Македонска берза

Член од
11 јули 2017
Мислења
310
Поени од реакции
490
Се соневам дека така тоа едноставни ќе ги лаже.
Пред два дена имаше телефонски разговор со Путин, така да она што го зборува на прес-конференција по се изгледа и ќе се оствари.
Незнам од кај ти е сомнежот.
Трамп од почетокот на Март минимум 5 пати ги излажа Американците и мува не го лази.

1) Ги излажа дека имаат FDA Aproved лек за корона вирус и тоа неколку пати го повторуваше иако лек ден денес не постои.
2) Ги лаже константно за состојбата во New York и помошта што ја праќа, самиот гувернер на NY неколку пати излезе да го демантира на телевизија и јавно да каже дека лаже.
3) Ги лажеше дека ќе отворат за католички Велигден и тоа една недела го повторуваше на прес конфернции иако сите му викаа дека не е возможно Америка да отвори на 12ти Април за да се повлече после некое време.

Ме мрзи сеа да барам се останато што лажеше и какви се глупости се изнакажа на пресконференции последниве 2-3 недели.
Јас инаку сум про-Трамп и неговите политики, чисто да не мислиш дека јас имам нешто против Трамп па го тролам тука ама дечкото е првокласен лажго.
 
Член од
17 октомври 2017
Мислења
855
Поени од реакции
1.471
Незнам од кај ти е сомнежот.
Трамп од почетокот на Март минимум 5 пати ги излажа Американците и мува не го лази.

1) Ги излажа дека имаат FDA Aproved лек за корона вирус и тоа неколку пати го повторуваше иако лек ден денес не постои.
2) Ги лаже константно за состојбата во New York и помошта што ја праќа, самиот гувернер на NY неколку пати излезе да го демантира на телевизија и јавно да каже дека лаже.
3) Ги лажеше дека ќе отворат за католички Велигден и тоа една недела го повторуваше на прес конфернции иако сите му викаа дека не е возможно Америка да отвори на 12ти Април за да се повлече после некое време.

Ме мрзи сеа да барам се останато што лажеше и какви се глупости се изнакажа на пресконференции последниве 2-3 недели.
Јас инаку сум про-Трамп и неговите политики, чисто да не мислиш дека јас имам нешто против Трамп па го тролам тука ама дечкото е првокласен лажго.
Ne ne si ti Trump hater. Samo stradas od TDS (Trump derangement syndrome)
Ne vrishtea demokratine deka bil rasist koga vovede zabrana za vlez od Kina? Tie sto sega go napagjaat kako ne vovel merki porano? Ne se slikase Nancy Pelosi kako gushka lugje vo Chinatown? Sega sto bambori za social distancing?
Ne zborese glavnion na WHO deka mortalitet bil 3-4%? Sega da ispadne deka ne e ni 1%?
Trump ne e diktator na NR Kina. Trump e pretsedatel na najslobodnata zemja na svetot. Tie lugje da im gi odzemes pravata i slobodite ke se dignat na vooruzena revolucija. Ne se toa makedoncinja pa kuti i trpi.
Trump probuva da kupi vreme oti vonredna sostojba ne moze da trae neograniceno. Im dava nadez na lugjeno da izdrzat.
FDA nemala odobreno lek? Majkata! Pa pred nekolku dena go odobri hidroksihlorokinot za teshki slucai na Kovid! Istiot toj lek sto guvernerot na NY ne dozboluva da se upotrebuva bo negovana drzava. Koja patem ima 30% od smrtnite slucai bo USA.

Imam eden sovet do tebe. Probaj da mislis so svoja glava. Za promena
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
310
Поени од реакции
490
Ne ne si ti Trump hater. Samo stradas od TDS (Trump derangement syndrome)
Ne vrishtea demokratine deka bil rasist koga vovede zabrana za vlez od Kina? Tie sto sega go napagjaat kako ne vovel merki porano? Ne se slikase Nancy Pelosi kako gushka lugje vo Chinatown? Sega sto bambori za social distancing?
Ne zborese glavnion na WHO deka mortalitet bil 3-4%? Sega da ispadne deka ne e ni 1%?
Trump ne e diktator na NR Kina. Trump e pretsedatel na najslobodnata zemja na svetot. Tie lugje da im gi odzemes pravata i slobodite ke se dignat na vooruzena revolucija. Ne se toa makedoncinja pa kuti i trpi.
Trump probuva da kupi vreme oti vonredna sostojba ne moze da trae neograniceno. Im dava nadez na lugjeno da izdrzat.
FDA nemala odobreno lek? Majkata! Pa pred nekolku dena go odobri hidroksihlorokinot za teshki slucai na Kovid! Istiot toj lek sto guvernerot na NY ne dozboluva da se upotrebuva bo negovana drzava. Koja patem ima 30% od smrtnite slucai bo USA.

Imam eden sovet do tebe. Probaj da mislis so svoja glava. Za promena
Полека бе брат не се возбудувај за Трамп чоече. Како фати да го браниш ко фамилија да ти е.
Јас кажав и пак еве ќе ти повторам пошто не си го прочитал до крај мојот коментар излеа а рипаш одма. Јас се согласувам со економските политики на Трамп.

Ако патиш од дебата за Демократи vs. Републиканци имаш најверојатно други форуми за таа работа и јас не мислам да дебатирам на таа тема, а ми изгледа и дека се согласуваме околу ставот дека неговите политики се подобри од тие на демократите и незнам што би дебатирале тука.
Јас само изнесов мој став врз база на неговите пресконференции последниве денови дека дечкото лаже и стојам зад тоа дека лаже и тоа со повторување.

п.с. За крај смири се малце со квалификацииве, не ме ни познаваш лично, а во еден ист пост пиша и дека сум имал незнам си каков синдром и дека не сум размислувал со своја глава. Совет научи да дебатираш на малце повисоко ниво од лични и персонални навредувања па уште за Трамп.
Искрено ме заболе таквото за Трамп.
 

RPR

Член од
3 април 2020
Мислења
2
Поени од реакции
0
Kade bi mozel da najdam statistika za poslednive 2-3-5 godini za firmi (makpetrol, komercijalna, Alkaloid)
 
Член од
17 октомври 2017
Мислења
855
Поени од реакции
1.471
Види како си расне таа акција ТЕЛ! Без местенки, без маркет мејкери. А не ни падна нешто драстично.

Се прашувам што се деси со оној Загрепчанец кој ме исмеваше тука како сум инвестирал во најскапиот телеком во регионот. Па правеше споредби со ЕФТИНАТА ППИВ. Како иде таа акција, патем? Може ли воопшто да се искочи од таму?

Све си мислам дека, ако има некоја фирма која нема да има проблеми да исплати дивиденда, тоа ќе биде ТЕЛ. Пошто 30-на % ќе завршат во буџет. А таму, слушам, очајно недостигал КЕШ :свиркам:
Автоматски споено мислење:

Патем речено, линкот кој го постирав погоре од Ус депт оф хелт е ИЗБРИШАН. Ама за беља насловот е кеширан од Гугл па се гледа за што е.

Не, 1984 романот не им е рамен
 
Последно уредено:
Член од
17 октомври 2017
Мислења
855
Поени од реакции
1.471
Си го проверил курсот на доларот последниве месец дена? Пораснат е во однос на било која валута. Дури и во однос на Швајцарец. Многу го уништија џанам.

Финтата е што моментално сите печатат пари. Сите. И тука ми е мене проблемот. Оти кога ова со вирусот ќе слегне, толку многу пари во оптек неминовно ќе доведат до инфлаторен циклус. А тој секогаш, ама секогаш завршува со тежок маркет креш и рецесија.

Ова сега не е рецесија. Ова е наметнато затварање на економијата. Вистинската рецесија допрва ќе удри.
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
Си го проверил курсот на доларот последниве месец дена? Пораснат е во однос на било која валута. Дури и во однос на Швајцарец. Многу го уништија џанам.

Финтата е што моментално сите печатат пари. Сите. И тука ми е мене проблемот. Оти кога ова со вирусот ќе слегне, толку многу пари во оптек неминовно ќе доведат до инфлаторен циклус. А тој секогаш, ама секогаш завршува со тежок маркет креш и рецесија.

Ова сега не е рецесија. Ова е наметнато затварање на економијата. Вистинската рецесија допрва ќе удри.
Проблемот е што од една страна ќе има инфлација од друга страна имаш зголемување на невработенст и пад на економиите (рецесии). Обично ифлација се појавува како има еконосмка експанзија (зборам за контролирана инфлација, галопирачка инфлација се јавувала во банана држави кои имале режим) Мене макроекономски ова ми делува како во 80тите кога имало т.е. стагфлација, Тогаш, обратно од сега цената на нафтата (нафтените шокови) растела и тоа предизвикувало инфлаторен притисок, проследено со пад на вработеност и пад на произвордството т.е. рецесија. Во економската литература тоа се нарекува стагфлација (In economics, stagflation, or recession-inflation, is a situation in which the inflation rate is high, the economic growth rate slows, and unemployment remains steadily high. It presents a dilemma for economic policy, since actions intended to lower inflation may exacerbate unemployment.), и се смета како многу тешка позиција за излегување.
Генерално постојат два пристапа: Монетрно олабавување (штампање пари ко што велиш) или зголемување јавни расходи (најчесто преку задолжување на државите) Во нормални услови кога имаш рецисија одбираш еден умерен пристап за да ја подигнеш економијата. За воља на вистината монетарното олабавување беше присутно и пред појавата на короната, знаете дека ЕУРИБОР беше и уште е негативно, т.е. каматните стапки се историски ниски.
Наеднаш многу луѓе не работат, произдводството е намалено тое неминовно води кон рецесија. Затоа и одлучуваат дополнително да трошат државите (оние кои имаат простор да се задожуваат) преку стимулација на јавна потрошувачка.
Ќе имаме лабава монетарна политика проследена со зголемена јавна потрошувачка, не само кај нас, глобално.
А секој кој малку се разбора од економија знае дека при вакви околности ќе има инфлаторен притисок.
Зголемување на невработеноста проследена со намалување на платите, дополнително раст на цените на основните прозиводи ќе ја намалува потрошувачката а тоа води до пад на економијата (рецесија), а тоа до зголемување повторно на невработеноста, пад на плати... и така во маѓепсан круг.

Постојат V, U, L, shape, мојата сегашна процена е третото т.е. најлошото сценарио, до пред некоја недела бев повеќе оптимист, прогнозирав и раст на мсе (од околу 20%) кој не се случи иако покажа некоја нагорна тенденција од околу 10% нагоре од минималната точка (можеби и повеќе кај некои акции). Тоа е секој може да погреши, посебно во овие времиња во кои околностите се менуваат буквално од час во час... Тие што ме следат подолго знаат дека многу често сум бил во право и сум ги погодувал трендовите.

Сум згрешил за ТПЛФ, и за короната во Италија кога имаше по 3,500 новозаболени на ден покажуваше успорување и сметав дека тоа е пикот, подоцна отиде нагоре, па сега Шпанија дури ја претица и е повеќе загрозена.. кој би можел тоа точно да го предвиди...

Кој сака да листа нека листа наназад што сум пишувал за КБМ 3,200-3,500, МПТ кога беше 20-30к, Гранит 500-600, Алк 5-6к,

Ова е секако мое мислење, за тоа колку јас ги разбирам работите, впрочем овој пат и не сакам да сум во право. Би сакал да имаме Vshape и да се врати во нормала животот што побрзо.
 
Член од
16 август 2017
Мислења
412
Поени од реакции
1.067
Кумановци, подршка од Скопје . . .
Седете дома, чувајте се, не правете глупости... што би правеле ние без вас . . . Вие сте меѓу основоположниците на акционерската култура во Македонија.... Вие отсекогаш сте биле првата пушка, а треба уште многу борба за да се ослободат ФЗЦ, Пекабеско, Макпетрол,.... за Топлификација е касно она маченички падна во борбата против фашизмот. . . .
Башка и премиерот ви е кумановец, па може да ве испочитува со некоја споменица или пензија после пандемијава ;);) ...
И пишувајте на форум за да ви помине време ;) ;) . . .
Овие два дена нема да ви контраме и само ќе ви лајкаме ради солидарност...
Пишете нешто за ФЗЦ . . . подобро тоа отколку да се карате по дома . . .
4,5 чашки ракија било топ за корона, а и полесно ќе спиете ;);)...
СОЛИДАРНОСТ.
 

RPR

Член од
3 април 2020
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво на сите ,

Имам некои планови за инвестиција во некои компании па сакам да добијам и некое друго мислење од ваша страна . Заинтересиран сум за инвестирам во Окта или Макпетрол ,Бидејки по некои мои анализи нафтените компании изгуби најмногу во изминатиов период , но мислам и најбрзо ке се вратат по завршувањето и стабилизирањето на берзата.

Па ме интересира некој да ми даде свое мисленње дали е момент да инвестирам или да почекам, или воопшто да не ги следам нафтените компании.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom