Македонска берза

Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Не треба да се занемари фактот дека и на светските берзи посебно во САД има голем раст на цените. Еве пример Епл има едноцифрен раст на добивката, а 100% раст на цената на акцијата.
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
Ме чуди како на сите добри вести ГРНТ сеуште нема поголем раст. Само од акциите на КМБ имаат скоро 5 М евра добивка, плус основниот бизнис. Тука би требало да има раст.

Друга акција која треба да потегне е ТЕЛеком. Нема смисол да се тргува на цена со дивиденден принос од скоро 6%, кога АЛК пример оди на под 2,5%. Тука очекувам брза корекција
Во која насок со раст на Тел или со пад на Алк :) прашање од милион долари
 
Член од
12 декември 2011
Мислења
10
Поени од реакции
1
Здраво на сите јас сум аматер во инвестирање, прочитав голем дел од сите коментари и добри совети и врз основа на Вас имам убави вложувања и проходи, пред година ипол во АЛК,КМБ и малку СБТ од ова ништо не сум продал но сакам да извадам некои 5-6000$ и да ги вложам во Комерцијална Банка Србија па би го ценел вашето мислење.

П.С Во Србија на големо се збори за продажба на Комерцијална Б Србија за 450М и тоа на НЛБ Словенија
 
Член од
25 август 2016
Мислења
438
Поени од реакции
317
Jas neznam kakov znak cekas za izlez od KMB i SBT??
SBT - ako si vlagal 2200 imas 30% rast ..
KMB - ako si vlagal 5000 pak imas 30% rast...

Здраво на сите јас сум аматер во инвестирање, прочитав голем дел од сите коментари и добри совети и врз основа на Вас имам убави вложувања и проходи, пред година ипол во АЛК,КМБ и малку СБТ од ова ништо не сум продал но сакам да извадам некои 5-6000$ и да ги вложам во Комерцијална Банка Србија па би го ценел вашето мислење.

П.С Во Србија на големо се збори за продажба на Комерцијална Б Србија за 450М и тоа на НЛБ Словенија
 
Член од
12 декември 2011
Мислења
10
Поени од реакции
1
Jas neznam kakov znak cekas za izlez od KMB i SBT??
SBT - ako si vlagal 2200 imas 30% rast ..
KMB - ako si vlagal 5000 pak imas 30% rast...

Другар муабетот ми беше сакам да инвестирам во београтска берза на комерцијална банка - Белград па ме интересираше некој да каме мислење
 
Член од
23 февруари 2019
Мислења
283
Поени од реакции
257
Здраво на сите јас сум аматер во инвестирање, прочитав голем дел од сите коментари и добри совети и врз основа на Вас имам убави вложувања и проходи, пред година ипол во АЛК,КМБ и малку СБТ од ова ништо не сум продал но сакам да извадам некои 5-6000$ и да ги вложам во Комерцијална Банка Србија па би го ценел вашето мислење.

П.С Во Србија на големо се збори за продажба на Комерцијална Б Србија за 450М и тоа на НЛБ Словенија
Продажбата на комерцијална Белград одамна е договорена т.д. не сум сигурен дали веќе е доцна.
 
Член од
19 октомври 2012
Мислења
294
Поени од реакции
249
Знае ли некој на кој начин ќе се консолидираат Охридска банка и Шпаркасе, и што точно ќе се случи со акциите од ОХБ?
едит: Шпаркасе има книговодтсвена вредност 3892 ден, а Охридска 8311 ден. (податоци од 31.12.2018)
 
Последно уредено:
Член од
4 декември 2012
Мислења
45
Поени од реакции
37
Не е никаква тајна. Не правев некоја анализа за чии брокерски услуги се најдобри моментално ако ти е тоа прашањето.
Инаку веќе сум влезен од пред месец дена преку Илирика, провизии околу 1% по трансакција можда нешто помалку иако зависи од големината на позицијата.
Парите ти ги префрлаат на online платформа на Илирика Словенија и после комплетно онлине работиш на платформата (купи-продај со онлине назлози).
Имаат некои фиксни трошоци за одржување на сметка на годишно ниво ама не е многу околу 50ЕУР мислам дека испаѓа годишно.
А што мислиш за он лине платформа без брокер. Сам да креираш. Како што гледам се нудат разни по интернетов
 

Kajgana Shop

На врв Bottom