Македонска берза

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
628
Поени од реакции
618
Кога излезе резултатот и беше одличен цената на акцијата не се зголеми, сега нема некои релевантни информации (освен онаа шпекулацијата за зградата со град Скопје) акцијата расте цела недела
Да не е поврзано со преземањето на Еуростандард нешто??? Мислам вчера во Нова Македонија пишуваше дека за окрупнувањето на банките каде едно е завршено и едно е на повидок....
 

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
628
Поени од реакции
618
Има ли некој информација што се случува со цената на КБ? Или по бид/аск која би била цената за отпор?
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Po novo netto dividenda za KMB 500 denari pa ti vidi bid ask momentalno pominaa 1140 akcii na 6100 :)
Vo prevod 8% kamata za kvartal ne e losho ?
 

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
628
Поени од реакции
618
Po novo netto dividenda za KMB 500 denari pa ti vidi bid ask momentalno pominaa 1140 akcii na 6100 :)
Vo prevod 8% kamata za kvartal ne e losho ?
Не ми е јасно од каде тие 500 нето за дивиденда и секако нема да е за квартал, обично дивидендата во мај/јуни што значи + 6 месеци. (секако дека не е лошо доколку е така)
Искрено, ако така гледаш на работите тука некаде е и Тутунска
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Да не е поврзано со преземањето на Еуростандард нешто??? Мислам вчера во Нова Македонија пишуваше дека за окрупнувањето на банките каде едно е завршено и едно е на повидок....
Реално ако ја превземат Еуростандард на краток рок цената логично ми е да оди надолу зошто ќе мораат да намалат со дивиденда и ќе има трошоци на реорганизација.
 
Член од
31 август 2017
Мислења
235
Поени од реакции
162
Реално ако ја превземат Еуростандард на краток рок цената логично ми е да оди надолу зошто ќе мораат да намалат со дивиденда и ќе има трошоци на реорганизација.
Ako se pametni I ne posredi nekoja dubara onda mozat da bidat pozitiva uste od start
 
Член од
23 јуни 2017
Мислења
589
Поени од реакции
1.093
Na 1.700 kmb beshe zicer, na 2.100 I 2.300 dokupuvav, na 3.000 pocnav da prodavam, ama KMB na 6.200??? Ne fala... banka so nikakov menadzment I nikakov rast na kreditno portfolio sto vleguva vo Albanija so gjavolot da sadi tikvi I sto so trifun pravi alash-verish, ne ne fala... vancho neka ja kupi cela na ovaa cena slobodno...
 

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
628
Поени од реакции
618
Na 1.700 kmb beshe zicer, na 2.100 I 2.300 dokupuvav, na 3.000 pocnav da prodavam, ama KMB na 6.200??? Ne fala... banka so nikakov menadzment I nikakov rast na kreditno portfolio sto vleguva vo Albanija so gjavolot da sadi tikvi I sto so trifun pravi alash-verish, ne ne fala... vancho neka ja kupi cela na ovaa cena slobodno...
Абе и јас имам купувано на 2800 и на 1850, ама сеуште не ми се продава. Не дека е лоша заработувачката ама не знам што со парите :)
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
I cifliganec bi da ja kupi na ovaa cena ama ponestalo akcii :) Isto kako sto i Andrea bi dokupil na 70.000 :)
Ne mi e jasno kako toa menadzmentot ne go biva a site banki ke gi kupi :) :) :)
Makpetrol da ne e podobra so menadzmentot klasika komunizam pa drobi zarabotka kako da ima nafta u sveti nikole ???
 
Член од
4 декември 2012
Мислења
45
Поени од реакции
37
Мала победа за нас, голема за акционерството.
На наше барање (законско) независниот директор да биде надворешно лице, иако во прво време негодуваа, еве сепак послушаа и ќе има ново собрание поради таа точка.
И пак таа е зависна и лојална ама сепак е надворешен член.
Пополека почнаа да се почитуваат законите под притисок на акционерите.

Прегледај го приврзокот 222511
Каква победа, гледаш дека сакаат да бидат математички прецизни за да не се ебаваат после.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom