri, nisto strashno.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom