Македонска берза

Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Да, можеби затоа што има релативно краток рок и станбените имаат пониски камати.
Сигурен си со кредитот? Ова што го пишуваш малку невозможно ми е, или кредитот ти е многу мал или многу кратот рок друго нема.
 
Член од
10 мај 2009
Мислења
827
Поени од реакции
541
Не сум видел никој пат повеке пива на промоција од денес, очигледна е кризава со падот на потрошувачката.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.797
Поени од реакции
15.714
Не е се така едноставно, зависи во кој дел од отплатата си. Луѓето што се при крај на амортизациониот план имаат многу мал удел на камата во ануитетот оние што се на почеток голем. Ова е комплексен проблем.
има и казна ако сакаш предвреме да отплатиш станбен кредит.... само ако настане топчидерска ситуација, како пред распад на ехЈу, тогаш банките сакаат да се отплати побргу....
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.066
Поени од реакции
3.211
Можеби кај потрошувачки, не сум сигурен. Еве јас имам станбен и првиот месец 25 проценти од ануитетот е камата.
Во ред е, има различни видови на кредити, сигурно и должината влијае во соодносот,
на мене поентата ми беше дека Зоран Заев (ако не знаете кој е Црпе) нема поим како се пресметува каматата (а сигурно е прашан за одобрување) и вели дека оваа со одложувањето е одлична зделка, он си мисли дека соодносот е некаде 95%:5%, што би рекле џабалк пари.
одлуките во техничката влада се носат консезуално од повеќе партии, затоа не помина предлогот за 14500ден минимална плата во администрацијата.
Одлуките се носат со мнозинство во влада, и не беше проблем да го донесат, ако си следел ден, два по објавувањето на предлозите, Црпко велеше дека погрешно бил разбран, кај смее да намали на, администрацијата кој ќе го гласа утре ако ги стави сите на минималец.

И стварно со овие пиши бриши одлуки човек не може да прогнозира ништо, што и текне тоа прават, не сум стар, ама според некој оваа е најдно економска влада што постоела, само ЕУ, НАТО и ќеш знаат.
 
Член од
16 декември 2019
Мислења
63
Поени од реакции
75
Posle ke brkale oni stranski kapital? Koj crn stranec bi investitral vo ovaa "ajde da si igrame drzava" drzava, koja ne vleva nikakva sigurnost i e predvodena od vakci shalabajzeri(mnogu blag zbor za vlasta). Ne za dzabe ima tolkav odliv na stranski kapital od MSE. Vakva pupu ne vazi i "ќе" vlada nigde nemalo i ke nema. Sramota e ova i ne mi e jasno do koga site ke kjutat i ke si traat
 
Член од
18 септември 2010
Мислења
61
Поени од реакции
40
Последно уредено:
Член од
10 април 2013
Мислења
1.107
Поени од реакции
705
So ovie kako sto gi narekuvate pisi brisi odliuki ke zememe dividenda.Ne znam zosto tolku negativnosti od vas oobicni mali akcioneri,osven ako ne prodadovte pred odlukite TNB na 12000,a KMB na 5000 ???
 
Член од
18 септември 2010
Мислења
61
Поени од реакции
40
Штама на формумов, ова значи дека стратегиите се направени и сега се купува и продава. :bravobe:
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.066
Поени од реакции
3.211
So ovie kako sto gi narekuvate pisi brisi odliuki ke zememe dividenda.Ne znam zosto tolku negativnosti od vas oobicni mali akcioneri,osven ako ne prodadovte pred odlukite TNB na 12000,a KMB na 5000 ???
Шо ти вреди дивиденда кога сјебаа се живо што фатија, дали ти како инвеститор можеш да планираш нешто подолго од 1 ден, ставија 15% данок, па им текна ај 10%, капитална не се знаеше дали ќе се плаќа до почетокот на рокот за плаќање, па и тоа им текна да го поместат (сега зошто не би им текнало да го вратат),
ама како врв на се директно за берзата е забраната за исплаќање на дивиденда, дали знаеш колкумина имаат купено акции попоскапо во надеж за дивиденда, одкако и се побунија нивните профитери, ставија исплата само за македонски државјани/фирми, па ова па она, па оди најди и го крајот со следната одлука која ќе ја донесат.

Некој од овие заебанции има доста профитирано, а доста народ и наебано,
еве после ова кој странски инвеститор ќе инвестира на берзата, кој е будала да го заробува капиталот и да губи пари само поради тоа што имаш профитерска влада,
онаа што можеме лесно да го предвидеме е дека во следниот период ќе има многу малку пари од сериозни инвеститори, што ќе влијае на прометот и цената на акциите.
 
Член од
18 ноември 2019
Мислења
85
Поени од реакции
65
Квази демократија, водена од ултра тешки титови комунисти, кои што ја водат оваа наша ''берза". Местат одлуки како и кога сакаат, се се инсајдерски тргувања, земете ги Тете, Охб и последниве дивиденд игри, значи во рок од 2 месеци се направени тешки федерални 30 години робија прекршоци... Страшно, после случката со Охб заминав на насдак, не гледам некаква иднина на Мсе
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Оф, оф, оф, 35 миљони евра блокови преку Комерцијална брокер у март. Којзнае какви све играрии имало тука...

Screen Shot 2020-04-06 at 12.16.58.png
 
Член од
31 август 2017
Мислења
237
Поени од реакции
164
Квази демократија, водена од ултра тешки титови комунисти, кои што ја водат оваа наша ''берза". Местат одлуки како и кога сакаат, се се инсајдерски тргувања, земете ги Тете, Охб и последниве дивиденд игри, значи во рок од 2 месеци се направени тешки федерални 30 години робија прекршоци... Страшно, после случката со Охб заминав на насдак, не гледам некаква иднина на Мсе
Tras Tras.... Ne samo mse :))))
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.299
Поени од реакции
2.360

Kajgana Shop

На врв Bottom