Македонска берза

Член од
20 јули 2016
Мислења
7.631
Поени од реакции
4.933
Не бе, само проучувам психологија на луѓево, во раст они се економски гуруа, паметни, експерти, прават пари без мотика, а во пад све некој друг им е крив, па молат за помош од влада да се спречи падот, да се угаси берза додека не стивне за да не изгубат пари. Не е коментаров само за МСЕ, него за цел свет. Никој во раст не кажа угасете лонг трејдинг, сопрете тргување, никој не кажа тргнете ја од тргување тесла што отиде +200% за 1-2 месеци. Тогаш убаво им беше а сега квичат.
НИКОЈ од форумов не ја предвиде коронава дека ке има толку ефект врз берзите. Никој не продаде па макар и со мала загуба па сега да има можност да си докупи +20% од истите акции ( секоја чест на ретки исклучоци, којзнае дали ги има ).
Ќе побарам коментари од мене како што пишував дека купувам УСД, ЦХФ и Злато. Така сега портфолиото минимално ми настрада.
 
Член од
8 јуни 2010
Мислења
80
Поени од реакции
34
Добро ова сеа ми е смешно што се случува на МСЕ, Се затрчаа некој да купуваат онака наивно ... мислам зашто да ги купат АЛК на 10к коа може на 11к ... а и кај другиве иста прича... демек зимај сеа дур е паднато :) Смешки
 
Член од
10 септември 2011
Мислења
38
Поени од реакции
39
@vlade4o како си сигурен дека цената на АЛК ќе падне на 10к?
 
  • Љубов
Reactions: MSE
Член од
8 јуни 2010
Мислења
80
Поени од реакции
34
Го коментирам движењето на цените општо и како некој се залетаа а може и некои поликвидни играчи да форсираат за нагоре да иде, а АЛК ја земав како пример ( ... а и кај другиве иста прича... )

@vlade4o како си сигурен дека цената на АЛК ќе падне на 10к?
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
Може некој бид аск да пушти од мби 10 ме интересира дали некој продава воопште?
 
Член од
17 октомври 2017
Мислења
855
Поени од реакции
1.471
Ova izgleda ke odi po 10% gore dole sekoj den. Berzive se pretvorija vo rulet.

Jas licno ne se zamaram, poprvo bi kupil nego da prodadam. Mnogu greshat tie sto ova go sporeduvaat so krizata vo 2008ma. Ova ke se sredi za mesec dva, krizata se oporavuvase so godini.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom