Македонска берза

Член од
3 декември 2019
Мислења
71
Поени од реакции
30
Дали во слчај на корона во мк е можен потоп на мсе?
 
Член од
19 октомври 2012
Мислења
294
Поени од реакции
249
Дали во слчај на корона во мк е можен потоп на мсе?
Мислиш дека поради вирусот нема да има исплата на дивиденда? И во случај да паѓаат цените, само приносот ќе биде поголем. Штета што немам нешто повеќе кеш...
 
Член од
3 декември 2019
Мислења
71
Поени од реакции
30
Мислиш дека поради вирусот нема да има исплата на дивиденда? И во случај да паѓаат цените, само приносот ќе биде поголем. Штета што немам нешто повеќе кеш...
Мислам цените на акците да одат надолу едно 30-50% дали е можно?
 
Член од
23 мај 2017
Мислења
66
Поени од реакции
35
Мислам цените на акците да одат надолу едно 30-50% дали е можно?
Ova prasanje ti e ili odgovor . Ako ti e prasanje da ti odgovoram deka berzata spored mene bi padnala 2- 5% i toa zavisi koja akcija, bidejki nasava berza nema veska so stranskite berzi i ne funkcionira kako niv potocno kaj nas ti e se politika .Doaga prolet vreme na izvestai i dividenda , Eu i nato pa mi nema logika a pogolem pad .
 
Член од
21 јуни 2018
Мислења
610
Поени од реакции
262
Реално ако ја превземат Еуростандард на краток рок цената логично ми е да оди надолу зошто ќе мораат да намалат со дивиденда и ќе има трошоци на реорганизација.
Чија сопственост е Еуростандард банка?
Автоматски споено мислење:

Нема ли да влијае на адекватноста тоа што Еуростандард има акумулирана загуба од 800м денари.

Ако се случи ова ќе биде комплексна операција на спојување бидејќи преку Еуростандард одат сите уплати што луѓето ги прават во македонска пошта.
Дали би штеделе пари во Еуростандард? 1582664110121.png
 
Последно уредено:
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Член од
23 мај 2017
Мислења
66
Поени од реакции
35
  • Љубов
Reactions: MSE
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Dur ima ovci ke ima i volna :)
Ova e denesen report od MSE !!!
Dur se shiri psihoza za pad na berza zaradi moda nekoj dobro se iznakupuva na popust a slucajno mislam deka e sopstven otkup kaj MPT i cifliganec kaj KMB !!!
Da ne zaboravam jas bev optimist :) samo da ne se iznendaite utre na objava od MPT za otkup !!Ne e kriva firmata sto kasni berzata da go pokaze semaforot deka kupila 230 akcii na 77.500 nekoj treba i da zaraboti od vakvi spekulacii pogotovo sto denes si dokupija na uste poeftinko pa valjda utre ke ne udostojat so ovaa informacija ako uspeat da dokupat uste nekoja poveke po ovie denesni 400 akcii dodatno !!
Sledi uste edna najnova spekulacija deka ke bila dibidendata 400 denari kaj KMB pa da moze uz moda da se dokupi sto e mozno poeftino :)
Nema pravda nema mir !!! Sudija peder uaaaaa :)
 
  • Хаха
Reactions: MSE
Член од
11 октомври 2014
Мислења
1.899
Поени од реакции
1.732
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Каков потоп, уште малку и ќе се избрише целиот досегашен раст во 2020та
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.107
Поени од реакции
705
Vaka berzata ja nema butnato ni trgovskata vojna SAD-Kina, nitu raketnite napadi SAD- Iran, nitu bregzit.Ovaa bas i ne mi lici na normalna reakcija na nekoj virus. Pa i lani imavme svinski grip pa berzata voopsto ne go percipirase.Ovaa e ludilo, pred objava na rezultati i dividendi vakov pad e nenormalna rabota.Steta sto gi ispukav parite vo oktomvri po negativniot odgovor od EU:yid:
 
Член од
15 октомври 2019
Мислења
59
Поени од реакции
94
Prodavaat tie so panicat i tie so imaat po 50% zarabotka, no sto potoa so parite ?panikata e strasna rabota vo slucajov e nepotrebna. E sea nekoj dobro ke iskoristi da dokupi.
 
  • Хаха
Reactions: MSE

Kajgana Shop

На врв Bottom